HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 29 Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 13 April 1889. Bericht. op ZONDAG 14 April 1889. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maandenf,25. franco p. past ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommerg 3 oenten per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De uitgevers van „Haarlemsch Advertentieblad" berichten, dat het feuilleton „Het Gouden Kalf" als een keurig boekwerk van twee deelen, zoolang de voorraad strekt, voor de abonné's van dit blad verkrijg baar is tegen betaling van Een Gulden. Ook van de vorige feuilletons „Liefde en Plicht", „Door Eigen Kracht" en „Bride van Schotland" zijn nog eenige ex. tegen betaling van Een Gulden voor de inteekenaren bij de uitgevers van dit blad verkrijgbaar gesteld. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Snethlage. Avondmaal. Nam. 2 nre, Hoog. Dankzegging, 's Avonds 6 nre, Brutel de la Riviere. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Vrije beurt. Woensdag 'e avonds 8 nre, Moeton. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bourüer, pasteur a la Haye. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure. Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Bevestiging van lidmaten. 1s Avonds 7 nre, Mees. Bevestiging en doop van nieuwe leden en voorbereiding. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, Craandijk. Dankzegging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Bevestiging van nienwe leden. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. 3s Avonds 6 ure, Weiss. Lijdensgeschiedenis. Maandag 's avonds 8 nre, Weiss. Dinsdag 's avonds 8 nre, Weiss. Woensdag 's avonds 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Donderdag 's avonds 8 nre, Weiss. De collecte voor het godsdienstonderwijs bij de Ned. Herv. Gemeente op 7 April heeft opgebracht ƒ44,635. De commissie voor het godsdienstonder wijs in de Ned. Herv. Gemeente maakt bekend aan de leerlingen der openbare scholen, wien dit aangaat, dat de jaarlijk scbe prijsuitdeeling zal gebonden worden op Woensdag 17 April e.k. des namiddags te drie nre in de Janskerk. Namens de Commissie P. J. Moeton, Pres. Bennebroek. Voorm. 10 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 nre, C'. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Bevestiging van nienwe leden. Nam. 2y2 nre, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 nre, H. Smeding, Pred. te Haarlem. Voorbereiding. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest. Bevestiging van lidmaten en Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Houtrijk en Bolanen. Voorm. 91/2 nre, P. J. Moeton Pred. te Haarlem. Avondmaal. Sandpoort. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Berg Voorbereiding. Velsen. Voorm. 9i/2 ure, J.van Loenen Martinet. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 2 V2 nre, O. Schrieke. Dinsdag verwierp de Tweede Kamer met 35 tegen 29 stemmen een voorstel van den beer van Delden, om terug te komen op bet Zaterdag wel wat met overhaasting aangenomen art. 11 der Arbeidswet. Bij eene tweede lezing, die in 't vooruitzicht gesteld is, zal gelegenheid bestaan om op het genoemde artiekel te komen. Een uit voerig debat volgde na over art. 12, dat de hoofden of bestuurders van een bedrijf, waar vrouwen of jongelieden arbeiden, verplioht eene lijst op te hangen, gewaar merkt door of van wege den Burgemeester vermeldende de namen, werktijd, rusttijd, schafturen en den wekelijkschen rustdag. De Min. van Just, nam over een amend, van den heer Goeman Borgesius, bepalend, dat eene gewaarmerkte lijst in de fabriek moet hangen, en dat kan worden voorge schreven, dat in elk lokaal een afschrift of uittreksel van die lijst moet hangen. Een amend, van den heer Seret, om geen waarmerking der lijst te eischen, werd verworpen met 61 tegen 23 stemmen. Een amend, van den heer de Meyier om alleen werktijden op de lijst te vermelden werd aangenomen met 43 tegen 41 stemmen. Na art. 12 kwam art. 7 in behandeling, dat nitzonderingen toelaat op verschillende bepalingen voor het schippers- of vissehers bedrijf aan boord van vaartuigen. De heer Roëli stelde voor, ook aan de huisnijverheid niet de verplichtingen op te leggen, ver vat in de artiekelen betreffende arbeiders lijsten en arbeiderskaarten. Dit amendement werd door den Min. overgenomen. In de zitting van Woensdag heeft de heer van Ghijn, na beëdigd te zijn, zitting genomen. Na eenig debat werd met 53 tegen 27 stemmen aangenomen het amend. Sohaepman op art. 13 der Arbeidswet, zoodat is bepaald dat er ten hoogste drie inspecteurs met het toezicht zullen worden belast. Over art. 16 (verplichting tot aan gifte van ongelukken aan den burgemees ter) ontspon zioh een langdurig debat. Eindelijk, na eindeloos gehaspel over aller lei kleinigheden, werd het art. door 't welk nn wordt bepaald, dat zij, die in fabrie ken of werkplaatsen arbeid doen verrichten, verplicht zijn binnen tweemaal 24 oren aangiften te doen van ongelukken, over komen in het bedrijf, tenzij binnen 24 uren de getroffene het werk heeft hervat, goed gekeurd met 62 tegen 16 stemmen. Het am. Bahlmann betreffende het indienen van een jaarverslag door de inspekteurs. dat geheel of gedeeltelijk gepubliceerd zal worden, werd aangenomen met 59 tegen 8 stemmen. Art. 17, het eerste der straf bepalingen lokte amendementen nit, een van de heeren de Savornin Lohman en Heemskerk, die het hoofd of den bestuur der der onderneming, waarin of waarvoor de arbeid wordt verrioht, met uitsluiting van anderen, aansprakelijk wilden stellen voor de naleving der weten een van den heer v. d. Kaay, die hetzelfde wilde, maar met de bijvoeging: „tenzij blijke, dat dit buiten zijn toedoen en zonder zijne schuld heeft plaats gehad" De heeren de Savornin Lohman en van der Kaay lichtten uitvoe rig hun amendement toe. De heer van Kempen vreesde eene willekeurige toepas sing van dit art., zoodat h. v. winkels als werkplaatsen zullen worden beschouwd. Met Boulanger's vertrek uit Frank rijk betoont het publiek tevens aldaar in den grooten man heel weinig belangstelling meer. Zooveel te meer wordt hij te Brussel het voorwerp der algemeene aandacht. In een restauratie heeft, naar luid een bericht in de Indépendance een onderhond plaats gehad tnsschen den vluchteling en prins Victor Bonaparte. Wat daar gesproken is wordt zorgvuldig geheim gehouden en beide partyen loochenen als om strijd het feit zelf, dat echter genoegzaam bewezen moet zijn. Overigens schijnt de Belgische regeering hem niet te verontrusten en de Fransche laat zich even weinig aan zijn verblijf in België gelegen liggen. De Fransche regeering heeft tot he den geen stappen gedaan om Boulanger Belgie te doen verbieden, evenmin als de Belgiesche iets gedaan heeft om hem te be- moeielijken; wel heeft de laatste regeering hem doen weten, dat, indien hij wil dee len in de sympathie, welke België steeds betoonde voor politieke uitgewekenen, hij zioh had te onthouden van alle handelin gen, welke het gouvernement zonden kun nen noodzaken, nit eigen beweging, eene uitwijzing te doen plaats hebben. Te Brussel zelf is des generaals popu lariteit niet groot. De pogingen van en kele schouwburgen, om met zijne tegen woordigheid hnn voordeel te doen, zijn mislukt; enkele toespelingen op hem werden met teekenen van afkeuring ont vangen. De Fransche Kamer heeft met 318 tegen 205 stemmen besloten het wetsont werp betreffende den Senaat als hof van justitie aangenomen. Deze aanneming staat met de zaakBoulanger in nauw ver band. Met dit besluit is de Senaat als opper sten rechter over Boulanger verklaard. Zeer waarschijnlijk zal de geheele rechterzijde weigeren aan zoodanigen arbeid deel te ne menen daar verder de Senaat niet populair is, zal het mogelijk kunnen zijn, dat Felix Pyat's zeggen: „veroordeeld door den Se naat,vrijgesproken door het Volk", bewaar heid werd. Een en ander doet bij sommigen de vrees ontstaan, dat het eenwfeest der groote revolutie tevens den burgeroorlog in Frankrijk zal zien ontbranden. De staatsinkomsten van het Britsche rijk, over het dienstjaar eindigende 31 Maart, toonen een zuivere vermindering ten opzichte van het vorige jaar van p. st. 1,029,442. Hierbij is echter in af rekening gebracht een overdracht van p. st. 1,400,000 van successierechten op eene andere rekening, zonder welke over brenging er een surplus zon zijn van p. st. 1,545,812 boven de begrooting. De Duitsehe keizer is zeer getroffen over de zeeramp die de Duitsehe oorlogs schepen bij de Samoa-eilanden heeft ge troffen. De minister van marine herdacht de slachtoffers in den Rijksdag en ver klaarde, dat de regeering zioh verplicht gevoelde het lot der nagelaten betrekkingen te verzachten. De Amerikaansche regeering, die zooals men weet ook in de ramp deelde, moet voornemens zijn, op nienw drie schepen naar Samoa te zenden. Omtrent het voor nemen van de Duitsehe regeering in deze is tot heden niets bekend. Onlangs waren ten postkantore te New-York sollicitanten voor den post van brievenbesteller opgeroepen, om gekeurd te worden, wat hnnne lichamelijke ge schiktheid betrof. Daar waren er een paar honderd opgekomen de trap en de wacht kamer bij het vertrek van de kenring ston den stampvol. Een Zweed, die nog niet lang in het land was, kwam een aangeteekenden brief halen. Hij meende te moeten zijn, waar hij al die mensohen zag en ging in de rij staan. Hij wachtte uren lang, tot hij ein delijk in de kamer kwam. Hier zette me* hem op een weegtoestel, noteerde zijn ge wicht en mat vervolgens zijn lengte. Toen trokken een dokter en diens helpers hem zijn boven kleederen nit, lieten hem diep ademhalen, met armen en beenen bewegen enz. en de Zweed verdroeg alles, geduldig als een lam. Het onderzoek bleek bevredigend en de dokter vroeg hem, boe hij heette. Als antwoord vertoonde de man zijn oproeping tot het afhalen van den aangeteekenden briefmaar het duurde een poesje, voor de dokters begrepen hadden, wat hij eigen lijk wilde. Men vroeg hem verwonderd hoe hij zich het geheele onderzoek had laten wel gevallen? „Och," zeide de Zweed, „ik vond het wel een zeer streng onderzoek; maar ik dacht, dat dit alles noodig was om te bewijzen, dat ik de man was, voor wien de aangeteekende brief was bestemd.'' Hij werd nu naar het rechte lokaal gezonden, waar hij eindelijk zijn aange teekenden brief ontving. Ströbeck in Westfalen schijnt een kweekschool te zijn voor het schaakspel. Op school wordt het schaken aan eiken leerling onderwezen en jaarlijks heeft ee* examen in dit spel plaats. De zes beste spelers ontvangen dan als prijs een schaak- hord. Dit het Geldersche dorpje Ingen vertrokken in den laatsten tijd vele werk lieden wegens slapheid in de werkzaamhe den naar Dnitschland om aldaar werk te be komen. Die lieden zijn in zooverre geslaagd, dat op hnnne bemoedigende berichten weer een aantal arbeiders zich gereed makea om in Duitschland werk te zoeken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1