Men heeft zich eenigen tijd geleden erg warm gemaakt over het feit, dat de prins van Monaco, een man die zijne in komsten trekt nit een speelbank, benoemd was tot officier van het Legioen van eer. Het is thans gebleken, dat de onderschei ding verleend is wegens een door den prins samengesteld geschrift over de onder- zeesche flora, dat hij der Akademie van wetenschappen heeft aangeboden. Aan den Franschen Senaat is op nieuw een crediet aangevraagd van een mil- lioen voorde eeuwfeesten der revolutie. Uit de bij die gelegenheid gevoerde discussies is gebleken, dat de uitgaven voor genoemd doel wel tot zes en zestig millioen zullen stijgen. De gewestelijke Baad der Seine heeft besloten, dat de onderwijzers en onderwij zeressen in de voorsteden van Parijs, wier bezoldiging de twee duizend francs niet te boven gaat, gedurende de tentoonstelling eene verhooging van tien percent zullen ontvangen. Te Limoges worgde eene vrouw haar vijf kinderen, waarvan het oudste 11 jaar, het jongste 10 maanden oud was. De on gelukkige beproefde daarop te vergeefs zich zelf om het leven te brengen. Met het oog op de Parijsehe wereld tentoonstelling zijn er voor den aanstaan den zomer te New-York nu reeds 80000 plaatsen op de naar de Fransche havens bestemde booten besproken. Vooral voor de Amerikanen schijnt Parijs de laatste jaren bijzonder groote aantrekkelijkheid te hebben. Geruchten omtrent nihilistische sa menzweringen en een aanslag tegen den czaar blijven steeds aanhouden. Te St. Petersburg werden op nieuw 28 verdachte personen gearresteerd, waaronder een amb tenaar der politie. Op de beurs te Weenen en te Berlijn, liep dezer dagen het gerncht, dat verleden Zondag te Gatchina een aanslag beproefd was op het leven van czaar Alexander en zijne gemalin. Een officier der lijfwacht zou nl. een bom geworpen hebben naar den keizer, waardoor deze gewond werd. Het gerucht komt echter over Boekarest en verdient nadere bevestiging. Er is weer een „arme ongelukkige grijsaard" overleden. Hij woonde in een bekrompen kamertje te Saint Denis. Na zijn overlijden vond men bij zijne nala tenschap effecten ter waarde van twee honderd duizend francs. In zijn testament dat geheel in den vorm was, bepaalt hij dat van de renten van zijn kapitaal zes grijs aards in een liefdadig gesticht zullen ver pleegd worden. Dit is misschien het eenige nut dat het menschenleven van dien man heeft te weeg gebracht. Het Gentsche Grand-Theatre heeft een zeer nadeeligen winter gehad. De ar- tisten, de orkestleden en de beambten kun nen sleohts 40 pet. van hunne nog res- teerende bezoldiging bekomen daarom zou er een concert gegeven worden, om uit de opbrengst de tekorten aan te vullen. Ten einde dit concert te beter te doen slagen hadden de koristen, meest allen Franschen, Boulanger uitgenoodigd de voorstelling bij te wonen, maar hij bedank te beleefd voor de eer en gaf per telegraaf kennis, dat hij niet in persoon, doch met zijn hart op het concert tegenwoordig zou wezen. Door de gemeente St. Josse-ten- Noode (Brussel) is een groot internationaal festival georganiseerd, voor fanfare, har monie en zang, dat 9 en 10 Juni, ter gelegenheid der gemeentelijke feesten, zal plaats hebben. Een som van fr. 1500 zal onder de deelnemenden gezelschappen, die bovendien ieder een fraaie medaille ontvangen, wor den verloot. Te Sulgen Leinbach, (Zwitserland) is bij het exerceeren der soldaten een wachtmeester doodgeschoten en een sol daat zwaar gewond. Men denkt hieraan moedwil, te meer, daar door een der sol daten scherpe patroonen werden wegge worpen en een ander er nog twee in den zak had. Opnieuw is te Parijs een vrouw van verdachte zeden, 25 jaren ond, in haar woning vermoord. Diefstal schijnt de beweegreden van de misdaad. De eerste zitting van den Franschen Senaat als hoog gerechtshof heeft Vrijdag namiddag plaats gehad en is het requi- sitor tegen Boulanger, graaf Dillon en Bochefort voorgedragen. Wegens het overlijden van de her togin van Cambridge, tante van de Engel- sche koningin, heeft ons hof den lichten rouw aangenomen voor den tijd van zeven dagen. Bonlanger heeft het te Brussel ook alweer te kwaad, nu met den hoofdre- dakteur van l'Independence, een blad dat hem niet genegen is en daarom door hem een „verkocht" blad werd genoemd. De beleedigde heeft hem uitgedaagd en de generaal zal weer moeten vechten. Als het hem nu maar beter bekomt dan het duel, dat hij voor eenigen tijd met Floquet had. 't Zou ook kunnen zijn dat den weggeloopen generaal een nieuwe les nut tig en noodig is. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd te Londen eene dame, Lady Sandhurst is verkozen tot lid van den Londenschen County Council. Deze ver kiezing is thans door de rechtbank ongel dig verklaard. In verschillende bladen wordt door den heer C. B. Spruijt, secretaris der Ned. Zuid-Afrilcaanach vereeniginger de aan dacht op gevestigd dat het door die vereeni ging opgericht Bureau van informatie voor landverhuizers naar Zuid-Afrika, waar kosteloos inlichting over de toestanden daar te lande te krijgen zijn, gevestigd is te Amsterdam, Warmoestraat 144. Voorzitter is de heer W. Dull, secretaris de heer B. L. Modderman. De leden van 't bureau zullen in 't vervolg eiken Dingsdag en Donderdag zitting houden van één tot vier uur, tot het verstrekken van mondelinge inlichtin gen, die voortaan op geene andere uren zullen gegeven worden. Aan het Pruisische hof krijgt men een nieuw hofcostuumN aar de Nationals tg. verneemt zal het in navolging van de hofkleeding ten tijde van de kroning van koning Frederik I gemaakt worden. Ge lijk bekend is bestond te dier tijde het hof- costume uit kniebroek, lage schoenen, degen en steek benevens de allongepruik. De nieuwe dracht zal reeds toegepast worden bij de contra-bezoeken van den czaar en den koning van Italië. In hoe verre de hofbeambten met dezen maatregel ingenomen zijn is nog niet gebleken. Hoe men in Amerika over het vroeg tijdig rooken van knapen denkt, bewijst het feit, dat in den staat Connecticut de zer dagen met algemeene stemmen een wet aangenomen is waarin aan kinderen beneden 16 jaar het rooken verboden wordt. Eerst wilde men zich bepalen tot het verbieden van sigaretten, doch uit over weging dat tabak onder eiken vorm schade lijk is werd het verbod algemeen gemaakt. Het verkoopen of geven van tabak voor eigen gebruik aan kinderen wordt gestraft met een boete van 50 dollars. Kinderen zelf, die op straat of op openbare plaatsen rooken, hebben 7 dollars boete te betalen. De Italiaansche kamers hebben een wetboek van bygiëne aangenomen, waarin de voornaamste maatregelen in het belang der openbare gezondheid te nemen, zijn voorgeschreven. Zoo mogen volgens deze Wet pas gebouwde woningen alleen dan worden betrokken, als zij na onderzoek van den geneeskundigen inspecteur en een ingenieur blijken te voldoen aan de eischen der gezondheidsleer, wat betreft droge mu ren, voldoende lucht en licht, behoorlijke rioleering en goed drinkwater, en in het algemeen, dat er geene redenen bestaan om te kunnen vermoeden, dat het huis schadelijk is voor de gezondheid der be woners. Te Borne is een in aanbouw zijnd huis ingestort. Vier personen werden ge dood en vijf gewond. De architect en de opzichter werden dadelijk gearresteerd. Men verneemt dat de onderwijzer van de gemeenteschool te Oude Wetering door een paar leerlingen zoo werd belee- digd en geschopt, dat hij van drift neerviel. Een geneeskundige, spoedig ontboden, kon slechts den dood constateeren. De overlede ne laat eene weduwe met drie kinderen achter. In de huisvrouw leest men het vol gende De gewoonte om rauw ooft bij het des sert te gebruiken, is geenszins eene in het belang der gezondheid te prijzen gewoonte. Ooft is geen middel om de maagzenuwen tot grootere werkzaamheid te prikkelen, wat dan toch het eigenlijke verstandige doel van het dessert zou moeten zijn. Een stukje scherpe, niet vettige kaas, zooals in Engeland veelal na het eten gebruikt wordt, heeft dit vermogenmaar het ge bruik van rauw ooft, dat zuurvorming en oprispingen veroorzaakt, is aan het dessert even ondoelmatig als het gebruik van noten, amandelen of vet gebak. De vorige week had een jongen te Alfen bij Tilburg het ongeluk, bij het schieten naar een kat zijn vader te treflen. Daar men hierbij een boos opzet dacht, werd de zoon gevangen genomen. Het blijkt thans dat het schot aan een ongeluk te wijten, en het bewijs ge leverd is, dat hierbij aan geen boosaardig opzet is te denken. De dader bevindt zich dan ook reeds op vrije voeten. De getrof fene is aan de beterende hand, zoodat meu alle hoop heeft hem in het leven te behouden Tot predikant bij de N. H. gemeente te Heemstede is beroepen De. J Koylman te Delft. Van een Duitscher van goeden huize, op een handelskantoor te Londen geplaatst, vertelt men het volgende avontuur. Hij had zijne familie in zijn vaderland bezocht en keerde voor eenige dagen naar Botter dam terug om plaats te nemen aan boord van de boot, die des namiddags te zes uren naar Harwich vertrok. Zijn koffer had hij rechtstreeks gezonden. In Botter dam kende hij den weg niethij nam een wegwijzer aan, maar deze verlangde bij het scheiden twee mark. De Duitsehe jonge man achtte vijftig cents voldoende een twist volgde en de gids riep nu de politie er bij en vertelde den agent, dat de Duitscher een kwartjesvinder was. Deze werd nu naar het bureau van politie gebracht, waar hij een tijd lang in arrest bleef. Daar hij deugdelijke papieren bij zich had, kon hij zich rechtvaardigen, maar het was laat in den avond geworden en de boot naar Harwich met zijn koffer was vertrokken. Of de pakjesdrager vervolgd wordt we gens afzetting en valsche beschuldiging wordt niet gemeld. Door den minister van oorlog is bepaald dat de miliciens der lichting van 1888, die voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen, tot 26 September 1889 onder de wapenen zullen worden gehouden. Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage hebben aan den gemeente raad voorgesteld gedurende het badseizoen niet te doen spuien. Hiermede zou voor Scheveningen het gevaar van vervuiling der badgelegenheid opgeheven zijn. Aan eene fabriek te Oudepekela hebben de vorige week twee belangrijke verwondingen plaats gehad. Een werkman kwam in aanraking met een der drijfrie men en brak een arm op twee plaatsen en een andere werd zoo gekwetst aan een arm, dat dezelve moest geamputeerd wor den. HAARLEM, 16 April 18S9. Door den heer J. F. Gerlings, Lid van het Comité van bestuur der Ned.- Indische Spoorweg-Maatschappij te U- trecht, zijn aan de Gemeente Haarlem, ten behoeve van haar Museum van schildergen ten geschenke aangeboden dertieu geschil derde portretten alsmede voor het archief eene verzameling documenten betrekking hebbende tot de geschiedenis van die stad. Door Directeuren van „Teyler's Stichting" is ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. van der Vlugt tot directeur benoemd de heer Mr. A. W. Thöne. Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der cavalerie tot ritmeester de le luitenant L. G. Baron van Boetzelaer. 1.1. Zaterdag avond is door de poli tie alhier de bierhuishouder J. H., wonen de in de Leidsche straat, bekeurd ter zake het verkoopen en in zijn winkel voorhan den hebben van sterkeu drank in het klein, zonder vergunning. Gisteren morgen is een bestelwagen van de Holl. IJz. Spoorw. Maatschappij met paard en al in de Bakenessergracht te water geraakt, doordien hij met een boom in aanraking was gekomende voer man werd gelukkig spoedig door ijlings toegeschoten personen gered en ook het paard werd levend op het droge gebracht. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand Maart kan het volgende worden medege deeld Ter gemeente-secretarie werden van in de wet genoemde besmettelijke ziekten aangegeven65 gevallen van mazelen, 2 van angina diptherina, 1 geval van rood vonk en 1 geval van febris typhoïdea. Het totaal der overledenen, daaronder be grepen 4 levenloos aangegevenen, bedraagt 112. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand bere kend 25.9 tegen 24.1 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 11, aan kan ker 4, aan aanhoudende koorts 2, aan mazelen 5, aan stuipen 8, aan apoplexie 8, aan hersenziekten 5, aan croup 2, aan organische hartgebreken 7, aan ziekten der ademhalingsorganen 40 (waarvan 21 aan keel- en longtering of bloedspuwing),, aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 4, aan andere oorzaken 8, aan on bekende oorzaken 4. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 25, van 15 jaren 13, van 514 jaren 6, van 1420 jaren 4, van 2050 jaren 20,. van 50—-65 jaren 10, van 6580 jaren 23, boven 80 jaren 7. Geboren zijn 84 jongens en 77 meisjes. Het bestuur der Afdeeling Haarlem, van den Volksbond is voornemens in de eerste dagen van Mei nog een feestavond te geven. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Vrijdag 19 April 1889 des nam. te 7 ure, in de „Noorderkerk" optreden Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Drie voor huisknecht of oppasser. Twee voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor hroodbakkersknccht. Een voor koekbakkerskneckt. Een voor bloemistknecht. Een voor polychromeerder. Een voor witter. Een voor zagenvijler. Twee voor metselaar. Twee voor timmerman. Een voor zandvormer. Zeven voor aardwerkers of los werkman. Een voor oppermau. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Twee voor breister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden- beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 13 April 1889,. in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Huis met open Plaats en Erve, Koning straat No. 38, uit de hand verkocht. 2. Huis en Erve met Tuin, Kruisweg No. 13, ƒ5425, E. C. Mons. Marktbericht van 15 April. Aardappelen. Aangev. 70, verk. 70 H.L. L. pr. ƒ1.50, H. pr. ƒ4.00. Appelen. Aangev. 39, verk. 26 H. L. L. pr. 3.50, H. pr. ƒ5.00. Peren. Aangev. 4, verk. 4 H. L. L. pr. 4.00, H. pr. 4.00. Poter. Aangev. 224, verk. 212 Kilog* L. pr. ƒ1.05, H. pr. ƒ1.30. Biggen. Aangev. 72, verk. 61 st. L. pr. ƒ5.00, H. pr. ƒ18.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 15 April. Roode tarwe f 5.50. Witte tarwe f 6.50, 6.60. Rogge 4.80, ƒ5.30 Haver /2.90. ƒ3. Bruine boonen f 8.75. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 April 1889, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJSBach. 2AdagioBeethoven 3. Sonate No. 5Rheinberger. a. Grave. b. Adagio non troppo. c. Finale. 4. NachspielCh. Rinck. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2