HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 51 144. van ZATERDAG 20 April 1889. op ZONDAG en MAANDAG 21 en 22 April 1889. N ieuwsbericht en. TELEPHOONNUMSIER Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. TELEPHONISCHE TERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Prijs per Adrertentie Tan 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 oenten per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eerste Paaschdag. Collecte voor de school voor on- en minvermogenden in alle beurten bij de Ned. Herv. Gemeente behalve de namiddagbeurt en de Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Smeding. Ie Paaschteket. Nam. 2 ure, Brutel de la Rivière. Joh. 20:1—10. 's Avonds 6 nre, Hoog. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Hoog. 2e Paasohtekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, W. H. Dekking, pred. te Haarlemmermeer. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Snethlage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel, pred. te Bloemendaal. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeton. Waalscbe Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Tweede Paaschdag. Voorm, 10 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, Poolman. Dankzegging. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Poolman. Collecte voor het weeshuis. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Iweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Craandvjk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Tweede Paaschdag. 's Avonds 6 ure, 34e Openbare Jaarver gadering der Haarlemsche Jongelings- vereeniging Pred. 12la. Sprekers Ds. Moeton en Ds. Schriecke, pred. te Zandvoort. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 4y2 nre, G. van Herwaarden. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, W. Beekhuis, Pred. te Uitgeest. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, 3. H. Wiersma, Pred. te Amsterdam. Nam. 2Vs nre, geen dienst. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Heemstede- Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden, Pred. te Bennebroek. Avondmaal. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Hillegom. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, M. Buchli Eest. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Bolanen. Voorm. 9V» nre, C. J. Brutel de la liivibre, Pred. te Haarlem. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Collecte voor noodlijdende kerken. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Spaarndam. Voorm. 10 ure, II. J. Bergsma. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, H. J. Velsen. Voorm. 91/2 ure, J. M. Pred. te Haarlem. Tweede Paaschdag. Voorm. 91/2 ure, geen diëtist. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 21/2 nre, geen dienst. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nora, Tooneelspel in drie bedrijven van den Noordschen schrijver Hendrik Ibsen kwam Woensdag avond voor het voetlicht in den Schouwburg, opgevoerd door het Holland- sche Tooneelgezelschap directie A. van Lier van het Grand Theatre te Amsterdam. Reeds dadelijk trekt de aandacht het karakter van het stak in vergelijking met de voortbrengelen der Fransche school zoo als men ze, helaas, te veel te zien krijgt, waarin de grondtoon is echtbreuk, onder linge onoprechtheid en meer zulke fraaiig heden, die men door de vingers wil zien ter wille van goed spel. Overdrp ving en onna- tuur liggen in stukken van die kraoht voor 't grijpen, en men haakt naar iets dat ge nietbaar is door den gang der zaken in't stuk zelf. Zoo'n stuk is „Nora": geheel waar, van 't begin tot het slot, treffend door eenvond, één greep uit het leven, waarvan de intrige zich gelpdelpk af wikkelt en karakters doet rijpen en tot hun recht komen langs den meest logi- schen weg. Nora is een jonge vrouw, echtgenoote en moeder van drie kindertjes. Zij is een on nadenkend, men zon haast zeggen lichtzin nig, schepseltje. Vergood en vertroeteld door haren echtgenoot, leeft zij als een zieltje zonder zorg en toch ligt in dat wufte vrouwenhart een schat van zelfop offerende liefde bedolven, die slechts op den loop der omstandigheden wacht om aan 't licht te komen. Helmer, haar echtgenoot, heeft zijne vrouw lief op eene wijze, die hem als een liefheb benden barbaar kenmerken, doeh hij is een man van eer; zijn goeden, onbesproken naam te bewaren is zijn levensdoel. Kom- merlijk zijn zijne eerste huwelijksjaren voorbijgegaan, en toen beging zijn „vogel tje" een heel domme en onvoorzichtige daad, maar een die van haar warm hart getnigde: Helmer was ziek, slechts onder den Italiaanschen hemel is zijn herstel te vinden, en het hiervoor noodige geld ver schaft Nora buiten weten van haren echt genoot op eene valsche medeonderteekening, ion misdrijf waarvan het ongeoorloofde haar nooit recht duidelijk wordt. Dit „on schuldige" geheim maakt zij bekend aan eene vriendin, natuurlijk zonder vermel ding van de strafbare bijzonderheden. Nu wil het ongeluk, dat de geldschieter, Krogstad, werkzaam is in eene onderge schikte betrekking aan eene bankinrich- ting waarvan Helmers direkteur wordt. Krogstad heeft ook in vroeger jaren iets bedreven van dien aard, dat een man van Helmer's karakter samenwerking met znlk een persoon onmogelijk acht. Nu wordt de valsche handteekening het wapen dat Krogstad bezigt om zijne positie te behouden. Langzamerhand brengt hij Nora op de hoogte van het strafbare ervan, en hij perst haar de belofte af, haren invloed aan te wenden om zijne positie te kunnen behouden, wat haar niet gelukt. Slechts een wonder kan hen redden en het wonder heeft plaats, maar niet dan nadat de echt genoot op de hoogte is gebracht van No ra's misdrijf, eu hij, vol zorg voor zijn goeden naam, haar de wreedste verwij tingen doet, en haar zelfs de opvoeding zijner kinderen niet meer toevertrouwt. Maar Krogstad, wiens goede engel ook was komen opdagen, wilde verder geen misbruik maken van zijn macht, zond het tegen Nora getuigende stuk aan Helmers en toen de vrees voor verlies van eer bp dezen geweken was, was zijn leed ver geten. Doch toen had het wonder plaats gegrepenNora gevoelde, dat in die dagen van angst en spanning pas hare opvoeding begonnen was en de voltooing ervan slechts plaats kon hebben in een omge ving waar zij geen rekening had te houden met een zelfzuchtigen echtgenoot, en dat slechts scheiding van alles wat haar t ot heden heilig en lief was geweest haar konde vormen tot een wezenlijk goede vrouw en moeder. Zoo verliet zp dan haren echtgenoot, haar huis, hare kinderen totdat zp zich zou gevormd hebben voor het leven, iets wat haar tot heden had ontbroken. Nora werd vertolkt door mejuffrouw Roelofsen, en wp wagen te zeggen dat zp een meesterstuk geleverd heeft door het creëeren van die Nora-rol. Wanneer men de ontwikkeling gadeslaat van het karak ter der levenslustige, onbedachtzame vrouw, door de verschillende toestanden waarin de omstandigheden haar voeren, haar aanwas send schuldgevoel en de spanning waartoe zp gebracht wordt door vrees voor ont dekking, de gevaren waaraan zp bloot staat om deze te voorkomen, de treffende toonee- len van strpd tnsschen goed en kwaad, dan kan het niet anders of men gevoelt dat mejuffrouw Roelofsen zeer diep in haar rol is ingedrongen en die zeer schoon heeft opgevat. Het slot van het tweede bedrpf was bovenal te roemen, toen zp, vervuld met wanhopige gedachten, den heldhaftigen strpd tusschen schuldgevoel en haar plicht als echtgenoote, ware kun6t te aan schouwen gaf. De rol van Helmer was in handen van den heer Malherbe. Behoudens de vele schoone oogenblikken kwam het menigeen voor, dat hier en daar de noodige warmte ontbrak; in het eerste gedeelte van het derde bedrpf was de heer Malherbe op zpn best. Zpn rol is geen dankbare rol, dit behoort men niet uit het oog te ver liezen. Naast de beide genoemden roemen wp onvoorwaardelpk de opvatting van het Krogstad-karakter voorgesteld door den heer Moor. Innige toewpding sprak zelfs uit het geringste onderdeel van den ver- dienstelpken gast. De rol van dokter Rank vervulde de heer Royaards, met veel inzicht. Zpne verschijning in het gezin van Helmers, zpn ongekunstelde manier van vertellen trekt aan, al moge zpn levensopvatting beurtelings aantrekken en afstooten. De toejuichingen welke den artisten te beurt vielen waren even welgemeend als alleszins gepast. Het samenspel was onherispelpk de costumes in overeenstemming met de toe standen en de pauzen niet te lang. De tpdsomstandigheden in aanmerking genomen was de zaal tamelpk bezet, doch niet zóó of vele liefhebbers van goede knnst hadden nog gereedelpk plaats kun nen vinden. HAARLEM, 19 April 1889. A. s. Maandag hoopt de Haarlem sche Jongelingsvereeniging haar 34-jarig bestaan feestelpk te gedenkenvooraf ech ter zal er in de Kerk der Broedergemeente, mei medewerking van het uit de leden saamgestelde zangkoor, onder presidium van Ds. P. J. Moeton eene openbare ver gadering worden gehouden, waarin door Ds. O. Schrieke van Zandvoort de feest rede zal worden uitgesproken. De toegang is vrp, zoodat vele toehoor ders te wachten zpn. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier is uit het vroeger genoem de drietal beroepen Ds. C. Hattink, predi kant te Apeldoorn. Zondag en Maandag den 21 en 22 April en volgende dagen, zal in het Mu seum van Kunstnp verheid alhier eene verzameling van Japansche teekeningen tentoongesteld zpn. De twee paaschdagen is de toegang vrij. Bp de Donderdag door Burg. en Weth. gehouden aanbesteding van het ma ken van eene houten beschoeiing langs den Kinderhnissingel, alsmede van het aanvul len en onder profil brengen van het talnd

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1