De Belgische couranten vermelden het volgende gevalVoor eenigen tijd ont ving de burgemeester van St. Josse ten Noode van de Xederlandsche regeering het verzoek om aan de familie van zekeren R. aldaar mede te deelen, dat deze door den krijgsraad in Nederlandsch lndië we gens desertie was ter dood veroordeeld en gefnsileerd. Bij onderzoek bleek, dat R. goed en wel te St. Josse was aangekomen en dus wel was gedeserteerd doch niet doodgeschotenR. had vóór zijn wegloopen zijne papieren aan een ander afgegeven en deze zal nn naar alle waarschijnlijkheid ook gedeserteerd en daarna gefnsileerd zijn. Volgens het jongste bericht in de staatscourant is de toestand van Z. M. naar omstandigheden zeer gunstig. De ernstige stoornissen van het zenuwleven zijn geweken, terwijl de slaap rustig en de voeding voldoende is, waardoor de krachten des Konings zichtbaar toenemen. Men meldt zelfs uit 's Hage, dat de toestand zoozeer is verbeterd, dat op raad van de geneesheeren de Koning dezen zo mer in het buitenland zal doorbrengen tot volkomen herstel van krachten, terwijl als vermoedelijken datnm van vertrek reeds de derde Mei genoemd wordt. Onlangs vormden eenige Berlijnsche letterkundigen van naam het plan een Schouwburg te stichten, waar zoodanige stukken zouden opgevoerd worden, waar tegen de censuur bezwaren opperde, of welke zwarigheden voor de tooneelpraktijk opleverden. Thans wordt berioht, dat het tot stand komen der onderneming zoo goed als verzekerd is, aangezien vele schrij vers en kunstenaars zich voor het lidmaatschap hebben aangemeld en de directeuren van de voornaamste Berlijnsche theaters hunnen steun toezegden. De Heer H. van Kalken te Brussel geeft in het „Volksblad", orgaan van de Vereeniging tot bevordering van het Volks onderwijs en het schoolbezoek in Neder land eene opgave van de wijze waarop de schoolbestuurders, of hoofden der scholen, benoemd worden in verschillende landen van Europa, als volgt In Frankrijk moet de bestuurder eener school een brevet van bekwaamheid bezit ten voor het lager onderwijs, de bestuurder van eene school voor uitgebreid lager onder wijs, een brevet ongeveer gelijk staande met de akte voor hoofdonderwijzer in Ne derland met één of meer talen. Vergelij kende examens zijn niet voorgeschreven. Alle bestuurders worden benoemd door den Minister van openbaar onderwijs en den minister van nijverheid en koophandel, uit eene voordracht van minstens drie personen. Deze voordracht wordt opge maakt door den conseil general van het departement, in enkele gevallen ook door de gemeenteraden. In het Duitsche rijk hebben de ge meenteraden het recht eene keuze te doen onder de kandidaten, die zich voor eene plaats aanbieden. Dit recht is echter niet absoluut, want de regeering behoudt zich het recht voor, eene benoeming zoo noodig te vernietigen. De onderwijzers zijn in het algemeen zeer tevreden met het op gevolgde stelsel, dat trouwens reeds van de vorige eeuw dagteekent. De wet van 15 October 1872 heeft slechts eene kleine wijziging aangebracht ten gunste der on derwijzers, die hunne studiën aan eene kweekschool volbracht hebben. Zweden bezit geene hoofden van scholen. In de voornaamste steden alleen, in Stock holm, Gothenberg, Malmü enz., heeft iedere school een förste la/rareof eer sten onderwijzer. Bij de benoeming voor eene dergelijke betrekking wordt noch een bijzonder examen, nooh een zeker aantal dienstjaren vereischt. In Italië is de kwestie der benoemin gen nog niet voor goed geregeld. Het reglement wil dat het rechtstreeks bestuur der scholen aan de gemeenteraden be hoort; dat de gemeentelijke overheden „superintendanten" of „oommissiën van toezicht" kunnen benoemen en dat zij zelfs na goedkeuring van den provincialen schoolraad, het paedagogisch bestuur hun ner scholen aan bekwame personen kunnen toevertrouwen, bij voorkeur aan personen die practische en algemeene kennis be zitten. Sommige gemeenten hebben in dezen geest gehandeld. De groote gemeenten eischen daarenboven zeker vergelijkend examen. In het Russische rijk hebben de benoe mingen plaats door den directeur der scholen van de provincie. Het belijden van den Grieksch-orthodoxen godsdienst is een vereischte voor alle scholen. In Engeland bemoeit de staat zich niet 't reehtstreeks met de benoemingen bij het lager onderwijsdit geschiedt in hoofdzaak door de school boards en door bijzondere lichamen. In Spanje wordt het diploma van on derwijzer verleend na twee jaren studie aan eene kweekschool. In dit land is er geen sprake van schoolbestuurders. Iedere gemeente heeft een of meer scholen (ge wone huizen), waar één onderwijzer be last is met het dresseeren van 50 tot 200 kinderen van 6 tot 12 jaar. In Belgie kan niemand het examen voor hulponderwijzer afleggen, indien hij niet drie jaren eene normaalsohool bezocht heeft. Alle examens zijn hiermede afge- loopen. Alleen een groot getal dienstjaren kan den onderwijzer eene plaats als hoofd der school doen verwerven. Eene gemeente kiest altijd uit haar eigen personeel en grondt zich meestal op het aantal dienst jaren in de gemeente. Brussel en enkele andere steden hebben reeds met de routine gebroken en gaan slechts tot eene be noeming over na een vergelijkend examen. Jannetje Struyk, de voormalige millioenjuflrouw, doet weer van zich spre ken. Zij bewoont thans met de vrouw van Jut, evenzeer bekend, te Apeldoorn een kamer in de herberg van Van Werven. Van Werven moet van juffrouw Struyk meer dan eens financieelen steun ontvan gen hebben, doch daar zij weigerachtig was om hem nog meer te geven, wilde hij haar door geweld dwingen. Een en ander heeft aanleiding gegeven tot voorloo- pig e in hechtenisneming van Van Werven. Tegen een oud moedertje te Oost stellingwerf ie op den trouwdag barer kinderen procesverbaal opgemaakt wegens het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap. Te Amsterdam is opgericht eene Maatschappij tot verzekering tegen water- leidingschade. Haar doel is, gebouwen, in boedels en handelswaren tegen waterlei- dingschade te verzekeren. Een firma te Utrecht is door een jongmensch opgelicht voor een wielrijders- co8tuum en een velocipede. Tot heden heeft men den dader niet kunnen ontdek ken. Op het laatstgehouden geneeskundig congres te Washington is er op gewezen dat het gebruik van de telephoon nadeelig voor het gehoor is, aangezien door de zwakke intensiteit der tonen het gehoor te zeer wordt ingespannen. In de vereenigde vergadering van afgevaardigden der afdeelingen van 't kiesdistrict Nieuwer-Amstel is definitief tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld: de Heer P. Ledeboer, notaris te Aalsmeer. HAARLEM, 30 April 1889. Aan het verslag van den toestand en de werkzaamheden der Haarlemsche Hulp bank over het jaar 1888 is het volgende ontleend In 1888 was het kapitaal der Hulpbank gebleven op 25000, het getal leeners bedroeg 366 tegen 359 in 1887, doch het uitgezet bedrag, 41.990, was 100 lager dan in 1887. De verstrekte voorschotten liepen van 15 tot 300. Slechts eenmaal, in 1884, is het getal leeners grooter geweest dan in 1888. Wegens wanbetaling werd geen schade geleden, daar in geval van nalatigheid van de leeners, de borgen steeds geregeld het verschuldigde hebben aangezuiverd. Het bedrag der boeten beliep 75.30 tegen 54.30 in het vorige jaar; dat der pre- miën ƒ247 tegen ƒ212.90 in 1887. Dertig aanvragen om voorschotten wer den afgewezen, omdat de aanvragers niet in de termen vielen, niet solide waren, niet konden schrijven, het voorschot blijk baar dienen moest voor een ander dan het opgegeven doel, of de aanvragers geen voldoende borgen konden stellen. Op voor stel van het Bestuur werd bepaald dat met 1 Januari 1889 de rente zou verlaagd worden tot 3 pet. en alzoo gebracht in overeenstemming met den tegenwoordigen rentestandaard. De Firma E. H. Krelage en Zoon bloemisten, boomkweekers en zaadhande- laars alhier, hebben thans eene catalogus verkrijgbaar gesteld van Hyacinten voor tentoonstellingen, waaruit de verscheiden- heden gekozen worden tot planting in de pronkbakken. De catalogus bevat voorna melijk de soorten voor het eerste ver vroegen geschikt, die, welke alleen met veel moeite tot vervroegden bloei zijn te i! brengen en Aienwigheden en soorten die tot Krelage's tentoonstellingscollectie behoo- ren. De achterpagina bevat eene opgave van verschillende catalogi welke op franco aanvrage worden toegezonden aan hen. die daaruit bestellingen wenschen te doen, Bij den Nationalen Kwartet-wedstrijd voor Mannenzang, Zondag j. 1. door de mannen-zangvereeniging te Wormerveer, bij gelegenheid van haar twaalf en een half jarig bestaan gehouden, werden de volgende kwartetten bekroond: Utrecht's kwartet te Utrecht 1ste prijs, Apollo" van Amsterdam 2de prijs, „Amphion" van Rotterdam 3de prijs het kwartet uit de mannen-zangvereeniging „Crescendo" al hier 4de prijs, „Kunst na den Arbeid" van Amsterdam 5de prijs. De Jury van den Nationalen wed strijd voor Mannenkwartetten, welke op Zondag 12 Mei aan de „Phoenix" alhier zal gehouden worden, bestaat uit de vol gende ToonkunstenarenRichard Hol uit Utrecht, W. Robert en N. A. Andriessen, directeuren van de liedertafels „Zang en Vriendschap" en „Crescendo" alhier, Ant. Averkamp, directeur van de liedertafel „Apollo" te Amsterdam en A. J. Acker- man, leeraar aan de Koninklijke Muziek school te 's-Gravenhage. De opstijging van de luchtballon „Excelsior" met den luchtreiziger Herman Rodenhof had Zondag volgens aankondiging zonder ongevallen plaats, teD aanschouwe van eene groote menigte nieuwsgierigen. Volgens de opgelaten proefballons was de windrichting van dien aard, dat spoedige daling noodzakelijk zou zijn, wilde de on dernemer geen kennis maken met de Noord zee, doch in de hoogere luchtlagen bleek de luchtstroom meer zuidelijk te zijn. Een en ander had ten gevolge dat de koene luchtreiziger tegen half zes neder kwam in de duinen tusschen Santpoort en Ymni- den na eene hoogte bereikt te hebben van 1760 Meter. Door de politie alhier zijn aange houden, een 13-jarig meisje dat van vier kinderen de gouden belletjes uit deooren had ontvreemd, terwijl zij op straat speelden en een 13-jarige knaap die op heeterdaad was betrapt op diefstal van sigaren bij eene winkelierster aan de Raamgracht. Ook was hij in het bezit van eene nieuwe portemonnaie, die hij bekende gestolen te hebben in een galanteriewinkel aan den Kruisweg. Gisteren zijn door de politie alhier aangehouden twee scheepsjongens die den vorigen dag van het wachtschip de Wasse naar te Amsterdam waren weggeloopen. In de groote zaal van het sport terrein „de Phoenix" hield Zondag avond de afdeeling Haarlem van den Bond voor Oud-Onderofficieren eene vergadering. Uit de rede van den Voorzitter bleek, dat de afdeeling telteen beschermheer eere voorzitter, 29 gewone leden, 32 burger donateurs, 5 donatrices en 33 militaire donateurs. Zondag is de kinderspeeltuin op het terrein achter de school aan de Bakker straat geopend. Driehonderd kinderen heb ben zich aangemeld om van de instelling gebruik te maken. Tot direkteur is be noemd de heer A. J. Meyerink. Ds. C. J. Brutel de la Rivière, sedert 16 Mei 1858 predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, nam Zondag voormiddag afscheid van de gemeente met eene rede naar aanleiding van Handelin gen XX 27. De afscheidsrede zal binnen kort bij de uitgevers van dit blad in druk ver schijnen. Het kortelings georganiseerde Ge meentelijke Muziekkorps onder leiding van den 2en Luitenant-Kapelmeester den heer C. P. W. Kriens, houdt Donderdagavond a. s. eene repetitie voor genoodigden in den tuin der Sociëteit »Vereeniging« daartoe welwillend door het Bestuur af gestaan. De volgende muziekstukken zullen wor den uitgevoerd: 1. Marche MilitaireKriens. 2. Ouverture -Hunyadi Laszlo-Erkel. 3. Soiree d'Eté, ValseWaldteafcl. 4. Reverie (geïnstrumenteerd door Kriens)Vieuxtemps 5. Grande Caprice MilitaireHerzeelcn. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Drie voor huisknecht of oppasser. Twee voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kantoorlooper Een voor portier. Twee voor loopwerk. Een voor schrijfwerk. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor broodbakkersknecht. Twee voor koekbakkersknecht. Een voor bloemistknecht. Een voor polychromeerder. Een voor witter. Een voor zagenv ijler. Twee voor metselaar. Een voor timmerman. Zeven voor aardwerkers of los werkman. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Drie voor burgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor burgerbaker. Twee voor breister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik le maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Het bestuur maakt hierbij bekeud dat het kan toor der Vereeniging met ingang van 1 Mei a.s_ gedurende die maand en verdei e zomermaanden tot nader bericht zal gesloten zijn. Alle mededeelingen of aanvragen zullen dus na 1 Mei slechts schriftelijk (bus Doelen of Stadhuis)^ kunnen geschieden. Afloop van de verkooping vart Huizen, gehouden den 27 April 1889,, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Huis en Erve met Tuin, Klein Heiligland No. 32, f 6455, opgehouden. 2. Pakhuis en Erve, De Witstraat, No, 20, ƒ265, opgehouden. 3. Pakhuis en Erve, Koksteeg No. 8 zwart en rood, ƒ2455 opgehouden. 4. Huis en Erve, Groot Heiligland No. 43. 5. Huis en Erve achter het voorgaande- No. 41 B. De perceelen No. 4 en 5 te zamen 2390,, C. Duin. 6. Huis en Erve met Tuin, Zijlweg. 7Huis en Erve met Tuin naast het voor gaande. De perceelen No. 6 en 7 te zamen 8510„ opgehouden. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lij ks, (uitgezonderd des Zondags; van *8 middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Twee portemonnaies met eeniggeld. Twee E,. K. keikboekeD. Een bril in étui. Een zakmesje. Een kinder schoentje. Een springtouw. Twee ko- peren gewichten. Een kinder-handschoen. Een koperen rytuigdop.Een kinder schoentje. Een zakje. Drie over hemds boorden. Een paar zwarte handschoenen- Twee spanjoletten.Een zilveren naalden koker met zilveren rygpen. Eene por- tefeuilje. Een wandelstok. Een kin derwantje. Een bruine fantasie-hoed. Twee paternosters. Een bos sleutels. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij M. Kromhout,. Clercstraat No. 112, eene beurs met zil veren knip waarin een papiertje met zwarte zyde. Idem by C. Lips, Wijde Appelaarsteeg No. 3a, een duif. Idem bij deu Heer Blommendaal, Bakenesser- gracht No. 11, een lorgnet in étui. Idem by den heer H. Luiteü, „Sophiadal"' Prinsen-Bolwerk, twee pauwen. Idem bij H. Kops, Jacobij nestraat No. 13, een bloedkoralen armband met gouden sluiting. In een der tramwaggons achtergelaten Een zwarte doek.Eene parapluie. Marktbericht van 29 April. Aardappelen. Aangev. 110, verk. 92 H.L. L. pr. 2.00, H. pr. f 4.00. Appelen Aangev. 16, verk. 8 H.L. L. pr. f 4.00, H. pr. f 6.00. BoterAangev. 337, verk. 325 Kilog.. L. pr. f 1.00, H. pr. f 1.15. BiggenAangev. 59, verk. 43 st. L. pr. ƒ6.00, II. pr. ƒ20.00. GRAAN- EN ZAADMARK Marktbericht van 29 April. Witte tarwe f 6. ƒ7. Haver f 3.15. f 3.75. Garst ƒ4. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2 Mei 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman, PROGRAMMA. 1. Eantasie a 4 mainsA. Hesse. (Met medewerking van den Heer L. A. Hoog) 2. Sonate No 1J. S. Bach. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Allegro. 3. Tonstück No 3Niels W Gade 4. OffertoireGuilmant. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2