Savornin Lohman stelde eene motie voor om de wenschelijkheid uit te spreken, dat het onderwerp van het Nederlanderschap en ingezetenschap in zijn geheel bij eene wet worden geregeld, en inmiddels de be handeling van dit ontwerp te schorsen. De Min. liet de besliasing aan de Kamer over, maar verklaarde geen toezegging te kunnen doen betreffende verdere plannen. De motie werd zonder stemming aangeno men, en de zitting daarna gesloten. Bij het hoofdbestuur der Parijsehe tentoonstelling had men zich beklaagd over de Marokkaansche, Algerijnsche, Tnnesie- sche en andere bazaars wijl een groot ge deelte van de tentoongestelde en verkrijg bare snuisterijen, tapijten, wapens enz. geenzins uit Marokko, Algerië en Tnnis, maar nit eene fabriek in de Rue du Temple afkomstig waren. Uit een onderzoek is gebleken, dat deze klachten gegrond waren. Den belanghebbenden werd 24 nren tijd gelaten om al dit fraais te verwijderen, onder bedreiging van definitieve sluiting hunner bazaars in geval van herhaling van het feit. De bovenbedoelde fabriek schijnt bijna alles te leveren wat te Parijs als Noord-Afrikaansche waren verkocht wordt, ja niet weinig naar Noord-Afrika zelf uit te voeren, daar zij alles veel fraaier en daarbij goedkooper leveren kan dan de inlanders. De klachten gingen uit van de inzenders der echte waren. Op enkele plaatsen in Dnitschland begint de werkstaking af te nemen. Het ernstig woord des keizers schijnt ook bij de mijndirecties indruk gemaakt te hebbenalthans men deelt mede het plan van eene overeenkomst op den volgenden grondslagacht uren werktijd, geen overwerk dan na onderling overleg, eene betamelijke loonsverhooging, benoe ming van eene permanente commissie uit de oudste werklieden om met de patroons in overleg te treden, wegens de tegenwoor dige werkstaking mag niemand ontslagen worden. Er bestaat gegronde hoop de werk staking in Westpbalen ten einde te bren gen. Om zoover te komen in Silezië zal evenwel nog wel wat kunnen duren. Daar zijn door de werkstakers mijnschachten verwoest en is tegen beambten geweld gepleegd, zoodat sterke troepenafdeelingen derwaarts zijn gezonden om de rust te herstellen of te bewaren. In het district Gelsenkirchen heeft een groot deel van het mijnpersoneel het werk hervat in afwachting van den gun- stigen afloop der onderhandelingen. Te Bochum verwacht men spoedig hetzelfde te vernemen. In Dnitschland schijnt werk staking aan de orde te zijn; metselaars-, timmermans-, koperslagers- en brouwers knechts te Berlijn hebben hun voornemen er toe te kennen gegevenindien de patroons hunne eischen niet inwilligen. Boulanger is volgens den een lijdende aan snikerziekte, volgens den ander is hij volkomen gezond. Waarschijnlijk ligt ook hier de waarheid in het midden. De I'arijsche tentoonstelling trekt dagelijks duizenden bezoekers, te meer daar dezelve zoowel bij dag als des avonds vele aantrekkelijkheden bezit. Vooral in den namiddag is de toeloop zeer groot, men blijft er dineeren om zich des avonds te kunnen verlustigen in het schoon aan gebrachte elektrisch licht, dat zoowel door Eiffel als door andere inzenders ten beste wordt gegeven. Doch door dit groote succes der tentoon stelling staan de overige publieke verma kelijkheden binnen Parijs onbezocht, wat nu niet dadelijk in den smaak der onder nemers valt. Men wil tot het stadsbestuur het verzoek richten om enkele avonden in de week de tentoonstelling te sluiten, ten einde het nadeel voor de schouwburgen enz. minder groot te doen zijn. Toch had deze toestand kunnen voorzien worden, doch de Par ij zenaars wilden bepaald de tentoonstelling binnen de stad hebben. In Hanover worden proeven geno men met het bestraten van een gewonen weg met caoutchouc. Men verzekert, dat dit plaveisel even duurzaam is als graniet, ongevoelig is voor koude en hitte, elk geraas belet en schadelijke trillingen voor brug gen of gebouwen vermindert. - De portier van het Central-Hotel te Berlijn is gefailleerd. De man bezat by een flink salaris een aardig kapitaal en richtte eene bierbrouwery op. Doch de zaak volgde den weg van alle zaken welke niet met de noodige kennis en voldoend kapitaal gedreven worden, en moest sluiten. De portier is nu natuurlek alles kwijt. Zaterdag is op hel alleronverwachts Prins Bismarck in den Rijksdag versche nen by de derde lezing van het ontwerp tot zekerstelling van oude en invaliede werklieden. Bismarck hield eene lange rede waarvan het slot eene scherpe be oordeeling inhield van alle partijen die zich van tijd tot tijd tegen den kanselier verzetten. Deze handelswijze gaf aanlei ding tot hevige opgewondenheid van bei de kanten en van beide kanten vielen harde woorden. Nadat Bismarck het zijne gezegd h ad, heeft hij zonder nader ant woord af te wachten de vergadering ver laten. Onlangs stond een photograaf te Londen terecht, wegens het maken van onzedelijke photografieën. De gezworenen verwijderden zich na afloop der behan deling en bleven langer dan een uur weg. Al dien tyd besteedden zij aan het bezich tigen der corpora delicti. Zy achtten het noodig zich volkomen te overtuigen van de onzedelijkheid der voorstellingen en spraken, teruggekomen, het schuldig uit. De veroordeelde verzocht toen een vraag te mogen richten aan den president der rechtbank, en wel, of deze voornemens was eene vervolging in te stellen tegen den voorzitter der gezworenen'? „Waar om?" vroeg de voorzitter. „Omdat hy twee photografieën gestolen heeft.'' Dit bleek waar te zijn. Op verscheidene plaatsen in Duitsch- land heeft zwaar weder gewoed. Een wolk breuk heeft op de mijnonderneming Lomise nabij Bronswijk groote verwoesting aan gericht. Het machinehuis, het kantoor, kortom alle boven den beganen grond staande gebouwen zyn ingestort, en onder water gezet. Het verlies van menschen- levens is niet te betreuren. Op de vesting Königstein is de bliksem des nachts in een met geladen bommen, granaten enz. dicht gevnld magazyn ge slagen. Vier uren lang duurden de ont ploffing, met een zoo vreeselyk geweld, als had er een groot bombardement plaats. In de omliggende dorpen werden vele ge bouwen beschadigd. Op 500 meter afstand van het magazyn waar de ontploffing plaats had, lag een reusachtig kruitma gazijn. De onweders en wolkbreuken hebben mede heel wat schade veroorzaakt. Zoo zyn een paar spoorwegen in Silezië gedu rende zes uren volkomen onbruikbaar ge- I weest. Tusschen Halberstadt en Bienenberg zyn verscheidene huizen weggeslagen en te Anderneck zyn tien huizen ingestort, waarbij veertig stuks vee onder het puin zyn bedolven. De stalen pennen, die de ganzenpennen geheel verdrongen, worden nu op hare beurt bedreigd, en wel door de glazen pen. Deze „Cristallographe", een Fransche uitvinding, is een pen van by na onbreek baar glas. Zy heeft het voordeel van niet te oxydeeren en zoo licht te zyn, dat zy het gevaar voor schrijfkramp aanmer kelijk vermindert. Het „Vaderland" deelde mede, dat van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, tegenwoordig geweest bij de inhuldiging van Z. M. den koning den 12en Mei 1849 te Amsterdam, nog slechtH zeven in leven zyn. Hieraan kan toegevoegd worden, dat van de negen ministers, toen in functie, nog slechs éen in leven is, nl. de hono raire staatsraad G. L. Baud, destijds mi nister van koloniën, terwijl niet alleen al de leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal, maar ook de leden van den Raad van State van 1849 door over lijden aan het staatsbestuur zyn ontvallen. Ook onder de mijnwerkers te Kerk rede in Limburg begint ontevredenheid te heerschen omdat eene aanvraag om loonsverhooging is geweigerd. Men ver neemt, dat er voorzorgen zyn genomen tegen personen van buiten gekomen met het doel om de werklieden tot werkstaking aan te zetten. Tengevolge van de werstaking in de Dnitsche kolen-districten worden de locomotieven der Ned. Tramweg-Maat schappij (lijn Harlingen-Drachten) met turf gestookt. De voorraad steenkolenbri- quettes is niet groot. Door de directie zyn 50.000 tnrven aangekocht. -Naby het station van den Staats spoorweg te Hengeloo (O.) wilde Woens- middag de machinist S. van het pompsta tieon (het zoogenaamd achtkant) zich naar huis begeven en liep over de rails, juist toen de losse machine van den sneltrein in aantocht was. De ongelukkige kwam onder de machine en bleef op de plaats dood. Hij stond bekend als een zeer oppassend man en had juist onlangs den dag van zijne 25jarige dienstvervulling mogen vieren. - Het voorbeeld volgende van de Wee- ner confraters, hebben thans om loonsver hooging te ontvangen, de tramkoetsiers en conducteurs te Rome het werken opge geven. Rochefort had onlangs een teekenaar, Pilotel, in zijn blad over den hekel gehaald, waar van eene uitdaging tot een tweege vecht het gevolg was. Rochefort wees deze toen af, doch thans heeft de beleedigde hem te Londen opge zocht en een klap gegeven, waarop hij met een revolver dreigde en deswege door de politie werd gevangen genomen, die hem echter onder borgstelling heeft ont slagen. Rochefort zal nu terecht staan wegens het dragen van verboden wapenen. Na afloop van een stierengevecht moest de Madridsche gendarmerie eene charge uitvoeren om een einde te maken aan een manifestatie tegen het aanhangige wetsontwerp op de inkomstenbelasting. Eenige personen werden daarbij gearres teerd. Het gerucht, dat de Voorzitter der Kamer zijn ontslag had genomen, werd tegengesproken Koning Humberto is met den kroon prins naar Berlijn vertrokken om het be zoek van keizer Wilhelm te beantwoor den, doch men gelooft niet, dat deze con travisite een staatkundig doel heeft. In de gemeente Sloten is een land bouwer reeds begonnen met het maaien van gras voor de hooioogst. Sedert veertien jaren bestaat te Brussel een geneeskundige dienst voor de scholen. Deze is toevertrouwd aan vijf ge- neesheerenhun werkkring omvat het volgende: 1, het schoolgebouw, 2 het schoolkind in gezonden en in zieken toe stand, 3, de ziekte van het kind en de gevolgen die deze kan hebben voor den algemeenen gezondheidstoestand. Ieder der geneesheeren is belast met het om de tien dagen bezoeken van vier scholen. De zwakke en ziekelijke kinderen krijgen in den morgen levertraan of een ander pas send geneesmiddel. In enkele scholen der armste wijken wordt den jongen op be paalde tijden door een barbier het haar afgeknipt. De uitslag van deze maatregelen toonen dat dit geneeskundig schooltoezicht zeer gunstig werkt op den gezondheidstoestand. Zoo werden door genoemd college in het dienstjaar 1887-1888 1999 kinderen ge neeskundig behandeld met het gevolg, dat 190 van dit getal herstelden en van 1559 wier gezondheid minder ongunstig werd. Waarschijnlijk door het eten van voor de gezondheid nadeelige worst, van éénen slager afkomstig hebben zich te Hel der verscheidene ernstige gevallen van vergiftiging voorgedaan. In het garnizoens hospitaal zijn eenig militairen opgenomen bij wie zich dezelfde verschijnselen ver toonden. HAARLEM, 21 Mei 1889. In de vergadering van het Departe ment Haarlem der Maatsohappij 9Tot Nut van 't Algemeen" Maandag a vónd gehouden, werden benoemd tot commissarissen voor de kweekschool voor onderwijzeressen de Hee- ren Dr. E. van der Ven en P. H. van der Leij tot bestuursleden de Heeren E. de Lanoy en P. Dyserinck tot commissaris voor de Volksbibliotheek de Heer J. H. Ritman tot commissaris voor de Spaarbank de Heer J. de Koektot commissaris voor de Volkszangsehool de Heer P. J. L. Huet, tot afgevaardigden ter algemeene vergade ring de Heeren H. de Clercq en R. Eekhout en tot plaatsvervangende leden de Heeren G. C. Merens en P. Dyserinck. In den afgeloopen nacht te rnim 1 uur is alhier eene moordaanslag gepleegd op eene 43jarige vrouw genaamd Hendrika Frederika Muller, woonachtig in de Korte Wijngaardstraat, en wel door haar man van wien zij gescheiden leeft. Zij lag te bed toen zij door hem werd aangevallen met een mes waarmede hij haar verwondingen aan het hoofd, hals en beide handen heeft toege bracht waarna hij de vlucht heeft genomen. De verdachte is genaamd Hendrik Visser, oud 45 jaren, laatBt woonachtig te Amsterdam, dezelfde is gesignaleerd in het Algemeen Politieblad ter zake Majes teitsschennis waarvoor hij door de Recht bank te Amsterdam is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De verwondingen der vronw zijn on middellijk verbonden en gebleken niet levensgevaarlijk te zyn. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeuiging hebbeu zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor huisknecht of oppasser. Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kantoorlooper Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voor schrijfwerk. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor broodbakkersknecht. Twee voor koekbakkersknecht. Een voor bloemistknecht. Een voor polychroineerder. Een voor witter. Twee voor metselaar. Acht voor aardwerkers of los werkman. Veertien voor werkster of schoonmaakster. Drie voor bnrgerwaschvrouw. Zes voor burgernaaister. Een voor burgerbaker. Twee voor breister. Een voor strijkster. Twee voor hulpkookster. Een voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestunr der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Boelen) KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat het koliier voor de plaatse lijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1889, door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd bij be sluit van 15 Mei j.l. No. 56, alsmede dat afschrift van dat kohier van heden gedurende vijf maanden voor een ieder ter plaatselijk Secretarie ter lezing; is nedergelegd. Haarlem9 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemdy (get.) von Reeken. (L. B.) Be Secretaris (get) A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren- geu, ingevolge Art. 5 der Wet van 28 Juni 1881, (Stbl. No. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. No. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. No. 78), ter openbare kennis dat is inge komen een verzoekschrift van H. C. van den Berg om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in 1 et voorhuis van het perceel aan de Bakenessergracht No. 74. Haarlem20 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens Be Secretaris. A. A. Land. Marktbericht van 20 Mei. Aardappelen. Aangev. 79, verk. 61 H.L. L. pr. 2.00, H. pr. 3.50. Boter. Aangev. 457, verk. 408 Kilog. L. pr. ƒ0.90, H. pr. ƒ1.00. Biggen. Aangev. 54, verk. 47 st. L. pr. f 6.00, H. pr. ƒ16.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 20 Mei. Witte tarwe ƒ6.75. Haver f 3.25, ƒ3.325. Karweizaad fü.lb f 10.25. per 50 Kilogr- VIJFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 22 Mei 1889, des avonds van 7%10 uur, van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Lugano MarschSchebek. 2. Ouverture „Si j'tais Roi"Adam. 3. Grande Fantaisie Sur des Motifs de l'Opera MephistophélèsBoïtu. 4. „Lustige Brüder". GalopFaust. 5. Ouverture La Muette de PorticiAuber. 6Landbouwfeest-MarscbKricns* 7. La Vague. ValseMetra. 8Fantaisie uit de OperetteLe Coeur et la MainLecocq_. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Mei 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2Choral-AndanteJG. Bastiaans. 3. Sonate No. 1Fink. a. Allegro b. Adagio. c. Finale. 4. a. Abendlied. R. Schumann. b. Ave Maria (le Prelude)..Bach-Gounod. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2