aan de kozijnen vast te grijpen waaraan zij bleven hangen. De dame was door den schok nit het wagentje gevallen en had zich ernstig bezeerd. Zij werd opgeholpen en binnenshnis gebracht, men zette het paard weer op de pooten, en toen einde lijk dacht men aan de beide schilders. Nu werden hun de ladders onder de voeten geschoven en, gelukkig ODgedeerd, kwa men zij beneden. Te Zandvoort is Donderdag het eerste veertigtal kinderen aangekomen in de villa gelegen in het Park Kostverloren en toe- behoorende aan de Amsterdamsche Ver- eeniging voor gezondheids en vacantieko- lonies. Het Kinderhuisje te Zandvoort, uitsluitend voor Haarlemsche kinderen, is gisteren weer geopend, met een dertigtal kinderen. Een koekbakker te Berlijn is tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het in zijn koekdeeg gebruiken van bedorven eieren. Zaterdagmorgen is een rangeerder van den Rhijnepoorweg op het station-ter- rein te Rotterdam overreden en terstond aan de gevolgen bezweken. In zake het Zwitsersch-Dnitsch con flict wordt door de K'óln. Ztg. het bericht bevestigd, dat ook Italië zich evenals Oos tenrijk bij Dnitschland heeft aangesloten in de zaak Wohlgemuth en te Bern te kennen heeft gegeven, dat het Duitsch- lands ontevredenheid in deze volkomen gerechtvaardigd acht. De Zwitsersche bondsraad zal voorloo- pig aan de bondsvergadering geen mede- deelingen over het geschil met het Duitsche rijk doen. Het denkbeeld van een scheidsgerecht heeft de bondsraad ver worpen als niet vereenigbaar met de fei ten. De Vereeniging der Zwitsersche pers spoort de Zwitsersche bladen van elke kleur en richting aan zich niet door de Duitsche bladen in een polemiek te laten medesleepen, terwijl zij tevens bij het volk aandringt om zich van elke manifes tatie te onthouden. Deze raadgeving ge tuigt van het gezond verstand dier Ver eeniging en het Zwitsersche volk kan slechts op verdubbelde sympathie van alle onpartijdigen rekenenen, wanneer het een waardig stilzwijgen bewaart op de uit tartingen der Duitsche bladen. Te Parijs begint men zich te ver ontrusten of het misschien de Eifieltoren is, die de donderbuien en stormen aantrekt, welke in den laatsten tijd de stad telkens teisteren. Een der nieuwste uitvindingen, waarmede Edison zich bezighoudt, is een far-sightmachineeen machine om vèr te zien. Door dit werktuig hoopt hij onzen gezichtskring houderden mijlen grooter te maken en b.v. iemand te New-York in staat te stellen de gelaatstrekken van een vriend te Boston te zien met evenveel gemak, alsof hij door een gewonen tooneel- kijker ziet. De „toovenaar vanHenlo-Park,"dieaan niet minder dan 70 nieuwe uitvindingen werkt, hoopt die far-sight machine gereed te hebben vóór de wereldtentoonstelling te New-York, in 1892. De gemeentereiniging te Groningen heeft in het vorige jaar eene winst ge maakt van ongeveer ƒ9000. - Zooals men weet, zijn de pogingen om Javanen vrijwillig naar Suriname te doen verhuizen als arbeiders, tot heden misluktgeen Javaan was er toe te bewe gen. Thans deelt men mede, datdoovden Minister van Koloniën aan den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch Indië een voorstel is gedaan om dertig van de op roerlingen uit Tjillegon naar Suriname te zenden om te beproeven in hoeverre de Javaan geschikt is voor den landbouw- arbeid aldaar. Tegen acht uur Zondagavond is de Shah te Amsterdam afgestapt aan het Am- stelhotel, waar twee en dertig vertrekken voor hem en zijn gevolg in gereedheid gebracht waren. In de wachtkamer werd Z. M. door de verschillende autoriteiten verwelkomd. Maandag ochtend bezocht de Shah het Stadhuis waar Z. M. met veel belangstel ling kennis nam van den aanleg en de plannen van het Noordzeekanaal en andere merkwaardigheden, waarna de Amsterdam sche brandweer voor hem manoeuvreerde. Vervolgens werden nog de inrichtingen der Maatschappij Nederland en de Rijks marinewerf bezichtigd. Woensdag zal de Shah Ymuiden, Donderdag Haarlem en Rotterdam bezoeken. Naar men verneemt zullen de kosten van het bezoek gedeel telijk door het rijk gedragen worden. De Shah van Perzië is voornemens, de weinige dagen dat hij België zal bezoe ken te Antwerpen door te brengen. Den 22en dezer zal hij aldaar aankomen en eenige feestelijkheden worden aldaar voor bereid. Den 25en vertrekt hij met een ter zijner beschikking gesteld koninklijk jacht naar Engeland. Nasr-Ed-diu Shah is geboren in een dorp bij Tabriz in 1830 en kwam op achttienjarigen leeftijd, dus in 1848, tot den troon van Perzië. Zijne moeder was de dochter van een Kadscharen hoofdmanzij was een der vier wettige gemalinnen van Mehamed Shah. De opvoeding van Nasr- Ed-din werd in alle opzichten verwaar loosd, aangezien zijne moeder in ongenade was gevallen. De onverwachte dood van zijn vader was dan ook oorzaak, dat hij, en niet een der jongere zonen tot den troon werd geroepen. Aan zijne verhef fing liet Rusland zich veel gelegen liggen. De Shah heeft veel te worstelen gehad metfinancieele zwarigheden, een gevolg van wanbeheer, doch langzamerhand is hij, door schade geleerd in vele opzichten een kun dig en verstandig vorst geworden. De Shah beschikt over het leven en den dood van zijne onderdanen, doch hij maakt van zijne onbeperkte macht in deze veel minder misbruik dan vroeger. Zijne reizen in En- ropa hebben waarschijnlijk hun invloed op hem uitgeoefend. De Shah beschouwt zich aangewezen om voor zijn Rijk te worden wat Peter de Groote voor Rusland was. Hij trachtte, ondanks den raad van den priesterstand, wat Europa hem leert, in zijn land toe te passen, en weet zijn wil in deze door te drijven. Rusland en Enge land wedijveren er in hem te believen, de uiteenloopende Staatkunde dezer mo gendheden, zijne naburen in Azië, maakt het hem menigmaal zeer onaangenaam. Yan den dienstplichtbond zijn reeds afdeelingen gevestigd te Amsterdam, Haar lem, Hoorn en Middelburg, en de leden in Kampen, Groningen, Leeuwarden, Goes, Dordrecht en Den Bosch zijn bezig af deelingen te vormen. Ook op andere plaat- sen, b. v. te Amersfoort, Harlingen, Enk huizen, zijn eenige enkele leden in dien geest werkzaam, en in den Haag, waar geen gewone leden zijn, willen enkele buitengewone leden pogingen aanwenden, om in den geest van den bond werkzaam te zijn. Even voorbij de spoorwegbrug over de Zaan is Zondag namiddag de trein uit Hoorn ontspoord, waarschijnlijk door dat de rails door de warmte waren ontzet. De locomotief heeft zich in het zand vastge- woeld, de kolenwagen is door den schok omhoog gesprongen en rustte gedeeltelijk op den locomotief. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Het treinenvervoer in de richting den Helder kon zonder oponthoud plaats hebben, de reizigers naar Hoorn moesten overstappen. HAARLEM, 18 Juni 1889. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen: Ter vervulling van de vacature Ds. Escher, Ds. C. J. Lammerinck te Scheveningen en voor die van de vacature Ds. Brutel de la Rivióre, Ds. B. J. Swaan te Gouda. Zaterdag nacht is op de Groote Markt alhier aangehouden een dertigjarig man zonder huisvesting, niettegenstaande hij in het bezit was van ruim twee hon derd gulden. Hij gaf op te zijn Andries Hoogeboom, laatst woonachtig te Amster dam, doch was niet in het bezit van papiereH, die zijne beweringen konden staven. - In de eerezaal van het rijksmuseum te Amsterdam prijkt sinds eenige dagen het borstbeeld van dr. Schaepman. Dit borstbeeld, waarvan het model werd ver vaardigd door den heer J. Tb. Stracké te 's Hertogenbosch, is in wit marmer uitge voerd door den heer F. Stracké alhier, op uitnoodiging van eenige vereerders van den diehter-afgevaardigde, en werd door dezen aan het rijksmuseum ten geschenke gegeven. Het borstbeeld rust op een voet stuk van zwart marmer, waarop in ver- gnlde letters het opschrift„Dr. Schaep man". Woensdag waren op de markt te Breda 25 duizend liter aardbeien aange voerd, die aanvankelijk zeven cents per liter opbrachten. Later daalde de markt tot drie cents, terwijl nog 5 duizend Liter onverkocht bleef. Dat ook in onze omstreken de pluk van belang is, wordt bewezen door de groote luidruchtigheid waarmede Zondag ochtend deze koopwaar langs de straten werd aangeboden. Naar aanleiding van de in deze con- rant van wege de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier geplaatste annonce heeft zij ons uitgenoodigd tot toelichting daarvan nog het volgende te vermelden. Belanghebbenden in deze zijn werkge vers of werkgeefsters (fabrikanten, patroons bazen, enz.) die jeugdige personen in dienst hebben en die wenschen dat ten hunnen opzichte worde afgeweken van de be palingen der wet betreffende: a de werkuren, vastgesteld op de uren van 5 des voormiddags tot 7 des namid dags (art. 5, tweede zinsnede van de in deze bedoelde wet.) b de regeling van den Zondagsarbeid voor mannelijke personen van 14 tot 16 jaar (art. 7, derde zinsnede der wet.) c de vermelding der werkuren op de lijst van arbeidende jeugdige personen en vrouwen. Huisarbeid valt ook onder deze wetsbepa lingen. Zij, die de aanvrage om afwijking thans verzuimen, en later tegen de voorschriften der wet handelen, worden gestraft afzon derlijk voor eiken persoon, ten wiens op zichte de wet is overtreden, alsmede afzonderlijk voor elk etmaal waarin de overtreding heeft plaats gehad. Het personeel van de militaire school alhier onder bevel van kapit.ien L. de Vlaming, zal Dinsdag a.s. het kamp bij Oldenbroek betrekken, tot het bijwonen van oefeningen met geschut in die leger plaats. 11. Zondag is een paard gespannen voor een tentwagentje, toebehoorende aan den landbouwer Nelis onder Schoten, aan de Krocht alhier plotseling dood gevallen, volgens verklaring van den keurmeester tengevolge het springen van een ader. Het paard dat voor consumptie goedgekeurd werd, is door een paardenslachter opge kocht. De algemeene vergadering van de Maatschappij ter bevordering der Toon kunst beeft in hare bijeenkomst te Amster dam het voorstel van de Afd. Haarlem, om iu den zomer van 1890 alhier een twee- daagsch Muziekfeest te geven, aangenomen en daarvoor een crediet van ƒ3000 toe gestaan. Het voorloopig vastgestelde pro gramma voor dit feest bevat voor den eersten dag „La damnation de Faust" van Berlioz; voor den tweeden dag „De Scböpfung" van Jos. Haydn, terwijl het feest met een kunstenaarsconcert met or kestwerken zal besloten worden. - In de Vergadering der Afdeeling Haarlem van den Nederl. Bond voor Al gemeen Kies- en Stemrecht, Zondag gehou den, is besloten, bij de verkiezingen voor Gemeenteraad, Provinciale Staten en Twee de Kamer der Staten-Generaal voortaan zooveel mogelijk eigen kandidaten te stel len. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voor schrijfwerk. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koekbakkersknecht. Een voor loodgietersknecht. Twee voor metselaar. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Twee voor burgernaaister. Een voor strijkster. Twee voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Daar het in den laatsten tijd is voorgekomen, dat personen zich om werk aanmelden uit naam der Vereeniging zonder daartoe het recht te hebben verzoekt het Bestuur te willen noteeren dat slechts zij dit mogen doen, die een door den Secretaris der Vereeniging geteekend briefje kunnen vertoonen. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge Art. 5 der Wet van 28 Juni 1881, (Stbl. No. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1814 (Stbl. No. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. No. 78), ter openbare kennis, dat is inge komen een verzoekschrift van P. J. Beaufort om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het voorhuis van het perceel aan de Ursula- steeg No. 23. Haarlem15 Juni 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. Be Secretaris A. A. Land. VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 19den Juni 1889, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. eu W. fundeering Kruis- brng. 2. Idem idem bebouwing open grond bui ten de Amsterdamsche poort. 3. Idem idem aankoop Linschotenstraat, met rapport comm. v. fin. 4. Rapp. comm. v. fin. rekening burgerl. armbest. 1888. 5. Idem idem 2esupplet. begrooting 1888, 1 St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 6. Voorstel B. en W. 4esuppl. begrooting, dienst 1888, met rapport comm. v. fin. 7. Idem idem staten van af- en overschrij ving, met idem. 8. Idem idem verhuring grond in den Hout aan D. van Slaveren, met idem. 9. Idem idem verhuring grond Zijlweg aan J. J. Beaufort, met idem. 10. Idem idem afkoop erfpacht J. de Jong, met idem. 11. Idem idem herbenoeming leerares mej. Teupken. 12. Idem idem nieuwe leerlingen H. B. S. ter opleiding van handel en nijverheid. 13. Idem idem beschoeiing Heerensingel. 14. Idem idem afwatering-riool Schooter- weg. 15. Idem idem ontheffing oprichting bur gerdagschool. 16. Rekening 1888, Begrooting 1889,, Teekenschool voor kunstnijverheid. 17. Rekening 1888, vacoinatie-bureau. Afloop van de verkooping vart Huizen, gehouden den 15 Juni 1889, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Een Bouwterrein, Kleinen Houtweg. 2- Een dito, naast liet voorgaande. - 3. Een dito, naast het voorgaande. Deperceelen No. 1, 2 en 3, 9825, opgeh. 4 tot en met 11 niet geveild. Marktbericht van 17 Juni. Aardappelen. Aangev. 110, verk. 110 H.L, L. pr. 1.50, H. pr. ƒ6.00. Boter. Aangev. 329, verk. 329 Kilog. L. pr. ƒ1.20, H. pr. ƒ1.45. Biggen. Aangev. 54, verk. 48 st. L. pr. 6.00, H. pr. 15.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 17 Juni. Rogge f 4.80. Bruine boenen ƒ6. per H.L. DERTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 19 Juni 1889, des, avonds van 7(^ 10 uur, van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm- C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Parade MarschBender. 2. Concert OuvertureKling. 3. Gailiostro WalzerStrauss. 4. Eantaisie ChampêtreBaudonck. 5. Jubel OuvertureBach. 6. Satinella Polka Gerarts. 7. Die Kaiser WilhelmsjagdKontsky. 8. Fantaisie uit de Operette „de Groot Mogol"Audran. Buiten-Societeit „TROU MOET BLIJCKEN". CONCERT op Donderdag 20 Juni 1889, des avonds 74 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luit.- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Commandeur MarschSellenick. 2. Ouverture FantastiqueGovaerts. 3. Frühlingskinder. Walzer"Waldteufel. 4Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opera -Mcphistopheles"Boits. 5. Fest OuvertureLeutner. 6. Loreley ParaphraseNeswadda. (geïnstrumenteerd door Kriens). 7. Finale uit de Opera -Vittore. Pisany"Peri 8. Fantaisie uit de Operette -La graDde Duchesse de Gerolstein".Offenbach. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Juni 1889, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 2..Mendelssohn. 2. Elsa's Brautzug zum Munster. Wagner-Halven. 3. SonateS, de Lange. a. Maestoso moderato. b. Andante. c. Finale. 4. CommunionGigout. 7 5. Koor uit de ScheppingHaydn-Ritter.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2