HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 49 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 22 Juni 1889 op ZONDAG 23 Juni 1889. ÏELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per etuk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor het godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. Gemeente, in al de beurten behalve in de Vroegpreek, Bake- neeserkerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Voorm. lOure, Dr.Bronsveld.(Voor Hoog). Nam. 2 ure, Moeton. 's Avonds 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndam. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bourlier, pasteur a la Haye. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, G. van Felsen, van Scberpenzeel. 'b Av. 5 ure. G. van Felsen, van Scberpenzeel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, A. G. van Giese, pred. te Leer. (Oost-Friesland). Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Baron van Boom. 's Av. 6 nre. Baron van Boom. Ds. Knottenbelt is deze week nog verhinderd zijne catechisatiën te houden, maar hoopt daartoe de volgende week, 1 Juli, in staat te zijn. Ontvangen hij den Penningmeester van het Nederl. Zend. Gen. (Afd. Haarlem). Van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. ƒ39.50 als aandeel in de Pinkstercollecte 1889. Van den Kerkeraad der Remonstr. Gem., Pink stercollecte, ƒ23, Van den Kerkeraad der Luthersehe Gem. 41,54, waarbij nog zijn ingekomen ƒ5.2.^0.25, ƒ25.en ƒ2.50. Van den Kerkeraad te Wijk aan Zee 6.03} en van den Kerkeraad van Zandpoort ƒ7. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C, Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, B. Barger, Pred. te Amsterdam. Collecte voor de Bijzondere School. Heemstede. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Bevestiging van Ds. Kuilman. Namiddag Kuilman, Intrede. Hillegom. Voorm. 91/2 nre, M. Buchli Best. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 nre, II. Smeding, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, P. Peaux, Pred. te Wijk aan Zee. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2Va nre, J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 nre, II. Waardenburg. Nam. 2 nre, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Loggers, Theol. Cand. te Utrecht. Nam. 21/2 nre, O. Schrieke. Tweede Concert in de „Vereeniging". Ons gemeentelijk muziekkorps, onder de leiding van den Heer Kriens, gaf Dinsdag 18 Jnni, 's avonds het tweede zomercon- cert in de sociëteit „Vereeniging", terwijl aan het sportterrein „de Phoenix" op dien avond het paleis-orkest nit Amsterdam, onder aanvoering van den Heer Joh. Coenen, zich deed hooren. Het samenvallen van deze twee muziek uitvoeringen zal zeker eenig leed veroor zaakt hebben bij hen, die als lid van beide, sociëteit en sportterrein, nu noodzakelijk een concert moesten missen. De directie van het sportterrein zal stellig geen anderen datum voor Coenen's concert hebben kun nen vaststellen en zeker niet opzettelijk een deel van hare leden eene teleurstelling hebben willen bereiden. Wij kozen Dinsdagavond van de dubbe le uitvoering het concert in de soeieteit en genoten er, met de zeer talrijk opgeko- menen opnieuw van de schoone en degelijke uitvoering. De plaats der uitvoering bracht daartoe het hare bij. Er is toch geen gun stiger plekje voor tninconcerten aan te wijzen, dan de sociëteit „Vereeniging" in haren tuin bezit. De nisvormige muziek tent, de hooge mnren, die het terrein om geven en het dichte geboomte, alles werkt er mede, tot het verkrijgen van eene goede aconstiek en doet de voordrachten op hnn voordeeligst uitkomen. Vooral kleine korp sen profiteeren van deze gunstige omstan digheden en zijn instaat er eene groote kracht te ontwikkelen. Voor solo-voor drachten werkt een en ander mede zeer gun stig. De klank blijft er hangen, om het zoo eens nittedrnkken en vnlt er, onver schillig op welk instrument hij wordt voortgebracht, de gansche ruimte. Kriens opende het concert met eene breed opgezette marsch in ''/t beweging, van eigen compositie. Het trio ervan is eigenaardig bewerkt en geeft twee zelf standige melodieën, die tegen elkander in gaande, onder begeleiding van de honten- blaas-instrnmenten, een schoon effect op leveren. Met vaste hand en in goeden rythmischen gang, voor een gedeelte het geheim van de bezielende directie des heeren Kriens werd deze marsch gesla gen en uitstekend door het korps uitge voerd. De hierop volgende Obéron-onver- ture wilde ons in uitvoering minder be vallen dan de brillante caprice-militaire van Herzeelen, die als vierde nommerop het programma voorkwam. Webers ouver ture was blijkbaar minder bestudeerd dan Herzeelens schitterende compositie. Het koper attaqueerde niet altijd even zeker en was in den aanvang niet in goede stemming. In de caprice daarentegen vie len ensemble en zuiverheid om het zeerst te roemen. De forto's werden goed aange zet, zij klonken gezond en warm, nu en dan overstelpend in kracht. De solo's wer den uitstekend geblazen en bewezen, dat er zeer goede krachten in het korps aan wezig zijn. In het tweede deel werden gemaakt de ouverture „Phêdre" van Massenet, de introductie en het Brantchor uit „Lohen grin", eene fantaisie op motieven nit Verdi's opera „Emani", ook wel „II Pros- oritto'', bewerkt naar het beroemde drama van Victor Hngo en een drietal kleine werkjes „Es ist bestimmt in Gottes Bath" lied van Mendelssohn, „Serenata" van Moskowsky beide keurig door Kriens geïnstrumenteerd en Eilenbergs „Wachtparade". De nitvoering van geen dezer nommers liet iets te wensohen over. In alle mocht men roemen, den nobelen, gezonden klank, de beschaafde voordrachtswijze en de ge makkelijkheid, waarmede technische moei- elijkheden werden overwonnen. In Verdi's gloedvolle compositie trof ons vooral het zangerige van den toon. De solisten kwe ten zich uitnemend van hnn taak. Klarinet, oboë, piston en bastrombone verdienen een woord van lof. De tweede piston blies in de ouverture van Massenet ook zeer cor rect en duidelijk; het trompettimbre van zijn instrument beviel ©ns evenwel minder. Dat van de drie werkjes onder No. 7 alleen „die Wachtparade" gebiseerd werd en dit voorrecht niet ten deel viel aan het schoone lied van Mendelssohn en de Sere nade van Moskowky, die toch in muzikale waarde veel hooger staan, kan toegeschre ven worden aan de prettige stemming, waarin de geestige Eilenberg een deel van zijne hoorders weet te brengen en aan de smakelijke wijze, waarop ook de Heer Kriens lichte kost weet toetebereiden. Overigens ontbrak het Dinsdagavond niet aan toejuichingen. Met groote ingenomen heid werd elk der nommers gevolgd en onverzwakt bleek bij allen de levendige sympathie te zijn, welke ons gemeentelijk muziekkorps van stonde aan is ten deel deel gevallen. B. KRONIEK. Onder de mededeelingen in den aanvang der zitting aan den Raad verstrekt, kwa men voor, bericht van afwezigheid van de Heeren Prins en Krol wegens buitenland- sche reizen; bericht van den HeerPrévi- naire dat hij met de voorwaarden bij het laatste Raadsbesluit ten zijnen opzichte gesteld, genoegen neemt; bericht dat ook de Heeren Kooij en Kappelhoff de voorgestelde schikking hebben aangenomendat het advies van B. en W. op het plan van directeuren van het fonds de Haas c. a. was ingekomen en dat de Heer de Kanter een brief had ingezonden over de toepassing van art. 37 der kieswet. De Commissie van de Bank van leening had aan den Raad medegedeeld wat aan hare inrichting was voorgevallen en tevens dat door haar was besloten ten einde vol ledige inventaris van het voorhandene te kannen opmaken, de gewone werkzaam heden voorloopig te staken met uitzon dering van het lossen van wollen voor werpen. Ook de gewone verkoopingen zouden worden uitgesteld. Daar een en ander echter met de bepalingen van het reglement in strijd was verzocht de Commissie hier op de goedkeuring van den Raad. De Voorzitter meende, dat de Raad hierop geen goedkeuring kon verleenen, daar afwijkingen van het Reglement alleen door den Koning konden worden goedge keurd. De Heer de Kanter moest dit laatste erkennen, maar wenschte toch dat de Raad in zijn antwoord aan de Commissie te ken nen gaf dat de gewone maatregelen door den Raad zonden zijn goedgekeurd als dit aan hem ter beBlissiDg was overgelaten. De voorzitter zag hierin bezwaar. Hij kenrt geenzins af wat de heeren hebben meenen te moeten doen, maar wil een voudig antwoorden dat af wij kingen van het reglement niet door den Raad kunnen worden goedgekeurd, dat de Raad echter vertrouwde dat zoo spoedig mogelijk de geregelde gang van zaken zon worden hervat. De Heer Macaré roemt in deze zaak den ijver van commissarissen en hun zorg voor de belangen der gemeente, hem ge bleken uit kracht van zijn betrekking. Nood breekt wet en in het gegeven geval moest wel van het Reglement worden afgeweken. De Heer van Styrum stelde nu voor om het formeele bezwaar nit den weg te rnimen door te lezen De Raad overtuigd van de noodzakelijkheid der genomen maat regel, vertrouwt dat door Commissarissen alles in het werk zal worden gesteld om zoo spoedig mogelijk den gewonen loop der zaken aan de Bank te hervatten. Deze lezing werd goedgekeurd. Voor de vernieuwing de fundamenten aan de Krnisbrng werd door B. en W. een crediet aangevraagd van f 11.500. De Heeren van der Stenr en van Ek meenden dat de heipalen te lang waren genomen. De laatste Spreker nam het den arohitect kwalijk, dat de commissie van fabricage niet bij het slaan der proefpalen was nitgenoodigd. De voorzitter verklaarde dat het bestek in handen der commissie van fabricage zon worden gesteld en aan hnn oordeel zou worden onderworpen waarop het aan gevraagde crediet werd goedgekeurd. Een verzoek van de coöperatieve bonw- vereeniging „de Vooruitgang" alhier om goedkeuring van hnn plan van aanbouw bniten de Amsterdamsche poort, werd goedgekeurd. De kosten der te maken rio- leering en bestrating zullen voor 50% door de Vereeniging worden gedragen. Ook de overige voorwaarden door B. en W. gesteld werden goedgekeurd. Naar aanleiding van dit plan aohtten B. en W. het voorts wensohelijk om zoo wel voor dit terrein als aan den Schoter- weg nienwe bouwplannen vast te stellen en hiertoe de bestaande Commissie nit den Raad, onvoltallig door het vertrek van den Heer Krelage, weder aan te vullen. De Heer de Kanter meent, dat het minder wenschelijk was op deze wijze plannen te maken nopens den aanleg van straten of terreinen die nog geenszins voor bouwterrein waren uitgegeven. De tegenwoordige Politieverordening gaf aan den Raad volkomen bevoegdheid telkens als nieuwe aanvragen kwamen, plannen omtrent bebouwing vast te stellen. De Heer Macaré was mede van dit ge voelen. Dit verschil van meening tnsschen het Gemeentebestuur en genoemde Raadsleden had ten gevolge dat de vaststelling van een voorloopig plan werd uitgesteld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1