nam, om den slaap te kunnen vatten eene goede hoeveelheid mede naar zijn bed. Voedsel gebruikte hij niet meer. De overeenkomst tnsscheu de long tering van den mensoh en tuberculose bij het rund is reeds lang eene uitgemaakte zaak. Thans heeft dr. Brush in de aca demie van geneeskunde te New-York eene stadie voorgelezen, waarin hij met tal van feiten zoekt te bewijzen, hoe zeer het fokken van melkkoeien de long tering in de hand werkt. In Zuid-A- frika, waar de tsetse-vlieg op sommige plaatsen het houden van koeien onmoge lijk maakt, is de tnbercnlose zeldzaam eveneens op Ysland, waar voornamelijk schapenmelk, en bij de Eskimo's, waar rendiermelk wordt gedronken. In Au stralië koBtte een koe in 1780 duizend gulden, en de tuberculose was er toen onbekendthans zijn er 800.000 runde ren en de inlanders zijn nagenoeg aan tuberculose uitgestorven. De conclusie van Brush is, dat men de runderen door krui sing enz. kan verbeteren en den melk- rijbdom vermeerderen, maar niet dan tot schade van de gezondheid der menschen. Het rund is de voornaamste factor in de uitbreiding der tuberculose schrijver aar zelt niet te zeggen, dat van de meikoeien 50 pet tuberculeus zijn. In de Betuwe heerscht thans op verschillende plaatsen arbeidersnood. Door het buitengewoon schoone weder valt nu de kersen- en bessentijd samen met maai- en hooitijd en door het vertrekken van een aantal goede arbeiders naar Pruisen zijn de werkkrachten zoo verminderd, dat thans, niettegenstaande f 2,50 en f 3 geboden wordt per dag, geheele stukken klaver en gras ongemaaid zijn. De zeehond schijnt, evenals de huis hondzich zeer aan den mensch te kunnen heohteD. Zoo was eenige dagen geleden te Yerseke (Zeeland) een zeehond gevan gen, die nadat hij te kijk geweest was het eigendom van een visscher werd, die hem met melk en brood zorgvuldig ver pleegde. Het dier toonde al zeer spoedig gehechtheid aan zijn verzorger en na vier dagen slechts nam deze een proef, hoe ver die gehechtheid wel gaan zou. In tegen woordigheid van getuigen wierp hij hem over boord, maar onmiddellijk, zonder eenige aarzeling, zwom het beest het vaar tuig achterna, waar hij door zijn meester weer opgenomen werd. Vóór eenige jaren had ter zelfde plaats een andere schipper ook een zeehond op gekweekt en deze toonde zoo groote ge hechtheid aan zijn meester, dat deze hem niet meer kwijt kon raken. Meermalen wierp hij het dier in het water, maar het zwom naar wal en liep naar huis. Einde lijk moest het verdronken worden. De Shah heeft Vrijdag Botterdam en 's-Gravenhage bezocht. Te Rotterdam werd Z. M. een tochtje op de Maas aan geboden, dat met genoegen aanvaard werd. Te 's-Gravenhage werden de troepen der grenadiers en jagers geïnspecteerd, waarna Z. M. met gevolg het Huis ten Bosoh bezocht. De Shah vertrok Zaterdag te half een naar Antwerpen. Van den Spaarndammer dijk werden vijftg salvo's gelost. De trein bestond uit een salon wagen voor den Shah, vier eerste klasse rijtuigen en twee wagens voor bagage. Zaterdag te vier ure bereikte de trein Antwerpen, waar alles tot de ontvangst van Z. M. was in gereedheid gebracht. Eerewaeht, wapenschouwing op een der boulevards, vlaggen, illuminatie van de Meirplaats waar het paleis betrokken wordt en des avonds plechtige zitting van den gemeenteraad. Het Tijdschrift voor Geneeskunde deelt de uitkomst mede van een onderzoek op last van de Fransche regeering ingesteld omtrent de giftigheid der mosselen, waaruit blijkt dat het vertoeven in onrein, stil staand water den mossel vergiftigende eigenschappen kan aanbrengen. Te Blijkom (Gr.) zijn uit een mest hoop elf adders te voorschijn gekomen en terstond gedood. Naar aanleiding van het spoorweg ongeval van 7 Juni jl. bij Heerenveen, heeft de Minister van Waterstaat enz. de verschillende spoorwegbesturen doen aan schrijven, dat hunnerzijds streng zal wor den toegezien, dat de werkploegen, die werkzaam zijn op den weg, steeds zul len voorzien zijn van de vereischte seinmiddelen, en dat de ploegbazen zorg dragen dat deze seinmiddelen zooveel mo gelijk steeds tot hunne onmiddellijke be schikking zullen zijn, teneinde, in geval van nood, terstond in staat te zijn de noodige seinen te geven. Twee personen, Franschen, die voor namelijk in Limburg vergulde horloges voor gouden verkochten, zijn door de po litie van Venloo opgespoord en aangehou den, nog in 't bezit van vele uurwerken en geld. Later zijn zij evenwel weder op vrije voeten gesteld. De Twentsche grasmaaiers maken in NoordHolland en Friesland goede zaken. Een van hen schreef naar zijn huis: Niet de bazen zijn dit jaar baas, neen, wij kun nen den baas spelen. Wat wij vragen, wordt ons gegeven; want er zijn geen zeisen genoeg om op tijd te maaien, zoo veel is er op stam. Het is heet en het werk is zwaar, maar het loon verzoet den arbeid. Ik breng een beste bom mee naar hnis. Aan de Maliebaan te Utrecht ont moette volgens de Arnh. courant, een sol daat van het Indische leger, die nogal „goed bij kas" scheen te zijn, eene vrouw, die bij het warme weder bijna onderden last van een mand met aardbeziën bezweek. De soldaat, klaarblijkelijk met haar lot bewogen, vroeg haar naar den prijs van den geheelen voorraad en kocht die voor f 3.50. Onmiddellijk daarna verkocht hij de aardbeziën per glas aan de dienstmeis- jes beneden de 25 jaar uit den omtrek voor een zoen, welke prijs in den beginne wel wat tegenstand ontmoette, doch spoedig gretig werd betaald. Dat is zeker, in korten tijd was hij veel te snel naar zijn zin uitverkocht. Er was een heel aardig meisje, dat vijf glaasjes ge kocht had. De voorspelling dat de kersen dit jaar duur zouden zijn is niet bewaarheid, integendeel zijn ze minder in prijs dan wel vroegere jaren. Dit is toe te schrij ven aan het spoedig rijp worden door de groote warmte en aan den hagel waar door ze spoedig tot bederf overgaan en dus spoedig gedaan znllen zijn. HAARLEM, 25 Juni 1889. Zondag namiddag was het Sportter rein „de Phoenix" weer geheel en al leven en beweging en hadden zich tevens dui zenden in den omtrek verzameld om ge tuige te zijn van het altijd aantrekkelijke schouwspel van de opstijging van een luchtballon. De luchtreiziger Herman Ro- denhof had een luchtvaart aangekondigd met zijne ballon „Excelsior". Reeds vroeg hadden de voorbereidende werkzaamheden een aanvang genomen, doch hoewel het programma luidde „Opstijging ten vier uur precies", werd het, ondanks den goeden wil van het personeel, zeven uur voor de slotscène kon plaats hebben, waarop honderden op het terrein en duizenden buiten het terrein gedurende eenige uren hadden staan wachten. Hoeveel diners er door mislukt en hoeveel plannen er door in duigen gevallen zijn, kan in de verste verte niet begroot worden, doch dit staat vast, dat de vroeg-eters dien dag in een benijdenswaardigen toestand verkeerden. Het eind kroonde het werk; majestueus steeg de ballon het luchtruim in, met zich voerende, behalve den wakkeren heer Rodenhof, twee heeren die den moed had den om den tocht mede te maken. Een derde reislustige moest, wegens te geringe draagkracht van de ballon, zijn plan ertoe opgeven. Na ongeveer drie kwartiers in hoogere sferen doorgebracht te hebben, kwam het gezelschap neder op een wei land, behoorende tot het landgoed Marien- bosch, waar de reizigers met de meeste voorkomendheid verder werden voortge holpen. De ballon kwam per vraohtwagen des avonds op het Sportterrein terug en eenige oogenblikken later verschenen ook de lucht reizigers, wien natuurlijk eene welver diende ovatie ten deel viel. Gedurende de namiddaguren had eene muziekuitvoering plaats van het Muziek corps der Jagers onder directie van den Kapelmeester S. Calff. Des avonds gaf dezelfde kapel een con cert. De avond werd besloten met een vuurwerk waarvan het slotnummer, eene hulde aan den Shah, Schach, Chah of Sjah van Perzië, veel bijval verwierf. Gedurende den ganschen dag en avond bleef het weder uistekend. Naar wij vernemen,zal een vijftiental leerlingen van de School voor Handel en Nijverheid alhier, morgen onder geleide van den Directeur der school, den Heer Ursinus Pruim, een uitstapje maken naar de veenderijen van den fleer H. van Breemen Hz., om er de fabricatie van baggertnrf op machinale wijze en al wat eene veenderij verder belangrijks te zien geeft, te leeren kennen. De Heer van Breemen heeft zijn stoomboot voor dat aangename en leerzame tochtje met inge nomenheid disponibel geBteld. Zaterdag namiddag zijn op verschil lende tijdstippen bij twee tappers alhier woonachtig de toonbankladen gelicht. Zaterdag avond is weder een bier huishouder alhier bekeurd ter zake het verkoopen van sterken drank in 't klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Naar men mededeelt, is te Amsterdam de plaatB ontdekt waar de medailles, ge stolen ten huize van den heer Krelage alhier, zich bevonden. Zij waren reeds gesmolten, en de alzoo verkregen klomp metaal bevond zich reeds in de derde hand. Verder meldt men, dat niet alleen de eerste opkooper, die de medailles zou gesmolten hebben, maar ook een der die ven, Yerwaay geheeten, door de recher cheurs der Amsterdamsche politie is ge arresteerd. De opkooper en diens zuster hebben hem reeds herkend als den persoon, van wien de gouden en zilveren eere blijken gekocht zijn. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koekbakkersknecht. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Twee voor burgernaaister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Daar het in den laatsten tijd is voorgekomen, dat personen zich om werk aanmelden uit naam der Vereeniging zonder daartoe het recht te hebben verzoekt het Bestuur te willen noteeren dat slechts zij dit mogen doen, die een door den Secretaris der Vereeniging geteekend briefje kunnen vertoonen. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der Wet van 2 Juni 1875 i (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 4 Juli e.k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie i3 nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van L.A. Duijn, alhier, om vergunning tot oprichting van eene kleerenwasscherij in het perceel aan den Scheep- makersdijk No. 49. Kad. Sectie D No. 1954 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 4 J uli e.k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ten der inrichting in te brengen. Haarlem20 Juni 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd. E. A. Jordens, He Secretaris A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der Wet 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 4 Juli e.k, 's namiddags ten 2£ ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van H. Poen, alhier, om vergunning tot oprichting van eene kuiperij in het perceel aan de Spaarwouder- straat No. 103, Kad. Sectie D. No. 2035 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 4 Juli e.k., en wel des namiddags ten 2-y uur op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden ge geven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem 20 Juni 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd. E. A. Jordens, He Secretaris A. A. Land. SCHUTTERIJ. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter kennis van de daarbij belangheb benden, dat de Commissie van onderzoek en beslis sing omtrent de redenen van vrijstelling en uit sluiting van de schutterlijke dienst, voorgeschreven bij art. 15 der wet van 11 April 1827, zitting zal houden op den Doelen alhier op Donderdag den 11 Julij 1889, des morgens ten tien ure; en dit zoowel voor hen, die dit jaar voor de schutterij zijn ingeschreven en vermeenen redenen van vrij stelling te hebben, of verlangen zouden van het voorregt van Nummerverwisseling gebruik temaken, als voor hen, die reeds bij de Schutterij zijn inge lijfd en na hunne inlijving redenen tot vrijstelling of ontslag mogten hebben voor te dragen, of alsnog, verlangen van nummer te verwisselen. En worden de belanghebbenden ernstig aange maand, zich op den bovenbepaalden tijd voor ge zegde Commissie te vervoegen, terwijl op hen, die dit verzuimen mogten de bepalingen bij art. 16 van Z. M. besluit van 28 Junij 1828 vastgesteld,, zullen toepasselijk zijn, en zij alzoo voor de dienst zullen worden gedesigoeerd, wordende eindelijk de zoodanigen, die zich door de beslissing der Com missie zullen bezwaard achten verwittigd, dat hun bij art. 16 der wet van 11 April 1827 de bevoegd heid wordt gegeven, om deswege bij Heeren Gede puteerde Staten van Noordholland, schriftelijk, en wel op ongezegeld papier en zonder eenige kosten, in hooger beroep te komen. Haarlem, den 24 Junij 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd- E. A. Jordens. He Secretaris, A. A. Land. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een pak lucifers.Een bloedkoralen ket ting met gouden sluiting. Een kinder sprei. Een heiligen beeldje. Een strengetje blauwe wol. Een dames ceintuur. Een yzeren ring van een ry- tuigwiel. Een bril in étui. Een couvert met geneeskundige kruiden voor likdoorns en gebruiks aanwyziging.Eeno gouden broche. Een paarden deken. Een boodschapmandje. Een crême-kleu- rig kinderhoedje. Eenige handschoenen. Een zakmesje. Een gouden oorbel mefc bloedkoralen hanger. Eene schaar. Een notitieboekje. Een tweewielige handwagen. Een ring met eenige sleutels. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij P. van der Vos- seD, Hondesteeg no. 11, een platten krui wagen waaraan één grys geschilderd wiel.. Idem by Gr. Wisker, Kerkhofstraat no. 4, een witte geit. Idem by H. J. Bonfrer,. Nauwe Appelaarsteeg no. 32, een zilveren armband. Idem bij TJijlenburg, Gier straat no. 34, een granaten armband met gouden sluiting. Idem bij Heyse, Zyl- straat no. 63, een flacon met gouden dop en dito voet. Idem bij J. van Eekeren? Nieuwe Spaarnwouderstraat no. 13, een roodkoralen armband met gouden sluiting- In een der tramwaggons achtergelaten Een sleutel. Een witte zakdoek. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent twee deelen in prachtband van Schorer *s Familienblatt, jaargangen 1887,1888, die ergens abusievelijk zyn afgegeven. Marktbericht van 24 Juni- Aardappelen. Aangev. 410, verk. 390 H.L L. pr. ƒ3.00, H. pr. ƒ4.25. Boter. Aangev. 341, verk. 341 Kilog. L. pr. 1.20, H. pr. ƒ1.40. BiggenAangev. 51, verk. 47 st. L. pr. ƒ6.50, H. pr. ƒ16.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 24 Juni. Witte tarwe ƒ6.50 per H.L. VIJFTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 26 Juni 1889, de& avonds van 7%—10 uur, van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MarschNeibig. 2Ouverture, Peter SchmollW eber. 3. Stephanie, GavotteCzibulka. 4. Grande Pantaisie sur des Motifs de l'Opéra „Le Prophete"Meyerbeer. 5. Ouverture Banditenstreiche.Sappe. 6. Laura Walzer aus der Operette „Der Bettelstudent"MillÖcker. 7. Von Haus zu Haus, Galop..Faust. 8Grande Fantaisie sur des Motifs de l'Ope'ra „La Favorite"Donizetti. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 27 Juni 1889, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Andante (5e Symphonie)Beethoven. 3. Sonate No. 7Rlieinberger. a. Preladio. b. Andante. c. Finale. 4Variatien op 't Engelsche Volks- liedRinck. o. Finale

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2