Een schoorsteenveger te Rotterdam had Maandag een zijner knechts ontslagen. Hierover geheel en al ontmoedigd sprong de knecht nit de dakgoot van eene woning in de Nienwstraat, brak hierbij een been en werd inwendig gekneusd. Hij moest per brancard naar het stedelijk ziekenhuis gebracht worden. Bij eene familie te Yelp werden dezer dagen eenige effecten vermist welke steeds in een trommel in de brandkast geborgen geweest waren, en men kon niet anders dan veronderstellen dan dat dezelve gestolen waren. De verdenking viel op eene juffrouw van gezelschap, vroeger bij de familie in dienst, doch thans in dusdanige betrekking te Doornenburg. Bij een daar ingesteld onderzoek werden de stukken gevonden en de juffrouw naar het huis van bewaring te Arnhem gebracht. In den ouden tijd bevond zich te Bergen op Zoom eene fontein, waarvan thans nog slechts de volks verhalen won deren wisten te vertellen. Op een oude kaart van Bergen op Zoom vond men de plaats waar het waterwerk moest geweest zijn. Na eenige vruohtelooze boringen is thans de schaoht van de welput gevonden waar op de fontein geplaatst was. Na de noodige ontgravingen kwam vervolgens het water met zulk een kracht te voorschijn, dat het werk moest gestaakt worden. Waar schijnlijk zal de fontein nu in haar oor- spronkelijken vorm hersteld worden. Bij het concert der grenadiers in 't Haagsche Bosch Woensdagavond had een alleraardigste wedstrijd plaats. Toen de kapel de fantasie les Amours du Diable begon, bracht zij een der geveder de woudbewoners aan het zingen, en tot algemeen vermaak der talrijke bezoekers van de tent floot en trillerde het vogellijn op groenen tak tegen de instrumenten op, dat 't een lust was om te hooren. Vrijdagnacht werd ingebroken op de buitenplaats Sparrenheuvel onder Bloe- mendaal. Door een licht, dat de dief had opgestoken, werd de zoon des huizes op merkzaam gemaakt en mocht het hem gelukken, terwijl zijn vader het huis ge wapend doorzocht, den inbreker, een uiterst welgekleed persoon van omstreeks 23 jaren, in de keuken te vatten. Behoorlijk gebon den werd hij aan de politie overgeleverd. Hij was in het bezit van allerlei tuig om in te breken, dat hij in een sierlijk taschje bij zioh droeg. Naar wij vernemen is het jonge mensch reeds vroeger gestraft geweest wegens diefstal onder verzwarende om standigheden. Toen een gemeente-boomsnijder te Leiden dezer dagen een boom wilde snoei en en zich daartoe een twintig meter boven den grond bevond, werd hij aange vallen door een rat, die voor tijdelijke woonplaats een kraaiennest had gekozen en nu woning en eigen persoon bedreigd zag. Na een worsteling van eenige secon den werd de rat, van welk dier nergens vermeld wordt dat het ook wel in boomen verblijf houdt, overwonnen en naar bene den geworpen, waar zij niet meer in staat was te ontvluchten. Nog nooit had de snoeier het voorrecht zulk een vogel, zonder veeren en op vier booten, op zijn tocht in een boom te ontmoeten. De rat bleek een wijfje te zijnmisschien was de strijd daardoor vinniger. Te Dubbeldam is in de vorige week eene vrouw overleden, die naar het volks bijgeloof door de kwade hand was aange raakt, m. a. w. betooverd was. In dit netelige geval raadpleegde men een toover- meester te Gorinchem, die uit eenige bewijs stukken tot de conclusie kwam, dat de betoovering werkelijk had plaats gehad, maar dat te lang was gewacht met het inroepen van hulp. De zieke moest voor- loopig een aftreksel van kruiden drinken en dan zon het wel uitkomen wie de schuldige was. Aan de Rijksmunt te Utrecht zullen voor rekening van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij vierduizend me dailles geslagen worden, die bestemd zijn ter herinnering aan het vijftigjarig be staan dier Maatschappij, in September a.s. Ingevolge eene verordering in Dene marken worden beschonkenen daar te lande per wagen naar huis, of naar het politiebureau gebracht, voor 't geval de persoon niet in staat is hun zijn adres op te geven. De kosten van dit vervoer worden verhaald op den kastelein waar de aange houdene het laatste sterken drank gebruikt heeft. De Deensche kasteleins zijn hierdoor zeer voorzichtig met het tappen aan lieden wier toestand twijfelachtig is. Voor eenige dagen werd te Bochum eene bruiloft gevierd, waarbij het jonge paar acht soorten kinderen mede nam naar de kerk. De vrouw trouwde voor de vierde maal, driemaal had zij een weduwnaar ge trouwd, die kinderen had en uit elk dier hu welijken waren weer kinderen ontsproten. De jonge man zelf had twee soorten kin deren die hij deels van zijne eerste vrouw, die weduwe was, mede ten huwelijk bracht. Er wordt medegedeeld dat door den Mi nister van binnenlandsche zaken, ter be noeming van een hoogleeraar in het Ro- meinsch recht aan de Universiteit te Leiden aan den Koning voorgedragen zijnMr. Th. Heemskerk en Mr. Witsius de Savor- nin Lohman. Op de voordracht van cura toren kwamen deze heeren niet voor. Er wordt verwacht, dat het ooilege van cura toren tengevolge hiervan colletief zijn ontslag zal nemen. De twee personen die te Wageningen zijn gearresteerd als verdacht van het maken en in omloop brengen van valsch geld, zijn voorloopig in vrijheid gesteld, Binnen kort zullen zij voor de rechtbank moeten verschijnen. Herhaaldelijk worden te Wageningen nog valsche kwartjes in beslag genomen. In zake de Dninwaterkwestie werd door den Amsterdamschen gemeenteraad na eene tweedaagsche discussie aangenomen het volgende voorstel van het dagelij ksch bestuur: De Raad besluit B. en W. te magtigen aan de Duinwatermaatschappij vergunning te verleenen, om, behou dens hare verplichting om voor het overige duinwater te leveren, de leiding voor badtoestellen, waterclosets en inrich tingen voor straat- of tuinbesproeiing, als mede de leiding in stallen met de Vecht waterleiding in verbinding te brengen of ook, maar alleen in benedenhuizen, eene kraan voor Vechtwater aan te brengen in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de leiding in de woning komt. Deze vergunning zal ten allen tijde door den gemeenteraad of door B. en W. kunnen worden beperkt of ingetrokken en alleen gelden, mits de maatschappij op hare kos ten, indien dit door den eigenaar verlangd wordt en volgens de door B. en W. vast te stellen beginselen, te hunnen genoegen en onder hun toezicht de leiding voor Vechtwater naar en in de huizen aanlegge. Tevens werd eene motie aangenomen bij welke van de maatschappij geëischt wordt, dat zij aan de geabonneerden de gelegenheid verschafte duinwater te verkrijgen. In de Joden Houttuinen te Amster dam was eene koe plotseling gestorven. Om te doen onderzoeken in hoeverre het vleesch geschikt was voor de consumptie werd aan iemand opgedragen de koe naar het abattoir te vervoeren, doch inplaats hieraan te voldoen voerde hij het buiten de gemeente zonder aan den eigenaar te willen opgeven waar het gebleven was. Intusschen heeft de politie zich de zaak aangetrokken. De commies der posterijen V. D. van het postkantoor te Helder is vertrok ken zonder orde op zijne zaken te stellen. Wegens verduistering van gelden is hij naar men verneemt in zijne betrekking geschorst. HAARLEM, 9 Juli 1889. Bij kon. besluit van 6 Juli is be noemd tot majoor-commandant bij de dienstdoende schutterij alhier Mr. W. Jager Gerlings, thans kapitein is eervol ontslag verleend aan den len luit. G. van Wie- ringen Borski en benoemd tot len luit. C. J. van Walchren, thans 2de luit.; tot 2en luit. J. B. Avis, thans 2de luit. h la suite; tot 2en luit. h la suite P. J. E. Lefebvre en F. P. du Rieu. Maandag 8 Juli was het vijf en twintig jaren geleden, dat de heer L. Obermuller benoemd werd tot leeraar in de Duitsche taal aan de Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus alhier. In de docentenkamer werd de geachte leeraar door zijne colega's hiermede gelnk ge- wenscht. Met enkele woorden bedankte de heer Obermuller voor de aangename ver rassing, herinnerde zich gaarne hoe er tusschen hem, den eenigen niet-Neder- lander, en zijne collega's en leerlingen steeds de beste overeenstemming heeft geheerscht en sprak met waardeering van de bloeiende inrichting waaraan hij met lnst vijf en twintig jaren lang gearbeid heeft. Het verslag van het Haarlemsch ondersteuningsfonds bij ziekten en onge vallen, opgericht den laten Juli 1885, bevat de volgende gegevens. Gedurende dien tijd hebben de volgende uitkeeringen plaats gehad: 18S51886 aan 106 ziekeneenbedrag v. f 569.86 1886—1887 391 - 2250.25 1887—1888 - 630 - 3473.20 1888—1889 - 779 4156.49 dus aan.... 1906 zieken een bedrag v. 10449.80 waaruit genoegzaam big kt dat het fonds in eene bepaalde behoefte voorziet. Den lsten Juli 1889 bedroeg het getal leden 888. tegen 852 op denzelfden datum van het vorige jaar. Ten einde te voldoen aan veler aanvraag, heeft het bestuur in overleg met Heeren Commissarissen van Toezicht, aan de be staande klassen van uitkeering nog toege voegd twee klassen, genaamd A en B. Klasse A verzekert tegen eene weke lijksche premiebetaling van 0.22, 0.27, ƒ0.30 en 0.37, naar gelang van den leeftijd, waarop men begint deel te nemen, eene wekelijksche uitkeering, gedurende 13 achtereenvolgende weken, van Twaalf Gulden. Klasse B tegen eene premiebetaling van ƒ0.18 ƒ0.20, ƒ0.23 en ƒ0.28, onder dezelfde bepalingen als bovengenoemd, eene wekelijksche uitkeerimg van Negen Gulden. De premiebetaling in deze klassen kan ook geschieden in maandelijksche, drie- maandelijksche of halfj aarlijksche ter mijnen. De bedoeling van deze toevoeging is, om hen, die niet tot den werkmansstand behooren, bij ziekte of ongeval eene uit keering te verzekeren overeenkomstig hnnne behoeften. Met den aanvang van het nieuwe boek jaar wordt bijzonder gearbeid tot het aanwerven van leden uit het dienstboden- personeel. De medewerking van hen die dienstboden houden is hiertoe zeer ge- wenscht. De stand van het reserve-kapitaal is gunstig te noemen. Bij de Maandag gehouden aanbeste ding van werken ten dienste van den onder bouw, maken paalfundeering enz., van de Kruisbrug zijn ingeleverd tien insohrij vings biljetten. Het laagste was van den heer B. Zuit- hof voor 7790 aan wien het werk is gegund. De hoogste insohrijving bedroeg ƒ8380. De eerste luitenant bij het 4e regi ment infanterie te Haarlem C. E. A. Copes van Hasselt is aldaar belast met de op leiding tot het militair wielrijden. Men deelt ons mede, dat de Letter lievende Vereeniging „J. J. Cremer" zal deelnemen aan den internationalen tooneel- wedstrijd welke dezen winter te Antwerpen zal plaats hebben. Voor het beroep als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is door Ds. C. J. Lammerink te Scheveningen bedankt. Bij den nationalen kegel wedstrijd, Zondag 7 Juli te Rotterdam gehouden, is bij den korpswedstrijd de eerste prijs, een gouden medaille, behaald door de kegel club „de Phoenix" alhier. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebhen zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koekbakkersknecht. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor bnrgerwaschvrouw. Twee voor burgernaaister Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Daar het in den laatsten tijd is voorgekomen, dat personen zich om werk aanmelden uit naam der Vereeniging zonder daartoe het recht te hebben verzoekt het Bestuur te willen noteereu dat slechts zij dit mogen doen, die een door den Secretaris der Vereeniging geteekend briefje kunnen vertoonen. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 5en dezer executoir verklaard kohier op depersoneele belasting dezer gemeente, dienst 1889, 1890, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet tc voldoen. Haarlem6 Juli 1889. Burgemeester voornoemd Von Reeken. L. B. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den lOden Juli 1889, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Goedgekeurde besluiten. 2. Brief B. en W. Hoogere Burgerschool ter opleiding van handel en nijverheid, en voorstel raadslid Mr. Gallandat Heut. 3. Voorstel idem verordening openbare scholen middelb. onderw., met rapport speciale raadscommissie en nota raads lid dr. von Reeken. 4. Idem idem gratificatie wegens het leiden der oefeningen schutterij. 5. Adres ingezetenen herplaatsing ver zoekende pomp Nieuwe Groenmarkt. 6. Voorstel B. en W. bevordering onder wijzeres kostelooze school letter B. 7. Brief raadslid de Kanter, toepassing art. 37 der kieswet. 8. Voorstel B. en W. tot Kleverlaan, met rapport comm. v. fabric, en comm. v. fin. 9. Idem idem afwijzing verzoek weder- inhuring lokaal Klein Heiligland. 10. Idem idem afwatering riool Scho- terweg. 11. Verzoek eervol ontslag onderwijzer tweede tusscbenscbool. 12. Voorstel B. en W. subsidie tentoon stelling Algemeeue Vereeniging Bloem bollencultuur. 13. Benoeming lid speciale commissie uit breidingsplannen. 14. Proces-verbaal opneming kas en boeken gemeente-ontvanger. 15. Rapport opzichter gasverlichting over Mei. Marktbericht van 8 Juli. Aardappelen. Aangev. 700, verk. 640 H.L L. pr. ƒ2.00, H. pr. 3.75. Boter. Aangev. 212, verk. 212 Kilog. L. pr. ƒ1.10, H. pr. ƒ1.40. Biggen. Aangev. 41, verk. 39 st. L. pr. ƒ6.00, H. pr. ƒ18.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 8 Juli. Wille tarwe f 6. ƒ7. Kanariezaad ƒ7. Karweizaad ƒ11. per 50 K.G. ACHTTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 10 Juli 1889, de» avonds van 7%10 uur, van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Frisch in 's Feld. MarschStrauss. 2. Ouverture ZauberflauteMozart. 3. La plus helle ValseStrauss. 4. Fantaisie sur des Motifs de l'operette „Le Coeur et la Main.Le Cocq. 5. Ouverture zu der Operette „Frau Meisterin"Suppé. 6. Ewig llein. GavotteWeiss. 7. Uuber stock uud Stein. Galop. .Faust. 8. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opéra „Faust"Gonnod. Sportterrein „DE PHOENIX". CONCERT op Donderdag 11 Juli des avonds ten 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Utrecht, onder directie van den Luit.-Kapel- meester C. COENEN. PROGRAMMA. 1FeesttonenC. Coenen. 2. Ouverture koning Stephan.L. von Beethoven. 3. Alia stella ConfidenteRossini. (Romance pour cornet a pi6ton). 4. Einleitung uud Brautchor aus „Lohengriu"B. Wagner. 5. SommernachtstraumMendelssohn. 6. Ouverture ObéronC. M. von Weber. 7Fantaisie, Un jour d' été en NorvégeWilmers. 8. Ave MariaF. Schnbert. (Solo-alte door J. Cremer). 9. Fragment aus der Musik- drama «die Walkure"B. Wagner. 10. Marcbe .Lapetite Mariée.Le Cocq. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11 Juli 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Toccata en FugaJ. S. Bach. 2. Andante uit de 4e Sym phonicMendelsohn-Schaab. 3. Sonate No. XIIJ. Rheinberger. a. Phantasie b. Pastorale. c. Introduction und Fuga. 4. Marche funèbreChopin. i 5FiDalc

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2