Nieuwsberichten. van het derde bedrijf de knoop vindt door gehakt, hebt ge de overtuiging, dat ge gezien hebt, wat in jaren niet voorkwam Een blijspel, dat lange geen heel natuurlijken weg U voert lange de paden van een welbegrepen, geestig gedachte dialoog tot eene ontknoopiDg, welke, hoe onnatuurlijk ook na al het voorafgaande vrij wat eenvoudiger is dan ge hadt voorsteld. Met onmiskenbaar talent worden de rollen vervuld, door de dames Albregt, Poons, van Beem en André, waarvan vooral de beide eerstgenoemden kleur en ronding geven aan het geheel. De heerenrollen worden bezet door de heeren André, La- geman, Isonard van Lier en van Beem, een vijftal waarbij de uitvoering in goede handen is. Fraai noemen wij spel en op vatting van den heer Isonard van Lier, eene opvatting geheel in het kader der zenuwachtige vrouwen passende. De tent was goed bezet en de teeke nen van bijval buitengewoon. De eerste kermisdagen was het weer tamelijk, doeh vooral Zondag hield het zich uitstekend, waardoor het tot in den laten avond op verschillende punten buiten gewoon druk was. In verband met hetgeen reeds verondersteld werd, bleek dat de JRntschbaan allerongunstigst gelegen is; de passage is op de Raaks en in de twee daar uitkomende straten des avonds vol komen gestremd, en dat dunrt nog bijna eene week. Had dat ding geen plaats kun nen vinden b.v.b. op de Nassaulaan Dinsdagavond namen ook de voorstel lingen in Sociëteit „De Kroon" een aan vang. Het gunstig bekende gezelschap onder directie van Frits van Haarlem geeft daar eiken avond een soiree met af wisselend programma, Donderdag, Zater dag en Maandag des namiddags te één uur een Matinée artistique, Zaterdag en Zondag na afloop der voorstellingen groot bal. Den 18en Augustus zal in het Paleis de l'Industrie te Parijs een gastmaal plaats hebben, den maires nit geheel Frankrijk aangeboden. De kok Lason, directeur van het huis Potel et Chabot, aan wien de levering van het diner is opgedragen, heeft bericht ontvangen, dat hij dan acht tien duizend gasten heeft te spijzigen en, wat meer zegt, ze ook behoorlijk heeft te plaatsen en dat het getal waarschijnlijk nog grooter wordt. Lason berekent twee en halve mijl ta fellengte noodig te hebben en dat de gas ten driehonderd meters ossenhaas in gelei zullen verorberen, benevens dat zestig wagens met twee paarden nauw voldoende zullen zijn om de benoodigde borden te vervoeren. Tot de bediening van genoemd getal gasten en voor het keukenpersoneel zal een kleine legerafdeeling geëmploi- eerden noodig zijn, terwijl de voorberei dende werkzaamheden nog eenige honder den handen zullen vereischen. Te York is dezer dagen een geding voor de rechtbank behandeld tegen een deftige dame, die zich, buiten weten van haar echtgenoot, ten bedrage van 15.000 p. St., in schulden gestoken had, teneinde met dat geld bladen te steunen van de conservatieve richting. In de Hongaarsche stad Komorn leven twee bejaarde dansmeesters, die voortdurend met elkander in concurrentie zijn. Onlangs uitte een van hen zich in eene advertentie jegens zijn vakgenoot op eene wijze, welke voor den colega belee- digend was, zóó beleedigend, dat slechts een duel de beleediging kon uitwissohen. Het duel werd aangeboden en aangenomen en zal bestaan in een wedstrijd in het dansen. Het publiek is uitgenoodigd te be slissen wie van beiden nog meester in zijn vak mag heeten. In verscheidene gemeenten van Pruisen bestaat de gewoonte, dat de schoolkinderen op sommige feestdagen dansen. De Prui sische regeering heeft thans zeker licht er in dat dansen van kinderen meer kwaad dan men wel denken zou een bevel schrift uitgevaardigd, waarin de volgende beperkingen in deze worden gesteldHet dansen op openbare plaatsen mag slechts plaats hebben door schoolkinderen, niet voer des namiddags beginnen en voor acht uur des avonds eindigen. Aan de aange wezen autoriteiten is opgedragen in het belang eener godsdienstigzedelijke vor ming der jeugd, het dansvermaak te doen afschaffen en te vervangen door kinderspe len onder leiding der onderwijzers. Tevens is aan alle schoolgaande knapen en meisjes, die voor hunne belijdenis leeren, verboden aan het dansvermaak deel te nemen. Drie Weeners; Feichsinger, Brasch en Hübner, zijn nu op weg naar Parijs met een kruiwagen. Hübner, die van zijn gemak houdt, zit voortdurend in den krui wagen en de beide anderen duwen beurt om beurt dat voertuig voort. De zonder linge reizigers hoopten binnen dertig dagen te Parijs aan te komenmaar misschien blijven zij wel wat langer onder weg. Als nu nog vreemde bezoekers te Parijs aankomen per kinderwagen, dan zal het stel voertuigen, gebruikt om de tentoon stelling te bezoeken, wel compleet zijn. Uit Brussel wordt aan de Timen gemeld, dat eenige der autoriteiten, die te Antwerpen tijdens het bezoek van den Shah van Perzië den Leeuw en de Zon ontvingen, later rekeningen ontvingen, van 240 tot 1000, „ter vergoeding der registratiekosten." Het zou toch te ver wonderen zijn, als iemand den prijs te hoog vond. Het is toch b.v.b. in de Fransche Wilson-historie wel gebleken, welke op offeringen men zich getroosten kan, ter wille der ijdelheid. In den nacht van 21 op 22 Juli jl. is te Elberfeld een groote hoeveelheid dynamiet gestolen. Er werd namelijk in het dynamiet magazijn van een grooten aannemer ingebroken en een centenaar dynamiet, 6400 patronen, die in twee kisten gepakt waren meegenomen. Eiffel is verplicht de vervoermiddelen in zijn toren nit te breiden. Waarschijnlijk zullen de ascenseurs vergroot worden. Donderdag heeft te Portsmouth eene grappige vergissing vrij wat vroolijkheid veroorzaakt. Een handelaar, gekleed als admiraal der Engelsche vloot, is met een adviesjacht het Duitsche eskader, dat vier en twintig uren vóór den keizer arriveerde, tegemoet gevaren. De Duitsche matrozen hielden den Engelschman voor een echten admiraal en ontvingen hem met alle eer bewijzen, aan zijn schijnbaren rang ver bonden. Vermoedelijk zal die grap voor den koopman wel een minder grappig gevolg hebben, hoewel het nog niet vaststaat, dat de Engelsche wet zoodanige vermomming strafbaar stelt. Volgens eene mededeeling, voorko mende in het Journal des Chambres de Commercebestaat bij de Fransche regee ring het voornemen, eene telephoonver- binding tusschen Parijs en Londen tot stand te brengen. Reeds vroeger zijn daar toe pogingen in het werk gesteld, doch zonder gevolg. Thans heeft de Fransche regeering eenen ingenieur opgedragen, de noodige voorbereidende werkzaamheden te doen. Allereerst zullen proeven worden genomen met een kabel tusschen Dover en Calais (40 K.M. lang), vervolgens met den afstand Dieppe Beachy-Head (691 1 zeemijlen). Gelukt het, deze afstanden telephonisch te verbinden, dan zal het onderzoek zich vervolgens uitstrekken tot de liniën ParijsCalais (296 K.M.) en DoverLondon (120 a 130 K.M.) Sommige staathuishoudkundigen en staatkundigen beginnen het ondenkbaar te achten dat Rusland in staat is een aan vallenden oorlog te beginnen, in den aller- eersten tijd althans en wel omdat de oogst in Zuid-Rusland zeer slecht is uitgevallen. Aangaande het misgewas zelf wordt de opmerking gemaakt, dat deze in Zuid- Rusland, de korenschuur van het rijk, meestal om het andere jaar voorkomt. In zulke jaren is het vee bijna tot op het gebeente vermagerd, al wat groen is wordt tot op den wortel afgeknaagd, waardoor het nog moeielijker is voeder voor het vee, dan koren voor de menschen te krijgen. In zulke jaren lijdt de veestapel groote verliezen. Dezer dagen ontvingen werklieden te Stadskanaal aan werkloon de som van f 318. Voor zij tot de verdeeling konden overgaan, moest er eerst ƒ61 van betaald worden aan drankgeld onder het werken verteerd. Bij de kermis in het Voorhout te 's Gravenhage ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin wilde een grenadier, zonder betaling in de draai molen zitten. Toen hem dit werd geweigerd, viel hij met een tiental kameraden op den draaimolen aan, en vernielde daar alles. De politie maakte een einde aan het op standje. Te 's Gravenhage is officieel bericht ontvangen nit Atjeh, dat in den nacht van II 25 Juli een onzer uiterste forten aldaar ernstig door de Atjehers beschoten is. Ter vernieling van het vijandelijk geschut uitgerukt, werd eene versterking door de onzen genomen, bij welke gelegenheid een hardnekkig gevecht plaat had waarbij vier officieren en achttien minderen het leven lieten, terwijl vier officieren en zeven en dertig minderen gewond werden. Van den vijand vond men dertig lijken. Het gedag onzer troepen was sohitterend. Het telegram was reeds Vrijdag ochtend ontvangen, doch om de feestvreugde van den dag niet te storen en de betrokken familiën eerst met het gebeurde in kennis te stellen, is de openbaarmaking een dag opgeschort. Hare Hoogheid de Aartshertogin Stephanie, weduwe van den Aartshertog Rudolf van Oostenrijk, kwam niet zooals aanvankelijk was gemeld Vrijdag, doch eerst Zaterdag namiddag ten 5.40 met den spoortrein in de badplaats Zand- voort aan. H.H. was in reiskostuum en lichten rouw gekleed. Haar gevolg bestond uit twaalf personen. Onmiddellijk nam de Aartshertogin en haar gevolg in de gereedstaande rijtuigen plaats, en reed zij naar het Hotel Kauf- mann, waar zij de geheele maand denkt te verblijven. Aan het Hotel gekomen boden de twee dochtertjes van den heer Kaufmann H.H. een bouquet aan, welke zij blijkbaar met ingenomenheid en minzaamheid aanvaardde. Vervolgens werd H.H. door den eigenaar naar hare apar- tementen geleid over welker inrichting, als mede over de schoonen aanblik over strand en zee zij hare hooge tevredenheid te ken nen gaf. Na een tiental minuten in hare kamers te hebben vertoefd, deed H.H., wind en regen trotseerende, een korte wan deling langs het strand door een dame van haar gevolg vergezeld, bij welke ge legenheid zij voor den volgenden dag reeds een badkoets bestelde. Op het Hotel en van de badinrichting Neptunus wapperden Nederlandsche en Oostenrijksche vlaggen met oranjewimpels. HAARLEM, 6 Augustus 1889. Zaterdag nacht is ingebroken in het atelier van den heer J. Chits, Nassaustraat alhier en uit eene gesloten lade eenig geld ontvreemd. Ter bedekking van den diefstal werd door den dief of de dieven brand gesticht, die eohter, bijtijds ontdekt, gebluscht werd. Door een lichtkoker op een zinken plat boven het atelier heeft men zich toegang verschaft. Bij den wielerwedstrijd, Maandag te Scheveningen gehouden is in afdeeling IV, Safety handicap, 1 Engelsche mijl, de eerste prijs, gouden medaille behaald door den heer J. G. Wackwitz, Zandvoort. in 2 m. 49 */5 s.2e prijs, zilveren medaille, door K. Pander Jr. te Haarlem, in 2 m. 50 s.3e prijs, bronzen medaille door J. D. Houtman, te Haarlen in 2 m.50 s. terwijl in afdeeling VIII, Safety scratch, afstand 10 Kilometer, nog de 2e prijs, een zilveren medaille te beurt viel aan den heer J. G. Wackwitz. Volgens No. 12 van den Gids der Nederlandsche Bell-telephoon Maatschappij bedroeg het getal aangeslotenen op 1 Juli 1889 in de gemeenten Amsterdam, Rot terdam, Arnhem, Den Haag, Groningen, Utrecht, Haarlem, Zaandam en Dordrecht 3176, waarvan 1426 te Amsterdam en te Haarlem 125. Gedurende het eerste half jaar van 1889 werden hier ter stede 39.448 aansluitingen aangevraagd tegen 75.216 gedurende 1888, terwijl mede in het eerste halfjaar 965 telegrammen per thelephoon behandeld werden. De eerste prijs in de HaarlemBche paardenloterij, zijnde een rijtuig met twee paarden, is ten deel gevallen aan den Heer G. A. de Looze, Apotheker te Zierikzee. Tot klerk aan de Stads Bank van Leening alhier is benoemd H. Toepoel Jr. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Een voor metselaarsknecht Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor hurgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, wórden- beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bu9 Stadhuis of Doelen). Daar het in den laatsten tijd is voorgekomen,, dat personen zich om werk aanmelden uit naam der Vereeniging zonder daartoe het recht te hebben verzoekt het Bestuur te willen noteereu dat slechts zij dit mogen doen, die een door den Secretaris- der Vereeniging geteekend briefje kunnen vertoonen. kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter keunis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 2den dezer executoir verklaard kohier op de patenten (afd. III) dezer gemeente dienst 1889/1890, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag, op den bij de wet bepaalde voet te voldoen. Haarlem3 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd E. A. JORDENS. VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 7en Aug. 1889, des namiddags ten een ure. De volgende stukkeu en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Onderzoek geloofsbrieven en bijbehoo- rende stukken nieuw ingekomen raads leden. 2. Goedgekeurde besluiten. 3. Voorstel B. en W. adres G. F. Evelein,. overdracht gronden bewesten de Leid- sche Vaart. 4. Idem idem wijziging verhnringsvoor- waarden grond langs weg Haarlemmer meer-polder. 5. Idem idem adres F. C. Misset Jr. wederinhuring walgrond Zuider Bui ten-Spaarne. 6Idem idem verhuring idem, met advies commissie van financiën. 7. Adres C. A. L. Rödelstürtz verzoek eervol ontslag lid plaatselijke school commissie lager onderwijs. 8. Idem van Mr. W. A.'t Hooft, curator gymnasium. 9Voorstel B. en W. aanschaffing teeken- benoodigdheden burgeravondschool en herbenoeming tijdelijke leeraars. 10. Idem idem herziening instruotie stads klokken- en horlogemaker, met amen dement raadslid de Kanter. 11. Idem idem afwatering riool 3c-hoterweg» 12. Idem idem adres ingezetenen, herplaat sing verzoekende pomp Nieuwe Groen markt. 13. Voordracht idem benoeming onderwij zer tweede klasse, tweede tussohen- school. 14. Idem idem idem heelkundige. 15. Voorstel idem onderwijzer gymnastiek opleidingsschool voor jongens. 16. Idem idem ontheffing recognitie elee- trische geleiding Th. Figee. 17. Idem idem urinoir Klokhuisplein. 18. Rapport opzichter gasverlichting. 19. Verslagen instellingen weldadigheid 1888. Marktbericht van 5 Augustus. Aardappelen. Aangev. 690, verk 470 H.I» L. pr. ƒ1.50, H. pr. ƒ3.00. Appelen. Aang. 70, verk. 58 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. ƒ5.00 Teren. Aang. 83, verk. 69 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. 6.00. Boter. Aangev. 188, verk. 188,K.G. L. pr. 1.15 H.pr. 1.40 p. K.G. Biggen. Aangev. 42, verk. 39 st., L. pr. 7.00 H. pr. 16.00 p. st. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 5 Augustus. Witte tarwe f 6.25 7.25. Rogge f 4.20 4.90. Gooene ertwen f 7 Capucijners f 8.50 Karweizaad. f 10.50 11. per 50 K.G. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 8 Aug. 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezeeman. PROGRAMMA. 1. HochzeitsmarschMendelssohn. 2. Aria uit de schepping -Nun beut die Plnr"Haijdn. 3. Variatien op Wilhelmus van NassauenBrands Buijs. 4. Ave MariaBach-Gounod. 5. ïluit-Concert, 2e deelItinclc.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2