Nieuwsberichten. wijziging van de wet op het lager onderwijs niet aan te nemen, met het oog op het nadeel dat deze wijziging zon toebrengen aan de financiën der ge meente. B. en W. hadden dit gedaan nit eigen beweging, omdat ze vreesden, dat het voor een adres uit den Raad allicht te laat zon worden. De Heer Bijvoet vroeg of het niet nuttig zon knnnen zijn, dat de Raad zich hierbij aansloot. Daar nie mand echter hiertoe een voorstel deed werd bovengenoemde mededeeling voor kennisgeving aangenomen. De Heer de Kanter had een missive ingezonden met een overzicht van de werking der gemeentebelasting van 1873 1889. Dit stuk werd door den Raad in dank aanvaard en zal in de gedrnkte notulen worden opgenomen. Een verzoek tot verbetering van den Harmenjansweg zal door B. en W. worden overwogen. Hierop werden de geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden onderzocht, de Heer Heshuysen bracht het rapport uit en ad viseerde tot toelating. De Raad vereenigde zich met dit advies, en de leden namen weder hunne oude plaatsen in. De Heer G. F. Evelein had opnieuw een voorstel gedaan, om met de gemeente tot een overeenkomst te geraken betref fende de overname van zijne gronden aan de Leidsche Vaart. B. en W. adviseerden tot afwijzing van dit verzoek, omdat de Heer Evelein niet alles wat de gemeente voor straten behoefde wilde afstaan, tegen bij betaling voor verlichting enz. van f 1 per M2. De Heer Enschedé was het met B. en W. volkomen eens, maar betreurde het toch, dat men in dezen niet tot afdoening kon geraken. Hij herhaalde daarom nog eens zijn vroeger voorstel, om in het ver volg bij het maken yan plannen van nieuwe wijken zakelijke waarborgen te eischen van de oorspronkelijke onder nemers. De Heer Hnet was mede van oordeel, dat de Raad in dezen niet anders dan afwijzend kon beschikken, hij noemde het eohter zeer wenechelijk dat er verandering in den toestand kwam, en sprak dit uit om daarmede adressant te kennen te geven, dat men steeds geneigd bleef eenigszins aannemelijke voorstellen aan te nemen. De Heer Waller deed uitkomen, dat f 1 per Meter vergoeding voor verlichting een zeer billijke vraag was van gemeente wege en dat een hoogere eisch volgens de nieuwe verordening zeer wel te verdedigen zou zijn. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De Heer R. van Riemsdijk werd ont last van de verplichting tot het onder houden van een duiker in zijn grond, aangezien het bleek, dat znlk een duiker volmaakt onnoodig was bevonden. De Heer Misset verkreeg de vergunning om een spoor te mogen hebben op wal- grond aan het Spaarne. Wel had hij ge vraagd om dezen grond in huur te mogen bekomen, maar dewijl de gemeente aan de Dninwaterleiding-maatschappij vergun ning had gegeven tot het leggen van pijpen onder dien grond, en het was gebleken, dat dit afstaan van denzelfden grond aan twee verschillenden personen moeielijkhe- den kon veroorzaken, oordeelde de Raad het voorzichtiger, tegen een recognitie, alleen het gebruik van den grond te ver oorloven aan den Heer Misset. Aan den Heer E. A. L. Rödelstürtz werd eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommissie, en aan den Heer Mr. W. A. 't Hooft, als curator van het gymnasium. Een voorstel tot aanschaffing van tee- kenbenoodigdheden aan de Burgeravond school werd goedgekeurd. De Heeren Van der Spek en Jacobs werden weder als leeraars benoemd voor het volgende jaar. Nu kwam de instrnetie van den stads klokken- en horlogemaker aan de orde. De Burgemeester erkende, dat deze aan gelegenheid jarenlang niet was geweest zooals het behoorde, en de Raad scheen dit mede in te zien, want niettegenstaande aan de nieuwe instruotie blijkbaar groote zorg was besteed, werd elk artikel met de meeste nauwgezetheid overwogen. De aard van het onderwerp bracht het dan ook mede. We zullen onze lezers niet vermoeien met de bijzonderheden, maar kunnen veilig beweren, dat indien de burgerij nu weldra niet' op de minuut af met haar tijd medegaat, het zeker niet zal liggen aan de instructie voor den stads- klokkemaker, die nu zal worden benoemd op een jaarwedde van ƒ500.Door al deze discussiën over de gemeenteklokken had men de klok geheel vergeten, zoodat de laatste punten met den meesten spoed moesten worden afgehandeld. Aan het riool bij den Sohoterweg zal niettegenstaande de klachten der omwo nenden niets worden gedaan, zoolang er geen nieuwe weg wordt gemaakt. B. en W. hadden als hulpmiddel een nieuwe put laten leggen, en die wekelijks eenmaal laten ledigen. Een der leden stelde hierop voor er nog een put bij te maken, de heer Sneltjes achtte het echter verkieselijker de bestaande een keer meer te laten ledigen. In hoofdzaak besloot men echter geen nieuw riool te maken. De pomp op de Nieuwe Groenmarkt, wordt toch opgericht, ten gerieve van de omwonenden. Evenwel zal er van wege het gemeentebestuur een opschrift bij worden geplaatst dat het water geen drinkwater is. De Heer Bouwmeester werd tot onder wijzer, de Heer Haremaker tot heelkun dige benoemd. Een voorstel betreffende de gymnastiek aan de Opleidingschool voor jongens werd nog uitgesteld. De Raad wilde dit belang rijke vak van onderwijs, dat eindelijk ook in Holland gelukkig de aandacht begint te trekken, niet zoo ter loops als het ware behandelen. Op verzoek van den Heer G. H. Hue- tinck Az. zal het urinoir op het Klokhuis- plein worden weggenomen en aan de Amsterdamsche Boort geplaatst. Bij het einde der Vergadering klaagde de Heer de Kanter over de wanorde die heerscht bij het toedraaien der bruggen. Hij verzocht den Burgemeester te willen overwegen of hierin geen verbetering te brengen was, hetgeen door dezen werd toegezegd, waarop de zitting een einde nam. Keizer Wilhelm is in Engeland op de meest hartelijke wijze ontvangen, zoo zelfs dat het verblijf aldaar tot Vrijdag zou verlengd worden. De keizer vertrok naar Aldershott, en woonde aldaar de wapenschouwing bij. Volgens den Londenschen correspon dent van de N. R. C. maken de laatste Australische berichten gewag van eene uitvinding, die een geduchte omkeering kunnen doen plaats hebben in de zuivelbe reiding. De uitvinder beweert boter te kunnen maken, zonder karnen; met behulp van bewerkte lucht, die hij geleidelijk laat stroomen door eene hoeveelheid room. Hij laat zijne toestellen te Melbourne zien eu stelt zich voor met behulp van deze binnen den tijd van twintig tot zestig minuten eene volledige afscheiding der roomdeelen te bewerkstelligen. Door den heer Postel hoofd der openbare school te Laren is onder de kin deren eene vereeniging gesticht tot be scherming van dieren. Om het uitroeien der vogelnestjes tegen te gaan, begon bij op het verkeerde, het wreede en nadeeli- ge te wijzen, verbonden aan deze handel wijze. Zijne pleidooi werkte goed en het gelukte den onderwijzer eene kinderver- eeniging op te richten waarin zijne leer lingen zich verbonden nooit eenig dier uit moedwil leed te zullen doen, nooit zich te willen vermaken in dieren lijden daar entegen beloven zij, alle nuttige dieren zooveel mogelijk te beschermen. De heer E te Meeden, heeft onder zijn aalbessenstruiken kalk gebracht. Naar men verzekert zijn de bessen dezer strui ken zoo groot als kleine kersen, wat ze ker voor het middel zou pleiten. Uit het krankzinnigengesticht te Utrecht ontsnapte Zaterdagmiddag eene dame, die op het dak van een huis in de Eikenboomstraat wist te vluchten. Eene vrouwelijke dienstbode nit het gesticht klom de patiënt na, en bracht haar vei lig beneden. Jl. Dinsdag voormiddag heeft te Hoedekenskerke in een huiselijken twist een jongen van 12 jaar zijne zuster, oud 15 jaar, met een aardappelmesje een die pe steek in de zijde toegebracht, die door het ontzettende bloedverlies aanvankelijk 1 het ergste deed vreezen. Ware de steek een paar dM. hooger gegaan, de dood wa re het onmiddellijk gevolg geweest. Nu schijnt het gevaar geweken te zijn. Als een bijna onfeilbaar lokaas in rattenvallen wordt thans in eene Ameri- kaansehe dierentuin het zaad van zonne bloemen gebruikt. Volgens een Ameri- kaansch blad, lokte het middel een groot getal ratten in de vallen, welke vroeger met andere lokmiddelen te vergeefs waren uitgezet. Te Moerdijk zijn drie kinderen nit één gezin door den bliksem getroffen, doch zonder ernstige gevolgen. De moeder is echter door den schrik zoo ziek geworden, dat haar toestand ernstig wordt genoemd. De liberale Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Sloterdijk heeft protest aangeteekend tegen de jongste herstemming voor den gemeenteraad waarbij beide can- didaten, de heeren J. P. van Haaren (kath) en C. van Beem (lib) evenveel n.l. 105 stemmen verkregen, waarom eerstgenoemde als oudste in jaren is gekozen. Boven staande kiesvereeniging beweert echter, dat de vier van onwaarde verklaarde stembiljet ten, ingevuld met den naam G. van Beem, bij die van hun candidaat gevoegd hadden moeten worden. Naar aanleiding van een adres, inge diend door eenige ingezetenen te Houtrijk en Polanen over den, uit een hygiënisch oog punt beschouwd, onhoudbaren toestand waarin de Haarlemmervaart in de kom van het dorp verkeert, is van wege het genees kundig staatstoezicht in Noordholland een onderzoek naar dezen toestand ingesteld. Tegen eenige landbouwers onder de gemeente Sloten is procesverbaal opge maakt wegens het, trots de strenge hier omtrent bestaande voorschriften, niet aan gifte doen van besmettelijke varkensziekte. De afgemaakte en begraven varkens zijn op last van den Rijksveearts weer opge graven en onder politietoezicht verbrand. Na de verzakking in den inundatiedijk te Haarlemmermeer heeft men gezien, dat de grondslagen te zwak waren om den last te dragen. Thans is men bezig om ter lengte van 60 M. een proefstuk te maken met flinke zandkistingen aan beide zijden, tegen het uitzakken. Blijkt dit voldoende te zijn, dan kan het overige deel op de zelfde wijze worden voortgezet. HAARLEM, 9 Augustus 1889. Onze gemeente werd Woensdag bezocht dooi? Z. K. H. Albert van Pruisen met drie zonen en gevolg, bij welke gelegenheid met andere merkwaardigheden ook het Stedelijk Museum op het Raadhuis werd bezichtigd, terwij 1 Donderdag onze gemeen te een bezoek ontving van H. K. H. Prin ses Stephanie, weduwe van Aartshertog Rudolph van Oostenrijk. Het Stedelijk Museum, de Groote kerk, het Museum van Teylers Stichting en het Museum van Kunstnijverheid werden door H. K. H. met de meeste belangstelling bezichtigd. Naar wij vernemen heeft de Heer G. H. Huetinck, Damstraat, voor de volks spelen, te geven door de afdeeling Haarlem van den Volksbond ter gelegenheid van den geboortedag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, geschonken, een remontoir nikkel Horloge met Ketting en etui. Dit goede voorbeeld vinde navolging. Behal ve geld, hoe noodig ook, ontvangt de com missie gaarne iets nuttigs voor de wed strijden. Men zie toch eens rond of men in zijn winkelvoorraad niet iets bruikbaars heeft, dat dienen kan als prijs bij de verschillende kinder- en volksspelen. Zondag had te Breda de jaarlijksche Algemeene vergadering plaats van den Nederlandschen Bond voor Oud-onderoffi cieren. In het Hof van Holland, de ver gaderplaats, genoot de Bond de eer den Generaal Kempers, vergezeld van Zijne adjudanten, de Kolonels von Muhlen en Dommers in zijn midden te zien, terwijl de Generaal Taats van Amerongen in een voor den Bond zeer welwillend schrij ven had bericht niet tegenwoordig te kun nen zijn. De werkzaamheden van het Hoofdbestuur waarbij belangrijke discussiën gevoerd wer den, werden door vele belangstellenden bijgewoond. Met de pas gevormde afdeeling 's-Her- togenbosch telt de Bond, welks oprichting te danken is aan het initiatief van een onzer stadgenooten, thans ongeveer duizend leden. Op het buitenverblijf „Klein Ber kenrode" onder Heemstede, bewoond door den Heer A. van Wickevoort Crommelin ontstond Woensdagavond omtreeks 10 uur brand, waarschijnlijk door het vlam vatten van een venstergordijn. Eene dienstbode wendde nog pogingen tot blusschen aan, welke echter ijdel bleken. De brandweer moest zich bepalen tot het beschermen van de omliggende woningen. Het huis, eerst in 1887 gebouwd en sedert 1888 in gebruik genomen, brandde geheel uit. De meubelen uit het beneden gedeelte der woning zijn geborgen. Zondag den 11 Augustus aanstaande zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier nog tentoongesteld zijn de merk waardige verzameling afbeeldingen van Kasten, Buffetten, Boekenkasten enz. uit Frankrijk en Duitschland. Zondag toegang vrij. Gisteren is door de politie alhier aangehouden Jozef Karei Hendriks, oud 30 jaren, en Frederik Hendrikus Hoerée, oud 20 jaren, straatmuziekanten, wonende te Amsterdam, alhier verblijvende op de kermis, die bij verschillende ingezetenen aan de Anthoniestraat en Heerensingel een achttal glasruiten hadden ingeslagen, terwijl zij in beschonken toestand daar langs liepen. Door middel van braak is op de kermis alhier uit een gesloten kist een partij gerookte paling ontvreemd, en bij eene winkelierster in de Smedestraat de toonbanklade bestolen, vermoedelijk door een 15 jarigen knaap, met blozend ge zicht, kort bruin jasje, rechte klep aan de pet. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 11 Augustus, des voorm. te 10 ure (in gebruikneming van het orgel) en des nam. te 6 ure optre den Ds. J. Langhout. Woensdag 14 Augustus avonds te acht ure, Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziels de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Een voor metselaarsknecht Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Eeu voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worders beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD*. 7 Aug. L. Cornet en C. J. van Hornsfeld. JHarmans eu H. Luttik.1Lentelink en3 P. Vermeer. J .Peper en M.Veldhuis. CPuts en APiekJCvdKuijl en C. M. v.d. Aar. 8 Aug. F. C. Pieten. C. Monnee.G. J. Houtkamp en W. P. v. d. Woest. N. Bakker en J. v. Leeuwen. GETROUWD. 7 Aug. L. Koning en J. Stevenhagen. C. P. Sabelen AC. v.d. Water. G.Lub bers enS. C. ter Smitten.S. van Deursen en M. F. vanDuivenbode.J. Rijbroeken A. Vos.H. de Wilde en W.Oosterloo. H. C. Hartman en E. Joris.J.C.Wesseling en J. H. 11. Stiphout. GEBOORTEN. 31 Juli. A. Uijlenbroek geb. Stuurman d. 1 Aug. Avan Gulik geb. Koper z. E. Alderliesten geb. ten Cated.M. T. Cor- stanje geb. Cruijced.E.Pieterse geb.Rooij z.H. C. Gequièregeb. Bongerd, (levenl.) 2 Aug. J. E. Reumanngeb. Boereez. M. Sabelis geb. Welagcz. A. M. W. de Boer geb. Verzeilberg d. J. M.Boereegeb. de Graaf!' z.J. C. Boersmageb. Bannink d.3 Aug. A.M. vanAmstel geb. Vermeer d.H. S. P. Wijersgeb. Swaanswijkz. G. v. Oostende geb. v.d. Laanz. G.Voo- ges geb. Kionz.A. M. Roelofsgeb.Terol z.4 Aug. A. M. Bakkergeb. Piëtz. D. W. A. Bleumink geb. van Maanenz. AMulder gebHeinhuis zSWagenaar geb. Jacobson z.5 Aug. N. Luitzegeb. Bakker d.—M. E. v. Deelengeb. Vesterz. M. E. Hurkmansgeb Teeuwend. A. G. E. Koning geb. Hartgers z. P.M. v.d. Haak gebvan Bocrgonje 2 z6 AugC Stevenhagen geb. Smelterz.H. M.v.Dui ven boden geb. Timmermansz. A. G. Gijs- bertse geb. van Huizen d.A. v.d. Meer gebRooseboom de Vries d11Pregel geb. Koning d MSprokkelenburg gebBroek- meijer z7 AugTBouwman gebGroot z. M. v. Essen geb. Jansen van Galenz. WvHattem geb Honing d.J.de Koter geb. Broekmeijerz. (levenl.)—8 Aug.C.M. Sabelis gebToornent z OVERLEDEN. 30 Juli. J. H. HornSmd. z. Schoterweg 1 Aug. D. 11. Jansen3md. z.Zuiderstr. L. Poorter 14dg. z. Brouwerstr.P.O. A. v. Koningsbrugge 8 md.z.Gierstr.W. J. Heering 5.3 j. Anthoniestr.J. vanEijk 7 md. d. K. Heerenstr.— 2 Aug. P.v.Wort 2 md. z. Hondensteeg.E. J Heiloo 2 j. d. W. Heerensteeg.J. J. Diets 19j. de Haasslr.AStefFens4mdz. L.Lakcnstr.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2