voort nog bij wedstrijd N 10 in diezelfde afdeeling een derden prijs behaalde. Dit nummer was zeer belangrijk. Het was een internationale wedstrijd voor tweewielers om het kampioenschap van het vasteland, afstand tien duizend Heter, eerste prijs een zilveren beker, welke het eigendom wordt van den winner, zoodra hij twee maal achtereen, of driemaal in het geheel gewonnen is. De heer Huysser te Maas tricht won dien in 1888 in 20 min. 15 sec. De heer Wackwitz behaalde thans den derden prijs in 18 min. 25 sec. Aan dit nummer werd door achttien mededin gers deelgenomen. Een treurige zaak zal eerstdaags voor de rechtbank te Haarlem behan deld worden. Wegens de in omloop zijnde geruchten omtrent frauduleuse han delwijzen van den voormaligen armmees- ter van het burgerlijk armbestuur te Houtrijk en Polanen (gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude) en het voor- loopig ingesteld onderzoek van den heer burgemeester werd Vrij dag j.l. aldaar door den officier van Justitie, rechter-com- misaris en burgemeester een nader ver hoor gehouden, waarna de 70-jarige ex- arm meester werd gearresteerd en ge vankelijk naar Haarlem overgebracht. Het verhoor werd Zaterdag aldaar voortgezet. Naar het schijnt is op de drie- maandelijksche staten bij enkele bedeelden meer verantwoord dan werkelijk is uit gekeerd. De beschuldigde ontkende frau duleus te hebben gehandeld. De arrestatie verwekte algemeen opzien, daar hij voor de in omloop zijnde geruchten aller achting en vertrouwen genoot. Ruim 35 jaar is de functie door hem waargenomeneerst in April j.l. werd hij door den gemeenteraad ontslagen, wijl men achterdocht koesterde wegens de aan zienlijke uitkeeringssommen. Ds. H. J. Bergsma, predikant te Spaarndam, heeft bedankt voor het be roep naar Egmond aan Zee. HAARLEM, 13 Augustus 1889. Gedurende de kermisweek is het vrij ordelijk toegegaan. De meest bezochte punten leverden op sommige uren wel eenige moeielijkheden voor de passage op, doch met eenigen goeden wil werden die tijdelijke opstop pingen spoedig opgeheven. De passage was op die punten behoorlijk voor rij tuigen afgesloten. De tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, bleef het weder, tusschen de buitjes door, tamelijk goed, veel beter dan men had durven verwachten. Naar het voorkomt is de verkoop der verschillende kramers en venters hiermede in overeen stemming, al zijn er ook die bitter klagen. De schouwburgtenten trekken veel pu bliek; sommige waren avond aan avond goed bezet. De kleine tenten schenen minder de aandacht te trekken. De woonwagens van deze categorie van kermisreizigers stonden voor een goed deel op de Voldersgracht, tegen het ras ter van de gasfabriek. Men zou geneigd zijn te vragen, waarom dit jaar in de standplaats dier wagens zoo naar het midden der stad verandering is gemaakt, temeer daar enkele bewoners van die gracht nu juist niet bijzonder op die tijdelijke bewoners gesteld zijn. De anders rustige, kalme gracht weergalmde des nachts van het geblaf en gehuil der honden bij die wagens behoorende, telkens als een voet ganger haar passeerde. De goede orde liet in de stad overigens niet veel te wenschen over. De politie toonde, waar zij soms handelend moest optreden, het noodige beleid, zoodat geen botsingen met of aanrandingen van het openbaar toezicht voorvielen. Vrijdag avond werd door het Opera gezelschap Hamlet gegeven. Deze opera in vijf bedrijven van Michel Carré en Jules Barbier, muziek van Ambroice Tho mas, behoort sedert een paar jaren tot het repertoire, doch is tot heden niet hier ter stede opgevoerd. De geschiedenis van den Deenschen prins Hamlet levert vele treffende toestanden. De librettist heeft echter van eenige der meest boeiende een geheel weten te vor men, dat ook door de fraaie muzikale ge deelten zeer de aandacht waard is. Het toonwerk stelt aan het orchest hooge eischen, welke flink overwonnen worden. De hoofdpartij was in handen van den heer Orelio. Zijne krachtige gestalte, zijn omvangrijk baritongeluid en zijn bewege lijk spel stellen hem in staat deze uiterst vermoeiende rol naar behooren te ver vullen. Zijn muzikaal geheugen is ver bazend ontwikkeld de Hamlet gaf hier van het doorslaand bewijs. Het recitatief uit de eerste acte „IJdle smart" bezorg de den artist een levendige toejuiching, even als het duet met Ophélie. Het met veel actie gezongen „Ik twij fel nu niet meer," teekent Orelio als uit stekend dramatisch zanger. Mevrouw Orelio, in „O, schitterende zonne" en het „Beeld, dat in vroeger dagen'mocht mede de algemeene belang stelling wekken. De rol van koningin Gertrude, zooals men weet had zij haren gemaal, den va der van Hamlet doen vergiftigen om twee maanden later een nieuw huwelijk te kun nen aangaan met diens broeder werd vervnld door mevrouw V. Ophemert Schwencke; geen sympathieke rol, maar waarin zg opnieuw toonde zich volkomen gemakkelijk te kunnen bewegen in de hoogst moeielijke rol. De schoone Ophélie-rol bezette me vrouw Orelio-Van Zant. De zeer beschaaf de zang, de innige voordracht waren zeer te roemen. In de beroemde waanzin-scène gaf zij veel goede kunst te genieten. De Claudius rol, de heer Schmier, was verdienstelijk. Het samenspel liet niet te wenschen over en getuigt van veel ernstige studie, die veel voor de toekomst doet verwachten. De indruk van het tweede bedrijf werd op een eigenaardige wijze onderbroken door een bediende, die op eenigzins luidruchtige wgze zijne dranken aanbood. Nu is 't wel waar, dat het buffet zich den tijd moet ten nutte maken, maar dat behoeft dan toch niet zóó, dat de illusie, teweeg gebracht door het werkelijk tref fend schoone slot van die acte, totaal ver loren gaat. De zaal was weer bijzonder goed bezet. Zaterdag werd opgevoerd „De Favoriete" of de Gunsteling des Konings in vier be drijven van A. Royer en G. Vaëz, muziek van Donnizetti. De draad van het verhaal is meer dan phantastisch. Een jonge kloosterling, Fer- nand, vat liefde op voor eene hem onbekende dame. Hg verlaat het klooster, sohaart zich onder de soldaten van den Spaanschen koning Alphonso, onderscheidt zich door zijne dapperheid en verlangt van den ko ning als belooning van zijne dapperheid de hand der vrouw, wier naam noch stand hem bekend zijn, kortom de hand der schoonste vrouw. De koning toont hem Leonore de Guzman. Zij is de onbekende, de koning schenkt hem hare hand, doch nu komt hij te weten dat zij de gunsteling van den koning is. Hij gevoelt zich be- leedigd en onteerd, keert naar het klooster terug, waar hij door den prior Balthazar in liefde wordt opgenomen. Leonore neemt de vlucht in hetzelfde klooster en sterft daar natuurlijk in de armen van Fernand. Het onwaarschijnlijke daar gelaten, boogt dit tooneelwerk op zeldzame sohoon- heden, zoowel voor het instrumentaal als het vocaal gedeelte. Ook hier heeft het orchest een zware taak en vervult die met nauwgezetheid. De koren, samengesteld uit de bekende krachten, waren goed, en werden gezongen met veel toewijding. De leidende hand had voor de noodige nuanceering gezorgd, in de fortos ontwik kelde het een klank van beteekenis. Mevrouw V. Ophemert Schwencke had de Leonore-partij te vertolken. Zij deed dit op eene wijze, verre boven onzen lof ver heven, met al de toewijding, die vereischt wordt tot het weergeven van de schoone rol. De heer Schmier vervulde zeer ver dienstelijk de fraaie prior-partij. Zijn goed basgeluid, gevoegd bij zijne soberheid van spel, deed een goeden indruk vestigen omtrent dezen zanger in eene uitgebreide partij. De Alphonso-rol, de heer Poons, getuigde van veel goeden wil om iets goeds te le veren. Deze rol werd met waardigheid vervuld. Jammer dat de koren in het laatste bedrijf niet den noodigen ernst bewaarden. Lachen is goed, vroolgkheid is opwekkend, doch ter juister tijd; anders bederft het den indruk. De heer E. V. d. Kerckhoven, Fernand, wordt steeds door het publiek met onder scheiding ontvangen, en te recht. In be trekkelijk korten tijd heeft hij zich in de uitspraak van het Nederlandsch weten te bekwamen. Zijne zeer ingewikkelde partij werd met buitengewone zekerheid vertolkt en zijn spel stemt hiermede overeen. Het decoratief was niet geheel in over eenstemming met den toestandde wei nige beschikbare ruimte heeft hieraan schulddoch de frissche costumes maakten veel goed in dit opzicht. Ondanks het minder gunstige weder brachten de treinen Zondag ochtend reeds eene menigte reizigers, voornamelijk uit Amsterdam. Sedert de hoofdstad de kermis afschafte, komt de pretlievende Amsterdamsche jongelingschap, soms ver gezeld van ouderen van dagen, den laatsten Zondag der kermis geheel of gedeeltelijk te Haarlem doorbrengen, wat dan de noo dige drukte veroorzaakt. In hoeverre men van de zijde van het niet kermishoudende gedeelte der Haarlemmers, met die onrus tige bezoekers is ingenomen, wordt in 't midden gelaten. Wel gelooven wij, dat voor menigeen pas bij het vertrek van den laatsten nachttrein het tijdperk van rust aanbreekt. Gedurende den avond en den nacht vau Zondag op Maandag nam de levendigheid op de straat steeds toe. Zondagavond gaf de Hollandsche Opera „De Jodin" van Scribe, muziek van Ha- lévy. Bij uitzondering op deze kermis, trad in de fraaie rol van Eleazar thans de heer Pauwels op. Deze tenor beschikt over uitstekende stemmiddelen, welke hij volkomen in zijne macht heeft. Zijne uit spraak is duidelijk en zgn spel goed. Een en ander kenmerkt hem als een bekwaam operazanger. Met al den hartstocht, eigen aan deze rol gaf hg een karakter te genieten, dat tot in bijzonderheden nauwkeurig bepaald was. In hem en den heer V. d. Kerckhoven bezit de Hollandsche opera twee tenoren van beteekenis. De partij van kardinaal de Brogni was in handen van den heer Schmier, die ook thans op zeer boeiende wgze van deze partg maakte wat er in redelijkheid van verwacht kon worden. Mevrouw V. Ophemert Schwencke zong de titelpartij met al de toewijding welke wij van deze uitstekende zangeres gewoon zgn, en weder was de tent tot in de uiterste hoeken flink bezet. In den nacht van 11. Zaterdag is eene hevige brand uitgebroken in perceel no 99 aan het Klein Heiligland, bewoond door J. H. Duyff, van beroep letterzet ter, wiens vrouw een uitdragers winkel in het benedenhuis heeft. De brand is vermoedelijk ontstaan door het springen van een petroleumlamp, die door Dnyff brandend was achtergelaten terwijl hij met zijn gezin naar de kermis was. Ook kan het zgn dat de lamp is omgeworpen door een kat. Ofschoon de brandweer en de politie met haar slangenwagen spoe dig aanwezig waren en krachtige hulp hebben verleend, is het perceel geheel uitgebrand en het perceel daarnaast ge deeltelijk boven. De brand was omstreeks 2y2 ure gebluscht. De schutterij is ten 2Vs ure ingerukt. De perceelen zgn ver zekerd, maar de inboedel van Dnyff niet. Zaterdag namiddag is uit een kraam op de kermis een jas, en uit een andere kraam Zaterdagnacht door middel van braak een partg koek en suikerwerk ter waarde van 10 ontvreemd. Den laatsten kermis Zondag zijn door de H. Y. S. M. uit Amsterdam on geveer 7000 en uit Zandvoort rnim 700 personen alhier aangevoerd. In den vroegen morgen van giste ren, Maandag, is om het afnemen vaneen zweep, twist en daarna eene bloedige vechtpartij ontstaan tusschen een troep Amsterdammers die alhier kermis hielden en de depóthouders en knechts van de broodfabriek aan de Bakenessergracht. Verschillende personen zgn daarbij ver wond. O. a. is een broodbakkersknecht met gebroken arm naar het Gasthuis over gebracht en van een Amsterdammer een stuk van een oor gebeten, terwijl zeven ongeslepen spiegelruiten aan de fabriek zgn verbrijzeld door middel van een schip persboom. De politie heeft eenige der bel hamels in arrest genomen. Bij het eindexamen der hoogere bur gerscholen in Noordholland hadden zich aan gemeld 82 kandidaten, waar van slaagden 13, één niet opgekomen. Van de hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus alhier na men 13 aan het examen deel, waarvan aan de volgende kandidaten het ge tuigschrift bedoeld bg art. 55 en 57 der wet van 2 Mei 1863 werd uitgereikt H. M. Neeb, H. ter Meulen, J. W. H. Huykman, JP. Huchshorn, E. A. Neeb, E. André de la Porte, J. A. J. Paulen, C. H. Stoel. N. Boon, F. H. Steens Zij- nen, W. Schntte, W. C. de Crane, H. L. M. van Gerth. Bij de orgelbespeling in de Groote kerk op aanstaanden Donderdag, verleent de heer H. H. Kolkmeijer, violist te Rot terdam zijne welwillende medewerking. De voor te dragen vioolnummers zgn Elégie van S. de Lange en Abendlied van Schu mann. „Weldadigheid naar Vermogen". 13ij het Bestuur der VereenigiDg hebhen zicb» de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Een voor metselaarsknecht Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. EeD voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor bargerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden> beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der wet 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat met vernietiging van hunne bescbitking vanl 3 Januari j.l. No. 609/1 bij beslnit van Z. M. den van 19 Juli j.l. aau E. Otter alsnog voorwaardelijk vergunning is verleend tot oprichting van een paardenslachterij en vleeschrookerij in het perceel aan de Wolstraat No. 3 Kad. Sectie C- No. 3084. Haarleitiy 10 Augustus 18S9. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens, Be Secretaris A. A. Land. KENNISGEVING-. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezeteneo dezer Gemeente, dat de op den 9en dezer executoir verklaarde pri mitieve kohieren op de personeele belasting afd. VI en op het patentrecht afd. IV dezer gemeente, dienst 1889/1890, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 12 Augs. 1889. Be Burgemeester voomoemd> E. A. Jordens. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van l^AfigUStus. Witte tarwe f 6.50 6.80. Garst f 4.50. Groene erwten f 7.25 8. Capucijners f 8 8.35 Bruin mosterdzaad, 17.25. Marktbericht van 12 Augustus. Aardappelen. Aangev. 240, verk 190 H.L, L. pr. 1.50, H. pr. 3.25. Appelen. Aang. 190, verk. 110 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. f 5.50 Peren. Aang. 270, verk. 215 H. L. L. pr. ƒ3.00, H. pr. 6.00. Boter. Aangev. 152, verk. 152, K.G. L. pr. 1.20H.pr. 1.40p. K.G. Biggen. Aangev. 4. VIER-EN- TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 14 Augustus 1889, des avonds ten 8 uur, door het Gemeentelijk Mu. ziekkorps onder directie van den Luit.- Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch uit de SuiteLachner. 2OuvertureMendelsohn. 3Fantaisie sur des motifs de Verdi. Clement. 4Ouverture RossiniMendelsohn. 5. Violettes, valseWaldteufel. 6. Ave MariaGounod. (geïnstrumenteerd door Kriens) 7Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opèra La JuiveHallévy. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 Aug. 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. Met welwillende medewerking van den Heer H. H. Kolkmeijer Violist te Rotterdam. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Elégie (Viool)S. de Lange. 3. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. 4. Abendlied (Viool)Schumann. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2