maken, dat de populariteit van den par tyman niet zoo diep is doorgedrongen als men dacht, zoodat als hij opnieuw mocht optreden, hij bepaald fiasco zon maken. In België is een nienwe orde in gesteld, bestemd voor ieder die zich ver- dienstelyk gemaakt heeft of maken wil in het organiseeren of beheeren van zaken in het algemeen belang, als coöperatie, stichtingen in het belang der arbeidende klasse en wat verder hiermede in verband staat. De orde heeft twee klassen, vrouwen zoowel als mannen kunnen er mede be giftigd worden. Het ordeteeken is van zilver. Door een der beambten bij het ge- rechtelijk onderzoek naar den jongsten vrouwenmoord in Whitechapel is een ver standig woord gesproken. Hij stelt voor, dat elke parochie in het Westend eene missie opene tot verbetering van het zedelijk gehalte der bevolking. Vervol gens raadt hij aan middelen ter hand te nemen tot het wegruimen van al die slop pen en stegen waar de menschelijke ellende tot den hoogsten trap gestegen is. Men deelt mede, dat de pogingen om in deze buurten verbetering te brengen afstuiten op den onwil van een enkelen huisbaas. Dat de Nederlandsche kunstenaars in den vreemde veel waardeering onder vinden is opnieuw gebleken op de Inter nationale kunsttentoonstelling teM unchen waar, van al de buitenlandsche inzenders, de Nederlanders de hoogste en de meeste onderscheidingen ontvingen. De gouden medaille eerste klasse werd toegekend aan Willem Maris. De gouden medaille twee de klasse aan F. J. du Chattel en Albert Neuhays. Deze uitslag is te opmerkelijker, daar de jury voor de geheele Duitsche school slechte vier tweede medailles toekende. Van de verschillende proeven van enting tegen varkensziekte op de wijze van Pasteur, hebben wel die te Dwingelo bet beste succes opgeleverd. In het offi cieel verslag omtrent den gezondheidstoe stand van het vee over 1888 wordt gezegd, dat deze proeven volkomen geslaagd zijn, omdat gebleken is dat de dieren, waarop de proef werd genomen, volkomen gezond bleven, en het plaatBen in besmette hok ken niet den minsten invloed of stoornis uitoefende. In het verslag wordt op de voortzetting dier proeven aangedrongen. Zaterdag avond is te Meppel een wis selwachter door een voorbijsnellenden trein aangereden, waarbij hij ernstige kwetsuren bekwam en dienzelfden avond is de vrouw van een stoker op den spoorweg tusschen Bergen op Zoom en Rozendaal, door het leunen tegen een niet goed gesloten portier naar buiten gevallen en onmiddellijk gedood. Door B. en W. van Groningen is een voorstel in den raad gebracht, om het personeel, werkzaam aan de herstelling van den Martinitoren tegen ongelukken te ver zekeren. Na langdurige discussie werd de voordracht in stemming gebracht en met twaalf tegen negen stemmen verworpen. Voor eenige dagen werd zooals men weet de stadsgehoorzaal te Leiden door brand vernield. Naar men thans mededeelt, zijn door het gemeentebestuur, gebruik makende van de liefde voor akeligheden, die het publiek kenmerkt, de puin- hoopen ter bezichtiging gesteld tegen een entree, waarvan de opbrengst aan liefda dige instellingen zal worden toebedeeld. Bij het uitvoeren van baggerwerk in het iSlotermeer, Friesland, zijn door de machine opgehaald ruim twintig, meest steenen kogels. De grootste hebben een middellijn van 28 c.M. Bij het schijfschieten van het 5e reg. infanterie in het fort Vossegat bij Utrecht is een kogel over de borstwering gevlogen en heeft een werkman in het been getroffen. De toestand van den ver wonde is naar omstandigheden niet on-1 gunstig. Eene vrouw te Doesburg heeft ge poogd haren echtgenoot, door het toedienen van vitriool van het leven te beroven. Hij verkeert in bedenkelijken toestand. Den minister van staat in Luxem burg, de heer Eijschen, is door Z. M. den Koning-Groothertog opgedragen den kei zer van Duitschland namens H. D. te Metz te gaan complimenteeren bij diens be zoek aan Elzas-Lotharingen Een brief met volgende adres stond dezer dagen voor het raam van een post kantoor eener Zuid-Hollandsche gemeen te „Die brief moet naar S. De persoon weet ik niet. Het is een klein boerderijtje van een koe of zeven. Hij behoort aan de zoon. De brievelooper die op S. loopt zal het wel weten." Waarschijnlijk is degene die den brief afzond eene vrouw en de man van het kleine boerderijtje iemand met wien zij G.sche kermis heeft ge houden. De man zal vergeten hebben zijn naam te zeggen. Naar men mededeelt, heeft zich in België eene maatschappij gevormd met een kapitaal groot twee millioen francs, welke met vergunning van den Perzischen Shah een tramweg in Teheran zal aan leggen over eene lengte van twaalf kilo meter, alsmede van een spoorweg eveneens ter lengte van twaalf Kilometer. HAARLEM, 20 Augustus 1889. 't Is akelig stil in de wereld. Ieder is uit, is pas uitgegaan of juist thuis ge komen. De geesten slapen of verzamelen kracht tot het aanvaarden van strijd. Strijd tegen duisternis en licht, licht en schaduw, schaduw en schemerdonker, sche merdonker en duisternis, om alzoo 't bewijs te leveren, dat de uitersten elkander raken. Wat is 't stil! Geenfrisschegedachte, geen bewijs van levenskracht, volkomen gemis aan iets dat opwekt tot daden. Hier een gevecht tegen windmolens, daar tegen Eiffeltorens, elders tegen de vrije gedachte men zou meenen, dat de maatschappij afgesleten, oud en verouderd is vóór haar tijd. Boulanger, zijne veroordeeling, zijne kansen voor het vervolg, hieraan vastge knoopte veronderstellingen omtrent den toekomstigen regeeringsvorm van Frank rijk, keizerlijke bezoeken en tegenbezoeken, van Berlijn naar Wight, van Weenen naar Berlijn, van Petersburg naar. doch zóó ver is 't nog nietRusland schijnt zich op nieuw bedacht te hebben. De Turken op Creta veel geschreeuw. De Grieken op de vingers getikt door de mogendheden, elkaar bang makenresul taat: gewapende vrede. Veel verkwikkelijks is in dit alles niet gelegen. Zelfs het weer is even van streek als de geestesuitingen der natiën. Ru we windvla gen en nijdige regenbuien in 't hartje van J. den zomer, knorrige menschen; den een is 't te koud, de ander klaagt over te hooge belastingen, Jan wenschte herziening van het eenPiet bestendiging van het andere; de landbouw wenscht vrijheid van handel,doch bescherming van den landbouw, terwijl ook de nijverheid geen banden wenscht, behalve waar het geldt de eigen industrie. De On derwijswet, ten geweldigste aangevallen, ten uiterste verdedigdsteen des aanstoots, bolwerk der ontwikkeling, al naar mate men de zaken heeft leeren inzien, de Onder wijswet, op het punt van op verschillende punten wijziging te ondergaan, verdedigd, nu 't blijkt, dat de gemeentefinanciën er bij zullen lijden, de toestand der onderwij zers er niet op verbeteren, het onderwijs er niet by winnen zal, en dat in ons kleine vaderland, waar overeenstemming in zake schoolwetgeving haast ondenkbaar is. Treurig, óók al niet opwekkend. En dan in onze goede gemeente Haarlem 1 Stads- pompen, pas weggebroken, weer opge bouwd, water, te veel hier om op te drin ken, te weinig daar om een brand te blusschen, ginds een belastingschuldige die ongestraft den regel toepast „wat men uitwint is 'teerste betaald", geen éénheid, zelfs niet omtrent de denkbeelden van den toestand der gemeentelijke geldmiddelen. Verbreeding van een stuk straat, met daar aan gepaarde uitgaven, en waardoor ten slot te het doel, daarstelling van een verkeers weg tusschen de buitengemeenten en het centrum van Haarlem tooh niet bereikt wordt. Ter eene zijde de verzuchting, wat komt Haarlem in de schuld, ter andere de tegenwerpingJa, maar, wij doen 't voor de kinderen, precies als de vrouw zich wijs maakte te doen, die op een drukken avond met een duwwagen met drie slaperige kin deren van te zamen vijf jaar zich in 't ker- misgewoel waagde. Wie ziet het goed in, wie (is op een dwaalweg? Wie herstelt het even wicht tusschen inkomsten en uitgaven, zon der verhooging Jvan opcenten of gewijzigde percentage in zake gemeentelijke belasting Wie waagt het, de ontevredenheid van velen omtrent ongelykmatigen belastingdruk te niet te doen. O, die openbaarheid en die gedrukte kohieren En toch moet die open baarheid tot beter, tot het eenige goede, stelsel leiden. En dan de Nederlandsche natie zelve. Verdeeld in twee hoofdgroepen, scherp tegenover elkaar staande én naar politieke èn naar religieuse beginselen. Onbegrijpelijk samengaan van in beginsel streng afgescheiden groepen, te zamen sterk tegenover eene inwendig verdeelde partij, waarvan de beide uiterste groepen met eene handreiking misschien naaBt elkaar, één zouden zijn. En dat in ons kleine vaderland, in eene maatschappij waarvan de opper vlakte reeds zoo bewegelijk is. 't Is altijd zóó geweeBt. Is 't toch waar? Zijn onze voorvaderen machtig geworden door twee spalt, dankten zij hun voorwaarts streven op ieder gebied aan de verdeeldheid der publieke opinie? De oude toestanden terug te wenschen zou dwaasheid zyn, doch wij kunnen van die oude Hollanders altijd nog leeren, vrije mannen te zijn, met een helderen blik in de toekomst, om arbeidende en strijdende zich te verheffen boven partijgeest, in eens gezindheid de algemeene belangen te doen voorgaan boven de bijzondere, zoo te zamen te werken tot het voorbereiden van een beteren toestand in veel wat thans aan leiding geeft tot duistere gedachten. In het buitenverblijf genaamd „Wes terhout" van den heer Mr. D. Visser van Hazerswoude aan den Wagenweg alhier is eene 100-jarige aloë (agave zonericana) aanwezig, welke plant vóór omstreeks 10 weken eenen bloemstengel heeft ontwikkeld, thans een hoogte hebbende van 24 voet. Aan dezen stengel zyn een dertigtal bloem trossen, waarvan enkele meer dan 100 knoppen bevatten. Men verwacht dat inge val van warm weder, deze zeldzame bloe men, welke eene witgele kleur dragen, binnen een paar weken zullen bloeien en in al hare pracht omstreeks anderhalve maand zullen te bewonderen zyn. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. F. E. Barbas J.Az. Pred. te Deutichem. In den afgeloopen nacht, ten ruim 1 ure, zijn door de politie alhier aange houden: J. F., oud 29 jaar, en H. v. R., oud 27 jaren, werklieden, alhier woon achtig, die op heeterdaad werden betrapt op diefstal van een baal koffieboonen, door middel van inklimming in een pakhuis in de Kromme Elleboogsteeg. Het vervoer van de koffie had plaats door middel van een kinderwagen door de vrouw van eerst genoemde, die insgelijks is gearresteerd. In de woning van v. R. is een tweede baal koffieboonen gevonden, mede nit ge noemd pakhuis ontvreemd. Ook zyn aan gehouden de vrouw van v. R. en een knecht van den eigenaar der koffie, als verdacht medeplichtig aan den diefstal te zyn. v. R. heeft reeds meermalen wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereenigmg hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorloop er. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoeumaker. Een voor schildersknecht. Een voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan» biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der wet 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 8 Augustus j.l. aan J. O. Brinkman vergunning is verleend tot oprichting van eene schictinrichting in het perceel aan de Eriesche V arkenmarkt No. 20 Kad. Sectie B. No. 1718. Haarlem16 Augustus 1889. He Burgemeester voornoemd E. A. Jordens. He Secretaris. P. v. d. Elst. L. S. HOORN- EN WOLVEE. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op eene aanschrijving van Gedeputeerde Staten dezer proviucie van 17 April j.l. No. 32; Doen te weten, dat met ingang van 1 September e.k. de invoer in Engeland weder is toegestaan van Hoorn- en Wolvee uit Nederland; dat het van groot gewicht is te achten, dat maatregelen worden genomen om dien invoer op den duur ver zekerd te doen zijn, en dat een dier maatregelen is de stipte nakoming eu handhaving der veror dening tot beteugeling van het kwaadaardig klauw zeer of rotkreupel van 3 November 1881. Wijzen de ingezetenen op het belang der zaak,, daar wanneer slechts een enkel geval van gezegde ziekte bij in Engeland uit Nederland ingevoerde schapen werd geconstateerd, de Engelsche regee ring hoogst waarschijnlijk den invoer weder zouden verbieden Haarlem, 15 Augustus 18S9. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens, He Secretaris P. v. b. Elst. L. S. VEEMARKT. 14 Augustus. Aangevoerd. Prijs. 12 Koeien f 150.— k 250. 1 Stier 120. 10 N. Kalveren 15.y> 24. 24 Schapen 20.34.— 46 Lammeren 13.18. 10 Paarden. Marktbericht 14 Augustus. Aang. en verk. 81 stapels, uitmakende 10292 kazen, wegende 19943 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen f 30.50» Marktbericht van 19 Augustus. Aardappelen. Aangev. 297 verk 207 H.L» L. pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ4.00 AppelenAang. 212 verk. 180 H. L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. f 6.00 Peren. Aang. 340 verk. 210 H. L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ14.00 Boter. Aangev. 224, verk. 224, K.Gr. L. pr. 1.20 H. pr. f 1.35 p. K.Gr. Biggen. Aangev. 52, ver. 47 stuks. L. pr. ƒ7.00 H. pr. 18.00 Snijboonen. Aangev. 2300, verk. 2100 manden. L. pr. ƒ0.30, H. pr. 0.50> per mand. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 19 Augustus. Witte tarioe ƒ6.25 f 7. Rogge 4.75 5. Haver 3.375 3.60. Garst 5.25. Groene er tv ten 7.50 Capucijners 8.25 Bruin mosterdzaad. 17.50. ZESENTWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING CONCERT op Woensdag 21 Augustus des avonds ten 8 uur, door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.-Kapelmeester- C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MarschBöhm. 2. Mozart OuvertureSuppé. 3. CavatineRaff. (geïnstrument. door Dunkier). 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opera J/AfricaineMeyerbeer. 5. Ouverture si j'etais RoiAdam. 6. Boüjour, quadrilleZikoff. 7. Morgenblatter, WalzerStrauss. 8. Fantaisie uit de operette Les Musquetaires aus Convent. Varny. Sociëteit „VEREENIGING". CONCERT op Donderdag 22 Aug. 1889, de& avonds te 7| uren, door de Koninkl. Mil. Kapel van het Reg. Grenadiers en Jagers, onder directie van den Heer W. VAN DER LINDEN. PROGRAMMA 1. Marsch der Römischen Legi- onen aus der Oper -Armm*Hoffmann 2. Symphonie MilitaireHaydn. Trans, par F. Dunkier. 1Adagio-allegro. 2. Scher zando. 3. Menuetto. 4. Finale Presto. 3. a. Scènes Hongroises de Mas senet arr. W. v. d. Linden» CortegeBenediction nuptiale Sortie d'église. b. «Aubade Printanière» de La Combearr. W. v. d. Linden. 4. Fantaisie de l'opera "Don Juan» de MozartF. Dunkier. 5. Ouverture -les Girondins"..Litolf. 6lthapsodie No2 de Liszt arrF. Dunkier 7. a. Chant de Vagues, romance pour le piano par Sidney Smidtarr. W. v. d. Linden. b. Flirtation, petite valse pour des instruments a cordes par P. A. Steekarr. W. v. d. Linden. 8. Fantaisie iiber R. Wagner's •Die Meistersin ger von Nürnberg»F. Dunkier. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Aug. 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Andaute grariosoVolckmar. 3TonstiickN iels W Gade. 4. Marche funcbre et Chant Séra- phiqueGuilmant. 5. Inleid'ng en Variatien,.A. Hesse. 6. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2