Savornin Lohman betoogde, dat de Staats- nentraliteit onverzwakt blijft. Er komen geen konfessioneele Staatsscholen. Het doel van 't ontwerp is niet de openbare school leeg te pompendat moge het doel zijn van Spreker en zijn geestverwanten, maar laat de linkerzijde dan maar het hare doen, om de bizondere school leeg te pompen. De bedoeling van het ontwerp is erkenning van het bizonder onderwijs, om daardoor tot verbetering en betrekke lijk goedkoopermaking van het geheele onderwijs te geraken. Hierdoor wordt de veel besproken rechtsgelijkheid verkregen, ook door schoolgeldheffing, in overeen stemming met de draagkracht der gemeen tenaren, zonder overvlengeling, maar ook zonder protektie van de openbare school, en onder behoorlijk toezicht op het bizon der onderwijs. De mijnwerkers in Westphalen en de Rijnprovinciën in lang hebben wij niet van hen gehoord hebben te Dort- feld eene algemeene vergadering gehou den. Er is o.a. besloten aan den Rijksdag een adres te richten verzoekende invoe ring van eene wet tot oprichting van Earners van arbeid, instelling van com- missiën die eenmaal per jaar het loon regelen naar productie en verbruik, in stelling van commission voor scheidsrech- terlgke geschillen. Uit het rapport uitgebracht omtrent het onderzoek naar de feiten welke aan de Eranschen officieren in zake het Boulan- gisme werden ten laste gelegd, is gebleken dat van de zes en twintig duizend offi cieren van het actieve leger slechts ne gen en vijftig in deze gestraft zijn, waar van elf met ontslag, terwijl twee en twintig officieren van het territoriale leger met schorsing of ontslag gestraft moesten worden. Van de onderofficieren zijn slechts een en twintig gedegradeerd, verplaatst of disciplinair gestraft. Nog zijn acht gen darmen voor een raad van tucht gebracht en een burgerlijk ambtenaar van het mi nisterie is ontslagen. Hoewel nog een nader onderzoek is ingesteld, mag uit het bovenstaande wel opgemaakt worden, dat het Boulangisme óók by het leger geen wortel heeft kunnen schieten, m.a.w. dat ook in dit opzicht schromelijk over dreven is. Dat er echter nog vreemde dingen zouden kunnen gebeuren moge bly ken uit een ge rucht, volgens hetwelk de generaal zou be sloten hebben naar Frankrijk terug te keeren om zich ter beschikking der justitie te stel len, doch eerst vier of vijf dagen voor de algemeene verkiezingen. Tegen het arrest van de rechtbank zou hij dan verzet aan- teekenen en het zou daardoor alle kracht van recht verliezen. Zijne vrienden zouden hem van Londen afhalen en hem een schitterenden intocht in Frankrijk voor bereiden. De party zou dus nog last genoeg kunnen teweeg brengen. De doodstraf van Mevrouw Maybinck is veranderd in levenslange tuchthuisstraf. Het publiek is dankbaar doch niet vol daan; men is van meening, dat de dame geheele kwijtschelding van straf had moe ten verleend worden, omdat de toeleg om haren echtgenoot te dooden niet voldoende is bewezen. De zaak der bekroningen op de Pa- rijsche tentoonstelling zal nog in deze week haar beslag krijgen, want de jury supérieure, die in laatste instantie beslist omtrent hetgeen de klassen jury heeft tot stand gebracht, vergadert reeds. Hetschijnt dat, wegens staatkundige redenen, de be kroningen geheim gehouden worden tot aan de prijsuitdeeling, welke laatste ook alweer om staatkundige redenen in verband met de verkiezingen, waarschijnlijk 30 September kan plaats hebben. Men is van meening,dat de Nederland- sche inzenders alle reden zullen hebben zich omtrent de hun toegekende bekronin gen te verheugen. Te Parijs zyn aangekomen vyf en twin tig Amsterdamsche werklieden onder het geleide van den heer Gossohalk. Zij maken een zeer gunstigen indruk. Men wenschte den geleider geluk met de goede vormen en het zorgvuldige uiterlijk van zijne reisgenooten. Parys behoort niet langer aan de Pary- zenaars. Deze verdwijnen geheel onder de vreemdelingen. Op de Boulevards, in de restaurants en koffiehuizen is het over en overvol, terwijl ook het tentoonstel lingsterrein van bezoekers wemelt. Dage lijks bedraagt het getal ruim 100.000 en des Zondags stijgt het gewoonlijk tot on geveer een kwart millioen. In Pruisisch Silezië werd in het vorige en in het begin van dit jaar ernstig aan gedreven tot landverhuizingen. Het bleek echter dat eene party zoogenaamde agenten in deze op de meest ergerlijke wijze waren te werk gegaan en meer hun eigen I voordeel dan dat van hunne clientèle hadden behartigd, tengevolge waarvan ve len gevat en in voorloopige hechtenis werden gehouden. Thans is deze zaak in staat van wijzen en binnen kort zal het proces een aanvang nemen. De akte van beschuldiging, een boekdeel van ruim tweehonderd bladzijden, wijst aan van welke kunstgrepen is gebruik gemaakt om door valsche voorspiegeling en hoe door list en geweld is aangedrongen op landverhui zing. Behalve dit stuk moeten er ten processe noch 439 verklaringen van getuigen ge lezen en 377 getuigen gehoord worden. In België, het land waar tegenwoor dig het aleoholverbruik 9 liter per hoofd en per jaar bedraagt, zijn ongeveer hon derd vijftig duizend herbergen of één op veertig inwoners. Herhaaldelijk is bitter geklaagd over de verdierlyking der bevolking ten gevolge hiervan, zoodat thans eene wet op het drankgebruik in aantocht is, doch daar de regeering niet veel heil ziet in ver gunningen te verleenen, worden ingevolge die wet de herbergen hoog belast. De bestaande herbergen zijn hierin niet be grepen, doch geen nieuwe zullen mogen opgericht tenzij het recht betaald wordt. De regeering stelt zioh voor op deze wyze verschillende kroegen te doen verdwynen. De pogingen der Elzassers om op heffing van de strenge bepalingen op de pas poorten hebben niet veel uitgewerkt. De keizer had geen gelegenheid eene deputa tie van Straatburgers tot dit doel te ont vangen, doch liet weten, dat hij gaarne hunne wensohen schriftelijk zou ontvan gen. Te Metz, waar men nog door en door Fransch is, hadden vele inwoners gedurende het keizerlijk bezoek de stad verlaten. Eene deputatie van dames uit Metz werd door den burgemeester verwit tigd, dat noch de keizer noch de keizerin haar zou kunnen ontvangen. In de laatste dagen deed het ge rucht de ronde van een aanstaand huwe lijk tusschen den erfprins van Nassau en prinses Margaretha van Pruisen. Naar aanleiding van dit gerucht weet de Rhein. Westf. Ztg. te verhalen, dat in deze aan gelegenheid drie partijen bestaan. De Hollandsche, welke wenscht dat de erfprins trouwt met onze prinses Wilhelmina, de jongelieden verschillen achten twintigjaar in leeftijd als wanneer de oudste zoon uit dat huwelijk weder de beide kronen zou vereenigen. De Duitsche party wenscht het huwelyk, waarvan thans het gerucht gaat, waardoor de aanhechting van Luxemburg aan Duitschland voorbereid zou worden. De kerkelijke party verlangt dat de erfprins eene katholieke prinses totecht- genoote neemt en hy zijne kinderen in het katholieke geloof zal opvoeden. Welke party zegeviert, zal de toekomst moeten leeren, het denkbeeld, onze prinses wegens staatsbelang te zien vastkluisteren aan een man die de grijsheid nadert tegen dat prinses Wilhelmina de kinderschoenen ontgroeid is, bevat zeker voor geen enkel Nederlander iets aanlokkelijks. Een der resultaten van keizer Wil- helms bezoek in Engeland is dat hy de bepalingen heeft opgeheven, volgens welke keizerin Frederik in Duitschland moet wonen. Hy heeft alleen den wensch uit gesproken, dat zyne moeder eenige maanden van het jaar in Duitschland zou door brengen. Daarentegen heeft de keizerin weduwe al de papieren van haren over leden gemaal, waaronder ook de veel besproken dagboeken, aan den keizer af gestaan. Aan het Utr. Dagblad wordt be richt, dat, waarschijnlijk tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid, Z. M.de Koning in de laatste dagen weer hinder heeft van zijn chronisch lijden. Zaterdag nacht is onder Barendreoht een moord gepleegd, door een jonkman op zijn aanstaanden schoonvader, nadat hij eerst de dochter waarmede hy ver keering had, verwond had. Men deelt mede, dat in een aar dappelveld onder Sas-van-Gent de vol wassen rups van een coloradakever is gevonden. Zondag morgen sloeg tijdens de godsdienstoefening de bliksem in het kerk gebouw der N. Herv. gemeente te Ame- rongen, zonder schade te veroorzaken. Uit het wachtlokaal voor den nacht- dienst der agenten van politie te Leiden was een horloge gestolen, waarvan men verdacht hield een zwerver, die op zijn verzoek in genoemd verblijf den nacht had doorgebracht. Den brutalen dief heeft men te 's-Gravenhage kunnen aanhouden doch het horloge was reeds verkocht. Met den jongsten storm zijn van de Urker visschersvloot twee schuiten met zeven personen vergaan. Een dier schuiten werd bevaren door drie broeders. Een groot deel der vloot is binnen gekomen met groote schade. Van één schuit is nog niets bekend. De zucht tot emigreeren is op ver schillende plaatsen, o.a. te Beilen, voor goed uitgedoofd. Verschillende gezinnen zyn reeds teruggekeerd en eenige andere wenschen dit voorbeeld te volgen, zoodra de geldmiddelen het toelaten. De beetwortelsuikerfabriek „Hol land" te Houtrijk en Polanen is in de laat ste jaren dermate veranderd en vernieuwd, dat met uitzondering van den voorgevel van het hoofdgebouw, de vroegere fabriek „Zwanenburg" daar moeilijk uit te her kennen valt. Ook inwendig ondergingen de machineriën belangrijke veranderingen, meest allen ten doel hebbende om in minder tijd met weinig arbeidskracht veel te verwerken. Over het afgeloopen boek jaar keerde de vennootschap een aanzienlijk dividend uit, terwyl voor dit jaar de hoeveelheid gecontracteerde beetwortelen meer bedraagt dan ooit te voren. De stand der beetwortelen is over het algemeen zeer gunstig te noemen, terwijl de aan houdende regens der laatste weken op dit gewas nog niet ongunstig hebben ge werkt. In Noordelijk Haarlemmermeer wor den pogingen aangewend tot oprichting van een onderling veefonds dat vooral voor den kleinen veehouder eene nuttige in stelling kan genoemd worden. Een aantal landbouwers hebben hunne medewerking toegezegd. De schotbalkslnizen in de Fuik-en Amsterdamsche vaarten zijn gereed. Eene flinke doorvaartwijdte is tusschen de op getrokken muren open gebleven, terwijl in laatstgenoemde vaart op het aange vulde gedeelte tusschen de spoorbaan en een dezer muren de balken zijn opgesteld, die bij gebruik van de sluis in de spon ningen worden geschoven. Ook de werkzaamheden aan de groote damsluis in de Ringvaart vorderen flink. HAARLEM, 27 Augustus 1889. By gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina zal op het terrein voor de kazerne eene parade worden gehouden door het garnizoen en de schutterij, welke zal worden geïnspec teerd door den luitenant-kolonel Vogel en gecommandeerd door den majoor der schut terij Mr. W. Jager Gerlings. Op Vrijdag 30 Augustus zal het voor de leerlingen der openbare scholen vacantie zyn, om hen in staat te stellen tot deelneming aan de dien dag te geven feesten bij de verjaring van Prinses Wil helmina. In den vroegen morgen van heden is door de politie alhier aangehouden J. van Straaten, oud 37 jaren, van beroep smid, die op heeterdaad was betrapt op diefstal van twee stukken compositie die hij met een bijtel had afgesneden van den afvoerpijp bevestigd aan de woning van den winkelier Beelen in de Groote Hout straat. Gisteren nam. is een 4-jarig knaapje spelende in de Brouwersvaart gevallen, maar spoedig gered door den aldaar woon achtigen kleerbleeker W. Slothorst, die daarvoor gekleed te water is gesprongen. Gisteren nam. ontdekte de vracht rijder S. woonachtig te Sandpoort, dat uit zyn wagen, dien hij onbeheerd aan de Groote Markt had laten staan, was ont vreemd een zak met kruidenierswaren ter waarde van 3 gulden. Door de politie alhier is weder een slijter in sterken drank bekeurd, woon achtig in de Kleine Houtstraat, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte ver gunning. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor "koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Een voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor bnrgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 21 den dezer executoir verklaarde kohieren No 7, op de personeele belasting (afd. V) dezer gemeente, dienst 1889/1890, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 23 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd E. A. «Jordens. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 26 Augustus. Witte tarioe 5.50 f 6.90. Rogge 4.50 5.05. Haver 3.50 3.75. Garst 4. 5.25. Groene erwten 5.50 5.75. Gapucij?iers 8.00 14.00. Marktbericht van 26 Augustus Aardappelen. Aangev. 150 verk 150 H. L» L. pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ3.50 Appelen. Aang. 290 verk. 260 H. L. L. pr. 3.00 H. pr. f 8.00 Peren. Aang. 310 verk. 280 H. L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ15.00 Boter. Aangev. 329, verk. 293, K.G. L. pr. 1.00 H. pr. 1.35 p. K.G. Biggen. Aangev. 29, verk. 22 stuks. L. pr. ƒ6.50 K. pr. 18.00 Snijboonen. Aangev. 800, verk". TTOr manden. L. pr. ƒ0.05, H. pr. ƒ1.00 per mand. ZEVEN-EN-TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 27 Augustus 1889, des avonds van 810 uur, van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch uit de SuiteLachner. 2. Ouverture AnacreonCherubini. 3. Galiostro WalzerStraus. 4. Eantaisie ui.t de Russische opéra Het leven voor den Keizer.Glinka. 5. Ouverture fantastiqueGovaerts. 6. Resi PolkaZavertal. 7. Die Keizer Wilhems JagdKontsky. 8. Grande Eantaisie sur des motifs de 1 opéra un Balie in Ma- scheraV erdi. Sportterrein „DE PHOENIX" CONCERT, op Donderdag 27 Augustus* 1889, des avonds ten 8 uur, door het Gemeentelij! Muziekkorps onder directie van den Luit.-Kapé meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Unter Kamaraden, MarschReichert. 2. Ouverture de ConcoursSteenebrugen. 3. La plus belle, WalzerWaldteufel. 4. Graude Caprice MilitaireHerzeelen. 5. Ouverture La NeigeAuber. 6. La Bendiction des Poignards. .Meyerbeer. Scene dramatique de 1' opera Les Hugenots. 7. a. Isolden's Liebes TodWagner. b. Aubade PrintanièreLa Combe. 8. Grande Fantasie sur des motifs de l'opéra La Rille dn Regiment.Donizetti. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, l Donderdag 29 Aug. 1889, des namiddags va 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Toccate en FugaJ. S. Bach 2. Adagio (5e Symphonie)Beethoven. 3. Sonate No. 2Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Variatien op het Oostenrijksche VolksliedHaijden, 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2