HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 69 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 31 Augustus 1889 op ZONDAG 1 Sept. 1889. De Prinsessedag. Nieuwsberichten. telephoonnummer telephonische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Snetlilage. Nam. 2 ure, Snetlilage. 27e Zondag. 'b Avonds 6 ure, S. II. de IVolff\ pred. te Leiden. (Voor Moetori). Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, II. J. Bergenia. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, IV. Beekhuis, pred. te Uitgeest. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Woensdag 's avonds 7 ure, Knottenbelt. Velsen. Voorm. 10 ure, C. J. Brijce Pred. te 's Gravenhage. Doopsbediening. Avonds geen dienst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Uitbrander jgodsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Brun, cand. en théologie V de Paris. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Kleinschmidt, pred. te Zeist. Ds. Knottenbelt herinnert aan zijne leer lingen dat de cateehisatiëu deze week weder aanvangen. Ds. Craandijk hoopt op Maandag e.k. zijne cateehisatiëu weder te hervatten. Ds. de Lanog bericht aan zijne catechi santen dat hij wegens keelongesteldheid de heropening zijner lessen tot nadere be kendmaking moet uitstellen. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Augustuscollecte voor de Bewaarschool „Rehoboth". Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. IJ. van Arkel. Nam. 2V2 ure, J. B. van Arkel. Heemstede. Voorm 10 ure, Hillegom. Voorm. 9V2 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure, O. Schrieke, Pred. te Zand voort. Zandvoort. Voorm. 10 ure, A. E. van der Bussen, Pred. te Amsterdam. Nam. 2V2 ure, O. Schrieke. De verjaardag van onze Prinses is weer daar, de negende verjaardag van de Vorstentelg, naar menschelijke berekening aangewezen om eenmaal de koningskroon van Nederland te torschen, is aangebroken. Hel Nederlandsche Volk volgt met belangstelling den weg dien hare ontwikkeling volgt, en verheugt zich. De Zonnestraal op het moeielijke levenspad van onzen Koning, de vreug de van hare voortreffelijke Moeder, groeit zij op, gelukkig, onbewust van het gewicht der Krone, die haar is weggelegd. De onrust en de zorgen van de toekomst, dat zij Haar niet drukken, Haar opvoeders, dat zij Haar leeren kind te zijn met de kinderen. Haar jeugd zij heerlijkgeen don kere wolken bedekken licht, liefde noch leven voor haar gemoed; volle zonneschijn wenscht het Nederland sche Volk voor zijne aanslaande Vor stin en wenscht haar van harte af wending van alle gevaren of rampen welke Haar als kind of als Prinses kunnen treffen. Het is alsof in Prinses Wilhelmina de aloude Oranjeliefde zich weer be gint te uiten, de liefde tot het Stamhuis waaraan Nederland zooveel te danken heeft, temeer, daar de Oranjestam, eens zoo krachtig en machtig, den algeheelen ondergang nabij scheen. Wie had zich kunnen voorstellen, dal van het Vorstelijk Stamhuis van 1840, vijftig jaar later nog slechts ééne Prinses de hoop van Nederland zou zijn 1 Toen telde het Oranjehuis vier geslachten. Hoe heeft de onver biddelijke dood die rijen gedund, ons slechts Eene overlatende, op wie als nog de toekomst van Nederland ge bouwd is. Daarom bewaren wij die Eene als een dierbaar kleinood. Op Haar ver- eenigt zich al de Oranjeliefde van het trouwe Nederlandsche Volk. Nog lang blijve het Hoofd van het Koninklijk Gezin, onze Koning, ge spaard voor het Vaderland, voor Zijne vermoedelijke Opvolgster. Nog lang geniete Hij van Prinses Wilhelmina's onbezorgde jeugd de reinste vadervreugde. Nog lang besture Hij met onze Koningin de schreden van het Konings kind. Het zij onzen Koning gegeven, aan Zijne Dochter na te laten een land, rijk en gelukkig. Rijk door den alouden geest van vooruitgang, van nieuws aan, zij het ook door de wet der noodzakelijkheid, ontwikkeld en aangeblazen voor en door het Jonge Nederland; gelukkig door Eendracht onder de immer be schermende en altijd allen vereeni- gende Oranjevaan. Het Nederland van dezen tijd is weer begonnen de verjaardagen in Zijn Vorstelijk huis als nationale feestdagen te beschouwen, als is het ook, dat in de eerste plaats Neerlands Jeugd daarin voorgaat. Maar deze jeugdige Nederlanders zul len die feestdagen in eere houden op rijperen leeftijd zullen zij zich die met vreugde herinneren, zullen zij weder meê feestvieren met geheel hun hart; evenals toen zij kinderen waren zullen zij hun kroost inpren ten de heilige plicht m e t Oranje en door Oranje het Vaderland in vreug de en in leed te helpen verheffen hoven partijhaat en daaraan gepaard gaande onverdraagzaamheid. Sedert de geboorte van onze Prin ses begint de feestelijke stemming met ieder jaar meerdere uitbreiding te er langen, begint men meer en meer in te zien, niet dat het den Neder landers begon le ontbreken aan liefde tot het Vorstenhuis, doch dat de geest driftvolle uiting van het geheele Volk behoefte had aan aanwakkering. Geheel ten onrechte heeft men hier in meenen te ontdekken een soort van manifestatie, waaraan men niet vermocht de noodige bezieling mede te deelen. Doch hoe vergissen zich degenen, die op deze wijze geen rekening hou den met het volkskarakter I Laat het eigenaardige van het karak ter des Nederlandschen Volks toe, zich zóó le laten leiden, dat het zou feestvieren, waar hiervoor geen genoeg zame grond beslaat, dat het zich zou laten drijven en dringen waar enkelen het wenschen heen te voeren? Leert niet de geschiedenis, dat het Volk, het geheele Volk, dankbaar is voor al wat het ten goede wedervaart en gevoelig is voor indrukken, op ge paste wijze onder zijne aandacht ge bracht Is het karakter der natie in den loop der jaren zóó gewijzigd, dat het geen open oog meer zou hebben voor hetgeen het Voorgeslacht aan zijne Weldoeners dankt? De tijden veranderen, de personen verwisselen, de toestanden worden gewijzigd, doch die nationale karak tertrek, liefde tol het Oranjehuis, de karaktertrek, geboren uit den onder- lingen hand tusschen Nederland en Oranje kan slechts eindigen bij den ondergang van een van beiden. Geen drijven, nóch staatkundig, nóch religieus, kan den feestdag tot grondslag hebbenhet is de weergalm van een dankbaar nageslacht, versterkt door de wederzijds betoonde aanhan kelijkheid, welke het Nederlandsche Volk aandrijft lot het vieren van den Prinsessedag 1 Dinsdag is in de Tweede Kamer het algemeen debat over de schoolwetherzie ning voortgezet. De heer Farneombe Sanders hoopte, dat men tot een aanneme lijk kompromis mocht komen, tot eene regeling niet alleen voldoende aan de wenschen der rechterzijde, maar ook aan die der liberale partij, opdat niet eene toekomstige liberale regeeriDg zioh genood zaakt zou zien, haar terstond weêr 't on derst boven te werpen. Spreker is bereid voor een groot deel zijn eigen meening ten offer te brengen, en zal, in weerwil van het subsidiestelsel vóór stemmen, als 't hem maar eenigszins mogelijk gemaakt wordt. De vrees, dat het subsidiestelsel gods diensthaat zal kweeken, en den ondergang der openbare school zal uitwerken, deelt hij niet. Hij betreurt de beperktheid der regeling. Zijne meening is en blijft, dat de openbare school in alles eene model school zijn moet, en het doet hem leed, dat het ontwerp daartoe niet medewerkt. Pacificatie is hem veel waardHij ziet niet tegen de kosten op, en vertrouwt op de verklaringen der Reg. Spreker behan delde nog verschillende punten, besprak den leerplicht, achtte de waarborgen ter voldoening aan de voorwaarde voor sub sidie niet scherp genoeg gesteld, en noemde ook de redaktie, waarin schoojgeldheffing als verplicht is voorgesteld verkeerd. Het premie-stelsel voor de opleiding van on derwijzers achtte hij zeer verderfelijk; dat was voor hem het grootste bezwaar hij zon trachten de wet op dit punt te amendeeren, en de uitslag daarvan zou veel invloed hebben op zijne stem. De heer Zaaijer wilde ook zooveel mogelijk konciliant zijn. Niet omdat hij de openbare school minder waardeert dan vroegerhij bestreed krachtig de tegen haar ingebrachte beschnldigingen. Ware de openbare school alleen een propaganda-middel voor het ongeloof, geen Regeering zou haar mogen bestendigen. Zij mag geen propaganda middel zijn,voorwelke richting ook.Zij blijft voor hem het ideaal, de plaats waar roomsch en onroomsch samen leert en speelt. Dat had indertijd de heer Alber- dinck Thym zeer goed ingezien. Maar spreker wil billijkheid betrachten tegen over hen die bezwaren tegen de openbare school hebbendat is de bestaande toe stand, maar Spreker wees er toch op, hoe de ontevredenheid over de openbare school voor een groot deel de vrucht is van den invloed der geestelijke leiders. Hij twij felde, of de aanneming van het ontwerp wel een einde zal maken aan den Btrijd, daar hij meent, dat anderen in het land meer invloed hebben op het Christen volk dan de RegeeringStandaard-artiekelen, eene rede van Mr. Th. Heemskerk, woor den van den heer de Savornin Lohman wezen op voortzetting van den strijd, ook na aanneming van het ontwerp. Hij nam de leiders der rechterzijde geducht d prendre, en toonde aan, dat men op hunne verzekeringen niet aan kon, daar zij nu zóó, en dan weêr anders spreken, al naar het pas gaf. Waarom, vroeg spreker, als men waarlijk het einde van den strijd wil, niet leerplicht voorgesteld? Hij

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1