keurde het af, dat de groote gemeenten zullen worden gestraft voor 'tgeen zij verricht hebben boven de eischen der wet. De financieele nood der Friesche gemeen ten zou zeker verergeren. Ook wees Spre ker er op, hoe wel degelijk bij de verkie zingen vermindering van uitgaven voor het onderwijs was voorgespiegeld, terwijl toch bij aanneming van het ontwerp voor onderwijs tonnen gouds meer moeten wor den uitgegeven. Hij verklaarde aan den heer Lohman, dat hij tal van kranten en strooibiljetten in zijn bezit had, door welke aldus den kiezers zand in de oogen ge strooid was. De heer Dijckmeester heeft nooit iets gevoeld voor bizondere scholen, die hij onnoodig acht tegenover goed in gericht openbaar onderwijs. Hij gelooft niet, dat de openbare school bij het volk zoo gehaat is, als de tegenpartij wil doen gelooven. Hij noemt de bizondere school een bron van strijd en tweedracht onder zonen en dochteren van één vaderland. Het besef, bij kinderen van 6 jaar reeds gewekt, dat zij niet op dezelfde school kunnen gaan met andere is eene bron van scheiding voor het leven. Haar Spre ker gelooft niet aan den schoolstrijd. Het volk geeft er weinig om. Zonder de partij hoofden en de dagbladen, die dagelijks op dit aanbeeld hameren, zou er van school strijd niet veel te merken zijn. Hij wil echter, vertrouwend op de verklaringen van de Heg. en van de heeren Schaepman en de Savornin Lohman medewerken aan het tot stand komen van deze wetswijzi ging, om utiliteitsredenen. Het subsidie stelsel schrikt hem niet af, wel betreurt hij de in het ontwerp opgenomen bepa lingen betreffende vermindering van het aantal onderwijzers, verplichte schoolgeld- heffing, enz. De heer de Meijier was niet konciliant. Hij bestreed het subsidie stel sel principieel, alsmede verplichte school geldheffing, waarin hij middelen ziet, om de openbare school ter wille van de bizon dere te dooden De openbare school in en blijft Spreker lief, omdat zij, al moge zij niet volmaakt zijn, de kinderen tot hun 12e jaar bijeenhoudt. De herinnering aan de schooljaren blijft den Katholieken en den Protestanten ook later nog bij. Spre ker wees er op hoe de Savornin Lohman in 1886 gezegd heeft geen subsidie voor bizondere scholen te verlangen, wat den heer Lieftinck de lachwekkende opmer king ontlokte: „ja, maar dat was op 1 AprilSpreker vreest, dat men hetzelfde beginsel, dat men nu voorstaat, ook op middelbare en hoogescholen zal willen toepassen, en de verklaringen van de Keg. en van de rechterzijde stelt hij op hoogen prijs, maar zij zijn voor hem voldoende. De verplichte schoolgeldheffing zal vooral den reeds zoo gedrukten middenstand schaden. Wil men, zoo beweerde deze Spreker, den schoolstrijd doen ophouden, laat ons dan liever niets doen, en liever elkander beloven den schoolstrijd minder hartstochtelijk te voeren. De heer Hees is zeer konciliant, en wil ernstig rekening houden met eischen van de voorstanders der schoolwetwijziging. Deze spreker meende, dat wel de beweging der Katho lieken klerikaal mocht heeten, maar niet die der antirevolutionairen, die altijd volgens hem meer spontaan was. Hoe veel Spreker echter wil toegeven, hij eischt behoorlijke waarborgen tegen on dermijning der openbare school. Vooral verplichte sohoolgeldheffing bestreed hij pertinent. Jnist bij aanneming van het subsidiestelsel, verklaarde hij, moet de openbare school nog krachtiger gehand haafd worden, met het oog op hare nood zakelijkheid bij de verdeeldheid der ker kelijke partijen. Behoud van verplichte schoolgeldheffing zou Spreker kunnen ver hinderen, vóór het ontwerp te stemmen. De heer v. d. Naay vreesde, dat men met het subsidie stelsel noodwendig te ver ge dreven zou worden. De heer W. K. van De- dem richtte eenige vragen tot de Regeering, betreffende den invloed van het ontwerp op de finanoieele verhouding, van het Rijk en de Gemeente. Over de algemeene financieele politiek der Reg. sprekend en op den Hin. van Fin. doelend, wees deze Spreker er op „dat er voor een jong en krachtig man als de heer Godin de Beau fort wel groote zelfbeheersching noodig moet zijn, om met indiening zijner plan nen te wachten, tot dat naar zijne meening „de volheid des tijds zal gekomen zijn". De heer Royaards van den Ham kon zich met het subsidiestelsel vereenigen, doch alleen om billijk te wezen tegenover de bizondere scholen, die den Staat ontlasten, en om een einde te maken aan den school strijd. In de zitting van Woensdag was de heer Heldt het eerst aan 't woord. Hij verklaarde eene konciliante houding te willen aannemen om eenigzins andere mo tieven, dan de vorige sprekers. Hij deelt de vrees voor de gevaren van 't ontwerp voor het openbaar onderwijs, en als hij zegt, dat hij de openbare school van harte liefheeft, dan spreekt hij namens het grootste gedeelte des volks, dat even zeer het openbaar onderwijs waardeert. Als de heer Schaepman verklaart, de Katholieke kinderen in hart en nieren willen Katho- lizeeren, en de antirevolutionairen de kin deren willen Koncessioneeren, dan moet men aannemen, dat het daarop wordt toegelegd op de bizondere scholen. Hij heeft diep medelijden met de kinderen, die van den tegenwoordigen toestand de slachtoffers zijn, daar het aantal onder wijzers bij de bizondere school te gering is, en daardoor van voldoend lager on derwijs op die scholen geen sprake kan zijn. De Katholieke en ook de Gereformeer de Kerken bezitten dwangmiddelen om onbemiddelde ouders te dwingen hunne kinderen naar de bizondere school te zen den. Spreker trekt zich het lot van die arme kinderen aan, en eischt waarborgen voor het gehalte van het onderwijs op de bizondere scholen, o.a. dat tenminste op elke 40 leerlingen 1 onderwijzer zal moeten zijn. Hij bestreed verplichte school geldheffing, drong krachtig aan op leer plicht, en maakte daarvan zijne stem af hankelijk. De heer de Ruiter Zijlker acht het subsidiestelsel in strijd met de Grond wet, en dat maakt het ontwerp voor hem onaannemelijk. Eene school, die propa ganda maakt voor bizondere godsdiensti ge leerstellingen kan zijns inziens nooit aanspraak maken op Staats-subsidie, en hij betreurt het, dat vele liberalen dit niet erkennen. Spreker is ook tegen verplichte schoolgeldheffing, die hij de meest tastba re rechts-ongelijkheid noemt, en het bui ten sluiten van de leerplicht is voor hem een groot bezwaar. Hij wil niet ter wil le van pacifikatie over het subsidie stel sel heenstappen, maar zegtprincipïis sobs tra. Het zijne medewerking zal de openbare school niet worden leeggepompt door rijkssubsidie of verplichte school geldheffing. Eer worde het openbaar on derwijs volgepompt door leerplicht zoo spoedig mogelijk ter wille van de volks eenheid in te voeren. De heer Gildemeester verklaarde zich bereid mede te werken en 1 spoort de rechterzijde aan, toe te geven en gemeen overleg te plegen, opdat de I eindstemming geen partijstemming wor de. 's Voorzitters voorstel om avond zitting te houden, werd na debat, ingetrokken. De Hin. van Binnenl. Zaken verdedigde nu het ontwerp, dat volgens hem alleen in het algemeen belang is voorge steld, als een middel tot pacifikatie en be ëindiging van den zoo nadeeligen school strijd, Vele zaken zijn niet herzien, omdat ze op 't oogenblik geen aanleiding gaven tot strijd Leerplicht past, volgens den Hin., niet in het kader dezer wet. Den leerplicht alleen als beginsel daarin op te nemen, zonder uitvoering te verzekeren, zou niets baten. Die uitvoering hangt sa men met tal van andere regelingen. Ook zou men buiten de wet om het schoolver zuim zeer kunnen beperken, door meer dan aanraking van de onderwijzers met gezinnen. De Hin. betoogde dat het subsidiestelsel uiterst geschikt is om den schoolstrijd te doen kalmeeren. 't Is eene bijdrage voor de taak, die het bizonder onderwijs op zich neemt, en die, daar de neutrale school onvoldoende is, noodzake lijk is. Door dit ontwerp wordt het bereik bare nagestreefd, 't Beginsel van school geldheffing kan niet gemist worden wel misschien de zaak anders geregeld. Ook deed de Hin. in den loop zijner rede uitkomen, dat wijziging van verschillende punten betreffende de inrichting van het openbaar onderwijs in de toekomst niet bepaald is uitgesloten. In hunne replieken verklaarden de heeren vi d. Kaay, Goeman Borgesius en Rutgers v. Rozenbnrg zich niet bevredigd. Voor beide laatst genoemden zou het behoud van verplichte schoolgeld heffing het onmogelijk maken hnnne stem aan het ontwerp te geven. Beiden drongen aan op koncessies van de rechter zijde; anders zou de strijd voortduren. HAARLEM, 30 Augustus 1889. Vrijdag 6 September a.s. geeft de heer W. Ezerman, organist in de Groote kerk, een Orgelconcert, waarbij mejuffrouw Adèle Asmann, concertzangeres te Berlijn, en mejuffrouw J. H. H. S. uit Rotterdam hare medewerking hebben toegezegd. Het ingenomenheid zal zeker van deze gelegenheid worden kennis genomen om de gevierde zangeres, die ook ten onzent in de kunstwereld hoog staat aangeschre' ven, te hooren, te meer nu onze begaafd organist zeker in niet geringe mate de aantrekkelijkheid van het concert zal verhoogen. Dat de heer Ezerman over de mede werking van mejuffrouw J. H. II. S. beschikt, bewijst stellig, dat ook deze dame het hare zal toebrengen tot het welslagen van dit concert. Het Bestuur van de afdeeling Haar lem en omstreken van den Volksbond is er in geslaagd ter gelegenheid van den negenden verjaardag van PrinsesWilhelmi- na een feestelijken dag te organiseeren. Tot dit doel is de deelneming van Haarlem's ingezetenen ingeroepen, en verleend. Het denkbeeld om zijne krachten te beproeven voor het tot stand brengen van een Volksfeest als dit is zeker schoon; de 31 Augustus schijnt voorbeschikt een nationale feestdag te zijn, en geen Neder lander zal het anders dan loven, dat te Haarlem ten minste iets wordt gedaan om aan den algemeenen wensch tot dien feest dag te gemoet te komen. Was er in de beginne geen sprake van, de hulp van het Gemeentebestuur in deze in te roepen, met het oog op de wensche- lijkheid om de opinie van den Raad te kennen was het o.i. goed gezien zich hier van op de hoogte te stellen en even goed gezien was het door den Raad om op de meest heusche wijze het verzoek om sub sidie te wijzen van de hand. De Raad heeft hiermede uitgesproken, dat, hoe het denk beeld van den feestdag haar ook toelacht, het particulier initiatie! in deze te verkiezen is boven inmenging van hooger hand. Hiervan is nu ook het gevolg, dat de Volksbond het feest inrichtte naar zijn beste weten en in verband met de geld middelen. Reeds dezen morgen wapperden, als blijk van instemming met het feest, bij verschillende ingezetenen de vaderlandsche vlag. Ons gemeentebestuur was in deze voorgegaan door de driekleur op den St. Bavo te ontplooien. Het Sportterrein „De Phoenix" koester de zich dezen ochtend in een helder zon netje, het had, met de aardige decoraties werkelijk een schoon aanzien. De bodem was tamelijk bekomen van de overvloedige regens gedurende lange weken het geheel was van dien aard dat slechts een kinder hater zich aan den vriendelijken aanblik ergeren kon. De firma Van Houten had zeer wel willend de noodige hoeveelheid Cacao be schikbaar gesteld voor het feest en van de zyde onzer Btadgenooten, was eene goede verzameling geschenken van allerlei aard ingezonden, waaronder zeer belang rijke, welke natuurlijk door de Commissie met waardeering ontvangen zijn. De vijfhonderd en veertig uitgenoo- digde kinderen waren natuurlijk op hun tijd. bijeen. De heer J. G. Hartin Jr. wist in minder dan geen tijd het uitgebreide gezelschap tot een optocht op het terrein te organiseeren, en toen de aardige troep gedurende de wandeling van tijd tot tijd zijn stem verhief tot het zingen der volks liederen was de indruk wezenlijk verhef fend. Hierna vingen de kinderspelen aan. Gewag te maken van buitelingen, mis stappen en dergelijke kleine ongelukken is niet noodig, boewei ze belangrijke stof tot pret gaven. De aloude poppenkast bleek hare bekoring voor de kinderen nog niet verloren te hebben. De overwinnaars ontvingen met stralen de oogen hunne prijzen, bestaande in meestal praktische geschenken, en daar van tijd tot tijd de kinderen onthaald wer den, had men alles wat een kind ver langen kan. Zoo liep het eerste gedeelte van den feestdag ten einde. De opkomst van het publiek, zoo op als buiten het terrein was zeer goed. Te half twee vingen de volkspelen aan. Voor de verschillende wedstrijden hadden zich een goed getal mededingers aangege ven. Weder was het terrein goed bezet. Het laat zich aanzien, dat Haarlem Zaterdag ook door het uitsteken der vlag gen een vroolijk aanzien zal hebben. Som mige winkeliers zijn reeds begonnen hunne étalages in verband met 31 Augustus te wijzigen. Wij vestigen o.a. de aandacht op de fraaie decoratie van den heer H. de Wilde in de Damstraat, waar met zeer veel goeden smaak het portret van onze Prinses te midden van fraaie draperiën is aangebracht. 11. Woensdag is door de politie al hier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht, K. Otter, koopman, woonachtig te Leiden, die met zijn stief vader bij wien hij een bezoek bracht, na een woordentwist handgemeen geraakte en daarbij dezen met een mes twee belang rijke verwondingen op het hoofd en aan den linker voet zyn toegebracht. II. Woensdag namiddag heeft door het omvallen van een braudend petro- leumtoestel een begin van brand plaats gehad ten huize van P. van Dam woon achtig in de Leidsche straat No. 9. Reeds hadden eenige schilderijen en het behangsel in het woonvertrek vlam gevat toen de brand werd ontdekt, die door den agent van politie Kronenburg eu eenige bnren is geblnscht. De zak met kruidenierswaren, Haan dag op de Grootemarkt ontvreemd, bevond zich niet op den wagen van den vracht rijder S. van Santpoort maar op dien van den landbouwer Schuijt. Met verwijzing naar achterstaande advertentie van de Zangvereeniging „Ho sanna" onder leiding van den bekwamen- directeur den Heer W. H. C. Schmölling, verzoekt men ons te berichten, dat deze vereeniging is opgericht met het oog op hen, die zich om de eene of andere reden niet kunnen aansluiten bij een der vroegere opgerichte Christelijke Zang verenigingen. Henricus Verwaayen, beschuldigd den bekenden medaille diefstal by den heer Krelage gepleegd te hebben, is door de arrondissements-rechtbank alhier veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf en in de kosten, terwijl tevens de teruggave bevolen werd van een pak nieuwe kleede ren, een hoed en een ring door den be klaagde gekocht voor het geld afkomstig van den diefstal. Zondagavond te 8 ure zal Mevrouw Josephine Nicholson, uit de Vereenigde Staten, die de Amerikaansche Christel. Vrouwen-Onthoud. Vereeniging vertegen woordigt op de Parijsche Tentoonstelling,, mededeelingen doen van haren arbeid. De vergadering is openbaar. - Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 1 September,, des voorm. te 10 ure en des nam. te 6 nre in de Noorderkerk optreden de Heer E. H. Rühllmann, van Amsterdam. Woensdag 4 September, avonds ten acht. ure, Ds. J. Langhout. HÜRÖEKL1JKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Aug. H. F. Rekker en M. G. Ausum. P. G. H. Metten en C. v.d. Hoek.30 Aug. Mr. H. A. Hooft en W. O. Wijnands. GETROUWD. 28 AugAvKessel en HMBouman G. Heijselaar en L. Asjes.H. Janseen. JBSmelterJFMaaszen eu WATen HopeJWMeijer en Wv.d. Weete- ring.29 Aug. HWOechsman en M.G.v. Ringelenstein.JEMPuulen eu FKuijper. J FSpiering en CMBeets GEBOORTEN. 21 J. Heuermann geb. Uijlenburgd. —22 Aug. AJKeetlaer geb. Philippo dKv Vlijmen geb. Kemper z.G. A. Gans geb. Noorloos d.G. C. Wentelergeb.v.Tricht z. 23 Aug. M. C. ïhoolengeb. Clavelz. Gvan der Wijde gebten Hulsen dE Fortgens geb. Kraaijmolen d.24 Aug. J. Santen geb. Ötokhof z.IJ. de Jong geb. Touzijn zJvBruggen gebKors zM M. Gehring geb. Knopt'd.L. v. Bruggen geb. Ruijgrokz. (levenl.).25 Aug. W. C. Balabréga geb Balabrégaz.A. Max geb. Groot z. N. Metselaar gebvan Norden d. AWSmit gebHartman dJ Wolff geb. Uijtenhooren d.26 Aug. K.KolkofF gebMaij z.EJ v.d.Nieuwenboi gebBroek huis z.H. M. Roosengeb. van Deenend. IJ. Wolbers geb. Talsma d.F. M. Kui pers gebReijgers dGEv. Ellinckkuijzen geb. Ponsioend.27Aug. H.v.Honschoten gebvan Eeden dAI .Komen gebVeering zCBurggraaf geb. BoogaartdHMco- nen geb. Kelderman z.28 Aug. J. Dirks geb. v.d. Manakkcrd.G. Sckarpffgeb.v. Willigenburg zG. Lindgeb. van Hoek d. Mde Rooij gebKoster z29 AugAPar don geb. Bijster z. OVERLEDEN. 20 /Vug. A. Lodder 6md. d.Schoterweg. 21 Aug. R. v.d. Haak 15 dg. z. Amsterd. str.-22 Aug. L. de Mink 7 md.z.Amsterd. str23 AugJKoenderman 1 mddBrou wersvaart.D. Goosenslldg. z.Amsterd. str.H. A. v.d. Horst 4mdd. L. Wijng. str. S. P. Bakker 62 jJansstr. P.v.d. Aar 66 j. K. Lakenstr.24 Aug. J.J.Gijs- bertse 18 dg. d. KI. Houtstr.J. ter Horst geb. Vergeer 30jVoorzorgstr. E. J.v.d. Aar 8 md. z. Brouweistr.H. Woudenberg 1 md. d. Poellaan.J. H. Bonl3dg. d. LHeerenstrMCvEeuwijk 1 mdd Bannesteeg.25 Aug. H. E. v.Tienen geb. Verwijven 78 j. Valkenst.26 Aug. C. Wijnveld 6 md. z. Gortest.E. dc Droog gebv.d. Kraaij 83 jde W itstr27 Aug H. Timmer 6md. z. K. Doelstr.—28 Aug. LvRaaphorst 3 mdzBegijnhof. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2