weg, door den heer v. Houten bedoeld dan zou dat, volgens de meening van den heer Sohaepman, voeren tot negatie van de Schepping en den Schepper. De heer de Savoruin Lohman verklaarde namens de geheele Komm. van Voorbereiding, dat zij het am. in dit ontwerp niet aannemelijk vond. De Min van Binnenl. Zaken ontried de wijziging van artt. 33. Nu een modus vivtndi gezocht werd, vond hij het raad zaam, niet aan het neutraliteits-beginsel te roeren. De heer van Houten trok zijn am. in, na gekonstateerd te hebben, dat, na de verklaringen der rechterzijde, uit leggingen als indertijd in zake Poppink gegeven waren, voortaan onmogelijk waren geworden.' Spreker wees ook nog op het rechtsverschil tusschen de openbare en de bizondere school. Op deze laatste mag men de historie kleuren zooals men wil; men mag het daar, zooals in een R. K. lees- boekjens geschiedt, leeren, dat Willem van Oranje als een slachtoffer van zijn heersch- zucht gevallen is. Dit mag geleerd worden op de met Staatssubsidie gesteunde bizon dere school, terwijl op de openb. school slechts kleurlooze feiten zullen mogen vermeld worde. Toepassing van art. 33 ook op de bizondere scholen achtte hij dus wenschelijk. De heer Royaards van der Ham had zich voor eene relatieve neutraliteit verklaard. De heer Huber heeft, sprekende over art. 45 Financieele rege ling) den beslisten voorstanders van het ontwerp zeker weinig genoegen gedaan. In een uitvoerige rede schetste hij den druk, dien het ontwerp zal leggen op de reeds veel te zwaar gedrukte Friesche gemeenten en achtte hulp dringend noodig, zoodat hoogere rijksbijdragen niet gemist kunnen worden. Er zijn in Friesland gemeenten, waar 10 a 12 pCt. hoofdelijken omslag ge heven wordt. In Ooststellingwerf wordt over 9000 personen ƒ29000 hoofdelijken omslag geheven, en zelfs bij, die 200 inkomen heeft, moet betalende hoogst aangeslagene, die1000 betaalde, vertrekt met 1 Nov. Door vermindering van Rijks bijdragen voor het onderwijs zal de druk nog vermeerderen, en een hoogere school geldheffing zou niets baten na de volks verhuizing der aanzienlijken. Spreker was voorshands niet van plan een amendement voor te stellen, maar is er van overtuigd dat, als de Reg. geen hoogere Rijksbijdrage geeft, zij in deze wet de kiem der ontbin ding legt. Over eenige jaren zal de drang der omstandigheden leiden tot wijziging der wet, en 't is de vraag, of er dan wel eene Reg. met Christelijke beginselen aan de groene tafel zal gezeten zijn. Vrijdagnamiddag ongeveer te twee uur had bij bet in de nabijheid van Antwer pen gelegen dorp Austruweel een ontzet tende ramp plaats door het ontploffen van een buskruitdepöt der firma Corvilain en wel in de werkplaats voor het ledigen van oude patronen. In de fabriek bevon den zich op het oogenblik der ontploffing ongeveer twee honderd werklieden, voor het meerendeel jonge meisjes, terwijl men het getal voorhanden patronen op vijftig millioen begroot. Men verneemt, dat de patronen afkomstig zijn van de Carlisten en door de Spaansche regeering in beslag waren genomen. Geheel Antwerpen was door den vreeselijken schok plotseling in rep en roer plotseling deed die alom ra men en deuren verzetten, glasruiten sprin gen, terwijl de stad overdekt werd met een dikken rookwolk, die het daglicht be nevelde. In het eerst was de omvang der ramp niet te overzien. Het bleek later, dat van de werklieden slechts twee gered wa ren. Men haastte zich de afzichtelijke verminkte lijken stadwaarts te brengen en de gewonden te verplegen. Behalve dit ontzettend ongeluk ie er door de neervallende brandende patronen brand ontstaan in de daarnevens liggende bewaarplaats van Russische petroleum, waarvan ongeveer zestig duizend vaten in voorraad zijn. De vlammen bereikten eene ontzettende hoogte. De schade in den om trek aangericht is ontzettend. In den om trek der dokken zijn verschillende huizen bouwvallig geworden, anderen gescheurd of van daken ramen of schoorsteenen beroofd. De beurs,geheel met glas gedekt,leverde door de nedervallende glasscherven een tooneel van algemeene verwarring. Tegen de woede der vlammen was niets uit te richten; niettegenstaande het goed georganiseerde corps pompiers, de stedelijke brandwacht, alle krachten inspande, vermocht men niets tegen het woedende element. Van alle kan ten kwamen soldaten en gendarmen om hulp te bieden. Eene groote volksmassa bewoog zich in den omtrek, maar werd het voortgaan belet wegens verschillende kleine, van tijd tot tijd plaats hebbende ontploffingen. Op drie-en vierhonderd meters afstand van de plaats der ramp is geen schoor steen blijven staan, geen huis ongedeerd gebleven. In tal van huizen zijn de meu bels verbrijzeld. Men begroot de materieele schade op millioenen. Door een groot deel van Noordelijk België en Zuidelijk Ne derland werd de ontploffing waargenomen. Zelfs in de omstreken van Haarlem ver namen) sommigen omtrent den tijd der ontploffing geheel eigenaardige luchttril lingen, welke deden denken aan een ver verwijderden donder. Men telde 125 dooden en 200 gekwet sten, terwijl bovendien in twee gasthuizen zakken waren aangebracht, bevattende volkomen onherkenbare deelen van men- schelijke lichamen. De petroleumbrand was Zondag afnemen de en leverde voor de belendingen geen oogenblik gevaar meer op. De koning werd onmiddelijk per tele graaf met het gebeurde in kennis gesteld en Z. M, zoowel als de koningin betuig den, mede per telegraaf, H. D. innige deel neming met het vreeselijke ongeval. Ver scheidene groote bladen openden eene inschrijving. Nu de ergste ontroering wat voorbij is begint men te vragen, wie de schade be talen moet. Natuurlijk zij, aan wier nalatigheid de ramp is te wijten, doch men begrijpt niet hoe het mogelijk is, dat men vergunning heeft kunnen verleenen tot het oprichten van een stapelplaats van patronen en bus kruit op twintig meters afstand van de petroleummagazijnen. Deze vergunning is verleend door de bestendige deputatie der provincie, en deze zou dus verantwoorde lijk behooren gesteld te worden, maar of deze de schade betalen zal laat zich niet gissen. Volgens de offieieele bescheiden, mede gedeeld door het Antwerpsch Handelsblad, zou de stad voor de ramp en hare gevolgen verantwoordelijk gesteld zijn. Zondag bezocht de koning de stad en nam nauwkeurig kennis van alles wat tot de ramp in betrekking staat en heeft eene belangrijke som ten dienste der on- gelukkigen achtergelaten. Er liep een gerucht dat de heer Corvi lain zou gearresteerd zijndit is niet be waarheid. Wel moet deze heer zich ter beschikking der justitie houden en zijn alle boeken en papieren op zijn bureau in beslag genomen. Het stoomgemaal van Rijnland te Halfweg dit jaar geheel vernieuwd en aanmerkelijk vergroot, nadert zijne vol tooiing en zal einde dezer maand gereed zijn dit nieuwe stoomgemaal verplaatst meer dan de dubbele hoeveelheid water dan het vorige zoodat 't Rijnland thans over vier flinke watermachines kan be schikken die of de laatste jaren zijn ge bouwd of vernieuwd, n.l. Gouda, Katwijk, Spaarndam en Halfweg. De beetwortelsuikerfabriek „Hol land" te Houtrijk en Folanen zal den 20 dezer de campagne aanvangen. De hoe veelheid te te verwerken beetwortelen is dit jaar aanzienlijker dan vorige jaren, terwijl het product zelf zeer gunstig is verbouwd. Het delven is dezer dagen begonnen. Tot wethouders en ambtenaren van den burgelijken stand te Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude zijn heden (Dinsdag) herkozen de heeren L. de Glopper en H. Th. Schweitz. HAARLEM, 10 September 1889. Ds. P. C. Barbas. J.Azn., Pred. te Doetichem, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. Woensdag wordt de Landbouwten toonstelling, dit jaar gehouden op het uitgestrekte terrein op den hoek van de Spanjaardslaan en den Heemstederweg, voor het publiek geopend. Het fraaie wei land, geheel ingesloten door gebouwen en gebouwtjes tot plaatsing der ingezonden voorwerpen, ziet er zeer aantrekkelijk uit, terwijl veel gedaan is om, door het plaat sen van muziektent, een fraaien waterval als anderszins het den brzoekers zoo aan genaam en afwisselend mogelijk te maken. Dezen ochtend namen de werkzaamheden der jury een aanvang. Maandag avond had op de Boven zaal van Café Brinkman wederom eene vergadering plaats van de afgevaardigden van werklieden vereenigingen ter bespre- ding van de actueele volksbadhuiskwestie. De Voorzitter, de Heer D. de Clercq, gaf een overzicht van hetgeen is verricht. De plannen zijn gereed. De begrootingen zijn gemaakt. Thans moet er nog geld zijn, maar dit kan der burgerij niet ge vraagd worden, als de zekerheid er niet is, dat er behoefte is aan een badhuis. Na deze inleiding werd de vergadering zeer opgewekt. Allen waren verheugd, dat de zaak zoo goed was voorbereid. En achter elkander gaven velen blijk, dat zij niet alleen de zaak wilden steunen door aanbeveling, maar enkelen verbonden zich namens hunne vereenigingen tot het bij dragen van eens niet onbelangrijke som. Maar het hoofddoel dezer Vergadering was, dat de zekerheid zou bestaaD, dat de badinrichting zou worden gebruikt, en dat dit zou gelukken, bleek op de vergadering volkomen. Nog altijd duurt voor den rechter van instructie alhier het onderzoek voort in zake de beschuldiging tegen H. den voor- maligen armmeester van het burgerlijk bestuur van Haarlemmerliede en Spaarn woude. Reeds zijn een vijftigtal getui gen gedagvaard en verhoord. De beschul digde blijft ontkennen frauduleus te hebben gehandeld en verklaart de op de staten vermelde bedragen aan de bedeelden te hebben uitgegeven, ofschoon deze verkla ren minder en enkelen zelfs in 't geheel niets te hebben ontvangen. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in Augustus j.l. kan het volgende worden medegedeeld Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangegeven9 gevallen van mazelen, 7 van febris typho- idea. Het totaal der overledenen, daar onder begrepen 13 levenloos aangegevenen bedraagt 115 tegen 149 in de vorige maand. Verhouding tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 266. Aan lichaamszwakte stierven 15aan mazelen 6, aan stuipen 4, aan apoplexie 4, aan hersenziekten 5, aan ziekten der ademhalingsorganen 22 (waarvan 7 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 30, ziekten der organa genitalia 3, aan an dere oorzaken 7, aan onbekende oorza ken 5. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 56, van 15 jaren 12, van 514 jaren 2, van 1420 jaren 1, van 20—50 jaren 8, van 5065 jaren 12, van 6580 jaren 6, boven 80 jaren 5. Geboren zijn97 jongens en 78 meisjes. Gisteren heeft de agent van politie le kl. M. Beelen, den dag gevierd waar op hij 25 jaren geleden alhier bij de po litie in dienst is getreden. De jubelaris wordt om zijne humaniteit en welwillend heid door het publiek geacht en staat bij zijne supérieuren goed aangeschreven. Zondag is uit een verbouwd wordend perceel aan het Spaarne alhier een party timmermansgereedschap ontvreemd, dat later in een schuit, liggende in den Klop persingel, is teruggevonden. In den afgeloopen nacht is weder een partij timmermansgereedschap ontvreemd, thans in eene in aanbouw zijnde villa in het Florapark. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantooriooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Een voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor hurgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschcn gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 9 September. Witte tarwe f 6.00 6.60. Haver i> 3.15 3.37J. Garat 4.65 5.70. Paarden boonen. 6.25 b 5.50, Bruine boonen. 9. Groene erwten 5.90 Capucijners. 7 Bruin mosterdzaad 16.00 Marktbericht van 9 September. Aardappelen. Aangev. 690 verk 310 H. L. L. pr. 1.50 H. pr. 3.50 Appelen. Aang. 310 verk. 270 H. L. L. pr. ƒ2.50 H. pr. 7.00 Peren. Aang. 160 verk. 110 H. L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ19.00 Boter. Aangev. 188, verk. 188, K.G. L. pr. 1.10H.pr. 1.50p. K.G. Biggen. Aangev. 70, verk. 61 stuks. L. pr. ƒ7.00 H. pr. 19.00 Snijboonen. Aangev. 140, verk. 140 manden. L. pr. ƒ0.10, H. pr. f 2.00 per mand. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ingevolge art. 54. der Gemeentewet ter algemeene kenuis, dat door den Gemeenteraad in zijne vergadering van den 3en dezer zijnbenoemd tot ledender Commissie van FinanciënDe Heeren Mr. H. Enschedé, Voorzitter, Dr. D. de Haan, M. O. de Kanter, Mr. A. C. waller en- JKrol Kz; der Commissie tot liet ontwerpen der Strafverordeningen, naar aanleiding van Art. 166 der Gemeentewet, waarvan de Burgemeester Voor zitter is: De Heeren Mr. H. Enschede, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Jhr. Mr. A. J. Kethaan Macaré cn Mr. W. A. 't Hooft-, der Commissie wegens de ontwerpen en voorwaarden van aanbe steding naar aanleiding van artikel 142 der Ge meentewet: De Heeren Jhr. J. W. M. van de Poll, Voorzitter, J. H. Stoel Az. en A. van der Steur Jrj der Commissie voor de Verzoekschriften: De Ilecren Dr. C. G. van Reeken, Voorzitter. M. O. de Kanter en Mr. N. G. Cnoop Koopmans; der Commissie voor Fabricage, waarvan de et- konder Mr. G. Heshuysen Voorzitter isDe Hee ren Jhr. J. W. M. van de Poll, G. J. van Dieren Bijvoet, J. H. Stoel Az. en J. van Ek; der Com missie voor den Hout en de Plantsoenen, waarvan de Burgemeester Voorzitter is: Heeren Mr. G. Heshuysen en Mr. H. Enschedéder Commissie voor de Pensioenen: De Heeren Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Voorzitter, J. Krol Kz. en J. Sabelis- Eaarlem7 September 1S89. De Burgemeester voornoemd. E. A. Jordens. De Secretaris. A. A. Land. Afloop van de verkooping van. Huizen, gehouden den 7 September 1889 in de Gouden Leeuw, te Haarlem No. 1. Een Dubbel Huis er Erve met voor- en achter Tuinen, Jansweg No. 3. 2. Een perceel Tuingrond, Baljuwslaan achter bet voorgaande. De perceelen No. 1 en 2 te zameii. ƒ7210, C. van Holk. 3. Een Huis en Erve met Tuin, Nieuwe Gracht No. 42, ƒ4000, J. Erdtsieck. 4. Twee Pakhuzen en Erven, Noorder Schoolsteeg No. 1 en 3, ƒ2300, E. J. Coniju qq. 5. Een Huis en Erve met Tuin, Essen- straat No. 21, 1625, J. B. van Varen. 6. Een Winkelhuis en Erve, Koksteeg No. 14, ƒ2790, O. H. Jacques. 7. Een Winkelhuis met daaraan verheeld Pakhuis en Erve, Lange Raamstraat No. 30, ƒ2500, J. H. van Ruijven. 8. Een Huis en Erve, Lange Begijne- straat No. 18, ƒ3480, A. v. d. 1 .in den qq. 9. Een Huis en Erve, Burgwal No. 44, 3005, opgehouden, 10. Een Huis en Erve met Tuin, Maarten Spiesstraat No. 6, 2450, A. v. d. Linden qq. 9 11. Een Huis en Erve met Tuin, Maarten Spiesstraat No. 10 zwart en rood, ƒ1905, A. Bertling qq. 12. Een Winkelhuis, Burgwal No. 17 zwart en rood, ƒ3505, opgehouden. 9 13. Een Huis en Erve, Kerkhofstraat ach ter het voorgaande No. 1 C, ƒ900, C. H. Middeldorp. 9 14. Een Huis en Erve, Harmejansweg No. 57, ƒ795, J. J. Homan. EEN-EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING (Laatste avond Concert). in den Hout, op Dinsdag 10 September 1889, van 7p10 uur vau het Gemeentelijk Muziek korps, ouder directie vau deu Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch uit de SuiteLachner. 2OuvertureCheruhiui. 3. The Mikado ValseSullyvan. 4. Fantaisie uit de operette Robin son CrusoëOffenbach. 5. Ouverture ObéronWeber. 6. Einleitung UDd Braut Choraus der Oper LohengrinWagner. 7. Le Colibri Polka voor Picolo uittevoeren door den Heer George SmidtSennelicb. 8. Zweite Ungarische Rhapsodie.Liszt. (geïnstrumenteerd door Kriens) ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 12 Sept. 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en PugaJ. S. Bach. 2. Andante uit de 7e Symphonie. .Beethoven. 3. SonateMailly. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro cou brio. 4. Variatiën op Wilhelmus van NassauenBrandts Buijs. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2