Tweede Blad. van WOENSDAG 11 September 1889. TE HUUR. N ieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz, met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Alexanderstraat. No. 3. Bovenhuis, ƒ325 per jaar, Nov. Anegang. No. 48. 2. Gem. Kamers, 28 p. m. terat. Anthoniestraat. No. 38. Bovenhuis, ƒ1.75 p. w., terstond. Bakenessergracht. No. 24. Hoven.iius, f 325 per jaar, terstond. No. 40. Vrij Bovenhuis, ƒ350 p. j. terstond. No. 51. Gem. kamers, ƒ28 p. m., terst. Barteljorisstraat. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. Burgwal. No. 79zw. Benedenh. m. waterl. 2.50 p.w. terst. No. 93rood a. Huis a 1.70 p. w., terst. No. 93rood B. Huis a /1.70 p. v., terst. Brouwersvaart. No. 80. Huisje, 1,60 p.w., terstond. Drossestraat. No. !3. Bovenhuis, ƒ2,p. w., terstond. Frankestraat. No. 9. Slaapk. m. kost en bed. /25 p. m. terst. Na. 18, Gem. kam.m.k.enbed. ƒ35p.m., terst. Frans Halsstraat. No. 8. Huis met tuin, 425 p. j., Nov. Gasthuissingel. No. 44. Kamer m. kost ƒ30,p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuis m. besch. zold. ƒ200 p.j. Ged. Oudegracht No. 41. Bovenwoning, 300 per jaar, Nov, No. 118. Huis met tuin, ƒ400 p. j., terst Ged. Voldersgraoht. No. 11. Huisje, ƒ1.25 p.w., terstond. Ged. Zijdgracht. No. 37rood. Bovenhuis, 200 p. j. terstond. No. 51. Gem. zit-en slaapk. 20 p.mterst. Gierstraat. No. 74. 2 Kamers m. alle gem., ƒ2 p. w., terst. Glasblazerstraat. No. 39. Bergplaats, ƒ1,per week, terst. Groote Houtstraat No. 10. Gem. Zit-en Slaapk. 25 p.m. terst. No. 36rood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 61. Gem. Bovenvoork. ƒ13 p.m., terst, No. 78. Bovenhuis, ƒ450 p. j. No. 83. Gem. Voor- en Slaapk. 25 p.m. terst. No. 172. Berg-of Werkplaats, 1,50p.w. 1 Oct. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, ƒ2.25 p.w.,terst. No. 59rd. Bovenwoning, ƒ2,50 p.w., terst. No. 71c. Benedenwoning'2,p.w., terst. Jansstraat. No. 5. Gem. Kam m. kost en bed., 35 p. m. No. 22. Kelder, ƒ40 per jaar, terst. No. 77. Gem. kam. m. alc., 22.50 p.m., terst. Kamperlaan. No. 6b. Huisje, ƒ1.25 per week, terstond. Kinderhuisstraat. No. 9. Pakhuis 1.50 p. w., terst. Klein Heiligland. No. 16rood. Zit- en Slaapkamer, ƒ16 p m. terst. Nu. 63rood. Gem. kamer met kost en bedien. 35 per maand, terstond, dito Slaapkamert|e, lp. week, terst. No. 66. Huisje, 120 p. w., terst. No. 72. Kelder, a /0.50 p. w. terst. No. 72. Gem. Voorkamer, a 1.25 p. w., terst. Kleit e Houtstraat: No. 5. Gem. Kamers, 25 per maand, terstond. No. 49. Twee Zolders, ƒ2,— p. w, terst. No. 103. Gem. Kamer, /14 p. m. terst. No, 105rood. Bovenhuis, 225 per jaar, terst. No. 113. Benedenachterbuis, 2.25 p. w., terst. No, 115. 2 Gem. Kamers, 20 p. m. terstond. No. 132 Gein. Zit- en Slaapk,, 14 p.m., terst. Koningstraat. No. 39. Bovenhuis, 4.50 per week, terstond. No 39. Kelder, 70 per jaar, terstond. No. 49 Gem. Zit- en Slaapk., 20 p.m. terst. No. 52. Bovenhuis, 150 p. j. terstond. Korte Annastraat. No. 1. Een Werkplaats, 2,p. w. terstond. Koudenhorn No. 54. Gem. kamer met slaapkamer, kost en bediening, 35 p. m. terst. Krom No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, 25 p.m. No. 52. Gem. Zit- eu Slaapk., 25 p. m_, terst. Kruisweg No. 66. Bovenhuis, /4U0 p. j., 1 Nov. L. Bagijnestraat. •No. 19. Bovenhuis, 4.00 per week, terst. Lange Boogaardstraat. No. I8rood. Werkplaats, ƒ1.20 per week, terst Lange Heerenstraat. No. 48rood. Gem. Kamers, ƒ30 p.m., terst. Lange Hofstraat. No. 4. Pakhuis, 1.35 per week, terst. Lange Lakenstraat. No. 14rood. Bovenhuis 2,15 per week, terst. L. Margarethastraat. No. 28. Bovenhuis, 1,75 p. w. terst. Lange Veerstraat. No. 8. Kelder, ƒ75 p. j terstond. No. 8. Bovenhuis, ƒ225 p. j., tersl. Leidsche Vaart. No. 30GemZit- en Slaapk15 pmterst Leidsche Zijstraat. No.lO.Voork. m. zolderen wtl. ƒ1.25p.w.terst Lombardsteeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 1. Bovenhuis, 180 p. j., terst. No. 7rd. Bovenhuis, 190 per jaar, terstond. Maarten Spiesstraat. No. 9. Ben.huis met tuin, 2,75 p.w., terst. No. 14. Gem. Zit-en Slaapk., 25 p.m., terst. No. 16. Gem. Kamers, 15 's maands. terst. No. 24. Winkelhuis, /4 p. w. terstond. Magdalenastraat. No. 4 Ben. winkelhuis ƒ3 p.w. terst. Margarethastraat. No. 3. Burgerhuis, 4 00 per week, terst. Nassaulaan. No. 16. Winkelhuis m. Tuin, a ƒ5 p w., terst. Nieuwe Gracht. No. 34. Huis, ƒ325 per jaar, terstond. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kelder, 0,60 per week, terstond. Omvalspoort. No. 9. Bovenhuis, ƒ1.25 p.w., terst. Oranjestraat. No. 5. Huis met tuin 300 p.j. terst. Oudeweg. No. 49. Huisje, ƒ1,80 p. w., terst. Parklaan. No 48Gemvoor- en achterk., ƒ18 p.mterst. No,66.Gem.Kamersm. alk. en bed./35p.m.terst No. 84a, Huis met Tuin, 500 p. j., terstond. Plein. No. 4. Gem. Zit- en Slaapk., 35 p m., terst. Raamsingel. No. 14. Huis m. tuin, ƒ400 p.j. terstond. Raamsteeg. No. 18. Bovenhuis, ƒ1.60 p.w., terstond. Raamvest. No. 41 rood. Vrij Bovenhuis, 240 per jaar, terst. Ridderstraat. No. 6. Benedenhuis, 3.35 p. w., terst. No. 17rood. Gem. Boven- Zit- en Slaapkamer. 25 per maand, terstond. Ripperdastraat. No. 10. Huis m Tuin, ƒ500 per jaar, terst. B uychaverstraat. No. 8k. Ben.huis m. tuin, 200 per jaar, terst. Schachelstraat. No. 3G. Gem. Kam., met kost, 6 p. w., terst. Scheepmakersdijk. No. 9. Pakhuis, ƒ2.50 p. w., terst. Sehootersingel. No. 33. Ben.huis m. tuin, 200 per jaar, terst. No. 33. Bovenh. m. gr. zold., 225 p.j., terst. No. 39. Benedenh. m. tuin, ƒ200 p.j. terst. No. 41. Benedenh. m. tuin, 200 p.j. terst. Schooterstraatweg. No. 11. Huis met tuin, 550 p.j., Mei 1890. Sehoutjeslaan. Vrij huisje met tuin, 2.50 p. w., terstond. Sophi astraat. No. 1b. Benedenhuis, 250 p.j., terst. No 2rood. Gem. Zit- met 2 Slaapkamers voor 2 personen met kost, 28 per maand. Nov. No. 18. Gem. Zit- en Slaapk. 22 p. m., terst. Spaarne. No. 24. Huis, 4U0 p. j. terstond. Spaarnwouderstraat. No. 31c. Huisje, 2.25 per week terst. No. 75. Winkelhuis, ƒ5perweek, terstond. Stationsplein. No. 6b. Huisje, ƒ1.75 p.w. terst. No. 8. Bovenhuis, 275 p.j., 15 Sept. a.s. Turfmarkt. No. 34. Gem. Benedenvoorkamer, 20 p.m. TJrsulasteeg, No. 11. Huis met tuin, ƒ200 per jaar, terst. Verl. Franshalstraat. No 2. Bovenhuis, ƒ250p.j. terst. No. 17zw. Vrije kamer m. kost ƒ14 p.m. Voortingstraat No. 27. Huis, a 1.75 per week, terstond, Voldersgraoht. No. 3. Bovenhuis, ƒ2.25 p. w. terst. Wagenweg. No. 81ord. Bovenh. m. wtl 182 p.j. terst. W armoesstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ4.00 p. w. terstond. No. 22. Kamer m. kost en bed. ƒ30 p. m terst. Wilsonsplein. No. 3. Twee gem. Kam., ensuite /30 p.m. terst. Wijde Appelaarsteeg. No. 8. Bakhuis, 3,-p. w., terst. Bij D. A. BRAAKENBURG. Een Eeerenhuis ƒ275 per jaar te Beverwijk. Bij FRANS ERDTSIECK- Een bovenhuis, Nassaulaan 76, bevattende 6 kamers, keuken en zolder en verder alle ge makken. Huurprijs ƒ300 per jaar; te aan vaar den terstond. Bij J. W. VELDHEER. Een Huis met 6 kamers, grooten tuin enz. 500 per jaar, Jansweg aan het Stationsplein. Door tusschenkomst van den lord- mayor van Londen hebben thans de dok- besturen toegestemd in eene loonsverhoo- ging tot zes pence in bet nur. Deze regeling treedt echter eerst in werking op 1 Januari 1890. De werk lieden zullen geen hinder of leed mogen toebrengen aan heu, die zich niet bij de werkstaking aansloten. De hoofden der werklieden hebben deze voorwaarden aan genomen, doch nog de bepaling er aan toegevoegd, dat de directiën geen wrok zullen betoonen tegen de werkstakers. De veel gerucht makende zaak zou dus hier mede geëindigd zyn. Van andere zyde meldt men nu echter, dat het met de zaak nog lang zoover niet is. De arbeiders zouden namelyk op hun ne laatste vergadering besloten hebben het werk onder de bovengenoemde voorwaar den niet te hervatten. Thans evenwel zullen de dokbest uren hunne tarieven wijzigen dat is de hoogere arbeidsloonen schuiven op den hals van den handel enz. enz. totdat die ten laatste met of zonder verhooging ten laste komt van den verbruiker. De staal- en ijzerfabrikanten te Berlyn hebben onderling eene overeen komst gesloten om eene commissie te be noemen, ten einde by voorkomende werk stakingen als scheidsrechter te kunnen optreden, aan welks uitspraak de werk gever zich zal behooren te onderwerpen. Verder is nog bepaald, dat geen der werk lieden, die na eene beslissing der commissie het werk blyven staken, bij een der pa troons mag worden in dienst genomen. Te Hannover hebben thans de timmer lieden gestaakt wegens geweigerde loons- verhooging. Dien ten gevolge kan geen voortgang gemaakt worden met de versie ring der stad bij de komst des keizers. De bevolking keurt algemeen deze werk staking af. HAARLEM, 10 September 1889. Vrijdagavond werd in "Weten en Werken" eene vergadering gehouden, uitgeschreven door de Kiesvereeniging "Vooruitgang", ter bespreking van het onderwerp Verteringsbelasting of Inkomsten belasting, eene kwestie, bier te Haarlem wel een der vragen van den dag. Op verzoek van het Bestuur trad de beer Corns. Prins Sz. als in leider op. Nadat de vergadering door den beer Mr. Th. de Haan Hugenboltz was geopend, verkreeg de inleider het woord. Nadat spreker gewezen had op bet stijgen der kosten voor de gemeentelijke huishouding, alsmede dat tot bet vinden der bronnen om de hierdoor veroorzaakte uitgaven te dekken de handen der gemeentebesturen door de Landswet zeer gebonden zijn, wees spreker op het verschil van meening omtrent de opvatting van het Wetsartikel, waar door belasting van het inkomen volgens den een door de wet niet, volgens den ander wel zou toe gestaan zijn. Een feit is intusscben dat verschil lende gemeenten in ons land inkomstenbelasting hebben ingevoerd, een bewijs, dat de bezwaren er tegen, in den zin der wet, niet van overwegenden aard zijn. De grondgedachte van eene goede belasting moet zijn: Ieder betaalt naar zijne draagkracht, en daar de groote vermogens door de I. B. ook getroffen worden, wat niet het geval is met de verterings belasting, ziet spreker in zoodanige regeling de billijkheid veel beter betracht. Nu wordt gezegd: de I.<B. is niet populair, doch dat is trouwens het lot van elke belasting. Tegenover de bewering dat tusschen I. B. en V. B. indedaad het verschil grooter schijnt dan die werkelijk is voerde Inleider eenige voorbeelden aan waaruit bleek, dat vertering geen maatstaf voor het inkomen kan zijn. De vrees, dat bij in voering van I. B. hier ter stede verschillende ver mogende ingezetenen zich elders zouden vestigen, deelt spreker niet. Als bewijs wordt Arnhem aangehaald waar der gelijke vrees in 1868 oorzaak was van een ver- zoekschrift aan bet gemeentebestuur waarin ver- zocht werd de t. B. niet in te voeren. Toch hield bet gemeentebestuur voet bij stuk, de belasting werd ingevoerd, en uegentieu jaar later was de populatie met 59 pCt. vooruitgegaan, terwijl dit j laatste, en in verband daarmede de belastingop- brengst, van verschillende gemeenten in Nederland werd aangetoond. Vervolgens toonde Spreker aan, dat hier te Haarlem, waar verteringsbelasting wordt geheven, de bevolking sedert 1884 roet 1 /9 is vermeerderd doch bet verteriugscijfer tweehonderd vier en zes tig duizend gulden is achteruitgegaan, terwijl overal waar I. B. wordt geheven dat cijfer vooruitgaat in evenredigheid van de bevolking. Spreker zette hierna de stelsels van I. B. uit een en behandelde meer in 't bijzonder de progres sieve stelsels; eene gelijkmatige progressie is niet aanbevelenswaardig, van al wat volgens dien maat staf tot bezit kan gerekend worden boven eene zekere som, zou het inkomen geheel aan belasting doen verloren gaan, en dus geen waarde zou heb ben voor den bezitter; de percentage zou kleiner moeten worden naarmate het draagvermogen stijgt. Het belastbare inkomen te Haarlem schat Spre ker op ruim zeven millioen gulden en de belasting hierop kan men op ongeveer 2k/l0 ton stellen, De verteringsbelasting bracht in 't dienstjaar 1888/89 naar 3fc/io pCt ƒ165.623,44 op. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Vierkant, die zich voor namelijk bewoog op 't punt van progressie, waaromtrent volstrekt geen eenheid van beginsel bestaat. Er moet een vaste regel zijn, en die is volgens Sprekers meening wel te vinden door het instellen van eene logarithmische progressie. Stelt men een inkomen van ƒ500 als éénheid van 1 is de logarithme gelijk 0 dan is de draagkracht van dit inkomen gelijk 0 en is du3 niet te treffen. Op deze wijze zou men eeu mathematisch stelsel verkrijgen dat voldoet aan den eisch van kleiner percentage naarmate het vermogen stijgt. Na den heer Vierkant, bekwam Mr. J. En schedé het woord. Belasting naar de vertering lacht dezen heer wel toe en hij vindt deze een heel goeden maatstaf. .Zij is eigenlijk ook progressief en eene belasting naar het draagvermogen. De groote fortuinen met kleine inkomsten worden bij I. B. be nadeeld boven de kleine fortuinen met groot in komen. De fout zit voornamelijk in bet verkeerde denkbeeld dat men van vertering beeft, niet in het stelsel van de belasting erop. De beer Dr. C. G. von Reeken zette vervolgens zijne opvatting omtrent Art. 243 B. W. uiteen. Houdt men zich aan de wet, dan kan nimmer I. B. worden ingevoerd. Bovendien is de verterings belasting zoo kwaad nietmen weet wat men van eiken gulden vertering aan de gemeente te betalen heeft. De vroegere belasting naar de huurwaarde bad ook al geen gunstige resultaten, en de bezwa ren tegeu I. B. waren vele. Naar aanleiding van een en ander kwam de heer von Reeken tot de conclusie dat I. B. in de tegenwoordige omstan digheden en in verband met de gemeentewet niet gewenscht is. De heer D. de Clercq bekwam toen het woord. In verband met het vergevorderde uur besprak deze in algemeene bewoordingen heide stelsels, welke hij beide in zekeren zin verwerpeliik vond. Grond - rente zon de basis zijn waarop volgens dezen Spre ker het belastingstelsel moest gebouwd zijn. De heer de Jong sloot de reeks dergenen die hunne gedachten uitten tegenover den heer Prins. Hij bepaalde zich meer tot den slechten vorm dien de verteringsbelasting hier ter stede vertoonde, in de eerste plaats uitkomende hierin, dat verschillende personen, die met eenige meerdere moeite konden aangeslagen worden, thans totaal vergeten werden. Van dergelijke onregelmatigheden verhaalde de beer de Jong eenige vermakelijke staaltjes, die zeker wel door elk in zijn kring met eenige kunnen vermeerderd worden. De inleider, de heer Prins, beantwoordde zeer kort in verband met den tijd de verschil lende sprekers, waarna de vergadering, met dank voor de goede opkomst, door den Voorzitter werd In verhand met het gevoelen van velen verwacht meu binnen een niet al te lang tijdsverloop eene nieuwe vergadering waarin men, inleider en sprekers gehoord tot eene conclusie kan komen. Vindt men geen termen om de I. B. aan te be velen, dat men zich dan uitspreke omtrent het opheffen van de ergerlijke misbruiken, waartoe de verteringsbelasting in bare toepassing hier ter stede aanleiding geeft. Met den heer von Reekeu kan men het eens zijn, dat naar den maatstaf der klachten omtrent de belastingverordening er eigen lijk geen ontevredenheid bestaat; de werkelijkheid is o. i. door den beer de Jong in een volstrekt niet te sterk gekleurd licht gesteld. Gesteldde verteringsbelastingniet geheel ten onrechte in de gegeven omstandigheden het ideaal van onzen Wethouder Von Reeken, blijft te Haarlem van kracht, wat bij de sterke strooming naar den kant der I. B. niet te denken is dan legge de belastinghefster zich toe, om er meer en meer achter te komen hoe het met de draagkracht der belastingschuldigen gelegen is Men bediene zich van eene commissie van bijstand, bestaande uit personen die 't weten kunnen, want dan zal het de belastinghefster duidelijk worden: lo. Dat geheel ten onrechte personen worden vrij gesteld, die heel goed wat kunnen betalen. 2o. Dat verschillende personen öf uit onkunde óf met bedoelingen volgens hoogere klassen be hooren aangeslagen te worden. 3o. Dat het getal non-valeurs zal dalen naarmate het blijkt, dat de belastinghefster alle ten dienste staande middelen ter hand neemt om den geheelen aanslag geïnd te krijgen. De middenstand, de stand die in den regel de minste aanspraken doet gelden, zal dan in zekere mate verzoend worden met het hier be staande stelsel, wanneer de overtuiging wortel schiet, dat deze belasting zooveel mogelijk drukt naar ieders draagkracht en dan zal men zich er hij nederleggen; de middenstand is gemakkelijk in de behandeling en denkt al spoedigH et kan op verschillende wijzen goed gaan. Toch heeft "Vooruitgang" een goeden dienst be wezen met tot deze voorloopige uiteenzetting der feiten aanleiding te geven, maar men gelooft dat het hierbij niet blijven kan. Meer licht hebben wij noodig; "Vooruitgang" is de aangewezen cor poratie om dit te verschaffen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 5