TE MUUR. Nieuwsberichten. Ingezonden. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno-l men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Alexanderstraat. No. 3. Bovenhuis, ƒ325 per jaar, Nov. Anegang. No. 33. Gem. zit- en slaapk. ƒ26 p.m. Oct. No. 48. 2. Gem. Kamers, 28 p. m. terst. Anthoniestraat. No. 38. Bovenhuis, 1.75 p. w., terstond. Bakenessorgraeht. No. 24. Bovenuuis, 325 per jaar, terstond. No. 40. Vrij Bovenhuis, ƒ350 p. j. terstond. No. 51. Gem. kamers, ƒ28 p. m., terst. Barteljorisstraat. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. Burgwal. No. 14. Onder- en Bovenkorenzolders ƒ15 a 20 per maand, terstond. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. No. 79zw. Benedenh. m. waterl. 2.50 p.w. terst. No. 93rood a. Huis a 1.70 p. w., terst. No. 93rood b. Huis a ƒ1.70 p. w., terst. Brouwersvaart. No. 80. Huisje, ƒ1,60 p. w., terstond. No. 130. Huis met tuin 275 per jaar, Nov. Drossestraat. No. 13. Bovenhuis, ƒ2,p. w., terstond. Frankestraat. No. 9Slaapk. m. kost en bed. /"25 p. m. terst. No. 18. Gem. kam.m.k.enbed. ƒ35p.m., terst. Frans Halsstraat. No. 8. Huis met tuin, 425 p. j., Nov. Gasthuissingel. No44Kamer m. kost 30, p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuis m. besch. zold. ƒ200 p.j. Ged. Oudegracht. No. 41. Bovenwoning, 300 per jaar, Nov. No. 118. Huis met tuin, ƒ400 p. j., terst Ged. Voldersgraeht. No. 11. Huisje, ƒ1.25 p.w., terstond. Gèd. Zijdgraeht No. 4. Benedenhuis, ƒ175 p. j., Oct. No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No. 51. Gem. zit-en slaapk. 20 p.m. terst. Gierstraat. No. 74. 2 Kamers m. alle gem., ƒ2 p. w., terst. Glasblazerstraat. No. 39. Bergplaats, ƒ1,per week, terst. Groot Heiligland. No. 38.2 Boven voorkamers, ƒ1,50 p. w., terst. No. 38. Kamer met zoldertje, 1,10 p. w., terst. Groote Houtstraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. 25 p.m. terst. No. 36rood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 61. Gem. Bovenvoork. 13 p.m., terst. No. 78. Bovenhuis, ƒ450 p. j. No. 83. Gem. Voor- en Slaapk. ƒ25 p.m. terst. No. 172. Berg-of Werkplaats, 1,50 p.w. 1 Oct. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, 2.25 p.w.,terst. No.59rd. Bovenwoning, ƒ2,50 p.w., terst. No. 71c. Benedenwoning'2,p.w., terst. Jansstraat. No. 5. Gem. Kam. m. kost en bed., 35 pm No. 22. Kelder, 40 per jaar, terst. No. 77. Gem. kam. m. alc., 22.50p.m., terst. Kinderhuisstraat. No. 9. Pakhuis 1.50 p. w., terst. Klein Heiligland. No. 16rood. Zit- en Slaapkamer, ƒ16 p.m. terst. No. 63rood. Gem. kamer met kost en bedien. 35 per maand, terstond, dito Slaapkamertje, lp. week, terst. No. 66. Huisje, 120 p. w.,terst. No. 72. Kelder, a /0.50 p. w. terst. No. 72. Gem. Voorkamer, a 1.25 p. w., terst. Kleine Houtstraat: No. 49. Twee Zolders, ƒ2,p. w., terst. No. 103. Gem. Kamer, ƒ14 p. m. terst. No. 105rood. Bovenhuis225 per jaar, terst. No. 113. Benedenaehterhuis, 2.25 p. w., terst. No. 115. 2 Gem. Kamers, 20 p. m. terstond. No. 132.Gem. Zit- en Slaapk,, ƒ14p.m., terst. Kleverlaan. No. 5. 2 Gemenb. Kamers, ƒ25 p.m.,terst. Koningstraat. No. 39. Bovenhuis, 4.50 per week, terstond. No. 39. Kelder, 70 per jaar, terstond. No. 52. Bovenhuis, 150 p. j. terstond. Korte Annastraat. No. 1. Een Werkplaats, 2,p. w. terstond. Koudenhorn. No. 54. Gem. kamer met slaapkamer, kost en bediening, 35 p. m. terst. Krocht. No.4rd. GemWoorkam. met k. en bed. 28 p'm Krom. No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, 25p.m. No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisweg. No. 39. Gem. Zit-en Slaapk., 25 p.m. terst. No. 66. Bovenhuis, ƒ400 p. j., 1 Nov. L. Bagijnestraat. *No. 19. Bovenhuis, 4.00 per week, terst. Lange Boogaardstraat. No. 18rood. Werkplaats, ƒ1.20 per week, terst. Lange Heerenstraat. No. 48rood. Gem. Kamers, 30 p.m., terst. Lange Hofstraat. No. 4. Bakhuis, 1.35 per week, terst. Lange Lakenstraat. No. 14rood. Bovenhuis 2,15 per week, terst. Lange Veerstraat. No. 8. Kelder, ƒ75 p. j terstond. No. 8. Bovenhuis, ƒ225 p.j., terst. No. 36. Gem. Kamer, ƒ16 per maand, terstond. Leidsche Vaart. No. 30. Gem. Zit- en Slaapk. ƒ15 p.m. terst. Leidsche Zijstraat. No.lO.Voork. m. zolder en wtl. ƒ1.25 p.w. terst Lombardsteeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 1. Benedenhuis, 180 p. j., terst. No. 7rd. Bovenhuis, 190 per jaar, terstond. Maarten Spiesstraat. No. 9. Ben.huis met tuin, 2,75 p.w., terst. No. 14. Gem. Zit-en Slaapk., ƒ25 p.m., terst. No. 16. Gem. Kamers, ƒ15 's maands, terst. No. 24. Winkelhuis, ƒ4 p. w. terstond. Magdalenastraat. No. 4. Ben. winkelhuis 3 p.w. terst. Margarethastraat. No. 3. Burgerhuis, 4,00 per week, terst. Nassaulaan. No. 16. Winkelhuis m. Tuin, a 5 p. w., terst. Nieuwe Gracht. No. 1 Gem. Zit- en Slaapk., 20 p.m. Oct. No. 34. Huis, 325 per jaar, terstond. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kelder, ƒ0,60 per week, terstond. Omvalspoort. No. 9. Bovenhuis, 1.25 p.w., terst. Oranjestraat. No. 5. Huis met tuin r 300 p.j. terst. No. 87. Bovenhuis, ƒ2.25 p. w., terst. Ostadestraat. No. 4. Benedenhuis, 2.50 per week, terst. Oudeweg. No. 49. Huisje, ƒ1,80 p. w., terst. Parklaan. No48Gemvoor- en achterk., ƒ18 p.mterst. No. 84a. Huis met Tuin, 500 p. j., terstond. Plein. No. 4. Gem. Zit- en Slaapk., 35 p. m., terst. Baamsingei. No. 14. Huis m. tuin, 400 p.j. terstond. Raamsteeg. No. 18. Bovenhuis, ƒ1.60 p.w., terstond. Raamvest. No.41rood. Vrij Bovenhuis, ƒ240 per jaar, terst. Ridderstraat. No. 6. Benedenhuis, 3.35 p. w., terst. No. 17rood. Gem. Boven- Zit- en Slaapkamer. ƒ25 per maand, terstond. Ripperdapark. No. 19. Huis en tuin, 550 per jaar, terst. Buychaverstraat. No. 8k. Ben.huis m. tuin, 200 per jaar, terst. Schachelstraat. No. 36. Gem. Kam., met kost, 6 p. w., terst. Scheepmakersdijk. No. 9. Pakhuis, ƒ2.50 p. w., terst. Schootersingel. No. 33. Ben.huis m. tuin, 200 per jaar, terst. No. 33. Bovenh. m.gr.zold., 225 p.j., terst. No. 39. Benedenh. m. tuin, ƒ200 p.j. terst. No. 41. Benedenh. m. tuin, 200 p.j. terst. Schooterstraatweg. No. 11. Huismettuin, ƒ550 p.j., Mei 1890. Schoutjeslaan. Vrij huisje met tuin, 2.50 p. w., terstond. Sophiastraat. No. 1b. Benedenhuis, 250 p. j., terst. No. 2rood. Gem. Zit- met 2 Slaapkamers voor 2 personen met kost, 28 per maand. Nov. No. 18. Gem. Zit- en Slaapk. 22 p. m., terst. Spaarne. No. 24. Huis, 400 p. j. terstond. Spaarnwouderstraat. No. 31c. Huisje, 2.25 per week terst. No. 75. Winkelhuis, 5 per week, terstond. Tuinstraat. No. 1. Huisje, ƒ2.25 per week, terstond. Turfmarkt. No. 34. Gem. Benedenvoorkamer, ƒ20 p.m. Ursulasteeg, No. 11. Huis met tuin, ƒ200 per jaar, terst. Verl. Franshalstraat. No.2. Bovenhuis, 250p.j. terst. No. 17zw. Vrije kamer m. kost ƒ14 p.m. V oortingstraat. No. 27. Huis, a 1.75 per week, terstond. Voldersgracht. No. 3. Bovenhuis, ƒ2.25 p. w. terst. Wagenweg. No. 81erd. Bovenh. m. wtl 182 p.j. terst. W armoesstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ4.00 p. w. terstond. No. 22. Kamer m. kost en bed. ƒ30 p. m„ terst. Wilsonsplein. No. 3. Twee gem. Kam., ensuite ƒ30 p.m. terst. Wijde Appelaarsteeg. No. 8. Pakhuis, ƒ3,p. w., terst. Bij D A. BRAAKENBURG. Een Heerenhuis 275 per jaar te Beverwijk. Bij FRANS ERDTSIECK. Een bovenhuis, Nassaulaan 76, bevattende 6 kamers, keuken en zolder en verder alle ge makken. Huurprijs ƒ300 per jaar; te aanvaar den terstond. Bij J. W. VELDHEER. Een Huis met 6 kamers, grooten tuin enz. 500 per jaar, koopprijs 9000, Jansweg aan het Stationsplein. De Engelsche consul te Belgrado had voor eenige dagen, in de omstreken van Nisch op de jacht zijnde, bij ongeluk eene boerin gewond. Dinsdag met zijne echtgenoote weer daar ter plaatse zijnde, werd hij door eenige boeren aangehouden en naar de ge vangenis gevoerd, waar hun een pak sla gen werd toegediend. De consul deed zijn beklag en het gevolg was, dat vijftien boeren werden gearresteerd. Toen kwam aan het licht, dat de boeren den consul niet gekend hadden, met welke verklaring voorloopig genoegen werd genomen. De geruchten omtrent den minder gunstigen gezondheidstoestand van Z. M. den Koning worden weersproken. Z. M. beweegt zich sedert zijne laatste ziekte wel uitsluitend binnen zijne eigen vertrek ken, doch verricht zijne werkzaamheden geregeld. Volgens het Handelsblad is Z. M. wel wat zwakker ter been geworden, doch dit moet toegeschreven worden aan te weinig beweging. Eene herinnering. Met belangstelling heb ik kennis geno men van het voor het algemeen zeer be langrijke stuk van den heer J. H. Krelage aan onzen gemeenteraad, waarbij eene naohtpolitie-telefoondienst tnsschen Haar lem en Amsterdam wordt aanbevolen, zoo niet ter verzekering der veiligheid dan toch ter hulpe bij het opsporen van in den naeht gepleegde misdaden. Aanleiding tot het indienen van dit stuk is de belangrijke diefstal van medailles op het kantoor van ds firma E. H. Krelage Zoon, waarbij deze firma een onherstel baar verlies heeft geleden en stukken zijn verloren gegaan, die inderdaad ook een verlies voor de eer der Haarlemsche nij verheid is in het algemeen. Volgens dit ingezonden stuk blijkt, dat de heer J. H. Krelage, bij het ontdekken van den diefstal alles heeft gedaan wat hij nuttig en noodig oordeelde om te redden wat verloren was, telegraaf en telefoon zijn in het werk gesteld, in den vroegen morgen reeds was de politie van een en ander in kennis gesteld en werkzaam om den misdadiger te ontdekken enz. Maar eene zaak werd vergeten! n. 1. dat er te Haarlem reeds ten 6.50 spoorge- legenheid naar Amsterdam is, zoodat door deze te baat te nemen de politie te Am sterdam ten 7,30 in kennis was gekomen met het feit en dus dadelijk maatregelen had kunnen nemen om de medailles uit de smeltkroes te redden. Ik herinner mij, dat jaren geleden, toen de Haarlemsche politie nog slechts bestond uit een paar hoofden en maar over acht dag-agenten kon disponeeren, niet over een peloton zoo als tegenwoordig, dat bij een belangrijke misdaad, ook in den nacht begaan, een hoofdambtenaar van politie per eerste spoorgelegenheid naar Amster dam vertrok, met behulp der Amsterdam- sche politie de noodige recherches deed en dat toen, naar ik mij ook nog herinner, binnen een klein tijdsverloop een der mis dadigers (er waren er twee) daar was ontdekt en in verzekerde bewaring geno men, terwijl de andere binnen Haarlem in een nachthuis was gevonden. Het toen aangewende middel is misschien ouderwetsch, doch zeker niet onpraktisch. Als een onzer vele inspecteurs van politie een tochtje naar Amsterdam had mogen doen, per eersten exprestrein natuurlijk, dan had de veiligheid langs 's heeren wegen te Haarlem er zeker niet veel door verloren, doch het zou de waakzaamheid en hulpvaardigheid der politie aldaar vroe ger wakker geschud en hoogst waarschijn lijk beter resultaten opgeleverd hebben dan de berichten per draad of spreekbuis. J. J. VAN BREDERODE. 18 September 1889. M. de n Bij de lezing van Uw Verslag over het Kinderfeest van 7 Aug. j. 1. trokken enkele ontboezemingen bijzonder mijne aandacht. Hoewel die zaak mij zeer veel belang inboezemt, had ik er toch misschien niet verder over nagedacht, indien niet kort daarna dezelfde verzuchtingen door U werden geslaakt naar aanleiding van den optocht over het Sportterrein „de Phoenix". Telkens 't zelfde thema; „de Haarlemsche jeugd kan niet meer zingen „er heerscht geene eenheid in het kinder gezang!" De eerste beschuldiging, die zij delings op mij en mijne collega's is gericht, bestrijd ik, op grond van ervaring, ten sterkste; de tweede onderschrijf ik. Ja, 't is volkomen waar, er heerscht geen een heid in het kindergezang! Maar dit is zeer natuurlijkElke school, elk onder wijzer leert den kinderen die liedjes, welke hij de geschiktste oordeelt. Maar ze leeren zingen, M. de R! zingen, tot ze de school verlaten. Dit geldt evenwel alleen voor de gewone volksscholen. Ik heb meermalen opgemerkt, dat tienjarige knapen (uit de gegoede standen) zich schaamden een kinderliedje aan te heffen. Zij vonden het te kinder achtig Als men ook nagaat, hoe weinig er gebruik wordt gemaakt van de verschil lende zangscholen te dezer stede, is dit verschijnsel gemakkelijk te verklaren. Jongens uit den gegoeden stand zingen na hun tiende jaar nooit meer. We dienen ons dus meer tot de kinderen uit de Volks klasse en den kleinen burgerstand te bepa len, want deze schijnen alleen uitverkoren te zijn, om aan optochten deel te nemen. Hoe is hier eenheid in het kindergezang te verkrijgen Herinnert ge U den optocht van 19 Febr. 1887 Toen was er een heid. Met opgewektheid hoorde men aller wegen het „Heil den Vorst!" of't „Lief Prinsesje, Koningskindaanheffen. De melodieën van wijlen den heer Boon, wiens hart zoo warm klopte voor den kinder zang, al mogen ze niet voldoen aan de strengste eischen der compositieleer, ze werden gaarne gezongen. Men begreep de woorden, wat zoo zelden van kindergedich ten, op muziek gezet, kan gezegd worden ze zijn óf te flauw óf te verheven en dan dikwijls onbegrijpelijk. Eene bende straat jongens hoort men vaak 't zelfde lied uit brullen. Zeker, 't ie een straatlied, dikwijls van zeer dubbelzinnigen inhoud, maar er is eenheid. De eenvoudige melodie, het tempo en de woorden zijn hiervan de oorzaak. Welnu, laat ons hiermee rekening houdenGeef het volk, en in de eerste plaats de kinderen, eenvoudige melodieën, vooral in marsch-tempo met bevattelijke woorden en de gewenschte eenheid wordt verkregen. Om deze uitkomst te verkrij gen kan men twee wegen inslaan. lo. Er heersche overeenstemming tns schen de hoofden van alle Scholen in de keuze van de schoolliederen. 2°. Er worde, evenals in Amsterdam, eene Vereeniging opgericht „tot verbete ring van den Volkszang". Deze vereeniging verzoekt het Dagelij ksch Bestuur enkele uren in de week eenige lokalen te mogen gebruiken zij brengt eenige gelden bijeen voor het aanschaffen van geschikte zang boekjes en noodigt eenige onderwijzers uit, om de leiding van den zang op zich te nemen. Zooveel mogelijk worden leerlingen aangenomen uit de hoogste klassen der lage re scholen, omdat men van deze mag ver wachten, dat ze eenigzins bedreven zijn in het lezen van het notenschrift. U ziet, M. de R dat mijn streven niet is eene zang school maar wel eene kinder-zangrer- eeniging in het leven te roepen. Wanneer nu eenmaal honderden kinderen hieraan deel nemen en deze leeren stelselmatig dezelfde goed gekozen liederen, dan zal er voor U, M. de R spoedig geen reden meer bestaan, om te zuchten en te klagen over gemis aan eenheid in het kindergezang, dan zal er bij kinderfeesten geen gebrek aan liedjes zijn, welke door allen kunnen worden aange heven dan verdwijnen misschien de ge- meene straatliederen om plaats te maken voor twee of driestemmig straatgezang, zoodat wij ons dikwijls in den Hout kun nen vermeien in een heerlijk meerstemmig lied, dat daar onverwachts door een troepje spelende kinderen wordt aangeheven, dan maar laat ik eindigen M. de R! opdat ik mij niet aan overdrijving schuldig ma ke. Misschien ligt het wel op den weg van de Vereeniging „door Vermaak tot Nut" om zich deze zaak aan te trekken. Om een goed voorbeeld te geven stelt ondergeteekende zich belangeloos beschik baar om een deel of des noods de geheele leiding van den zang op zich te nemen. U dankende voor de plaatsruimte, M. de R. blijf ik van Ued. de dienst w. dr. W. SWART. De leerlingen die deelnamen aan de feesten van 7 en 30 Augustms, waren leerlingen der Volksscholen. Deze leeren zingen en kunnen zingendit wordt door den verslaggever van die feesten aange toond. Samenzingen kunnen ze niet. Gebrek aan eenheid is er de reden van. Een kinder- zangvereeniging kan het kwaad misschien verhelpen. Een stel ensemblestukken, door de desbevoegden nit de onderwijzers ge kozen en op de Volksscholen ingestudeerd zou ook kunnen dienen. Met een paar alge- meene repetities zoude de zaak dan in orde zijn. Maar de vraag wie der onderwijzers dan het geheel zal dirigeeren beheerscht misschien het geheele vraagstuk. Er zijn hier ter stede onderwijzers, die voor zulk een directie uitstekend geschikt zijn. Maar wie behoort het te doen Als de onder wijzers onderling deze pnnten in 't reine brengen, dan is de zaak opgelost. De Verslaggever. Gedrukt bij DE ERVEN LOOSJES te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 6