HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 77 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudeqraclit 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG ^8 September 1889 op ZONDAG 29 Sept. 1889. Nieuwsberichten. telephoonnummer telephonische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, P. Peaux, pred. te Wijk aan Zee. Nam. 2 nre, Snethlag32e Zondag. 'b Avonds 6 nre, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snet/ilage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. ■Woensdag 'b avonds 7 ure, Smeding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). "Voorm. 10 nre, Uitbrander, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Vebry. Preparation a la St. Cène. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9 V» nre, G. A. Hoog Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2 ure, M. J. Mees, Pred. te Haarlem. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. J. G. Boekenoogen, pred. te Krommenie. Remonstrantscke Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Vs. Knottenbelt deelt mede, dat hij de Bijbellezingen in de Annastraat weder hoopt aan te vangen Donderdag 10 Oc tober. Heeren Kerkvoogden berichten met dank zegging in de collecte van 8 Sept. Groote Kerk te hebben ontvangen van Mejuffrouw L. f 1,50 voor de verlichting van de Groote Kerk. Zij bevelen zich dringend aan voor meerdere gaven, om deze verlichting te voltooien. Mr. Debry rependra ses leqons de cate- chisme la semaine prochaine aux heures habituelles. Vs. Smeding bericht met veel dank de ontvangst van N.N. 1,voor „de Unie collecte", J. E. v. G. 1,voor de „School mot den Bijbel", en nit 't busje van H. ƒ3,40 voor de „Chr. Sch. voor On- en Minvermogenden.'' Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Collecte voor Noodlijdende Kerken en Personen. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Doopsbediening. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. V. van Arkel. Nam. 2i/o ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 nre, Kuilman. Nam. 2Vs ure, J. Kuilman Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 9 Va ure, M. Buchli Fest. Spaarndam Voorm. 10 ure, 11. J. Avondmaal. Velsen. Voorm. 91/a nre, Waardenburg. 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 nre, P. Veetman, Pred. te Amsterdam. Nam. geen dienst. KRONIEK Nadat de Voorzitter de Heeren Sabelis, Cnoop Koopmans en Mr. W. A. 't Hooft beëedigd had en evenals aan de vorige leden hunne medewerking en steun gevraagd had, werd in de Raadzitting van Woensdag van verschillende stukken mededeeling gedaan. B. en W. stelden in 't vooruitzicht een voorstel tot verlenging van het contract met de gasfabriek. De gemeenterekening werd goedgekeurd of vastgesteld, en zonder meer besloten tot verkoop van eenige onbruikbare uniformen van de dienst doende schutterij. Door de Heeren administrateuren van het Fonds van wijlen A. de Haas, door de administrateuren van bet Hofje van Mr. P. Codde, genaamd Spoorwater en door de Heeren A. C. Groenewegen en G. C. van Meeuwen, was een grootsoh plan ontworpen tot bebouwing van de gronden tusscben bet wijde Geldelooze Pad en den Wagenweg, waardoor een breede verbindingsweg tusschen de Wil- helminastraat en het Florapark en tevens een schoon stadskwartier zou ontstaan. B. en W. waren zeer met dit plan inge nomen, evenals de commissie van fabricage de commissie van financiën had evenwel natuurlijk fiuantieele bezwaren. Bovenge noemde eigenaren toch wenschten de straten van bun plan kosteloos door de gemeente bestraat en verlicht en gerioleerd te zien, in afwijking van het daaromtrent bij Raadsbesluit bepaalde. De Voorzitter en B. en W. wenschten wat de hoofdstraat betreft aan dezen eisoh te voldoen om het plan te doen slagen. Zij meenden zich deze opoffering te moeten getroosten nit vrees dat als de gronden later in andere handen kwamen, een dergelijk plan als het on derhavige niet meer zou zijn nit te voeren, en ook omdat bet bouwen van aanzien lijke buizen, waartoe adressanten zich verplichtten, spoedig een vermeerdering van belasting beloofde. De commissie van fiuantiëu zag evenwel de zaak anders in. Zij achtte het onbillijk in dit opzicht toe te geven en daarenboven bet voor gestelde bouwplan niet van dat overwe gende belang om de geldelijke opoffering te rechtvaardigen, Nadat de Voorzitter het plan met warmte bad aanbevolen, dat zooals hij mededeelde reeds vroeger door den Heer van der Vlugt was voorgestaan, maar thans onder den Heer Doosjes en zijn medebestuurders tot rijpheid was gekomen, stelde de Heer de Kanter voor de ontwerpen te stellen in handen van de commissie voor den uitleg. Dit werd met algemeene stemmen goed- De Heer Sabelis hield heden een plei dooi voor de bouwplannen van den Heer G. Jongkind, die in de Kerkhofstraat een paar huizen wilde zetten, maar daardoor geen voldoende breedte voor de straat open hield. Hij meende dat het zoo geschikt kon worden dat adressant zijn huizen, en de gemeente een straat van voldoende breedte behield, en mocht deze zijne eerste redevoering met goeden uitslag bekroond zien. Zijn voorstel werd aangenomen. Nn volgde de quaestie van het mid delbaar onderwijs of liever de vraag naar de bezoldiging der leeraars aan dat on derwijs, in verband met het groot aantal leerlingen, dat thans den vijf-jarigen cur sus bezoekt, waardoor de lesuren telkens vermeerderd moeten worden, bij splitsing van klassen. Telkens partieel en inciden teel geregeld, meende men den steen der wij/.sn gevonden te hebben, toen de Heer Waller voorsloeg om aan eiken leeraar een vast aantal uren toe te kennen en voor elk uur daarboven ƒ75. Op dezen grondslag een regeling te treffen scheen niet moeielijk en B. en W. dienden dan ook spoedig in dezen geest een voorstel in. Daar de Commissie op bet M. O. op dat oogenblik zieb had ontbonden, werd een speciale commissie benoemd bestaande uit de HH. Waller, Macaré, 't Hooft, Cuoop Koopmans en von Reeken, om de zaak nader te onderzoeken, maar deze commissie kwam bij nadere overweging tot het besluit, dat de voorgestelde basis niet goed was, maar de tractementen veeleer naar anciënniteit behoorden te worden ge regeld. De Heer von Reeken zonderde zich daarenboven weder van deze commissie af en gaf een nieuw voorstel, waarin hoofd zakelijk werd gewezen op de noodzake lijkheid, om nieuwe leeraars aan te stel len en vooral de splitsing der klassen, hetzij aan den Raad, hetzij aan B. en W. op te dragen. Er waren dus 3 voorstellen, waarbij allen het eens waren, dat er verandering moest gebracht worden, hoofdzakelijk in de school met vijf-jarigen cursus, maar waarin over de wijze dier verandering en de fiuantieele gevolgen daarvan al zeer verschillend werd gedacht. De Voorzitter stelde nu bet voorstel van B. en W. aan de orde. Hij meende dat de overige voorstellen niet als zoo danig konden worden behandeld, daar ze geen amendementen waren van het oor spronkelijke, maar iets geheel nieuws be doelden. De Heer Waller vroeg nu bij motie van orde om eerst bet voorstel der Com missie en dan dat van B. en W. te be handelen. Deze zonderlinge motie, hoewel door de meeste rechtsgeleerden met klem ondersteund (de Heer Macaré was nog niet ter vergadering gekomen) werd evenwel met 11 tegen 10 stemmen verworpen. Toeb kon het voorstel niet in behan deling komen. De Heer Krol verklaarde dat het hem niet mogelijk zon zijn de heide zoo uiteenloopende voorstellen staands de vergadering behoorlijk te overzien. Hij achtte het dus beter de zaak nit te stel len en in een afzonderlijke vergadering te behandelen. Oogenschijnlijk was dus over niets dan over den vorm van het debat gesproken. Intusschen had ieder gelegenheid gevonden om afwijkende van het rechte pad der discussie, hier en daar zijpaadjes in te slaan, waardoor men zoo langzamerhand het terrein begon te verkennen. Er is eene partij in de Raad, die meent dat de jaarwedden hoog genoeg zijn en alleen voor leBnren boven het maximum meer behoort te worden betaald. Deze wenscht zoo noodig tevens meer leeraren aan te stellen. Eene andere richting daarentegen vreest voor het verlies van goede leerkrachten en meent dat door verhooging van de tractementen de thaDs gestoorde gang van het onder wijs weder te heretellen is. De eerste waartoe B. en W. behooren, ziet in het laatste plan groot bezwaar voor de finan ciën, de laatste meent dat de totale ver hooging voor de gemeentekas zoo drukkend niet is. Daar evenwel alles wat nu is gesproken zonder verlof, vermoedelijk Woensdag a. s. meer in het breede zal worden uiteengezet, behoeven wij hierover verder niet uit te weiden. Mej. B. Beysing Dainsté werd tot on derwijzeres 2e klasse bevorderd en de Heer de Haan Hngenholtz tot curator van het Gymnasium benoemd. Aan den Heer Seholten werd met eenige beperkende conditiën van wege de com missie van fiuantiën grond in den Hout verhuurd door hem benoodigd bij de ver bouwing van het Heerenlogement. Het rapport over de gasverlichting werd voor kennisgeving aangenomen, en ten slotte nog een enkel woord gesproken over het wenschelijke om de keien op de Nieuwe Kruisbrug door klinkers te doen vervangen. De wethonder Mr. G. Heshuysen hield het meer met de keien, omdat men daar zoo lang pleizier van kon hebben. De Heer Stoel erkende de duurzaamheid, maar ont kende het gemak. Hij scheen er weinig voor te gevoelen dat de keien er nog zouden liggen als de Raadsleden er niet meer waren, wanneer hij gedurende zijn geheele leven er last van had gehad. B. en W. zullen beslissen. Nadat Dinsdag de Tweede kamer besloten had, al de in de vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerpen en voorstellen voort te zetten, werden de beraadslagingen over de schoolwetsherziening hervat. Art. 3 en 4 werden goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het amendement-Goeman Bor- gesius c. s., om te bepalen, dat ouders of voogden verplicht zijn hunne kinderen of papillen lager onderwijs te doen genieten, naar de regelen der wet. De heer Kerdijk lichtte het am. toe. Herin nerend aan een uitspraak van Prof. Opzoomer, verklaarde Spreker in het onderwijs niet te zien een panacee tegen alle kwalen, maar wel een onmisbare voorwaarde voor ontwikkeling, en daar in onzen tijd zeer velen nog niet van dit besef doordrongen zijn, is leerplicht noodzakelijk. Wie deze voorstaan bedoelen niet de vrijheid van het individu te beperken, en ten onrechte noemt men hun streven een socialises 3h streven. Dat is het niet, tenzij men elke Staaisinmenging om willekeur te breidelen socialistisch heette. Men wil waken tegen plichtverzuim der ouders en het kind beschermen, dat toebehoort aan zich zelf. Bij de arbeidswet heeft de heer de Savornin Lohman den leerplicht be streden als in strijd met het vaderlijk gezag en de heiligheid van het huisgezin. Maar de Staat, ge grond op Goddelijk gezag, komt daarmede toch niet in strijd, door zijn plichten na te komen. Spreker erkent, dat het absoluut schoolverzuim in Nederland niet zoo onrustbarend is als elders, maar het betrekkelijke schoolverzuim is zoo veel te grooter en eischt leerplicht. De heer de Savornin Lohman bestreed namens de meerderheid der Kom missie van Voorbereiding het amendement, waarin eigentlijk leerdwang wordt verlangt. Hij noemde het eene motie, onnoodig en onuitvoerbaar, omdat volstrekt niet de noodzakelijkheid blijkt, en het begrip van leerplicht niet vasttaat. Spreker zou op de bestrijding van zijne theorieën door den heer Kerdijk niet antwoorden, en toen de heer Lief- tinck vroeg: „waarom niet?" antwoordde de heer Lohman, dat het niet gewenscht wbs de behande ling te vertragen van de groote lijst van werk zaamheden, die de Kamer \6ór zich had. De Min. van Binnenl. Zaken verklaarde, de indiening van dit am. te betreuren, maar was van meening, dat het tót verzet tegen leerplicht zou prikkelen. Hij achtte de leerplichtskwestie voor oplossing nog niet rijp, en beweerde, dat in de groote vergadering

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1