Bij een dezer dagen te Scarborough in Engeland gehouden voorstelling heeft een olifant zich onder een kreet van woede op een commissaris van politie geworpen en dezen met zulk een kracht tegen den grond geslingerd, dat men aan diens be houd wanhoopt. De ongelukkige bleek het slachtoffer geworden te zijn van een zon derlinge gelijkenis met een vroegeren eige naar van den olifant, tegen wien het dier wegens een tuchtiging een diepen wrok koesterde. Een eenvoudig Spaansch werkman in eene machinefabriek, Zafra genaamd, heeft eene uitvinding gedaan, die sensatie zal wekken. Het betreft hier eene nieuwe wijze om stoom aan te wenden tot beweegkracht in alle machines met een buitengewone bezuiniging van steenkolen en gas, terwijl door dat systeem de zekerheid zou worden gegeven dat de ketel nooit springen zal De Duitsche regeering moet voor nemens zijn, naar aanleiding der in West- phalen plaats gehad hebbende werkstaking onder de mijn-arbeiders, de verhouding tusschen de eigenaars en de werklieden der mijnen te regelen. Er schijnt echter meer bepaald sprake te zijn van de in voering der verpliohte arbeids-scheidge- riohten. Met den uitBlag der verkiezingen schijnen alle partijen in Frankrijk tevre den. De republikeinen behouden de meer derheid, de Boulangisten zijn zeer in hun schik, dat hun kandidaat, niettegenstaan de die bij ministerieel besluit tot niet- verkiesbaarheid werd veroordeeld, toch zooveel stemmen bekwam. Parijs geeft der regeering geene reden tot bijzondere tevredenheidslechts een behoort tot de regeeringspartij en de overigen zijn ver klaarde Boulangisten. In het geheel wer den te Parijs 260.000 republikeinsche en 235.000 reactionaire stemmen uitge bracht. Generaal Boulanger moet verklaard hebben, dat er in de nieuwe Fransche Kamer geen plaats is voor hen die her ziening der constitutie noodzakelijk ach ten. De jongste liefhebberij van keizer Wilhelm, terwijl hij een paar dagen tehuis is, bestaat in het aanhooren van proeven van Edison's phonograaf. Bij een dezer proefnemingen, die door het keizerlijk paar en een aantal genoodigden werd bijgewoond waren ook de kleine prinsen aanwezig, die op den wensch hunner moeder hun kin derstemmetjes aan den phonograaf toever trouwden. De kroonprins bracht het er goed af. Met krachtige stem zong hij Heil dir im Siegerkranz, wat door den phonograaf tot groot vermaak der prins jes, zeer juist werd wedergegeven. Minder gelukkig was Eitel Fritz, die Ic/t halt' einen Kameraden wilde zingen doch wat verlegen, niet op de melodie kon komen. Een hofdame kwam hem te hulp natuur lijk niet zonder door den phonograaf ver raden te worden. De algemeene vroolijkheid werd nog verhoogd door den derden zoon, prins Adalbert. De ingenieur, die den phonograaf vertoonde, noodigde den prins uit een paar woorden tot den keizer te richten. Het kereltje bedacht zich niet lang en „Papa, ik zou zoo graag een ponny hebben" klonk het door de zaal. Een wensch die zeker niet lang onvervuld zal blijven. Om een einde te maken aan den onhoudbaren toestand, betoogt het Daly- News, is de eenige weg dat Creta door Griekenland gekocht wordt, doch dat dit land hierbij dan door de Europeesche mo gendheden behoort gesteund te worden, be hoeft geen betoog. Griekenland is uit zich zelf niet vermogend genoeg de aanzienlijke som bijeen te brengen, noodig voor het uitvoeren van het plan hiervoor. üit Kreta luiden de berichten steeds ongunstiger. De christenen worden ver volgd, gevangen gezet en mishandeld, ter wijl hunne eigendommen straffeloos wor den aangerand. De verontwaardiging der Grieken over een en ander is tot veront rustende hoogte geklommen, te meer daar hun ten opzichte van eenige tusschen- komst de handen gebonden zijn. Uit Spanje wordt medegedeeld, dat de ministerraad heeft besloten, den Ma- dridschen gemeenteraad wegens verregaan de knoeierijen te vervolgen. Over het algemeen moet in dit opzicht in Spanje nog heel wat te verbeteren vallen. Eiffel heeft reden tot tevredenheid. Zijn toren, die nog geen zeven millioen kostte, heeft tot heden reeds ruim vijf millioen opgebracht. Vrijdag heeft de werkstaking van de Rotterdamsche dokwerklieden, waarme de reeds een paar dagen gedreigd was, haar beslag gekregen. Een aantal man nen gingen er echter niet toe over, dan na uitgeoefende pressie, naardien reeds aan sommigen loonsverhooging was toegezegd of om andere redenen anderen geen lust gevoelden om er aan deel te nemen. Later op den dag wijzigde zich de toestand in zooverre, dat aan al de booten de arbeid werd gestaakt en er ook niet meer met eigen equipage werd ge werkt. Vrijdag kwam het tusschen de politie en de werkstakers tot een botsing, waarbij de laatste, de aanvallers, werden terugge dreven en waarbij enkelen gekwetst werden. Inmiddels was door den burgemeester eene kennisgeving inhoudende een verbod tot samenscholingen afgekondigd en werd de schutterij tot handhaving der orde opge roepen. Er moeten door belanghebbenden reeds maatregelen genomen zijn om eenige te Rotterdam verwacht wordende schepen in eene andere haven te doen loopen. Vrijdagavond had in het verkooplokaal aan den Goudschen Singel eene vergade ring plaats, waarbij niemand werd toege laten, die niet tot de werklieden der stoombooten behoorde. Het bleek, dat twee aannemers en acht graanfactors bereid zijn de gestelde eischen toe te staan, en als zoodanig zouden de hiervoor benoodigde werklieden het werk kunnen hervatten. Beslist werd geweigerd dit toetestaan. De leus was: Allen bijeen te blijven. De vergadering ging rustig uiteen. De schutterij had de Westerbrng afgezet ter bescherming der werklieden van het stoomschip Prinses of Wales, waar met het gewone vaste volk geladen wordt. De onderhandelingen hebben thans evenwel een aanvang genomen, doch de resultaten bleven onbekend. Het aantal werkstakers wordt zoo meldde men ons gisteren op 5000 ge schat anderen begrooten hun aantal slechts op 2000. De huzaren waren te Rotterdam nog niet aangekomen. Wel stond Zaterdag een gedeelte van de des morgens uit Gelder land in de residentie teruggekeerde cava lerie gereed om naar Rotterdam te kunnen vertrekken. Zaterdag liepen ook te Amsterdam ge ruchten omtrent staking der werkzaam heden door dokwerkers. Tengevolge van loonsverhooging is het evenwel zoo ver niet gekomen. De werkzaamheden hebben geene vertraging ondervonden. Maandag werd op eene nieuwe bijeen komst medegedeeld dat zich uit de werk gevers een comité had gevormd om met de afgevaardigden der werklieden in over leg te treden en werd de vraag gesteld of men bij het voeren der onderhande lingen bq de gestelde eischen verlangde te volharden, wat toestemmend beantwoord werd. Verder werd medegedeeld, dat door eene welwillende hand duizend brooden waren beschikbaar gesteld, doch waarvoor voor- loopig bedankt werd. De diensten der schuttery worden zeer geroemd. De kantoorbedienden te Rotterdam heb ben het voornemen een bijeenkomst te hou den met het doel om pogingen in het werk te stellen, dat de kantoortyd 's avonds om zes uur eindigt en alleen by buiten gewone gelegenheden tot aoht unr ver lengd wordt. Men deelt mede, dat vele goederen, die eerst te Rotterdam zouden verscheept worden, thans naar Amsterdam gediri geerd worden. HAARLEM, 1 October 1889. In de lijst der bekroningen op de Parijsche tentoonstelling komen de volgen de namen voor, Haarlem en Omstreken betreffendeSchoone Kunsten, Teekenon- derwije, school voor Kunstnijverheid Haar lem, zilveren medaille E. A. von Saher, Haarlem, idem. Onderwijs en vrije Kunsten. Opvoeding van het kind, P. Noë, Haarlem, voor Voorwerpen voor Lager Onderwijs, zilve ren medaille. Technisch Onderwijs. School voor Kunst- ny verheid, Haarlem zilveren medaille. Boekdrukkunst en Boekhandel, Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem gouden me daille. Materieel voor papierfabricage en druk kunst. Voor verschillend lettergietsel Joh. Enschedé Zonen, Haarlem gouden me- I daille. Rijtuigen en Wagens. Gerrit Stam te Bennebroek, voor een coupé, bronzen me- P daille. Spoorwegmaterieel. J. J. Beynes, Haar lem, voor photographieën en teekeningen, bronzen medaille. Granen en meelachtige zelfstandigheden. Wed. J. Leupen en Zoon, Haarlem. Eer volle vermelding. Speceryen, suiker enz. G. J. Droste, Haarlem, chocolaad, Eervolle vermelding. A. van Rossum, Houtryk en Polanen, beetwortelsuiker, zilveren medaille. Tuinbouw. E. H. Krelage en Zoon, Haarlem, voor tulpen, gouden medaille en diplome commémoratif. In het algemeen kan de plaats onzer inwo ning tevreden zyn met de onderschei dingen haar ten deel gevallen. Het pleit zeker voor de uitnemende wyze, waarop de Haarlemsche firma's, ondanks het missen van regeeringssteun zyn uitgekomen in den grooten wedstryd der volkeren. De eind resultaten der expositie mogen nu ook beantwoorden aan de menigvuldige opoffe ringen, welke men er zich voor moest getroosten. Zaterdag namiddag zyn zestien Haarlemsche werklieden onder geleide van den heer J. A. van Eeden op reis gegaan naar de Parysche tentoonstelling. Het zyn G. v. d. Putten, machinist J. v. d. Weiden, schilderD. van Kom men, schilder J. Klabau, zinkwerkerJ. Dekker, Jr. timmerman; P. Bottelier, smid; G. N. Visser, rytnigbekleederW. C. Vooges, kopergieter C. Schimmel, leder bewerker J. Hoogeveen en H. de Vries, menbelmakers E. Rinks, metselaar J. Aartsen, bankwerkerJ. Antonissen, timmerman en L. B. van der Vliet, deco rateur. Maandagavond had in het lokaal van den Heer Prinsen in de Wyde Appe- laarsteeg alhier eene tweede bijeenkomst plaats van de nieuw opgerichte Haarlem sche afdeeling van den „Nederlandschen Roomsch Katholieken Volksbond." Onge veer een tweehonderdtal werklieden en vele belangstellenden hadden aan de oproeping van het voorloopig Bestuur gehoor ge geven. Uit de mededeelingen van de verschillende sprekers, waaronder eenige Bestuursleden van den Amsterdamschen Bond, bleek, dat het doel van den Bond is, de R. K. werklieden te stennen in zedelyken en stoffelyken zin en hnnne belangen op velerlei wyzen te behartigen. Als midde len daartoe heeft de Bond zyne gezellige byeenkomsten, zyn bibliotheek, zijn on dersteuningsfonds voor weduwen en weezen, enz. enz. Ruim tweehonderd personen zyn als lid van dezen Volksbond toegetreden. In Amsterdam is het ledental reeds tot dertienhonderd geklommen. Het stedelyk museum van schilde ryen en oudheden op het raadhuis alhier is in de afgeloopen maand bezocht door 596 personen tegen en door 522 personen zonder betaling. Gedurende de Maand September laatstleden, is het Museum van Kunstny- verheid alhier door 1883 personen bezocht. Gisteren morgen omstreeks 8 ure heeft een begin van brand plaats gehad in den winkel van J. H. Schous, smid, woonachtig in de Warmoestraat No. 12, waarvan de oorzaak onbekend. De brand is ontstaan in eene hoop pakpapier gelegen onder een toonbank die gedeeltelyk is ver brand. De politie met haar slangenwagen was spoedig ter plaatse, maar heeft geen water gegeven, daar de brand door de bewoners en de buren was gebluscht. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Een voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Een voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister Een voor strijkster. Een voor baker. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) VERPLICHTE AANGIFTE van VERHUIZINGEN. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Gelet op eene Circulaire van den Heer Commis saris des Konings in deze provincie, naar aanleiding van een schrijven van Zijne Excellentie den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, houdende voor- loopige voorschriften betreffende de aanstaande volkstelling Herinneren de ingezetenen aan de bepalingen van de algemeene politie verordening en van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staats blad No, 141) regelende de verplichting der ingezetenen tot het het doen van aangifte bij vestiging in of vertrek uit de gemeente en van verhuizing binnen de gemeente, op verbeurte- van de daarbij bepaalde boeten of op straffe van de daarbij voorgeschreven hechtenis. Haarlem28 September 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd,, E. A. Jordens, JDe Secretaris A. A. Land. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haailem, op WOENSDAG 2 Oct. 's namiddags ten een ure. 1. Voorstel B. en W. verordening Hoo- gere Bargerscholen met rapport Spe ciale Commissie en nota van Dr. C.. G. von Reeken. 2. Voorstel B. en W. bebouwing open. grond bezuiden den Zylweg. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 September 1889 in de Gouden Leeuw, te Haarlem No. 1. Huis en Erve met grooten Tuin, Plein No. 17, ƒ6800, A. Voorting. h 2. Huis, met afzonderlijk opgaande Boven woning, Erve en Tuin, Verlengde Frans Halstraat (Maarten Spiesstraat) No. 8 zw. en rd, ƒ2350, A. H. Poortman qq. h 3. Huis met afz. opg. Bovenw., Erve en Tuin,., naast het voorg. No. 14 zw. en rd. ƒ2500, F. Drees qq. n 4. Huis mot afz. opg. Bovenw., Erve eu Tuin, naast het voorg. No. 16 zw. eu rd. ƒ2500,. F. Drees qq. n 5. Huis met atz. opg. Bovenw., Erve en Tuin, naast het voorg. No. 18 zw. en rd. ƒ2525,. A. Glaser. 6. Huis met afz. opg. Bovenw., Erve en Tuin,, naast het voorg. No. 20 zw. en rd. 2500, F. Drees qq. 7. Huis met afz. opg. Bovenw., Erve en Tuin,. naast het voorg. No. 5 zw. en rd. ƒ2500,. F. Drees qq. 8. Huis met afz. opg. Bovenw., Erve en Tuin, naast het voorg. No. 7 zw. eu rd. 2500, F. Drees qq. 9. Huis met afz. opg. Bovenw., Erve en Tuin, naast het voorg. No. 9 zw. en rd. 2500, F. Drees qq- 10. Huis en Erve met afz. opg. Bovenw., waarin Volkslogement, Molensteeg No. 6 zw. en rd. f 2005, J. Mok. 11. Winkelhuis en Erve, met afz. opg. Bovenw., Groot Heiligland No. 24 ƒ1775. H. C. Tombergh voorloopig. 12. Huis en Erve, Omvalspoort No. 15, ƒ440,, H. C. Tombergh voorloopig. De perceelen No. 11 en 12 te zamen ƒ2255, II. C. Tombergh. »13. Huis en Erve, Korte Lakenstraat No. 4c,- ƒ330, J' v. Leuven. 14. Huis en Erve, staande als voren No. 4a, ƒ450, J. v. Leuven- Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Sept. 1889, Aardappelen. Aangev. 3900, verk. 313S H.L. L. pr. ƒ1.50, H. pr. /4.00p.H. bpelenAangev. 2310, verk. 2015 H. L- L. pr. 2.50, H. pr. 7.00 p. H. eren. Aangev. 1039, verk. 880 H. L- L. pr. ƒ3.00, H. pr. 19.00 p. H. Boter. Aangev. 1210, verk. 1210 Kilog. L. pr. ƒ1.05, H. pr. ƒ1.50. Biggen. Aangev. 326, verk. 273 st. L. pr. ƒ7.00, H. pr. ƒ25.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 30 September. Witte tarwe 6.10 6.80. Rogge 4.90 Haver 3.3.25. Garst 4.90 5.—. Duivenboonen 7..- Paardenboonen 5.45 6. Bruine boonen y> 9.9.25. Brain mosterdzaad 16. Karioeizaad 10.per 50 K. G. Blauw maanzaad 11. Marktbericht van 30 September. Aardappelen. Aangev. 490 verk 410 H. L. L. pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ3.50 Appelen. "Aang. 390 verk 315. H. L. L. pr.72.50H. pr. 6.00 Peren. Aang. 119 verk. 90 H. L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ5.50 Boter. Aangev. 281, verk. 281, K.G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. ƒ1.50p. K.G. n. Aangev. 57, verk. 49 stuks. L. pr. ƒ8.00 H. pr. 20.00 p. stuk. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 Oct. 1889, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezbkman PROGRAMMA. 1Preludium en PugaJ. S. Bach. 2. Choral fantasieF. Lux. 3. SonateOtto Dienel. a). Allegro moderato. b). Marche. c). Allegro. 4. Andante nit Mendelssohn's 4e SymphonicSchaab. 5. Finale

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2