het is genoegzaam bekend, dat hij zijn ■wil weet door te zetten. Als nu ook de optimisten een weinig gelijk krijgen, dan zal gewis de vrede van Europa met het al of niet komen niet gemoeid zijnwel zal zijne onverzettelijkheid niet bevorde- lijk zijn aan de vriendschap tusschen hem en keizer Wilhelm. De verschillende politieke partijen in Duitsehland hebben sedert de komst van den tegen woordigen keizer tot den troon getracht zich diets te maken dat de keizer hare partij was toegedaan, doch zonder in dit opzicht tot eene bepaalde beslissing te kunnen komen. De kreuzzeitung, het or gaan der hoog-conservatieven, heeft nn eens voor goed willen weten hoe het ten dezen opzichte geschapen stond, maar heeft ook door middel van een officieel blad de kennisgeving ontvangen dat de keizer niet tot hare party behoort, doch wel heil ziet in de cartel-party, bestaande uit eene vereeniging van zuiver-conservatieven, vrije conservatieven en nationaal-liberalen en tevens zijne ontevredenheid betuigd over de wijze waarop de Kreuzzeitung zich in deze uitte. Nu weet men, dat de cartel-partij de regeerings-partij is, die in den tegen- woordigen Rijksdag de meerderheid heeft en dan begrijpt men tevens dat de keizer met deze verklaring die partij, ook met het oog op de nieuwe verkiezingen in 't begin van 1890, een gewichtigen dienst heeft bewezen. Tengevolge van de onbewimpelde ver- klaring des keizers hebben reeds de voor zitters van twee hoog-conservatieve Ber- lijnsche kiesvereenigingen hunne betrek king neergelegd. Zij trekken zich uit het staatkundige leven terug, omdat zij noch den keizer ongehoorzaam willen zijn, noch hunne politieke overtuiging geweld kunnen aandoen. Verscheidene der schilders, bekroond op de tentoonstelling te Parijs hebben ge weigerd, de onderscheidingen, hun te beurt gevallen, in ontvangst te nemen, aangezien hunne bekroning lager was dan die, op vroegere tentoonstellingen behaald. De heer Vaudet, graveur, heeft ook bezwaar ge maakt tegen de zilveren medaille hem toe gewezen, aangezien in de jury derschoone kunsten geen enkel gravenr was en dus niemand over zijn werk met voldoende ken nis van zaken kon oordeelen. Reeds lang is beslist van welken grooten invloed zuiver drinkwater is op den gezondheidstoestand in het algemeen. De gezondheidsraad te Baltimore bevat ten dezen opzichte weer eenige belangrijke gegevens. In 1883 werd Baltimore voorzien van zuiver drinkwater. Gedurende de zes jaren voor 1883 stierven er gemiddeld per jaar van diphteritis 469 roodvonk 226typhus 190in het laatste zestal jaren aan diphteritus 143, roodvonk 57 en aan typhus 155 personen. The Chemist and Druggist maakt melding van eene vernuftige uitvinding van Edison, die eene toepassing van den phonograaf bedacht heeft voor de inrich ting der fiesschen met vergiften. De stop sluit met eene schroef en men moet haar dus draaien, om haar uit den hals der flesch te verwijderen. Door deze beweging strijkt eene dunne naald over eene phono- graphische oppervlakte, waarop vooraf de trillingen van het duidelijk uitgesproken woord vergif vastgelegd zijn. De tlesch herhaalt dit woord telkens ais zij geopend wordt. Een door de fabrikanten Stumm te Neunkirchen uitgeloofde prijs van 10.000 Mark voor het beste werktuig, waarmede mijnwerkers zich kunnen beschermen tegen het inademen van nadeelige dampen, is verdeeld tusschen drie ingenieurs, een En- gelschman en twee Duitschers, die geen van allen een afdoend antwoord inzonden, maar toch bijdragen zonden, die een be looning waard werden geacht. Te Petersburg blijken zooveel Muzel mannen te wonen, dat zij zonder veel moeite de noodige gelden hebben kunnen bijeenbrengen om in de Russische hoofd stad een statige moskee te doen verrijzen. Te Napels vindt men in alle ker ken katten, die daar verblijf houden, mui zen vangen en zich zeer vrij onder het publiek bewegenMen ziet die Catti della Chiesa soms gedurende de mis met veel deftigheid vlak bij het altaar zitten of loopen, zonder dat het iemand aanstoot geeft. De schooljongens in Schotland heb ben op verscheidene plaatsten het werk gestaakt en de beweging heeft zich voort- i geplant in Engeland. Zy houden optoch ten en bezoeken de scholen om hunne kame raden aan te sporen hun voorbeeld te volgen, juist zooals zij het gezien hebben van hunne oudere voorgangers. Hunne eischen zijn vermindering van werkuren, afschaffing van huiswerk en van lichaamsstraffen. Dat er soms heel aardig kan gerede neerd worden, door menschen die denken te weten hoe gemakkelijk het is toe standen van ingrijpenden aard te verande ren, blijkt uit het gesprokene van zekeren Boulangist, Laur geheeten, op eene open bare vergadering. Hij vertelde daar, dat de werkman gemiddeld 3 Va frank daags ver dient, te weinig om van te leven, doch ge noeg, indien levensmiddelen, huishuur en kleeding goedkooper waren. Hoe deze goed- kooper kunnen worden geeft hij aan en neemt hiertoe als voorbeeld de suiker. De suiker kost, zegt hij, den arbeider 1.20 fr. het kilo, terwijl zij voor 35 centimes kon verkocht worden, als de staat geen 50 centimes per kilo belasting hief, de spoor wegmaatschappijen geen 15 ets. vervoer ontvingen en de opkoopers niet bestonden. Wat doet Laur nu Hij schaft de sui kerbelasting ISO millioen francs af, wil de spoorwegmaatschappijen gratis la ten vervoeren en stopt de opkoopers in de gevangenis. De denkbeelden van den grooten staathuishoudkundige Laur wer den toegejuicht! In de nabijheid van Manchester had Vrij dagavond een spoorwegongeluk plaats, waarbij drie wagens geheel werden ver pletterd. Drie personen werden gedood en een twaalftal ernstig gekwetst. Van de meesten der laatsten waren de ledematen gebroken. Koningin Nathalie is te Belgrado aangekomen met het doel een bezoek te brengen aan haar zoon, den jeugdigen koning van Servië. Nathalie kan evenwel niet bij het kind worden toegelaten, dan op voorwaarde, dat zij binnen een be paalden tijd Belgrado zal verlaten, wat zy niet wil beloven. Het volk wordt nu door sommige bladen aangespoord de ge wezen koningin toegang te verschaffen, door het paleis te bestormen. De jonge koning, die zeer verlangt, zijne moeder te zien, wordt stelselmatig tehuis gehouden ten einde eene ontmoeting te vermijden. Nathalie, die altijd bij de bevolking zeer gezien was, hare komst was bijna eene triumftocht ontvangt inmiddels be zoeken van alle vreemde gezanten, behalve van die van Duitsehland en Turkije. Op de gasbegrooting der gemeente Utrecht voor 1890 is voor ontvangst van het gas te leveren aan particu lieren eene som uitgetrokken van 356.625 of tegen een prijs van vier en een halve cent per ML Het gas aan de gemeente geleverd wordt berekend tegen drie cents per ML De gasbegrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met 766.337. Men deelt mede dat het plan bestaat tegen 21 October de Eerste Kamer der Staten Generaal bijeen te roepen tot behandeling der wet op het ondewijs. Er worden aan het departement van justitie bestuursmaatregelen voorbereid in verband met de arbeidswet. De ingenieurs Struve en Bekaar zyn belast met het onderzoek naar de inrichting der fabrieken en naar men verneemt, zal een dezer heeren met 1 Januari a.s. optreden als fabriek-inspec- teur. Vrijdag avond heeft te Amsterdam eene vergadering plaats gehad van scheeps-, boot- en dokwerkers om te beraadslagen over de vraag of men grieven had die eene werkstaking zouden rechtvaardigen. Vele grieven werden uiteengezet. Er werd herhaaldelijk op gewezen, dat alleen van kalm optreden heil kon verwacht worden en men eerst moet trachten met de pa troons in overeenstemming te geraken werd het wegnemen der grieven geweigerd, dan was het, als uiterst middel, tijd om tot werkstaking over te gaan. Eene ver eeniging werd gesticht, welke de hoofdgrie ven verzamelen en handelend op zal treden. Volgens een ingezonden hoofdartikel in ie Tijd zou de minister van financiën voornemens zijn, bij de herziening der personeele belasting de grondslagen „deu ren en vensters en haardsteden" te doen vervallen en in de plaats daarvan als grondslag het „woon-oppervlak" aan te nemen. De Amsterdamsche gemeenteraad was in de laatste weken niet gelukkig met de benoeming van een wethouder, daar de benoemde telkens bedankte. Thans wordt medegedeeld dat 24 liberale gemeente raadsleden besloten hebben Mr. Treub op nieuw kandidaat te stellen en dat deze heer zou hebben verklaard eene eventneele tweede benoeming te zullen aanvaarden onder aanbieding van een financieel pro gramma. De Myzenpolder, door een dijkbreuk bij den jongsten storm overstroomd, zal weer op zomerpeil gebracht worden. Dit werk is aangenomen voor f 10.000, op te leveren in dertig dagen. Men berekent, dat hierbij ongeveer acht millioen kubieke meter water moet verplaatst worden. overgebracht eene 32-jarige dienstbode die zich aan diefstal van 12 tienguldenstuk ken had schuldig gemaakt ten nadeelehaars meesters, en de beruchte Hartog Koks,oud 56 jaren, geboren te Bodegraven,die in eene woning aan de Parklaan een jas had ontvreemd. HAARLEM, 8 October 1889. In verband met de oprichting van een Volksbadhnis alhier heeft zich uit de Vereenigingen Volksbelang en Volkgezond heid eene commissie gevormd bestaande uit de heeren D. de Clercq, voorzitter Roelof Luyten, secretarisMr. E. Willekes Macdonald, penningmeester H. van den Berg, Arts; M. J. Hengeveld G.Jz., S. Roog, Dr. R. H. Saltet, A. Schagen, J. Swens en C. Witteveen Cz. Deze commissie wendt zich thans tot de ingezetenen met verzoek door het geven van geldelijke bijdragen de zaak te onder steunen, voor zooverre de oprichting be treft onderhoud en exploitatie-kosten kun nen uit de badgelden bestreden worden. Het plan is, na verkregen vergunning van het gemeentebestuur, op het terrein voor de kazerne aan den Koudenhorn een achtkant Lassar's Douchebad met twaalf badkamertjes op te richten. Baden znllen voor zes cent per bad, met inbegrip van zeep en handdoek, worden verstrekt, on- vermogenden zal gratis gelegenheid tot baden gegeven worden. De kosten der inrichting beloopen ƒ9000.De commissie stelt zich voor dit bedrag door vrijwillige bijdragen van corpo ration, fabrikanten en particulieren bijeen te brengen. Volksgezondheid stelde reeds f 500 beschikbaar. De gelden worden renteloos verstrekt, doch van het mogelijk batig saldo wordt 50 pet. bestemd voor uitloting. De commissie vertrouwt, terecht, dat zy de hulp van hare stadgenooten niet te vergeefs zal hebben ingeroepen. Maandag avond had in de sociëteit „Vereeniging" eene alleraardigste feest viering plaats. Zij betrof onzen geachten stadgenoot, den Heer W. J. Bevel. Gebo ren den 7den October 1809, vierde hij zijn tachtigsten verjaardag. De leden van de kolfclub „Keer niet" waarvan genoemde heer jaren lid is, en van de Maandag avond-club, de club der jongere leden, hadden besloten dien merkwaardigen dag niet onopgemerkt te laten voorbij gaan, doch den geachten jubilaris een bewijs te geven, aan de eene zijde, van de vriend- Bohap, welke men hem als lid der club toedraagt, aan de andere zijde van de achting, welke de jongeren den nestor onder de kolvers, nu en dan hun instruc teur, schuldig zyn. Tegen acht uur werd de krasse oude heer door eene Commissie uit „Keer niet" van zyne woning afgehaald en de Bestuurs kamer den sociëteit binnen geleid. Met gejuich ontvangen werd hem daar onder hartelijke toespraken het eerelidmaatschap der kolfclub verleend en verscheidene zeer doelmatige geschenken aangeboden. Daarna ging men naar de smaakvol versierde kolf baan in de sociëteitszaal. Vau alle zijden werd de geachte jubilaris er gecompli menteerd. Een zeer geanimeerde kolfpartij volgde nu en deze werd door den tach- ligjarigen Heer Bevel onder de hoera's der aanwezigen, met „een prachtige twaalf" geopend. Dat oog en hand den waardigen oude, by het klimmen der jaren, nog lang ge trouw mogen blijven, is onze hartelijke wensch. -Als vervolg op onze mededeelingen betreffende de samenstelling van een strijk orkest door den Heer Kriens knnnen wij vermelden, dat als cellist geëngageerd is, de Heer Charles Blaser, solo-violoncellist en leeraar aan de muziekschool te 's Her- togenbosoh. Maandag avond is naar het huis van bewaring alhier overgebracht de 44 jarige huishoudster van den Heer K. woonach-1 tig aan de Jan Gijzenvaart onder de ge meente Velsen, die zich aan diefstal van een aantal goederen, gouden en zilveren voorwerpen in hare betrekking had schul dig gemaakt. Bij hare aanhouding had zij nog eenige voorwerpen in haar bezit. Door de politie alhier zyn aange houden en naar het huis van bewaring „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zick> de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Een voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Een voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor strijkster. Een voor baker. Een voor loopmin. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden, beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of; Doelen) Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een shawl. Een rijtuigmoer. Een paar kinderschoentjes. Een schrijf boek- Een parapluie. Twee zakmesjes.Eene zilveren broche. Eene ladder. Een wit linnen boordje. Een hamer, eene nyptang, een schroevendraaier en een eind touw. Eene granaten halsketting met gouden sluiting. Eene metalen broche. Eene ledige portemonnaie.Een vrouwen zak. Een sleutel. Terug te bekomen bij A. Akersloot, Burgwal no. 19, een portemonnaie met eenig geld. Idem by Drey er, Gedempte Raamgracht no. 50, een zyden parapluie. Idem bij den Opzichter over de Gemeente reiniging aan den Harmenjanswegeene zilveren vork, twee dito thee lepeltjes, eene postzegeldoos, een antiek lepeltje en een gouden ring. In een der tramwagens gevonden: Een regenmantel. HONDSDOLHEID. BEVELSCHRIFT. De Burgemeester van Haarlem. Overwegende dat in deze gemeente een geval vair, hondsdolheid is voorgekomen Gelet op de artikelen 2 en 3 der wet van 5 J unij 1875 (Staatsblad No. 110), BEVEELT: dat gedurende vier maanden, te rekenen van heden,, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geen openbare middelen van vervoer zijnde) in deze gemeente beviuden en niet binnen een afgesloten erf aan eene ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het door den Minister van Binnenlandsche Zaken vastgestelde model, dat ter Gemeente Secretarie ter bezigtiging ligt. Haarlem4 October 1889. De Burgemeester voornoemdt E. A. Jordens. Marktbericht van 7 October. Aardappelen. Aang. 1650 verk 940 H. L» L. pr. 1.50 H. pr. ƒ4.00 Appelen. Aang. 410 verk 320. H. L. L. pr. ƒ2.50 H. pr. 6.00 Peren. Aang. 130 verk. 90 H. L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ9.00 Boter. Aangev. 293, verk. 293, K.G. L. pr. f 1.25 H. pr. ƒ1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 108, verk. 95 stuks. L. pr. 7.00 H. pr. f 18.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 7 October. Witte tarwe f 6.60 6.85. Rogge 4.75 Haver 3.3.30. Garst 5.5.60. Paardenboonen 5.50 5.75. Capucijners 6.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 Oct. 1889, des namiddags vau 23 uur door den Heer W. Ezbrman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Andante graziosoVolckmar. 3. Sonate No XIJ. Rheinberger. a. Agitato. b. Cantilene. c. Intermezzo. d. Fuge. 4. Lieder ohne VVorleMendelssohn, 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2