een begin van brand was ontstaan. De dader was een oude kennis van de justitie. Voor eenigen tijd maakte veel sen satie een toost van den czaar op den vorst van Montenegro, waarin de vorst de eenige ware -vriend van Rusland genoemd wordt. Natuurlijk werden dadelijk de neuzen nieuwsgierig gestoken in al hetgeen plaats had of plaats kon hebben tussohen beide vorsten, en wat tot die hartelijkheid kon aanleiding gegeven hebben. Een der sleu telen tot het geheim meent men gevonden te hebben in het feit, dat Montenegro aan Rusland afstaat een gedeelte der baai van Antivari. Maar nu wil het geval, dat een artikel in de Berlijnache conventie voorwaarden bepaalt, volgens welke het niet mogelijk is, dat Rusland ooit die baai of een gedeelte in bezit kan krijgen, alsmede dat al de Montenegrijnsehe wateren geslo ten zijn voor oorlogschepen, onverschillig van welke natie. Nu zegt de booze wereld, dat de vriendschapsbetuigingen een gevolg geweest zijn van de toen reeds loopende onderhandelingendat Montenegro die openlijke toezegging noodig had om onge stoord te kunnen doen wat hem goeddacht, ondanks de bepalingen der conventie. De olifant Rostrom in den Berlijn- schen dierentuin is ter dood veroordeeld wegens zijne bijzondere woestheid. Reeds eenigen tijd geleden heeft men te vergeefs getracht het vonnis aan hem te voltrekken, maar toen braken de touwen, waarmede men hem wilde wurgen. Nu zijn zoodanige maatregelen genomen dat Ros trom, behoudens buitengewone voorvallen, zijn lot niet meer ontgaan kan. Over eenige dagen zal de woestaard dus waar schijnlijk uit zijn tijd zijn. Op nieuw treedt in 't licht hoe het opvolgen van de letter der wet dikwerf moeielijkheden kan opleveren. Dit blijkt thans te Londen. De nieuw benoemde Lord- Mayor is een Israëliet. Nu moet volgens eene oude parlements-acte, die, in tegen stelling met andere van hare soort streng wordt nagekomen, de eed door den Lord- Mayor worden afgelegd op den 9en Novem ber. Valt die datum op een Zondag, dan heeft de plechtigheid een dag later plaats, doch dit jaar valt die op Zaterdag en wil de Lord-Mayor de voorschriften van zijn godsdienst opvolgen, dan moet hij te voet naar het paleis gaan om aan de voorschrif- der parlementsacte te voldoen, maar dan is het de vraag of het volk met deze schikking zou genoegen nemen, dat gewoon is aan het uiterlijk vertoon met de gouden statiekoets. Waarschijnlijk hebben dus de actemakers uit het jaar zooveel niet ge dacht aan de mogelijkheid, die zich thans voordoet en is men nieuwsgierig te weten, hoe de zaak kan geschikt worden en tevens alle partijen te bevredigen. De werkstakingen der scholierenbeginnen in Schotland werkelijk groote afmetingen aan te nemen. Op enkele plaatsen werden de schoolramen ingegooid. De politie, die da delijk na de daad verscheen, joeg de knapen op de vlucht. Als men zulke dingen leest, staat men versteld over den weinigen invloed van het ouderlijk gezag, dat niet in staat is de kwajongens terecht te zetten men kan zich toch niet voorstellen dat de zelfstan digheid der knapen nu reeds die hoogte heeft bereikt, dat er geen vaderlijke tus- schenkemst meer mogelijk is, altijd voor het geval de Schotsche knapen naar onze jon gens kunnen beoordeeld worden. De kin deren der scholen te Hartlepool maakten het zoo erg, dat de scholen moesten ge sloten worden. Zij eischen eischen, zegt het berichtdrie en een kwart uur onderwijs per dag, zonder meer. On ze Hollandsche onderwijzers rijzen de haren bepaald er van ten berge. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen tegen Maandag 21 October des avonds te 8 uren. Men bericht dat tegen een Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal uit Limburg, Mr. C, eene bekeuring is inge steld wegens het verzwijgen van een man- nelijken bediende en van een paard, beiden van de eerste klasse. Te Tilburg is aan den openbaren weg gevonden een wieg met een kind, blijkbaar met opzet daar geplaatst. Het mocht der politie niet gelukken de herkomst van het wicht te ontdekken. li In de kas der gemeente Urk moet een belangrijk tekort ontdekt zijn, tenge volge waarvan de boeken van den gemeen teontvanger in beslag genomen zijn. Na het voorloopig onderzoek is gebleken, dat het deficit ruim vierduizend gulden be draagt, waarna eene voorloopige aan houding van den betrokken ambtenaar is bevolen. In de vorige week had zich te Maas land een jongeling in den voet geschoten. In plaats van bevoegde geneeskundige hulp in te roepen gebruikte hij de midde len hem bezorgd door eene pleisterjuffrouw. Dezer dagen is hij dan ook aan bloedvergif tiging overleden. De opening van het centraalstation is thans vastgesteld op Dinsdag 15 October. Het genot der zondagsrust is niet iedereen gegeven, en allerminst den barbiers en kappers. De besturen der vereenigin- gen van deze beroepen te Amsterdam heb ben dien tengevolge de vraag overwogen in hoeverre zondagsrust ook voor hen mo gelijk zou wezen. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat, behoudens de noodige mede werking ook van vakgenooten deze zaak best te regelen is. Ai de vakgenooten te Amsterdam zijn opgeroepen tot eene ver gadering, waarin ten deze voorstellen zul len gedaan worden. Herhaaldelijk werd er op gewezen hoe npttig en noodig voor sommige werk lieden het dragen van een veiligheidsbril is en toch bestaat er een voortdurenden tegenstand ten opzichte van dit hulp middel. De Duitsche fabrieksinspecteurs wijzen in hun verslag op de nadeelige gevolgen van dit verzuim. Hun verslag noemt alleen in één district een en dertig gevallen van ernstige oogverwonding, waarvan twintig door het dragen van een veiligheidsbril hadden kunnen voorkomen worden. De Rotterdamsche schutterij, die zich bij het bewaren van orde en veilig heid bij de laatste werkstaking zeer ver dienstelijk heeft gemaakt, heeft deswege namens Z. M. den Koning de mededee- ling ontvangen van H. D. hooge tevre denheid. Het plan bestond om bij de ingezetenen lijsten te doen circuleeren tot het inzamelen van giften ten einde de Schutterij en de Politie voor de betoonde hulp te beloonen. „Een schutter" komtech- ter, stellig namens velen zijner medeschut- ters, ernstig op tegen deze manier om de schutters te begiftigen, daar zij toch niets anders deden dan hun plicht. Van andere zijde is men er voor, de inschrijving te doen voortgang hebben, doch het doel te wijzigen, door de opbrengst te bestemmen tot oprich ting van wachthuizen voor de boots-werklie den, die thans soms uren staan te wach ten in alle weer en wind tot hunne hulp wordt ingeroepen. Tot dit doel zal het geld zeker goed besteed zijn. Ten opzichte van het uitreiken van giften aan de politie wordt op goede gron den aangetoond, dat deze behoort te be staan in eene gratificatie van wege het gemeentebestuur, altijd wanneer vast staat dat de politie meer gedaan heeft dan van haar gevorderd kon worden. HAARLEM, 11 October 1889 Holden's Marionetten-Theater bezoekt weer, als voor eenige jaren onze stad en brengt als opnieuw zoowel kinderen als ouderen van dagen in verrukking; een bewijs dat de kleine wereld gevormd door de acrobaten, de acteurs en de actrices van Holden niet heeft opgehouden hare bekoring uit te oefenen. In die kleine wereld is alles leven, alles beweging. Elk beeldje, elk voorwerpje is op zich zelf een kunst stukje. Noch de stroeve bewegingen der oude poppenvertooningen, noch het stel selmatige als bij de automaten hinderen hier. Alle bewegingen zijn in harmonie met de grootte der ledematen, in één woord, de Marionetten doen denken aan de duodecimo figuurtjes uit het land der Liliputters, in wier wonderwereld men zich als kind zoo geheel kon verplaatsen. Te verwonderen is het dan ook niet dat bp elke voorstelling de schouwburg zaal in de Jansstraat goed bezet is, eD het zyn niet uitsluitend kinderen, die met be langstelling de gracieuse handelingen vol gen van Holden's marionetten. Vooral de groote komieke Ballet PantomimeHet schoone meisje en de beer, met haar aller aardigste scènes en intermezzo's mocht bo gen op groot succes, terwijl de waterval van den Niagara met al de tooverachtige lichten en kleuren verrubkelyk mocht genoemd worden. Alles werkt dan ook mede, om de voor stellingen goed te doen slagen. Alle décors zijn even uitvoerig bewerkt als op het groote tooneel. Eene menigte achterdoeken bevorderen de verscheidenheid en Holden's theater beschikt over meer decoratief dan menig groot tooneel. Men deelde ons mede, dat Zaterdag en Zondag nog twee extravoorstellingen zullen gegeven worden, en dan vertrekt het theater, na een kort bezoek aan eenige vaderlandsche steden naar Berlijn en ver volgens naar Australië. Tot concertmeester en solo-violist by het gemeentelyk muziekkorps alhier is geëngageerd de heer M. Wolters te Am sterdam. Naar wy vernemen zal het eerste concert van het strykorkest, onder leiding van den Heer Kriens, gegeven worden op a.8. Woensdag 16 October in de muziekzaal van de sociëteit „Vereeniging". By dit concert zullen de H.H. Wolters en BlaBer reeds hunne medewerking verleenen. Zondag den 13 October aanstaande zullen in het Museum van Kunstny verheid alhier de afbeeldingen betrekking hebbende op de tentoonstelling te Parys te bezich tigen zyn. In de rotonde van het Museum is thans ook een pleister afgietsel van een reusach tig blad met vrucht, Gunnera Scabra, tentoongesteld dat voor het teekenonder- wys is vervaardigd. By Kon. besluit van 9 October is benoemd by de dienstdoende Schuttery alhier tot kapitein Mr. L. C. Kronenberg thans le luit; tot le luit. G. K. J. H. Klaassen, thans 2e luit.; tot 2e luit. F. P. du Rieu, thans 2e luit. a la suite. Het Hollandsche Opera-Gezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam, onder directie van den heer J. G. de Groot geeft in den schouwburg alhier gedurende dezen winter zes voorstellingen, waarvan de eerste zal plaats hebben Donderdag 17 October a.s., als wanneer gegeven wordt „De Troubadour, (Le Trouvère), Groote Opéra in vier bedry ven van Verdi. Wy brengen in herinnering dat het Gezelschap versterkt is met uitstekende krachten, een bewys dat het der directie ernst is met het plan om de Opéra in Nederland populair te doen zyn. Tevens is er gelegenheid tot abonnement voor de zes voorstellingen, welke zullen plaats hebben op 17 October, 14 Novem ber, 19 December, 23 Januari, 5 Februari en 13 Maart. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 13 October, des voorm. te 10 ure en des nam. te 6 ure in de Noorderkerk optreden Ds. J. Lang- hout. Maaudag 14 October, des avonds te acht ure Dr. N. H. den Hartog, Hoogleeraar a/d Vrye Universiteit te Amsterdam. Woensdag 16 Ootober, Huwelyksinze- gening des middags te 12 ure. Bybellezing, des avonds te acht ure, Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen''. Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich j{ de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Een voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorloop er. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor baker. Een voor loopmin. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik ta maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Oct. G. Zweers en A. J. Schornagel. 10 Oct. A. G. Boeree en M. Houtman. GETROUWD. 9 Oct. K. de Leeuw enC. ran Geilen. G. MulderenF. E. v. d.Hoek.H.Toorn- ent en AMMüller10 Oct. CJSckra- vendijk en WvdBergJvan Vuurea en D. H. de Wilde. GEBOORTEN. 3 Oct. D. Joustrageb. Herschoez. A. Cliteur gcb. van Leeuwen d. A. M. Loor geb. Snellensd.A. Storm geb.Vlamingd. M. J Kessens geb. Jonker d. A. Blok ker geb. Schoen d.4Sept. M. Hietbrink geb. Kuijer z.M. E. Kleefstrageb. Bon- j nen z.— M. J. Maas geb. Vogelsangd. H. Swart geb. Kraak z. T.Voousgeb Har tog z.6 Oct. M. Lensengeb van Luijken d. A. E.Philippo geb.de Zwaan d. (levenl.) 7 0ct.H. Korstjens gebNelisz.E.J. Fictoir gebTeijse dAOHulsbosch geb Scheepens dAOtterthun gebLigtenberg d.—A. J. van der Vliet gebWeerman z. 8 Oct. M. C. Kuijper geb.Barnhoom d.J. HAndrée gebWalter dALanda geb Krijnen z.MBruin geb.Huijer d. 9 Oct. A van Rooijen geb. van Mook d.-A. B Bertling gebTuimelaar zAHogeboom van Buggenum geb. Harkmansz. W. van Assenderp gebvan der Eist z JMvan Kimmenaede geb Sclxeelingsz.P. B. Ko men gebSchipper d10 OctCSureudonk geb. Schagenz. A. C. Boon geb. Lasschuit d. J. M. Jung geb. Brouwersd. OVERLEDEN. 2 Oct. J. Madern64j. Bakenessergr. 3 Oct. J. Wijkhuizen geb. Jantz66j. Esseustr. A. van Oldenmark 16 md. d. ZPolderstr.. 4 Oct. J. Ruigrok geb. Groen 78 j. Gierstr. 5 Oct. A. F. Keijzer77j. Magdalenastr. E. S. Noordanusgeb. Hartnan82j. W. Heerenst 6 Oct. WKaptein 5 md. z. van Marumstr.7 Oct. C. Bijster 9 md. z. Tulpenstr.M. A. Wassmann geb.Wirges 79 jGr. Houtstr. 8 Oct. J H. v. Veen 32 Jan Steenstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli tie, die dage lijks(uitgezonderd des Zondags van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een notitieboekje. Eene zilveren oor bel. Een zilveren charivari in den vorm van een harpje. Eene blikken doos met revolverpat.ronen. Een meisjeszak waarin een zakdoek. Eene portemonnaie met eenig geld en een oud muntstuk. Een koperen gewicht. Enne gryze jas. Een kinderschoen. Een fantasiehoed. Een paardendeken. Twee R. K. Kerk boeken. Een boezeroen. Een paar handschoenen. Eene gouden oorbel. Een rytuigmoer. Een muilkorf. Een paternoster. Een sleutel. Terug te bekomen bij den Heer Braa- kenburg, Jansstraat No. 13, eene bloed koralen halsketting met gouden sluiting.. Idem by R. W. van Eden, Rozenprieël straat No. 63, een doekje met eenig geld. Idem by H. Hamers, Beeksteeg No. 25, een bloedkoralen armband met gouden sluiting. In een der tramwaggons achtergelaten. Twee portemonnaies met eenig geld. Een paraplnie. VEEMARKT, 9 October. Aangevoerd. Prys. 2S Koeien 150.a 260.- 2 Stieren 120.a 130. 5 Vaarzen 90.108.- 15 N. Kalveren 9.17. 6 Schapen 20.24.- 46 Lammeren 14.19. 5 Biggen 11. 1 Paard. KAASMARKT, 9 October. Aang. en verk. 86 stapels, uitmakende 10758 kazen, wegende 21561 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen 30.- Marktbericht van 10 October. Aardappelen. Aang. 4S0 verk 210 H. L. L. pr. 2.00 H. pr. ƒ3.00 Appelen. Aang. 40 verk 31. H. L. L. pr. ƒ2.50 H. pr. 5.00 Peren. Aang. 19 verk. 12 H. L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ6.00 VIJF-EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zoudag 13 October 1889, des voor middags van 24 uur, door het Gemeentelijk M u- ziekborps onder directie van den Luit.-Kapel- meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marscb uit de SuiteLaehner. 2. Ouverture Peter SchmollWeber. 3. La Bénédictiou des Poignards, Scene dramatique de 1'opéra Les HugenotsMeijerbecr. 4Grande Fantaisie sur des motifs de 1'opéra Le Mulitier de Tolède. 5. Ouverture l'Italiana in Algiera. Rossini. 6. La Plus Belle ValseWaldteufel. 7. Aubade PrintaniereLe Combe. 8. Eiuleitung und Brautchor aus des Oper LohengrinWagner. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 15 Oct. 1889, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezekman. PROGRAMMA. 1. Toccata en FugaJ. S. Bach. 2. Wie Schönleuchtet der Morgen- stern (Cboralbearb.)G. Fliigel. 3. Sonate No. IMeadclssohn. a. Allegro moderato e serioso. b. Adagio. c. Ree. et Finale. 4-1 p"rtto-a- 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2