HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 85 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 19 October 1889. op ZONDAG 20 Oct. 1889. Ingezonden. E E 0 E I E K TBLEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten, 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden, geplaatst. Groote Kerk. Yoorm. 10 ure, Hoog. Avondmaal. Nam. 2 nre, Hoog. Dankzegging. *s Avonds 6 nre, Knottenbelt. Dankzegging. Nieuwe Kerk. (Vrije beurt). Yoorm. 10 ure, W. Beekhuis pred. te UitgeeBt. Jans-Kerk. Yoorm. 10 ure, Snethlage. Avondmaal. Woensdag 's avonds 7 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. (Vrije beurt). Yoorm. 10 nre, Waalsche Kerk. Yoorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Yoorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Schotel. Luthersehe Kerk. Yoorm. 10 nre, Poolman. Kerk der VereenigdéDoopsgezinden Yoorm. 10 ure, J. Sepp, pred. te Beverwijk. Remonstrantsclie Kerk. Yoorm. 10 nre, Dr. G. van Gorkom pred. te Amsterdam. Met medewerking van bet Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Yoorm. 10 nre, -Weiss. <!hr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luk. 1-2 41, enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Snethlage. Bijbellez. Lokaal v.de Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bijbellez. De collecte ten behoeve van het fonds „de Xinderker/c", geliouden aan de deuren der kerken op Zondag den 6 October j.l., heeft opgebracht 114.90. Heeren Kerkvoogden berichten met dankzegging, in de collecte van 6 October, Groote Kerk, te hebben ontvangen 25,— voor de verlichting van de Groote Kerk, en voor het hetzelfde doel, den 13 October van Mevr. de Wed. M. 2.50. Zij bevelen zich dringend aan voor meerdere gaven, om deze verlichting te voltooien. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek- Voorm. 10 ure, G. van Herwaarde Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Yoorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Craandijk, Pred. te Haarlem. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2Vs «te, J. D. van Arkel. Voorbereiding. Heemstede Voorm. 10 ure, J. Kuilman. Voorbereiding. Hillegom- Voorm. 91/» ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Yoorm. 9i/s nre> J)- van Arkel, Pred. te Bloemendaal. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/a ure, H. Waardenburg. 's Avonds 6 y2 ure, T. Wagenaar, van IJmuiden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Voorbereiding. Nam. 2i/2 ure, O. Sclirieke. Doopsbediening. Mijnheer de Redacteur Bij den brand in den Schouwburg al hier is opnieuw gebleken, hoe noodig het is, dat men in dergelijke gevallen den meest nabij wonendeu brandmeester ont biedt en hem laat beslissen of het al of niet noodig is dat de klokken worden ge luid, inplaats van dit aan de politie over te laten of te wachten tot de staf aanwezig is. Indien men j.l. Woensdag dadelijk de heeren Vernout en Cramer had ontboden, zonden zij nooit last hebben gegeven om voor zulk een brandje de geheele gemeente in „rep en roer" te brengen en de stad ruim f 100. hebben bespaard. Onder dankzegging voor de plaatsing, gaarne, Uw Dw. X. Eerste concert van het Symphonie- Orkest van het Gemeentelijk Muziekcorps. Toen, nu nog geen jaar geleden, den 7den December 1888, het strijk-orkest nit 's Hertogenbosch onder de leiding van den Heer C. P. W. Kriens een concert gaf in de sociëteit «Vereeniging" en wij aan het slot van ons verslag over dat concert schreven«hartelijk hopen wij, dat het verkrijgen van een dergelijk or kest voor Haarlem niet tot de vrome wenschen zal blijven behooren," konden wij moeielijk denken, dat reeds zoo spoe dig het in die woorden uitgedrukte ver langen zou worden bevredigd en Haarlem zich nog geen tien maanden later al zon mogen verheugen in het bezit van een eigen strij k-orkest. Nog hooren wij de vele be zwaren, die ons tegengeworpen werden, als wij het in die dagen waagden, de mo gelijkheid der vorming van een vast Haar- lemsch strijk-orkest te bepleiten. Dat zon onmogelijk blijken, meende men. Waar zouden de violen van daan komen, en de cellen en de bassen en wie zou dat alles betalen Och, 't was te gek, er over te praten. De Heer Kriens heeft ons geen tijd gegund er lang over te praten en toen anderen bezig waren, die mogelijkheid nog te wikken en te wegen, legde hij reeds de grondslagen voor zijn dubbele plan; de vorming van een harmonie-orkest voor den zomer en van een strijk-orkest voor den winter. Hij stelde het eerste zóó samen, dat het grootste deel ervan tevens gebruikt kon worden voor het tweede. Wij willeH niet opnieuw in beschou wing treden over de wijze, waarop dezen zomer de harmonie van ons Gem. Muziek corps heeft gewerkt. De ongeveer negentig uitvoeringen, op verschillende plaatsen der stad gegeven, spraken voor zich zelf. Zij gaven steeds aanleiding tot de grootste te vredenheid en vervulden zeker allen, die een open oog hebben voor het nut van een degelijk muziekcorps voor eene stad als de onze, met groote ingenomenheid, zoowel voor den leider van het corps als voor de leden er van. Woensdag avond was het ons een waar genoegen, kennis te mogen maken met het nieuwe, als door een tooverslag ver rezen, strijk-orkest. De samenstellingervan komt ons, wat betreft de verhouding van het kwartet tot de blaasinstrumenten, zeer gelnkkig voor. Nn en dan zon men in de forto's het eerste wat sterker willen hebben. De klank van het geheel, zoowel wat timbre als volume betreft, is zeer goed. Ook is er voldoende virtuosi teit, om met eenige zekerheid technische moeielijkheden in verschillende toonwerken aan te durven. De solovoordraohten bewe zen, dat er elementen in het orkest aan wezig zijn, die op degelijke wijze afwis seling in de programma's kunnen brengen. Het ensemble mag geroemd worden, ter wijl de voordrachtswijze, de rythmische duidelijkheid en heel de manier van werken ons den leider weer deden kennen als een even degelijk als smaakvol musicus, die met betrekkelijk geringe middelen inder daad veel weet te doen. 't Ligt niet ons plan nu reeds in bij zonderheden te treden over de uitvoering der verschillende nummers. De serie con certen, die ons wacht, zal aanleiding te over geven, dit later te doen. Wij bepa len er ons slechts toe hier de levenskracht van den jonggeborene te constateeren voor zooverre dit uit zijne eerste bewegingen mogelijk is. Wij roepen hem een harte lijk welkom toe. Dat allen, die ten onzent de muzikale kunst genegen zijn, de ver anderingen, welke het laatste jaar ons heeft gebracht zullen waardeeren en aan ons Gemeentelijk Muziekcorps hunne warme belangstelling zullen blijven toonen,is onze oprechte wensch, overtuigd als wij zijn, dat zonder die waardeering het jonge plantje zal gaan kwijnen en dorren eer het tot vollen wasdom en ontwikkeling gekomen is. Met genoegen vermelden wij nog, dat de sociëteit „Vereeniging" op Zondag 3 November a. s. een volksconcert zal geven en dat daarbij door het nieuwe strijkor kest het programma van Woensdag zal worden uitgevoerd. Zoo kan dan ook het groote pnbliek genieten van het corps, dat wij met trotsch het eigendom van allen mogen noemen. B. In de Raadszitting van Woensdag jl. werd in de eerste plaats besloten tot be strating en rioleering van de nieuwe wegen bewesten de Leideche Vaart. Daarna kwam het contract met de gas fabriek aan de orde. Nadat in den Raad te kennen was ge geven, dat men misschien geneigd zou zijn tot verlenging van het bestaande contract, hetwelk tot 1902 van kracht is, indien de Maatschappij de bestaande nadeelige bepalingen voor de gemeente en het publiek reeds nu wilde wijzigen, was er een voorstel van de gasfabriek inge komen om in plaats van voor f 0,09 het gas voor f 0,07 V» te leveren aan particulieren en aan de gemeente voor f 0.03. Voorts zou de Directie esn halve cent uitkeeren voor eiken knb. meter gas aan particnlieren geleverd, en eindelijk zou ze de fabriek binnen 5 jaren verplaatsen, alles op voorwaarde, dat het bestaande contract tot 1937 verlengd zou worden, en dat bij invoering van electrisch licht de gasfabriek de voorkeur zon hebben. Dit waren in hoofdzaak de bepalingen van de voorgestelde overeenkomt, welke aan de gemeente een bate van f 11.657 jaarlijks zouden verzekeren aan de parti culieren jaarlijks f 34,973 zon besparen. Het voordeel van het vrijvallend terrein der fabriek werd op f 56,000 geschat. B. en W. hadden met belangstelling deze aanbiedingen ontvangen, maar meen den na rijpe overweging, dat de gemeente grootere voordeelen kon bedingen, zoowel met het oog op hetgeen elders door de zelfde maatschappij aan gemeenten was toegestaan, als ook op de resultaten welke fabrieken in eigen beheer aan de gemeenten hadden opgeleverd. Ze stelden daarom voor te besluiten, dat de Raad niet ge negen was op deze voorwaarden de over eenkomst te verlengen. De Heer de Kanter was het met B. en W. eens, en wenscht geen contract aan te gaan, dan een zoodanig waarbij Haarlem evenveel voordeel heeft als door andere steden zijn verkregen. De Heer Macaré zon nog wel nader onderzoek door een commissie verlangen want, al is bij mede niet voldaan over hetgeen door de Directie wordt aange boden, hij meent dat de nadeelige kansen van het contract, ook niet nit het oog moeten worden verloren. De steenkolen kunnen in prijs stijgen, zooals ze thans reeds doen, en het electrisch licht, waar voor hij geen privilegie zon willen geven aan de fabriek, zou wel eens de overhand kunnen krijgen, in welk geval de dadelij ke vermindering der gasprijzen thans in het voordeel der gemeente zou zijn. Hij wensch- te de finantieele en economische zijde van het vraagstuk nader onderzooht te zien en niet het voorstel „sans phrase" ver werpen. De gasfabriek zou zeker wel tot nadere eoncessiën bereid zijn. De Heer Bijvoet wil eenvoudig wach ten tot de gasfabriek met nieuwe voor stellen komt. Bij de vorige behandeling der zaak is er veel te veel over gespro ken, hetgeen tot een slecht resultaat heeft geleid. De Voorzitter zegt, dat hier alleen de gedane aanbiedingen worden afgewezen. De gasfabriek blijft natuurlijk vrij andere voorwaarden aan te bieden. Bij het vorige contract was het niet uitgemaakt of de gemeente het recht had de gaspijpen af te snijden, waardoor de onderhandelingen bemoeielijkt werden. In dit contract, is men daarvan verzekerd en heeft de stad geen processen te vreezen, zoodat men in 1902 volkomen vrij zal zijn. Onbeslist blijft nog altijd of de Raad is voor eigen exploitatie of voor een verlenging van het contract. De Heer Prins meent dat het voorge stelde ofschoon het ook hem niet bevre digt, toch wel aanleiding geeft tot het openen van onderhandelingen. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. met 17 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen de Heeren Prins en Stoel, welke beiden een nader onderzoek noodig achtten. Twee nieuwe plannen tot uitbreiding van de gemeente, een aan het Sehoter- kwartier en een aan den Heerensingel, werden daarop aan den Raad ter vast stelling aangeboden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1