Éu# vangenis heeft haar man haar opgezocht en het vergrijp tegen hem vergeven. Nu heeft hij, naar hij verteld, zijn broer aan gegeven, om de belooning van 300, op de aangifte uitgeloofd, te verdienen, ten einde zijn wederhelft een knappen advocaat bij haar appèl te bezorgen. De vrouw te Wijngaarden, verdacht van mishandeling van haar stiefkind is thans op last der justitie in hechtenis ge nomen. Uit de vaart aan den Venneperweg te Haarlemmermeer is Vrijdag het lijk opgehaald van een zeventigjarig man, die den vorigen dag in besohonken toestand voor de arrondissements-rechtbank versche nen was om in appel te komen wegens een vonnis hem opgelegd door den kanton rechter. Men vermoedt, dat de man in dron kenschap te water is geraakt. Te Houtrijk en Polanen heeft men j.l. Zaterdag bij den winkelier H. de toonbanklade gelicht en circa 35 ont vreemd. Van dezen diefstal wordt verdacht een koopman in goudvisschen, die later in de richting naar Amsterdam is ver dwenen. Tot Secretaris-Penningmeester van den Grooten Ypolder is benoemd de heer Mr. Suermondt te Haarlem. Naar wij vernemen zal den 16 November a.s. ter openbare terechtzitting te Haarlem de zaak nader behandeld wor den van den voormaligen armmeester van het burgerlijk bestuur H. te Houtrijk en Polanen, waarbij 50 getuigen zullen worden gehoord. HAARLEM, 22 October 1889. De schoolwet, aangenomen in de Tweede Kamer met een belangrijke meer derheid, waarbij zelfs zeventien liberalen, vindt niet algemeene instemming in den landevan alle beter gezegd van vele zijden protesteert men tegen de aan neming door de Eerste Kamer. De adressen om hierin de Kamer van Vijftig tot overtuiging te brengen zijn legio. „Het laatste Noodschot'' is de titel van het Spectator-nummer, betrekking hebbende op de Nieuwe Schoolwet. Zes boogschutters met goedklinkende namen en nog eenige schutters wier bogen slechts zijn aangeduid, richten hunne pijlen, naar den vogel, de Wet. Zal 't bij aanleggen en niet raken blijven? Ook de Nederlandsche Maagd in „Uilenspiegel" bidt de Eerste Kamer: Wend gij in uw wijsheid de onheilen af, die men over mijn arme volk wil brengen. De beschuldigingen tegen de wet zijn vele. Dezelve samentrekkende, zooals de grieven over 't algemeen geformuleerd wor den, zijn de volgende punten vrijwel de belangrijkste lo. De strijd om de openbare school zal door de aanneming der wet niet beëindigd worden. 2o. Er zal geen rechtsgelijkheid bestaan tusschen de openbare en de bijzo rei ere school, wegens gedwongen schoolgeldhef fing op de eerste. 3o. Opleiding der onderwijzers zal veel te wenschen overlaten. 4o. Het schooltoezicht op de bijzondere sohool zal weinig beteekenen en het peil van het onderwijs dalen. 5o. Een scheiding zal in 't leven geroe pen worden tusschen de kinderen des volks, die van jongs af vijandig tegenover elkander zullen staan en 6o. Zal bij de bevoorrechting van het bijzonder onderwijs bij vele gemeente besturen de prikkel worden weggenomen, om de openbare school naar eisch in te richten. Stellig wacht de Eerste Kamer een zware taak. Tegenover den duidelijk uit- gedrukten wil der vertegenwoordiging, rechtstreeks door het volk gekozen, staan de vijftig mannen evenzeer afgezonden om het volksheil te bevorderen of te bewerken, maarafgezonden langs een omweg, de Provinoiale Staten. Welke der twee beginselen, de Tweede Kamer met haar anti-liberale meerderheid, of de Eerste Kamer met haar liberale zal ons een schoolwet bezorgen, die aan geen der zes bovengenoemde euvelen mank gaat? De strijd verplaatst zich bij aanneming der wet. De tegenstand zal te heftiger worden, naarmate de voordeelen, toegekend aan het bijzonder onderwijs, blijken de openbare te drukken, en het zou heel goed mogelijk zijn, dat de wederzijdsche ver bittering toeneemt. „Ach, waren alle menschen wijs", zucht de oude Dirk Eafelszoon. Maar de goede dichter vergeet, dat in een wereld vaa enkel wijzen het leven even saai en ver velend zou zijn, als in een wereld van gekken onbestaanbaar. Het begrip van „wijs" het blijkt bij de schoolwet is echter verschillend. Zoo vindt de een wijsheid in de verzuchting van de Neder landsche maagd van Uilenspiegelde ander zal die hoogst engepast vinden. Zoo blijft er wrijving, schuring, opwinding bestaan, en dat is ook al niet kwaad, al leert het volk er alleen maar uit, zijne belangstelling te betoonen in zaken, die thans zijn koude kleêren niet raken. Belangstelling in dat gene wat hem als burger na aan 't hart behoort te liggen bestaat in Nederland niet. Moestal is het volk onbekend met de wijze waarop het geregeerd wordt. Het kan op verschillende wijzen goed gaan, is de flauwzoete, onuitgesproken veront schuldiging van de natie, die door deze meer dan christelijke gelatenheid een speel bal wordt van partij belang. Het tiende Jaarverslag der Vereeni- ging tot ondersteuning van hulpbehoevende gepensioneerde Onderofficieren en Minde ren van het Nederlandsche Leger bevat de volgende bijzonderheden Gedurende het vereenigingsjaar 1888- 1889 ontvielen der Vereeniging door over igden drie leden van verdienste. Het getal afdeelingen bleef op 23 dat der correspon dentschappen op 25. Op 31 Augustus 1889 bedroeg het getal beschermers, en beschermvrouwen uit de Burgerij, bijdrage per jaar 10 tot 25 432dat der donateurs en dona trices bijdrage van 1 tot 10 per jaar 3007; Uit het actieve Leger, Officieren Besohermers 18Offioieren Dona teurs 954; Onderofficieren en Minderen Donateurs 2982Gewone Leden, gepen sioneerde Onderofficieren, Korporaals en Minderen 934. De ontvangsten beliepen 19734.57®, de uitgaven 18402.07, saldo 1332.575 Onder de uitgaven komen de volgende merkwaardige posten voor, welke kunnen dienen om den geest en de werking der Vereeniging in het licht te stellen: Voortdurende onderstand aan 18 leden, ƒ1165; periodieke uitkeering in Novem ber 1888 aan 250 leden en 83 weduwen ƒ4162.50; Idem in Februari 1889 aan 220 leden en 80 weduwen 3862.50; in dringende omstandigheden 178 gratificaties aan leden en 85 weduwen ƒ2817; aan 5 weduwen van wijlen actief dienende Onderofficieren 200; aan 6 weduwen wier echtgenooten voor het ontstaan der Vereeniging zijn overleden ƒ100; voort durende onderstand aan 12 Oudstrijders en 1 Oudstrijderes 463aan 109 Oud strijders op 's Konings verjaardag 1090. Het gezamelijk bedrag van deze uitkeeringen beloopt f 13860. Het aanstaande kinderfeest, te geven door de Vereeniging „Djor Vermaak tot Nut", zal plaats hebben den 6 December a.s. De hofmechanicus Bamberg zal alsdan voor de kinderen optreden. De heer August Junkermann, de be roemde Beuter-vertolker, bezoekt op zijne kunstreis door Duitschland, Holland, Zwit serland, Oostenrijk-Hongarije en Rusland ook onze stad. Junkermann is een groot humorist, als zoodanig volkomen geschikt om de gees tige Reuter-literatuur volkomen tot haar recht te doen komen. De buitenlandsche pers heeft niets dan lof voor Junkermann's optreden, en bij den grooten roep, die hem vooraf gaat wordt zijne komst door velen met belang stelling tegemoet gezien. Door het Bestuur van de sociëteit „Vereeniging" zijn de volgende datums vastgesteld voor muziekuitvoeringen van het Strijkorkest van het Gem. Muziek corps Woensdag 30 Oct., Woensdag 13 Nov., Maandag 2 Dec., en Donderdag 26 Dec. Deze Concerten zijn toegankelijk voor de Leden met twee dames. Op Zondag 24 Nov. en 15 December zullen Volksconcer ten gegeven worden toegankelijk voor het publiek tegen betaling van 25 cents de persoon. De Heer Mr. E. A. Jordens, Burge meester van Haarlem, is door Z.M. den Shah van Perzië benoemd tot Ridder 3e klasse en de heer F. W. van Eeden, directeur van het Koloniaal Museum aldaar, tot Ridder 4e klasse der Leeuw en de Zon van Perzië. 11. Zondag namiddag is een 6-jarige knaap in het Spaarne gevallen, maar ge lukkig spoedig gered door een schipper die aldaar in de nabijheid met een schuit lag. Maandag avond is door middel van insluiping uit de gang van de Burgeravond school aan de Nassaulaan een jas van een der leerlingen ontvreemd, vermoedelijk door een jongen, die getracht heeft den jas te beleenen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Een voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of lo« werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister Een voor breister. Een voor kookster. Een voor baker. Een voor loopmin. Particulieren en werkgevers, die van deze aam biedingen wenschen gebruik ti maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) KENNISGEVING-. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 Staats blad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 10 Oct. j.l. aan P. Goedkoop Dz. Directeur der Werf „Conrad" vergunning is verleend tot uit breiding Yan zijne inrichting door het plaatsen van nieuwe gebouwen in het perceel aan den Spaardammerweg No. 6 Kad. Sectie G. No. 171 172. Haarlem 16 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. I)e Secretaris. A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 10 October j.l. aan H. Pieters vergunning is verleend tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de Barteljorisstraat No. 7 Kad Sectie C. No. 768. Haarlem, 16 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge Art. 5 der Wet van 28 Juui 1881, (Stbl. no. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78), ter openbare kennis, dat is inge komen een verzoekschrift van P. H. van Leeu wen, geboren van de Geer om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Boogaardstraat no. 24. Haarlem, 17 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. HONDSDOLHEID. BEVELSCHRIFT. De Burgemeester van Haarlem. Overwegende dat in deze gemeente weder een geval van hondsdolheid is voorgekomen; Gelet op de artikelen 2 en 3 der wet van 5 J unij 1875 (Staatsblad No. 110), BEVEELT: dat gedurende vier maanden, te rekenen van heden, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geen openbare middelen van vervoer zijnde) in deze gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan eene ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het door den Minister van Binnenlandsche Zaken vastgestelde model, dat ter Gemeente Secretarie ter bezigtiging ligt. Haarlem21 October 1889. De Burgemeester voornoemd, E. A. Jordens. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge Art 5 der Wet van 28 Juni 1881, (St. No. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. No. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. No. 78) ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrifi van E. van der Vlerk om ver gunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Kleine Houtstraat No. 34. Haarlem, 21 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. De Secretaris A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge Art. 5 der Wet van 28 Juni 1881, (Stbl. No. 97) gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. No. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. No. 78), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van W. van Dijk om vergunning: tot het verkoopen van sterken drank ln het klein in het onderhuis van het perceel aan de Smede- straat No. 22. Haarlem, 21 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. De Secretaris A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge Art. 5 der Wet van 28 Juni 1881, (Stbl, No. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. No. 5-1) en bij die van 16 April 1885- (Stbl. No. 78), ter openbare keunis, dat is inge komen een verzoekschrift van W. H. Augsburger om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in bet benedenvuorhuis van bet per ceel aan de Schoutensteeg No. 5. Haarlem, 22 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd. E. A. Jordens. Be Secretaris A A. Land. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli tie, die dage lijks (uitgezonderd des Zondags)- van 's middags 12 tot 2 ure voor da eigenaars terug te bekomen zijn. Een uncer (weegtoestel). Een cigaret- tenkoker waarin een paternoster. Een notitieboekje. Eenige boezelaars. Ee nige muilkorven. Twee R. K. Kerkboe ken. Twee Protestantsche Kerkboeken. Een zakdoek waarin twee zakdoeken en een llesch. Een Borstel. Een oud manteltje. Een rijtuigmoer. Een ijze- ren schepper. Een ijzeren hoepel. Een boezeroen. Een portemonDaie met eenige sleuteltjes. Een Kinderpantoffel. Een kinderschoentje. Een blauw kin derwantje. Eene portemonnaie met eenig; geld en een sleuteltje. - Een blauwe strik. Eene horlogeketting. Twee sleutels aan een lint. Een schroefsleutel. Een sleutel. Terug te bekomen bij den heer D. Bij- leveld, Jansstraat No 13, een granaten armband van 3 snoeren met gouden slui ting. Idem bij den beer Sneltjes, Jans straat No 27, een vouwstoeltje. Idem bij P. Zegwaart, Lelistraat No 11, een nikkelen potloodhouder. Idem bij Steen man, Tulpenstraat No 133, een manshemd. Idem bij H. Roosdorp, caféhouder van de uitspanning6plaats „Kraantjelek" ge meente Overveen, een zwartharigen bond voorzien van een lederen halsband met dito muilkorf. Idem bij J. A. van 't Riet, caféhouder „Kennemerland", ge meente Bloemendaal, een bruin-langhari- gen hond. In een der tramwagens achtergelatenr Een paraplnie. Een pakje garen. Een sleuteltje. Aangifte is gedaan van het vermissen van eene juweelen doekspeld in den vorm van een vierkant, één groote diamant in het midden met twaalf kleinere diamanten daaromheen, die in zilver gevat zijn waar van de bezitter wordt aangeraden zich aan het Politiebureau te vervoegen. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 21 October. Itoode tarwe f 6. Witte tarwe 6.60 7. Haver 3.30 3.37s. Paardenboonen 5.75. Bruine boonen 9.15. Groene erwten 5.7. Bruin mosterdzaad 16. Marktbericht van 17 October. Aardappelen. Aang. 790 verk 410 H. L. L. pr. ƒ2.00 H. pr. 2.75. Appelen. Aang. 14 verk S. H. L. L. pr. ƒ4.00 H. pr. 7.00. Peren. Aang. 6 verk2 H. L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ6.00. Markt van 21 October 1889. Aardappelen. Aangev. 490, verft. 470, H.L, L. pr. 2.00 H. pr. 3.75 p. H.L. Appelen. Aangev. 290, verk. 210, H.L, L. pr. 3.00 H. pr. 8.00 p. H.L. Peren. Aangev. 90, verk. 60, H.L. L. pr. 3.00 H. pr. f 7.00 p. H.L, Boter. Aangev. 281, verk. 281, K.G. L. pr. f 1.40 H. pr. 1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 86, verk. 79 stuks. L. pr. 7.00 H. pr. 16.00 p. Btuk. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 24 Oct. 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerma». PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 1...Mendelssohn. 2. AdagioKühmstedt. 3. Sonate No. 2Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risolnto. 4. Ave MariaLiszt. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2