HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 87. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 2 November 1889. op ZONDAG 3 Nov. 1889. Nederd. Herv. Kerk. Ingezonden. Nieuwsberichten. telephoonnummer TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommera 3 centen per otuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor de Stichting te Doetinchem, tot opleiding van Predikanten voor de Ned. Herv. Kerk; in alle beurten der Ned. Herv. Gemeente, ■uitgezonderd de Kinderkerk en Namiddagbeurt. Gedenkdag der Kerkhervorming. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Nam. 2 nre, Knottenbelt. 34e Zondag. 'b Avonds 6 ure, N. de Jonge, pred. te Brussel. (Over hetgeen God doet in Brussel.) Nienwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Smeding. Maandag 's av. 6 ure, Snethlage. Open bare cateohisatie. Matth. 10 24 vv. Dinsdag 's av. 8 ure, Uitvoering van de Chr. Zangvereeniging „God is mijn lied." Sprekers Swaan en Smeding. Woensdag 's avonds 7 ure, Moetou. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, J. JE. Pfender, pasteur a la Haye. Fête de la Reformation. Collecte pour la Société de l'Histoire des Eglises Wallonnes. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure. Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. Gedachtenis der Kerkhervorming. Collecte voor het Liefdadigheidsfonds. Avonds G nre, Mees. Kerk der VereenigdeBoopsgezinden Voorm. 10 nre, de Vries. 1s Av. G ure, Craandijk. Doopbediening. Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Hermaarden. Collecte voor de Gnstaaf Adolf Vereeniging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, A. K. JE. Horst, van Lochem. Kerk der Broedergemeente. Vm. 10 nre, N. de Jonge, pred. te Brussel. Donderdag 's av. 8 n., /Urns.Voorbereiding. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 nre, Moeton. Bijbellez. Luk. 13 18 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Snethlage Bijbellez. Lokaal v.de Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's av. 8 n., Knottenbelt. Bijbellez. De leerliugeu van den heer Post zullen deza vreek weder op de gewone uren worden verwacht. Ds. Smeding hericht met dankzegging de ont vangst van 1,63® uit het busje van den heer Post, voor de Chr. School voor On- en minver mogenden. Ds. Knottenbelt hericht met dank te hebben f ontvangen van de Chr. Zftngvereeniging„Halelajah' de opbrengst der collecte hij de zanguitvoering iï de Groote kerk op Maandag 28 Oct. j.l., ten he- drage van ƒ28,83 voor de .Middernacht-zending. [je predikanten der Ned. Herv Gomeeute be velen zich zeer aan voor de ontvangst van hijdra- gen voor het werk der evangelisatie van Ds. do Jonge te Brussel. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Herdenking der Kerkhervorming. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. is Avonds 6Vz nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2Va ure, J. D. van Arkel. Donderdag. 's Avonds 7 nre, Bijbellez. in „Maranatha. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuilman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Pest. Avondmaal, 's Avonds 6 nre, M. Buchli Pest. Dankzegging. Woensdag. 's Avonds 6 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 nre, D. Beeckman, Pred. te Breda. Bevestiging van O. van Koetsveld, C.Es. Nam. 2y2 nre, C. van Koetsveld C.Ei. Intrede. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Collecte voor de Gnstaaf Adolf Vereeniging. Spaarndam. Voorm. 10 ure, JIV. Hilhrander, Godsdienstonderwijzer. Velsen. Voorm. 10 nre, Tl. Waardenburg. 's Avonds 61/2 ure, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2V2 nrei O. Schrieke. L'épée de Roland, la fameuse Dtiren- dal, a êté célébrée par nos anciens chroniqueurs. Larousse. Met belangstelling begon ik de lezing van bet in het Advertentieblad van Dinsdag voorkomende opstel van Dnrendael. „Zie daar" dacht ik bij mij zeiven, „een strijder, die, in tegenstelling met zooveel anderen, beter met het wapen dan met de pen kan omgaan hij begint met een regel van de Musset verkeerd te eiteeren (bet is hem ook niet ten kwade te duiden, dat bij niet op de Franscbe school is geweest) en verder slaat hij als een ware Dnren dael met zelfvertrouwen door de spinne- webben der spraakkunst heen. Jnist daar door kan zijn opstel vermakelijk worden. „Ga maar voort, Dnrendasl," dacht ik bij mg zei ven, „hak er maar dnchtig op los en evenals Uw naamgenoot zult gij in de geschiedenis beroemd worden." Ik las echter het stak tot het einde en waarlgk het viel mij tegen, niet om de vele taal- en stijlfouten, die ik ver wachtte, maar ik was teleurgesteld door de flauwe en kinderachtige wijze waarop de inzender niet de verouderde schut terij-wet of de schutterlijke toestanden maar de leden der schutterij (Oflioieren, onderofficieren en minderen) hekelde, hen, wien het toch waarlijk niet aan ijver, toewijding en plichtbesef ontbreekt. De Schutterij is onvolmaakt, de wet van 1827 verouderd, zelfs slecht, maar door zontelooze ingezonden stnkken zal zij niet verbeteren. Neen, Dnrendaelzeg liever aan Uwen meester Roland, dat hij op zijn „Olifant" blaze, op dien ivoren hoorn, die, zooals de geschiedenis ons meldt, van Noord tot Znid en van Oost en West gehoord werd en daarom ook in staat is in ons land bg geheel het Yolk die geestdrift op te wekken die elk Vaderlander moet bezielen. Want dan zal het geschal ook wellicht het Binnenhof bereiken en kan daardoor de oorzaak zgn, dat ons een nieuwe schut- tergwet gegeven wordt voor het te laat is Blijf das voorloopig in de schede Dnren dael, maar toon U den naam, dien gg hebt willen aannemen waardig, wanDeer zulks wat God verhoede ter ver dediging des Vaderlands noodig mocht wezen. En dan zullen Uwe daden, hoop ik, beter zgn dan Uw geschrijf van thans. Een korporaal der Infanterie. (Adspirant schutter). HAARLEM, 1 November 1889. Werd vroeger reeds met ingenomen heid melding gemaakt van het feit, dat de beroemde Koninklijke Wurtemberger tooneelspeler August Jnnkermann Neder land zon bezoeken als Fritz Reuter-ver- tolker, thans kan medegedeeld worden dat deze hoogbegaafde persoonlijkheid den len November te Amsterdam optrad en vervol gens ook Haarlem zal bezoeken. De werken van Reuter onderscheiden zich hierdoor van andere, dat de voor dracht ervan even geschikt is voor de concertzaal als voor het tooneelJnnker mann maakt van deze eigenschap een pas send en goed doordacht gebruik, zelfs zoo dat mannen als Mylins en andere gunstig bekend staande critici met onverholen ach ting van hem gewagen. En het is niet in Dnitschland uitsluitend, dat hij hoog staat aangeschreven ook de voornaamste Ame- rikaansche bladen stemmen mede in den lof. Het zijn alweer de heeren Gebr. A. van Lier, die August Jnnkermann bg het Nederlandsche publiek inleiden. Dat het Haarlemsche publiek van zijne belangstel ling zal doen big ken als de onovertroffen actenr te Haarlem optreedt, is te verwach ten. Bij ds Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing van vier en twintig gemachtig den in het kiesoollegie der Ned. Herv. gemeente alhier, is Woensdag bij de stem opneming gebleken, dat de kandidaten der Kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" met groote meerderheid zgn gekozen. Door den Protestantenbond waren bij deze ver kiezing geen kandidaten gesteld. Het was Woensdag avond in de Concertzaal van de Sociëteit „Vereeniging" weer recht aangenaam en gezellig. Het strijkorkest van ons Gem. Muziekcorps gaf er zijn tweede concert. De leden der So ciëteit en hnnne dames waren flink op gekomen en volgden met de grootste be langstelling de uitvoering van het aan afwisseling rgke programma. Die uitvoe ring was, naar onze meening, nog beter dan bg het eerste concert. Over het alge meen werd er losser en vrger gespeeld en was de stemming van het koper onder ling beter, dan de vorige maal. Alle num mers liepen goed van stapel en maakten, elk naar hunnen aard, een hoogstaange- namen indruk. Bg alle bleek, dat er duoh- tig gestudeerd wordt en de Heer Krien» zgn taak lang niet gemakkelijk opneemt. Aan welgemeende blijken van ingenomen heid ontbrak het de uitvoerenden niet. Het kenrig gesohreven werkje van Gillet „Loin du Bal" werd na de uiterst fijne smaakvolle voordracht gebisseerd. De solo voordrachten, zoowel van de hobo als van de violoncel voldeden uitstekend. De Heer Blaser speelt met een mooien toon. Het timbre ervan is week, in goeden zin, en daardoor sympathiek. De „Romance" van Lnbeok maakte veel indruk. In sommige der ensemblewerken, waarin de cel nn en dan op den voorgrond trad, behandelde hg zgn instrument met veel waardigheid en toonde zich een uitnemend cellist. Zijne opname in ons mnziekcorps mag zeker eene groote aanwinst genoemd worden. Het derde Concert zal plaats hebben op Woensdag 13 November a. s. B. -- Wie zich eene lastige schoonmama steeds voorstelt in de gedaante van eene „alte böse Sieben" kon uitdien waan ver lost zijn geworden, wanneer hij de eerste abonnements-voorstelling van het Neder landsche Tooneel Donderdagavond had bijgewoond. In Mevrouw Noirel, de Hollandsche vertaling door Ising van Sardon'e „Belle Maman," gaf ons Mevrouw Frenkel-Bonw- meester eene schoonmama, die door hare lastige liefheid en hinderlijke aanvalligheid, de geheele huishouding van haren schoon zoon, den i'arijschen notaris Thévenot, op stelten brengt. Zoowel in dit als in het voorstukje „Ik eet bij mijne moeder" waren de rollen goed bezet. Vlot en vlug en toch, zonder dat men te kort kwam in dictie, werden beide comédies gespeeldjuist zooals dit behoort bg stukken, wier gewaad wel Nederlandsch geworden, maar wier innerlijke geest geheel Fransoh is gebleken. In het bijzonder de verdiensten der ver schillende artisten te releveeren, kunnen en willen wij nietwe zouden hebben „l'embarras du choix." Het nitstekendst van allen hebben ons Mw. Frenkel als Mevrouw Noirel, Tourniaire als notaris Thévenot, Morin als Boudinois voldaan. Van de overi ge damesrollen voldeden ons bijzonder Mevrouw Holtrop als Susanne en Mej. Lorié als de kamenier. Hoe meer men in de gelegenheid is onze vaderlandsche krach ten op tooneelgebied te vergelijken met buitenlandsche,hoe inniger onze overtuiging zich vestigt, dat zij het op waardige wijze knnnen opnemen met de vreemde gezel schappen, als somwijlen onze goede Spaar- nestad bezoeken. Zou bv. om maar een voorbeeld te noemen Mevronw Frenkel in de rol Mw. Noirel zooveel minder voldoen dan bijv. ik neem maar de eerste de beste actrice van naam Madame Saignard, die we laatst genoten hebben? Bij alles wat ons tooneel nog verbetering behoeft, staat het bg mg nog niet vaBt, dat onze vaderlandsche acteurs zooveel minder zgn dan de buitenlandsche. Nu het Nederlandsch tooneel op zulk een goeden weg is, verdient het niet halver wege te big ven steken, maar den steun van allen, die het wel meenen met ons vaderlandseh tooneel. Die goede gezindheid toone zich dan in de allereerste plaats in eene groote opkomst en in dit opzicht waren wij, Donderdagavond wel zoo tame- lijkjes tevreden, maar niet voldaan. Een grootere opkomst toone een volgenden keer de belangstelling van ons Ilaarlemsch publiek in het uitstekend spel onzer va derlandsche artisten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1