HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 95. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 23 November 1889. op ZONDAG 24 Nov. 1889. Nieuwsberichten. telephoonnümmee TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommere 3 centen per atnk Prys per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Moe ton. Nam. 2 are, Stcaan. 36e Zondag. *s Avonds 6 ore, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Maandag 's av. 6 ure, Swaan. Open bare catechisatie. Matth. 1125 vv. Woensdag 's avonds 1 ure, Smeding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Swaan. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. Ged. Oudegracht Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Donderdag 's av. 7 Vs ure, Schotel. Lutkersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luk. 14 15 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snelhlage. Bijbellez. Lokaal v.de Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellez. Ds. Swaan is voornemens a.s. Maandag zijoe cateehisatiëu te beginnen. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Colleote voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2V2 ure, 1). van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuilman. Nam. 2Vs ure, J. Kuilman. Doopsbediening. Woensdag. 's Avonds 6V2 uur, J. Kuilman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Woensdag. 's Avonds 6 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure; C. van KoetsveldC.Ez. 's Avonds 6 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergenia. Donderdag. 's Avonds 7 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 6 V2 ure, II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, K. Loggers. Candidaat tot den H. Dienst. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke, Voordrachten in Teyler's Stichting Woensdag avond was een avond aan de letterkunde gewijd voor hen, die zich naar Teylers leeszaal hadden begeven om een voordracht bij te wonen van Prof. J. ten Brink. Hij vertelde ons een parabel van een man die een schoonen hof met vrnchtboomen van zijn voorvaderen had geërfd, die ech ter daarmede ontevreden, de schoone vruch ten versmaadde, de boomen liet omhakken, nieuwe aarde liet aandragen en nienwe boomen plantte maar te iaat ontdekte, dat hij in zijn ijver voor het nieuwe zich van alles beroofd had. Zoo gaat het thans ook in de kunst. Men wil van de onderen niets weten, men begint een nieuw tijdperk, maar wacht te vergeefs op de vruchten der nieuwere richting. Elke knnst, de letterkundige zoowel als de schilderkunst, rust op de traditie, en neigt ten ondergang als zij dezen ouden stam, deze baan wil verlaten. Het nihilisme in de kunst is onmogelijk. Elke knnst is nationaal. De Spaansche knnst moet Spaansch, de Nederlandsche Nederlandsch blijven. Zij kan haar karak ter niet verloochenen, en daarom zal ook onze knnst nationaal zijn of zij zal niet zijn. Wat is dan wel het eigenaardig ka. rakter onzer kunst. Ons volk heeft zijn eigen bodem gemaakt en is daaraan gehecht, is patriottisch als geen ander. De voortdurende strijd voor het bestaan heeft het praktisch gemaakt in hooge mate, en de scheepvaart en handel, die zich ontwikkelden door de gnnstige ligging van ons vaderland, schiepen rijk dommen, die weldra de aanleiding werden tot den bloei der knnst. Daaruit laat het zich verklaren dat onze kunst niet verhe ven, maar plat en praktisch en realistieseh is bovenmate. Helder, verstandig en nuttig was onze volksaanleg in de knnst bovenal gericht op het komische, humoris tische en satyrische. Griekenland en Rome mogen het dramatische bemind hebben, bij ons is het komiesche de hoofdtoon onzer letterkundige knnst. Reeds het dierenepos in de Midden- eenwen, in 't bijzonder Reinsert de Vos, toont hoezeer we daarin andere na tiën overtroffen. Bij het eerste optreden eener zelfstandige letterkunde mnntten onze schrijvers nit in de klnyten of kluch ten, waarvan er twee, eene getiteld „Schuif- man" en eene andere getiteld „Van onze lieve Here minnevaart'door spreker werden verteld. Roemer Visser schreef zijn Sinne- poppen terwijl Jan Steen, Frans Hals en de Bran het leven van onze voorvaderen in de herberg en bij hunne gastmalen vereeuwigde. Éten en drinken is schering en inslag by alles wat we van hen zien, Huygens, een van onze aristocraten, schrijft de klncht van Trijntje Cornelis, en hoewel spreker nog al iets durfde te zeggen, waagde hij het toch niet hieruit iets voor te dragen, niettegenstaande Hny- ghens zelf deze klncht in zijn eigen hnis liet opvoeren voor den Franschen ambas sadeur. Hnyghens zoon vermeide zich in het opteekenen van hetgeen hij aan tafel hoorde, maar zijne aanteekeningen zijn van dien aard, dat de Hollandsche Acade- j me van Wetenschappen ze niet durft uit te geven. In later tijd verschijnt Bredero en zijn klacht van de koe mede door spreker voorgedragen, liet zich reeds beter hooren. Echte hnmor en fijne scherts vinden we echter eerst in de meesterstuk ken van Betje Wolf en Aagje Deken, en hierbij verwijlde de spreker gernlmen tijd. Reeds een vorig jaar had hij ons de meest treffende episoden nit die echt Hollandsche romans herinnerd, wel een bewijs dat zijns inziens niet genoeg op hnn sohoonheid kon worden gewezen. Daarin verhief zich de echt nationale knnst tot een vroeger ongekende hoogte. Van Lennep, Staring, van den Bergh, Bogaerts, van der Linden, Piet Paaltjes en de Gene- stet, bovenal deeenige Nicolaas Beets, wer den als echte typen van onze letterkunde in deze eeuw door spreker aangehaald, en eindelijk besloten met te herinneren aan hetgeen in den aanvang was gezegd dat, wil men vertrouwen hebben in de toekomst van onze knnst, het echt nationale ka rakter daarvan moet worden gehandhaafd. HAARLEM, 22 November 1889. Door den heer D. A. Weyhnisen, onlangs alhier overleden, is aan de ver eeniging van den H. Vincentins aPaulo te dezer stede vermaakt een legaat groot /"500 endoor wijlen Mej. Wed. J. Bersee geb. Kroon, aan het R. K. kerkbestuur van den H. Antonius twee legaten, elk van f 100, als één tenbehoeve van het Mariage8ticht uitsluitend voor de armen scholen en één aan de R. K. Kerk van den H. Antonius alhier. Door Regenten van het Hofje van Bakenes alhier is aan die gemeente ten behoeve van het Stedelijk Museum van Schilderijen en oudheden op het Raad huis ten geschenke aangeboden het por tret van Dirk van Bakenes stiohter van gemeld hofje en in het begin der 16e eeuw is overleden. Door wijlen den heer J. L. van Os alhier is aan de Israêlietische armen dier gemeente besproken een legaat groot f 100 en aan het Israëlietisoh kerkgenoot; schap een legaat van gelijk bedrag. De jaarlijksche turfcollecte, Woens dag gehouden door het Roomsch Katholiek Armbestuur, heeft opgebracht de som van f 734.49. Donderdag avond had in den Schouw burg alhier de Wedstrijd in uiterlijke welsprekendheid plaats, uitgeschreven door de Letterlievende Vereeniging J. J. Cre- mer", waarvoor beschikbaar gesteld waren twee gouden en twee zilveren Eerepen ningen. Voor de eerste afdeeling, Ernstige Voor drachten, hadden zich aangemeld vijf spre kers, voor de tweede afdeeling, Komiesche Voordrachten, mede vijf sprekers. l'n de eerste afdeeling werd de eerste prijs, een gouden eerepenning, behaald door den heer H. J. Garvelink van Uitgeest met de voordracht van, Uit het Leven, door J. J. L. ten Kate, de tweede prijs een zilveren eerepenning door den heer B. Reigenberger van Doetinchem, met de voordracht vanDe Priesterzegen, Twee beelden, door Estella Hertzveld. In de tweede afdeeling werd de eerste prijs, gouden eerepenning, behaald door den heer A. Vrylandt van Amsterdam met Proeve van Voordracht der eerste tien regels van Tollens gedichtDe Overwin tering op Nova Zembla, in zes verschil lende karakters. De tweede prijs, zilveren eerepenning, werd toegekend aan den heer J. C. van der Grijp van 's-Gravenhage met Reciteer- wedstrijd ten platten lande door J. C. V. d. G. De jnry bestond nit de Heeren F. Allan,' Dr. W. B. J. van Eyk, W. C. Goteling Vinnis, J. H. Krelage en M. J. Mees. Onmiddelijk na afloop der voordrachten had de beoordeeling plaats, waarna de prijzen door den Beschermheer der Ver eeniging, de Heer J. C. Cremer, met eene hartelijke toespraak werden uitgereikt. Op het Mnseum van Kunstnijver heid alhier zullen a.s. Zondag en vol gende dagen nog eene merkwaardige ver zameling afbeeldingen, reprodnctiën van werken der Italiaansche schilderschool, van diverse antieke beeldhouwwerken ten toon gesteld zijn. Deze verzameling werd grootendeels door een belangstellend lid aan het mnsenm ter exploitatie afgestaanverder werd nog eene zeer schoone verzameling oud Delftsch aardewerk, gekleurde en blauwe schotels, aan het museum in bruikleen gegeven. Des Zondags is de toegang vry. - Voor de door B. W. gedane aan besteding van het maken van rioleering en bestrating in de Vooruitgang- de Ver lengde Teylerstraat en in de ten zuiden daarvan gelegen projectstraat zijn ingele verd tien biljetten. Laagste inschrijving van de Wed. A. Reinders Jr. voor 3823, aan wie het werk is gegund. Wij maken onze belangstellende le zers opmerkzaam op de in dit blad voorko mende advertentie betreffende het concert van het strijkorkest van ons gemeentelijk muziekkorps op Zondag a.s. Voor hen die geen leden der Sociëteit zijn, biedt dit con cert een aangename, misschien wel de eenig- ste gelegenheid aan met dit deel van ons muziekkorps kennis te maken. De kennis making kan zeer aangenaam zijn. Het programma geeft werken, die zeker zeer in den smaak zullen vallen. Wij ver wachten dat velen hunnen a.s. Zondagavond aan dit concert zullen geven, temeer daar de entréeprijs zeer laag gesteld is. Bij de godsdienstoefeningen der Nederdnitsoh Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 24 November, des voorm. te 10 ure en des nam. te 6 nre in de Noorderkerk optreden de Heer C. Boon van Bodegraven. Woensdag 27 November des avonds te acht nre, Ds. J. Langhont. Maandag ochtend is op den staats spoorweg tn8schen IJselmonde en Ridder kerk een trein van achttien wagens ge laden met sniker ontspoord. De locomotief zat diep in het zand en een aantal wagens werd verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de treinenloop ondervond vertraging.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1