HAARLEMSCH Eerste Blad. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. 144. van WOENSDAG 27 November 1889. Kaas- en Veemarkt. VELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote lettere naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 wre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De BURGEMEESTER van Haarlem brengt ter kennis, dat de Kaas- en Veemarkt, die zou gehouden worden op 25 December e. k., dit jaar zal plaats hebben op Vrijdag 27 De cember. Haarlem, 16 November 1889. De Burgemeester voornoemd: E. A. JORDENS. St. Nicolaas. De tijd stroomt voort; de tijden verande ren, de toestanden wijzigen hunne vormen, hier ontplooit zich een karakter, waar men het 't minst verwachtte, daar gaat een ander ten onder zonder de aandacht getrokken te hebben, doch alleen het wezenlijk goede blijft bestaan, al ondergaat dit soms ook eene vormverandering. Zie ons St Nicolaas- feest; reeds in vroege tijden zijn bij ons spo ren van het feest te ontdekken. Onze Jan Steen, de meest hnmoristiesche kunstenaar uit den bloeitijd van onze vaderlandsche kunst, kiest reeds den St. Nicolaas-avond tot het onderwerp vaneen zijner meesterstuk ken en na hem zgn nog velen gevolgd, die het niet beneden zieh rekenden den goedigen, vromen bisschop in beeld of schrift te herdenken. Doch in den loop der tijden heeft ook deze feestviering zich gewijzigd, zoo zelfB, dat elke stand en elke leeftijd een offer brengt aan, ot ontvangt van den verschijnenden en verdwijnenden heilige. Sedert de laatste dertig of veertig jaren hebben de vijfde en zesde December gaan deweg eene groote beteekenis verkregen in ons volksleven. Bepaalde het zieh vroeger tot een kin- ■derfeestdag op 6 December; in den loop der jaren namen ook de volwassenen deel aan de feestviering en spannen nering doenden zich in, tegen dien tijd goed voor zien te zijn ten einde aan de dikwerf hooggestelde eischen hunner clientèle te voldoen. Met welk succes dit geschiedt men doorwandele slechts onze straten en versteld staat men over de vindingrijkheid en den goeden smaak op verschillende plaatBen tentoon gespreid om het publiek de keuze gemakkelijk te maken. Hij moet wel een standvastig man zijn die niet medegesleept wordt in den maal stroom; heel knap is hij, die dekoorden der beurs bij zoo'n gelegenheid weet vast te houden. En'tis maar goed ook Dat er tenminste één dag in het jaar zij, waarop de geheele burgerij, zij 'tdan ook ten koste van wat geld, in eene feestelijks stemming verkeert; bigde gezichten om zich heen te zien, dankbare harten aan zich te verbinden is óók wat waard en daaromHoog, het St. Nicolaasfeest Waarmede zullen wij onze betrekkingen op de meest kiesche wijze een blijk van onze liefde geven Mogen deze vragen in deze dagen vele malen gehoord worden Men zegt wel eens, het is zaliger te geven dan te ontvangen, doch niet altijd is dit waar. Als uw op den avond van den vijfden December de eene of andere verrassing bereid is, honderd tegen een, dat het U aangenaam stemt, even aangenaam als dat gij den een of anderen stnmperd, die niet te veel ondervindt van het goede der wereld, een gelukkigen St. Nicolaas-avond bezorgt. Er zijn werkelijk dit jaar weer zooveel aanstalten gemaakt om het koopend publiek goed te ontvangen, dat een wandeling door de stad op een fraaien avond alleszins looDend is. Getrouw aan het gebruik bieden we ons geleide aan op den weg door onze straten, die er bovenal des avonds, op hun voor- deeligst uitzien. Het kunstlicht geeft in deze sombere dagen aan alle voorwerpen een warmen toon en aan de straten een zeker soort van gezelligheid, die men over dag mist. Gelukkig bezit onze gemeente één cen trum, waarop vele voorname straten uit- loopen en dat groote midden nemen wij als uitgangspuntde Groote Markt. In 't midden latend waarvoor men eigen- zulke groote pleinen noodig heeft, moet men toestemmen, dat de Groote Markt al aardig wat te zien geeft: den Winkel van Karthaus b.v.b. heeft zoowat van alles wat in eene huishouding van voorwerpen van dagelijksch gebruik, tot artikelen van weelde en smaak, te koopen valt en mocht ge daar nog niet Uwe keus vinden, stap dan de Markt over en ge vindt in den winkel van Ter Horst de fijnste voorwerpen uitgestald op eene wijze die zoowel het oog bekoort, als de keuze gemakkelijk maakt. Vergeet niet in't voorbijgaan even in te kijken bij den met veel smaak geë- taleerden manufactuurwinkel van de firma Von der Möhlen. Onze dames, die van zulke winkels zooveel verstand hebben, laten U daar stellig in de kou staan, als ge misschien niet veel belangstelling toont voor de enorme massa kleedingstoffen, die ge waarschijnlijk niet eens bij name kent. Als het U wat lang duurt, waag dan even een zij pas en ga voor deze of gene Uwer kennissen wat uitzoeken in het goed voor ziene magazijn van Mevrouw Bakker voor aan in de Jansstraat. Ge kunt het best even waarnemen en ge komt er spoedig gereed, wat deze handige verkoopster heeft hare artikelen zoo uitgestald, dat Uw zoekend oog onmiddelijk wat zal vinden dat dienen kan op de toilettafel, bij het ontbijt ofja, Bakker Sterk verkoopt zooveel, dat ge niet wegkomt zonder iets te hebben gevonden, datU aantrekkelijk genoeg voorkomt om als welkom geschenk te dienen. 't Is misschien het verstandigst, als ge Uwe dames weer bijeen hebt, om de Jans straat door te wandelen, bij Huybers, hoek Nieuwe Gracht wat te gebruiken, dan onze deftige Nieuwe Gracht langs te wandelen en een kort bezoek te brengen aan den winkel van de Vereeniging „Arbeid Adelt" op den Kruisweg, waar ge waarschijnlijk, het goede doel óók in aanmerking geno men, wel iets zult vinden dat Uwer waar dig is, of het moest zijn dat de anti quiteiten-winkel van Romein of de fraaie bloemenwinkel, daarnaast, U de eere van eene visite waardig voorkwam. Onze nieuwe Kruisbrug is gereed. Of ze te veel of te weinig gekost heeft kan ons ditmaal geheel koud laten, als men in de veenen is ziet men op geen turfje vast waar is het, dat de verbetering, wat betreft de oprit, de veiligheid voor de voet gangers en de sierlijkheid, belangrijk is te noemen. Fraai komt nu het magazijn uit van Ja- pansche en Chineesche artikelen, zooals het daar, uitstekend verlicht en met zorg uit gestald, voor U ligt. Wat keur van luxe- voorwerpen in porselein, aardewerk, me taalarbeid enz. trekt hier de aandacht. Zoo ge iets zoekt tot versiering van de huis kamer of tot completeering van het salon garnituur, ga dan binnen en doe gerust uwe keuze de prijzen zullen U meevallen. Al wandelende trekt het magazijn van Pander Uwe aandacht. Wat daar te koop is, ik behoef het niet te vertellen, en als ge bij geval niet gereed komt neem dan een kijkje in het magazijn van Wed. Fetter en Zoon, waar U alles tegenblinkt en spiegelt. Waarschijnlijk valt Uw aandacht op eene goede gravure in fraaie lijst, of wel, ge hebt gehoord dat de spiegel in de zij kamer noodig behoort vervangen te wor den door een frisch exemplaar, misschien wilt ge de St. Nicolaas tebaatnemen om aan dien aandrang te voldoen. Onder de straten, die zich tot winkel straten ontwikkeld hebben, behoort ook genoemd te worden de Barteljorisstraat. Trots de bezwaren die indertijd bestonden toen de Haarlemsche Tramway hare ijzeren baan door die straat legde, schijnen de sombere voorspellingen omtrent ver- loopen van winkelnering en wat daarmee in verband staat zich niet bewaarheid te hebben, althans de Barteljorisstraat win kelt en étaleert en exposeert er meer dan ooit op los. Ge behoeft wezenlijk niet verder te gaan, als ge het niet verder knnt brengen. Daar hebt ge het magazijn van Gez. Braaken- burg Mode artiekelen voor groot en klein. Van der Menlen Heerenartikelen. Fleur: Uitgebreide keuze in vloer,- wand- en ven sterbedekking en wat nw oog meer verlangt tot vervroolijking van Uw huis of tot gemak van Uwe huisgenooten, geëtaleerd met geoefenden smaak en ondanks het verschil in kleur en toon op de meest zorgvuldi ge manier gezorgd voor eene doelmatige verdeeling van licht en bruin. Wilt ge nog een exempel van goed doordachte op stelling van artiekelen van allerlei aard, van het eenvoudigste voorwerp voor hui selijk gebruik tot aan de articles de lnxe bij uitnemendheid, neem dan een kijkje in het magazijn van Lamp daarnaast. De menigte artikelen en het verschil van vorm en kleur doen hier de keuze gemakkelijk ma ken. Is het U te doen om wat nit te zoeken in pels- of bontwerkde goed voorziene winkel van Weill schenkt U ruimschoots gelegenheid, terwijl de fraaie winkel van Van der Laan, aan de overzijde natuurlijk weer niet nalaat de attentie gaande te honden van de dames. De Bar teljorisstraat. komt met dezen St. Nicolaas goed uit. Geen wonder dan ook, dat het publiek er zieh des avonds bij gunstig weder verdringt. Mocht U daar het ongeluk tref fen van overvallen te worden door een regenbui, denk dan, dat het magazijn van Perry-artikelen daar ook bij de hand is; regenjassen en mantels, stalen pennen en wandelstokken, petten en potlooden en ge zelschapsspelen vindt ge daar, zaken die nende, zoo niet tegen het drooghouden van Uw kleedsel, dan toch ergens anders voor. Hoeveel schoons de Barteljorisstraat moge aanbieden, alles, tot zelfs de mindere oplettendheid die gij aan al 't moois be gint te schenken toont aan, dat ge voor van avond genoeg gezien hebt. Met een soort van welgevallen rast Uw oog op den winkel van de firma de Haan, aan 't einde der straat. Al die rust-arti kelen, bedden, kussens, dekens, ruststoelen en banken en verdere slaap-geriefelgkheden maken U slaperig, ge denkt in allen ernst aan het opzoeken van U we penatenmaar als ge Uw voorraad inkoopen nazieten gerang schikt ze naar gelang ze voor de aanstaande bezitters of bezitsters bestemd zgn, dan is 't te voorzien, dat ge nog lang niet gereed zijt. In de veronderstelling dat een paar dagen rust U goed zal doen, stellen we dus de verdere wandeling uit tot een vol gend nummer. Uitvoering „Zang en Vriendschap." De concerten van de Haarlemsche Lie dertafel „Zang en vriendschap" onder vinden voortdurend de grootste belang stelling van ons kunstminnend publiek. Geen wonder. Deze Liedertafel toch is, door hare geschiedenis, die bijna over een tijdvak van zestig jaren loopt, aan vele on zer stadgenooten lief geworden, zij zit, als wij het zoo eens mogen nitdrukken, met voet en wortel vast in veler fami lieleven en vindt daarin, in weerwil van de steeds hooger wordende eischen, die het muzikale leven in onzen tijd gaat stellen, een vasten waarborg voor haar voortdurend bestaan en haren voortduren- den bloei. Doch ook het gehalte harer verrichtingen en de degelijke wijze waarop zij voor hare concerten steun zoekt bij onze Nederlandsche solisten, maken die belangstelling verklaarbaar. Woensdag avond was de concertzaal der sociëteit „Vereeniging" vol. Het program ma gaf een vijftal minder of meer bekende koorwerken, eenige solonommers voor Alt, welke gezongen werden door Mej. Speet uit Arnhem, en drie compositiën voor violoncel, voorgedragen door den Heer Mossel, cellist uit het orkest van het Amsterdamsche Concertgebouw. Onder dc koren was er één, dat ons bijzonder aantrok. Wg bedoelen de con cours-compositie van den Heer Robert „In t Woud" op woordenvanAnt.L.de Rop. t Komt ons voor, dat de Heer Robert bij dit werk zeer gelukkig is geweest. 't Is recht zangerig in de verschillende stemmen en daarbij in de harmonie dui delijk en ongezocht. Bovendien en hierin ligt zeker de grootste verdienste past de mnziek bij de woorden. Er is tusschen beide een gelukkig verband. Wij wijzen slechts op het frissche entree „Weest gegroet, bemoste lanen Van het morgenlicht doorspeeld." Op het doorzichtige „En een adem, Een wadem Van liefelijk genren, Omgeeft ons, Omzweeft ons, Waar meidorens geuren." en vooral op het vriendelijke Andante „De avond daalt, en pnrpervlammen Spelen langs der benken stammen." Wg gelooven, dat „In 't Woud zich eene vaste plaats zal verwerven op de programma 8 van onze mannen-zangver- eenigingen. „De Roos" van Ghelnwe en „Glockentöne" van Bertelsmann zijn koren die mede zeer aangenaam klinken. Ge- vaert's „Broederliefde" is een vlot ge schreven werk, dat evenwel moeielijkheden bevat, welke zeker den H.H. Zangers bij de studie aangenaam zijn, omdat zij gaarne moeielijkheden overwinnen, maar die, bij eene uitvoering, den hoorder bezwaarlijk genot kunnen schenken. Indien de Zangers eens een oogenblik toehoorders konden zgn, zouden ze het stellig met ons daarover eens wezen. Wat de uitvoering der koren betreft, wij meenen, dat „Zang en Vriendschap" erover te vreden kan zijn. De meeste werden goed, met warmte en met kleur gezongen. Het werk van den Heer Robert genoot eene zeer schoone vertolking, even

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1