lingen, en valt er iets te zeggen omtrent het tijdstip, waarop men berekent, dat de strijd een einde zal nemen"? Des noods antwoorde de Min. op deze vragen in geheime zitting. De beraadsla gingen over de Indiesche begrootïng werden afge broken door een uitvoerig debat over het voorstel van de Komm. voor de verzoekschriften, om het adres van den heer Henry Tindal over het on voldoende der defensie te verzenden naar den Min. van Oorlog, met verzoek om inlichtingen. De heeren Lieftinck, Seyffardt en Goeman Borgesins onder steunden het voorstel der Kommissie, omdut het adres van den heer Tindal zulk een groot landsbelang geldt, en het zoo noodzakelijkis de waarheid teleeren kennen. De heeren de Savornin Lohman, Schaepman en de Beaufort bestreden het voorstel, en meenden, dat de zaak bij de Oorlogsbegrooting kon behan deld worden. Het voorstel der Kommissie werd verworpen met 55 tegen 15 stemmen, en besloten tot neerlegging van bet adres der griffie. Bij het voortgezet debat over de Indiesche begrooting be streed de heer W. K. van Dedem uitvoerig de financieele politiek des Ministers, zijn gemis aan her vormingszuchtzijn staatkundig beleid. Spreker is van gevoelen, dat groote werken, spoorwegen en irriga tie het meest zullen uitwerken, om het productief vermogen van Java te versterken, en daarom nam hij ook nu weder het stelsel van geldleeningen voor zulke groote werken in bescherming. De heer Cremer Amsterdamkwam vooral op tegen 's Mi nisters Atjeh-politiek. Hij achtte het wenschelijk, dat den Goeverneur van Atjeb meer macht gegeven werd, om desnoods aktief te kunnen optreden, en gaf in overweging eene scheepvaartregeling, waar door alleen op bepaalde kustplaatsen handel mag gedreven worden, onder toezicht van Nederland- sche beambten. Woensdag werd het debat voortge zet. De heer Bool verklaarde zich teleurgesteld over de begrooting, op grond van niet indiening van wijzigingen van het Regeerings-reglement, en van de Comptabiliteitswet, en van de regeling van het mijnwezen, maar bovenal wegens 's Ministers finan cieel beleid, en dat in zake de opium. Ook hij stond krachtig voor eene leening voor produkticve werken, en bestreed eene wijziging van het bestaan de opiumpachtstelsel, zoolang de smokkelhandel niet ernstig tegen gegaan is. Ook de heer Geert- sema drong aan op eene leening ter bestrijding van buitengewone Indiesche uitgaven.De heer Bahl- mann bestreed het stelsel des Ministers. Zoodoende kan men gemakkelijk de pretentie opdrijven van 't geen Nederland aan Indie schuldig is, en dat de heer Domela Nieuwenhuis verleden jaar aan Indië wilde zien teruggeven. De heer van Vlvmen verdedigde een aktief optreden tegen Atjeh. De heer Rutgers van Rozenburg maakt zich over Indië ongerust, niet alleen omdat aan't hoofd der zaken staat een theokraat, maar wegens drie pun ten: Atjeh, opium en tinancieen. Hij richtte tot den Min. de ernstige vraag, of deze onze stelling in Atjeh nog veilig achtte, ën bestreed de beper king der opiumkitten; elkë woning zal dan een clandestine kit worden, en het volk zal nog meey gedemoraliseerd worden. Spreker kwam ook krach tig op tegen 's Min. financieel beleid. Hij keurde het af, dat de Min. alles wilde hervormen, ook de uitgaven voor de verspreiding van liet Cristen- dom ten koste van 't Nederlandsche krediet. Ook 's Mi u's. rekenen op zoo'n enorm hooge op brengst van de koffie keurde hij af. Hij rekende dezen Min. tot alles in staat, en juist daarom verontrustte hij zich zoo uitermate. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye was den Min. dank baar voor diens houding in de opiumkwestie, en richtte tot hem eenige vragen betreffende Atjeh. De heer Domela Nieuwenhuis, die verleden jaar zijn vertrouwen in den Min. uitgesproken had, konstateerde nu met leedwezen, dat er van al 's Ministers hervormingsplannen in 't belang van Indië niets gekomen was. Zelfs's Ministers geest verwanten verbazen zich daarover, getuige de Standaard-artikelen. Spreker meent, dat den Min. de handen gebonden zijn, omdat hij bedorven is in het milieu waarin hij gekomen is. Ook Spreker verbaast zich over den Minister. Deze zou, daarvan is hij overtuigd als Kamerlid deze begrooting scherp gehekeld en de verwerping er van aange raden hebben. De Min. moet nu zijne gaven mis bruiken, om eene liberale zaak te verdedigenhij is geliberalizeerd. Spreker noemde den Min. eea zielkundig raadsel; bij scheen aangetast door de parlementaire beri-beri. Nogmaals wees spreker op de afschuwelijke exploitatie van Indië ten onzen behoeve. Het onrechtvaardig bezit van Indië heeft Nederland groote schade aangebracht; onrecht vaardig verkregen goed gedijt niet. Wat Atjeh betreft, verklaarde Spreker pacifikatie tebegeeren, maar dan moest men niet te veel schermen met de eer en de waardigheid des lands, want de oorlog was de grootste oneer, en 't zou ons nooit als oneer aaugerekend worden, als we vrede sloten met het dappere Atjehsche volk. Worden we uit Atjeh verdreven, wie weet, of niet geheel Indië uitgedreven zullen worden. De heer de Savor nin Lohman verdedigde nu in een uitvoerige rede de houding van den Minister, in wiens wilskracht om hervormingen aan te brengen hij het grootste vertrouwen stelde. In dc opinm-kwestie achtte hij het optreden van den Minister zeer juist. Ook het vooropstellen van zijne christelijke beginselen kon niets anders dan goed werken. Men moet ook in Indië weten wat m.en wil. Tegenover het toenemend Islamisme heeft Mr. Keuchenius ruiterlijk het Kruis geplant. Ook de heer Schaepman, de andere aanvoer der der ministerieele partijen, sprak zijn vertrouwen in den Min. van Kol. uit. Hij noemde het onbillijk van dit Ministerie eene sluitende begrooting te eischen. Er zijn hervormingen ingevoerd, waarvan aan de liberalen de eer toekomt, maar wier na weeën zich nu doen gevoelenbovendien is er de Atjeh-oorlog. Wij verkeeren in abnormalen toe stand, hoe kan eenig Minister dan normale be grootingen voorstellen? In sommige opzichten is Spreker niet te vreden over den Min.; o.a. was hij te goed vertrouwend geweest in zake Atjeh, maar hij is wat deze kwestie betreft reeds op den weg van beterschap, en zal den weg van aktieve, niet te vereenzelvigen met aggressieve politiek willen bewandelen. Spreker bestreed den wensch naar een comité generaal, een krijgsraad van honderd, gelijk hij het noemde. De heer Roozeboom betoogde, dat de Atjeh-zaak nooit tot een goed einde zou komen, als de Gouverneur van Atjeh niet zelfstandig en gaf in bedenking een expeditionaire macht uitte- zenden, afgescheiden van de Atjeh-bczettiog, om buiten onze gekoncentreerde stelling te lande n zoodat we versterkingen in den rug kregen. UAARLEM, 29 November 1889. Voor het examen Nederlandsche taal en Letterkunde, M. O. is geslaagd mejuf frouw Anna Cleyndert, alhier. Donderdagavond gaf de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" in den Schouwburg alhier het drama Saffo. Op den grondslag van de bekende legen de van de dichteres Saffo is door den Oostenrijkschen dichter Grillparzer een Treurspel gebouwd, door H. Th. Boelen in rijmlooze Nederlandsche jamben over gebracht. Mevrouw FrenkelBouwmees ter vervulde de titelrol. De eerste indruk, dien het dichtwerk onwillekeurig op menigeen maakt is van dien aard, dat men eenige oogenblikken noodig heeft om het rythmus te vatten doch éénmaal onder de bekoring sleept de machtige vertolkster u mede, nu door den zoeten klank van haar stem, dan door de kracht van haar diep geluid, elders weer door haar indrukwekkend recitatief, ter wijl haar fraai gedacht stil spel en de nitgezochte klassieke standen, elk moment aantoonen dat ge hier te doen hebt met eene kunstenares in de meest uitgebreide beteekenis. De Eaon-partij was bezet door den heer de Jong, in wiens ranke, lenige gestalte wij den jongen held, begeesterd door zijn ideaal, de kunstrijke Saffo, terug zien. Zijne grime was overeenkomstig de omstandigheden. Buitengemeen schoon kwam ons voor de uitgebreide dialoog in het eerste bedrijf, waar hij Saffo in kracht van uitdrukking, in diep gevoelde voor dracht niets toegaf. Zijn goed geluid is in volkomen harmonie met Saffo, waar door men zich bezwaarlijk iets schooners kan voorstellen, dan de liefelijke tooneelen uit het eerste bedrijf. Het samenspel met de overige uitvoerenden was geheel in overeenstemming met de beide hoofdper sonen, waardoor Donderdagavond werke lijk in ruime mate genoten werd. De zaal was goed bezet. Donderdag heeft de zaak betreffende den Kofffe-diefstal bij den heer Kremer gediend bij de arrondissements-rechtbank alhier. Vijf beschuldigden stonden terecht, n.l. Booms, van Groningen, van Roon, Trautig en A. van Gastel, huisvrouw van Trautig. De drie eersten werden be schuldigd van in hunne betrekking als loon trekkende bedienden zich op verschillende tijdstippen gedurende de jaren 18871889 wederrechtelijk koffieboonen te hebben toegeëigendde twee laatstgenoemden van te zamen en in vereeniging op verschil lende tijdstippen uit een der pakhuizen van den heer Kremer te hebben wegge nomen telkens een baal koffieboonen en zulks door insluiping. Acht en dertig ge tuigen waren gedagvaard. De hoeveelheid, vermiste gebrande koffie is niet na te gaan. De vermiste ongebrande bedraagt 22 balen. Vrijdag werd de zaak voortgezet. De Donderdag door Diakenen der Evang. Luthersche Gemeente gehouden Turfcollecte heeft opgebracht de som van f 650.94». Wij vernemen, dat de MannenZang- vereeniging Crescendo haar eerste Concert in dit seizoen zal geven op Dinsdag 10 December a. s. Als solisten zullen daarbij hunne mede werking verleenen Fraulein Leontine von Dötscher te Berlijn, die reeds vroeger met veel succes in Crescendo optrad en de Heer Johan Snoer te Groningen (Harpist). Onder de koorwerken komen, behalve zoo geliefkoosde kleinere nummers, ook num mers van grooteren omvang voor, als de Grenzen van Richard Hol en het zeer moeilijke nummer Les Esprits de la Nuit van F. Rigaook 's Directeurs jongste componisten Nacht en „Post nubila lux" worden voor het eerst uitgevoerd. Een en ander belooft den kunstlievenden leden een muzikaal kunstgenot. Zondag den 1 December a.s. zul len op algemeen verlangen in het Mu seum van Kunstnijverheid alhier de platen betrekking hebbende op de afgeloopen Parijsche tentoonstelling nog eenige dagen ter bezichtiging gesteld worden. Zondag is de toegang vrij. De Koninklijke goedkeuring is ver leend aan de Statuten der Vereeniging „Weldadigheid naar vermogen" en is haar mitsdien rechtspersoonlijkheid toegekend. - Bij de godsdienstoefeningen der Nederdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 1 December, des voorm. te 10 ure en des nam. te 6 ure in de Noorderkerk optreden Ds. J. Langhout. Woensdag 4 December des avonds te acht ure, Ds. H. J. Refiijl, van Amstel veen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor breister. Een voor kookster. Een voor baker. Een voor loopmin. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Nov. D. Pieneman en J.Bosch.H.E. Vellekamp en J. C. Kroon.27 Nov. H. Duits enG. lnpijn.J. A. Guitoneau en J. Meester.B. van Rosenbeek en E. Meijer. GETROUWD. 27 NovHde Graaff en WLHeesen B. Warmer en C. LeeggangersG.Kraaijer en J. de Vries.28 Nov. C. H. Eelix en M. JLelsz. GEBOORTEN. 21 Nov. A. R. Mudde geb. Vermeerz. 22 Nov. E. W. Kerkhoff geb.van Oostveen zJde Droog gebvan Zutphen dK C. SchreindersgebBoijJungez.K.Goos- sens geb. van Brederode dJ. M. Burgers geb. Handgraafz.H. M.Uiitenboschgeb. Hopmans 2 d.23 Nov. C. Oomen geb. Doornbos d.24 Nov. A. Bos geb. de Porto d.M. C. J. A. Hazes gebvan Antwerpen d.J. van Velthuijsen geb. van Aken d. A. H. Anthonisse geb. Kroonz. - B. Hee- rensgeb. v. d. Steijled.J. Blei geb. Kelf- kens d. 25 Nov. C. M. van der Kuijl geb. van der Aar 2 dHEMvan Kimmenaede feb. Wijnen z.26 Nov. M. Planjegeb. [eus dGVerwoerd gebAltenkirch z E. Borst geb. Boefd.A. G. E. Peereboom Scheelingsz.T. Kleefstra geb. Mollemad. W. Visser geb. Ploegstrad.A. Luiten geb. van Dijk z.27 Nov. T. Klinkertgeb. Jansen dPAndringa gebWybinga z J J. Enschedé geb. Enschedéz. J Bies- brouck geb. van Dijckz.A. S. Smit geb. Müller d.H. M. van Soest geb. Vallen - duuk z OVERLEDEN. 20 Nov. G. Reinaldageb Tichelaar 68 j Z. Polderstr.21 Nov. O. Slobbe 60 j .Mr. Joostenlaan.C. Sipkes63j. KL Houtstr. 22 Nov. N. Cornelissen geb. Schilpzand 67 j. Breestr.H. C. Blouwgeb. Valkema 75 j. Leidschevrt,A. v.d. Hurk geb.Koe horst 79 j. N. Kerksplein. C. G. E. Bru- ning geb. Determeijer 70 j. Schagchelstr Hvan Zijl gebLanskroon 78 jLHeerenstr. 23 Nov. P. Kerkhoff ld. z. Warmoesstr.— E. C. Akersloot 1 md. z. vanMarumstr. JMGieske 3 mdzZomervaart24 Nov M. J. Boon 1 md. d. Rozeaprieelstr.C. Jansen 8 md. d. Ravelingst.25 Nov. J.J. Waaning 62 jDoelstrWKoele veld geb Eijdara 79 jGortest. J Boeree 69 jOran- jeb.laan H. v.d. Vossen 78 j. Anthonie- str.26 Nov. E.Hospes 7md. d.D.Spaarne M. P. Voorderhaak 14 md. d. Melkboe- renst.27 Nov. W. P. van Paradijs 13 dg. z. Brouwerstr.28 Nov. M. v.d.Weiden 13 j. d. L. Annastraat. Voorwerpen, gedeponeerd aanhol Commissariaat van Politie,die dage lij ks, (uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een doekje. Een ijzeren pen. Twee kinderwantjes. Twee portemon- naies met eenig geld. Een zwartbonte meisjes-kraag. Een bloedkoralen ket tinkje met gonden sluiting. Een boeze laar. Eene ladder. Twee teenen man den.Een kruiwagen. Een schoolboek. Een handschoen. Eenige muilkorven. Eenige sleutels. Terug te bekomen by H. W. Scheid- Ier, Oranjeboomslaan No 94, een zilveren armband. Idem bij W. H. van Maas, Oranjeboomslaan No 3, een vuilnisbakje en een onden aschketel. Idem bij J. Gr. Mulder, Leidsche Straat No 84, eene gou den broche met bruinen steen. Idem by den Heer Slas Kenaupark, drie mili taire instructieboekjes. Idem by den barbier Roelofs, Spaarne, een wollen ge- ruiten cache-nez. Idem bij P. M. van Hemert, Rozenprieelstraat No 46, een zak wit vogelzaad. In een der tramwaggons achtergelaten Vijf blauwe postzegels. Een paar hand schoenen. Eene parapluie. Eene por- temonnaie met eenig geld. HONDSDOLHEID. BEVELSCHRIFT. De Burgemeester van Haarlem, Overwegende dat in deze gemeente weder een geval van hondsdolheid is voorgekomen; Gelet op de artikelen 2 en 3 der wet van 5 Janij 1875 (Staatsblad No. 110); BEVEELT: dat gedurende vier maanden, te rekenen van heden alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geen openbare middelen van vervoer zijnde) in deze gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het door den Minister van Binnenlandsche Zaken vastgestelde model, dat" ter gemeente-secretarie ter bezichtiging ligt. Haarlem22 November 1889, De Burgemeester voornoemd E. A. Jordens. HONDSDOLHEID. De Burgemeester van Haarlem, Overwegende dat zich binnen deze Gemeente een geval van hondsdolheid heeft voorgedaan; Gelet op de artt. 1 en 8 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad No. 110), tot vaststelling van- bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid j Gelet op art. 10, 32o der wet van 15 April 1886, (Staatsblad No. 64); Herinnert de ingezetenen, dat behoudens zwaardere^ straffen in geval van feitelijken wederstand of rebellie, eene geldboete van ƒ25 tot f 75 of ge vangenisstraf van drie tot zeven dagen is gesteld op verzuim der kennisgeving in art. 1 der aan gehaalde wet voorgeschreven. Gemeld wetsartikel luidt als volgt: „Zoodra zich hij een hond of eene kat ver schijnselen van dolheid voordoen, of zoodra een „dezer dieren door een dol of van dolheid verdacht „dier geheten is, behoort de eigenaar, houder of „hoeder dien hond of die kat terstond af te maken „of te doen afmaken, of vast te leggen en op te „sluiten, of te doen vastleggen en opsluiten. Hij „geeft van 2ijne bevinding en van het door hem. „of van zijnentwege verrigte onverwijld kennis aan „den Burgemeester of aan den Commissaris van „Politie zijner woonplaats. „Tot die kennisgeving is hij ook verpligt, wan- ,.neer het hem niet mogelijk is geweest den hond „of de kat te dooden, op te sluiten of vast t& ^leggen." Haarlem22 November 1889. De Burgemeester voornoemdy E. A. Jordens. KENNISGEVING. Burgemeester eu Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 21 November j.l. aan A. de Vogel vergunning is- verleend tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Barrevoetesteeg No. 6a, Kad. Sectie C. No. 4553. Haarlem, 25 November 18S9. Burgemeester en Wethouders voornoem E. A. Jordens, Be Secretaris, A. A. Land. VEEMARKT. 27 November. Aangevoerd. Prijs. 18 Koeien f 130.a f 245. 2 Pinken 65. 2 Graekalveren 45. 17 N. Kalveren 12.20. 14 Schapen 18.24.- 4 Paarden. 63. KAASMARKT, 27 November. Aang. en verk. 65 stapels, uitmakende 7863 kazen, wegende 15781 kilogrammen- Hoogste prijs per 50 kilogrammen f 30.- Sociëteit „VEREENIGING". CONCERT op Dinsdag 3 December des avonda te 8 uur, door het strijk-orkest van het Gemeente lijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.- Kapelmeester C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1. Ouverture „Alphonso d'Estrel- la."Schubert. 2. Angelus uit de Scènes Pittores- quesMassenet. 3. Drittes Concert (C. Moll)'für Pianoforte und Orchester..Beethoven. I. Allegro con brio. II. Largo. III. Rondo Allegro. Uit te voeren door den jongeheer H. van Bkeemen van 's Gra- venhage. 4Ouverture uit de opéra „Faniska."Cherubini. 5. a. Nocturne (Des dur op 27).Chopin. bPolonaise (E dur)Liszt. Uit te voeren door den jongeheer van Breemen. 6. a. TraumereiWuerst. b, Loin du Bal, IntermezzoGillet. 7. Ouverture „Guillaume Teil. .Rossini. Violoncel, Hobo en Fluit-solo, de Heeren Blazer, Luschen en Smidt. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 3 Dec. 1889, des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaA. Hesse. 2. Sonate No.6J. S. Bacb. a. Vivace. b. Lento. c. Allegro. 3. Concert (voor Orgel)G. F. Handel. 4. Adagio, 5e SymphonieBeethoven. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2