Tweede Blad. mm van ZATERDAG 30 November 1889. TE MÏÏI7E, Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 48. 2. Gem. Kamers, 26 p. m. terst. Bakenessergracht. No. 40. Vrij Bovenhuis, ƒ350 p. j. terstond. No. 105. Bovenhuis, 2,75 p. w., terstond. Barteljorisstraat. No. 7. Gem. Bovenvoorkamer met Aleoof, 25.per maand, terstond. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. No. 40. Bovenhuis, 325 per jaar, terstond. Brouwersvaart. No. 80. Huis, ƒ1.60 per week, terstond. Burgwal. No. 13. Bovenachterkamer ƒ0.90 p. w„ terst. No.78rood. Bovenvoorkam. ƒ0,90 p. w., terst. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. No. 93rood a. Huis a 1.70 p. w., terst. No. 93rood B. Huis a ƒ1.70 p. w., terst. Delfstraat No. 25rood. Net Bovenhuis, /200 p.j. terst. Dubbele Buurt. No. 76a. Bovenhuis, ƒ2,p.w.,terstond. Frankestraat. No. 9Slaapk. m. kost en bed. /25 p. m. terst. No. 29. Bovenhuis, 1,75 p. w terstond. Gasthuissingel. No44Kamer m. kost ƒ30, p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Klink Pakhuis m. bescli. zold. ƒ200 p.j. Ged. Oudegraeht. No. 27. Bovenhuis, 3.50 p.w., terstond. Ged. Zijdgracht. No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No. 51. Gem. zit-en slaapk. 20p.m. terst. Gierstraat. No. 15. Winkelhuis, ƒ4.50 p. w., terstond. No. 31. Gem. Zit-en Slaapk. ƒ18 p.m. terst. No. 76rood. Bovenhuis, 2,75 p. w., terst. No. 78. Bovenhuis, /1C0 per jaar, terstond. Glasblazerstraat. No. 39. Bergplaats, ƒ1,per week, terst. Groote Houtstraat. No. 36rood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 80. Bovenhuis, ƒ300 p. j„ 1 Mei 1890. No. 83. Gem. Voor- en Slaapk. 25 p.m. terst. No. 103. Huis, 500 per jaar, terstond. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, 2.25 p.w.,terst. No. 67rood. Bovenwoning2,25 p w., terst. No. 71c. Benedenwoning1 2,.p.w.,terst. No.145. Pakh. m. Erf en Schuur /'2.50 p.w. terst Jansstraat. No. 5. Ongem. Voorkamer, 12 p. m., terst. No. 22. Kelder, 40 per jaar, terst. Klein Heiligland. No. 99rood. Bovenhuis, 3.50 per week, terst. Kleine Houtstraat; No. 5. Gem. Zit- en Slaapk. m. bed. ƒ23 p. m. No. 77.2 Gem.Benedenkamers, 25 p.m., Nov. No. 103. Gem. Kamer, ƒ14 p. m. terst. No. 115. 2 Gem. Kamers, 20 p. m. terstond. No. 121. Bovenwoning, 1.20 p. w. terst. No. 125. Ruime Zolder, ƒ100 p. j., terst. Kleine Houtweg No. 73c. Woonhuisje, 1.75 per week, terst. Koningstraat. No. 4. Gem. Kamer m. Slaapk. ƒ35 p. m. 1 Jan. No. 39. Bovenhuis, 4.50 per week, terstond. No. 39. Kelder, 70 per jaar, terstond. Korte Annastraat. No. 1. Een Werkplaats, 2,p. w. terstond. Korte Spaarne. No. 3. Huis, 4 kam. m. waterl. 4 p. w. terst. Koudenhorn No. 58. Huis met tuin, 375 p. j., 1 Febr. Krom No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, 25 p.m. No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisweg. No. 13. Gem.Voork. m. Slaapk. 20 p.m. 15 Dec No.33. Gem. kamers m.k. en bed. 40 p.m. terst. Lange Boogaardstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ3.50 p. w. terstond. Lange Heerenstraat. No. 12. Bovenvoorkamer, ƒ1.25 p.w., terst. No. 48rood. Gem. Kamers, 30 p.m., terst. Lange Poellaan. No. 37a. Huisje met tuin, ƒ1.30 per week terst. Leidsche Vaart. No. 30. Gem. Zit- en Slaapkamer, desver- kiezende met kost en bediening, terstond. No. 106. Huis met tuin, ƒ450 per jaar. Jan. Linschoterstraat. No. 25. Huisje mot tuin 2.75 p. week, terst. Lombardsteeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 1 en 3. Benedenhuis, ƒ180 p.j.,terst. Maarten Spiesstraat. No. 7zw. Benedenhuis, ƒ2.75 p.w., terst. No. 9. Benedenhuis, 2.75 pwterstond. No. 11. Bovenhuis, 2.75 p.w., terstond. No. 14. Gem. Zit-en Slaapk., 25 p.m., terst. No. 10. Gem. Kamers, ƒ15 'smaands,terst. Magdalenastraat. No. 4 Ben. winkelhuis f'i p.w. terst. Magdalen astoeg. *No. 9. Voorkamer, 1.25 per week, terst. Nassaulaan. No. 58. Gem. Bovenvoorkamer, desverkiezend met kost en bediening, 33 p.m., terst. Nauwe Geldeloozepad. No. 24. Huis met tuin, 2,50 p. w. terst. Nieuwe Gracht. No. 34. Huis, ƒ325 per jaar, terstond. Nieuw Heiligland. No. 1. Benedenhuis, 1.50 per week, terstond. Omvalspoort. No. 6. Werkplaats, i,p. w. terst. Bij D A. BR AAKENBURG. Een Heerenhuis ƒ275 per jaar te Beverwijk. Bij FRANS ERDTSIECK. Een bovenhuis, Nassaulaan 76, bevattende 6 kamers, keuken en zolder en verder alle ge makken. Huurprijs ƒ300 per jaar; te aanvaar den terstond. Bij J. W. VELDHEER. Een Huis met 6 kamers, grooten tuin enz. 500 per jaar, koopprijs 9000, Jansweg aan het Stationsplein. Een Huis voorzien van alle gemakken en bevattende vijf kamers, een logeerkamertje, meidenkamer enz., staande in de Kleine Houtstraat, bij de Anegang. Huurprijs ƒ400, aanvaarding Mei 1890. Si. Nicolaas. (Vervolg). Arme Wandelaar door 's heeren stra ten Waar te beginnen om te bezien al wat bezienswaardig is. Getroost met het denkbeeld, dat ge nw noodlot niet ontgaan knnt, sleept de tijdgeest U door dik en dunhier koopt ge iets en betaalt, daar maakt ge u van iets meester en geeft geld; zóó voldoet ge aan den eisch van het maatschappelijk leven, zóó maafcl ge tot waarheid de officieel nitgesproken stel ling, dat het den neringdoenden in onze stad goed gaat. Ge zijt blijven staan bij de Barteljorisstraat, een paar dagen gele den. Vermoeid waart ge van al 't geschit ter. In de Barteljorisstraat breng ik U terng om D we herkregen opmerkzaamheid te bepalen bij de Orfèvrerie Christofle van Hordijk. Begin nn eens hier Uweinkoopen. Immer welkom zijn de flikkerende en flon kerende voorwerpen, zooals ze daar in de meest bevallige vormen zijn tentoongesteld. Zie, ik noodig U uit tbans eens de Zijl straat te volgen. Halt voor den bloemen winkel van Ruijsenaars. Alles in bloei en in kleur, het doet IJ denken aan zomer en zonneschijn in 't midden van den winter. Een bloem op den schoorsteenrand, een fris- sche plant in Uw woonkamer, het doet U opleven 1 Zonder zorgen groeien en bloeien die kinderen Flora's, doch verzorgd willen ze zijn. Hebt ge jee» plaatsje voor zoo iets 't is toch zoo schoonMag ik U attent maken op nog een bloemenwin kel wat verder in de Zijlstraat en dan kunt ge misschien nog een of ander Uwer begunstigden blij maken met een pak geurige thee of puike koffiebeide genot middelen kunt ge U aanschaffen bij Rit- sema. Vraag het aan eene zeventigjarige fijnproefster in zake koffie en thee of ge daar niet goed terecht kunt. Hoeve in de Zijl straat en Tijssen, daar krijgt ge Uw gezel schap niet voorbij zonder een offer gebracht te hebben aan den smaak van de meesten en de gewoonte om chocolade blokletters en koek en banket en..en.te ver slinden op den vijfden December, als bruin en ander brood op gewone dagen, en kerst kransen en ander fijn gebak voor de kof fietafel bij diverse feestelijke gelegenheden zooals ge eenige huizen verder dan Hoeve's winkel te koop vindt in het smaakvol ingerichte depót van de Broodfabriek „de Volharding". De Wilhelmina-straat geeft niet veel winkels te ziendaar wonen de koopers. 't Is toch wel aardig, die fraaie, luchtige straat met stil weer en helderen maneschijn eens af te wandelen om een oogenblik te bekomen van al het gewoel der winkel straten. Voor ge het weet staat ge in de Barrevoets<rau2, nu geen steeg meer. Een flinke straat, niet te lang, niet te breed, net gezellig genoeg voor winkelstraat. Het is nog zoo dom niet, daar, in den verbindingsweg tusschen de stad en het nieuwe westelijke kwartier zijne tenten op te slaan. De dames Bnddingh en Reyers vragen daar de aandacht van onze dames en meisjes door hun uitgelezen, nitgebreidsn voorraad van lin geries,broderies, handschoe nen, wol en honderd aardige voorwerpen dienstig voor gelegenheids-cadeanx. Zoo ge, als geleider van de dames, U daar even verveelt en ge behoort tot het rookende deel des mensohelijken geslachts, koop dan een paar sigaren bij Erdtsieck, vlak naast den fraaien, nieuwen slagerswinkel van Kooy. Rechts aanhonden nu en links zien, anders loopt ge recht nit tegen een fruit winkel. Nu zijt ge 't gevaar te boven ge zyt op de Botermarkt, dat volgens vroegere plannen zon herschapen worden in een park. Sla nn even rechts om, dan staat ge voor het magazijn van D. Nierop. Wat ge daar kunt koopen, zal ik U niet zeggen; vraag hem zelf, wat hy niet in voorraad heeft, en versteld staat ge over den omvang van zijn winkel-inventaris, terwijl daar vlak naast het manufactuur- magazyn van de Wed. Schoolmeester het daar ontbrekende aanvult. Als het U te doen mocht zyn om iets uit het meubelvak, moet ge zyn by Westendorp of bij De Loor, of zoo ge meer kostbare zaken van dien aard verlangt, moet ge zijn weer wat verder, bij Konyn. Hier is eene goede gelegenheid even de Oude Gracht -op te loopen om in den welvoorzienen winkel van Meeuwig diens fraaie collectie weerglazen, tooneelkijkers enz. te bezichtigen. Beide artikelen zyn zeer gewilde cadeaux. „Old Smokers" is een goed merk voor sigaren. Bij Landheer, Koningstraat, knnt ge U die aanschaffen, 't Is een goede sigaar niet dunr, maar aan te bevelen. Ook in deze straat is veel dat de aandacht vraagt. Soliede galanterie-, parapluie-, schoen-, koek-, lakwerk-, naaimachine-, horloge- en andere magazijnen toonen dat de waar heid: Goed etaleeren is half verkoopen, ook door hen gehuldigd wordt. Om nu geen omweg te maken, nemen wij nog een kijkje in den klokkenwinkel van J. A. Thoolen in de Paarlaarsteeg en komen dan weer midden in de wereld. De van onds vermaarde Gouden Halle- tjesberg by Reeser binnenstappend, voor Uwe kinderen, de eveneens bekende hoe den- en pettenwinkel van A. Frans en Co, vroegere jaren byna de eenige van dien aard in de Houtstraat voor Uwe jongens, zij roepen herinneringen by n wakker als Oud- Haarlemmer, tot een tijd toen alles zoo van zelf ging, toen de strijd om het bestaan nog geen belangrijke eischen stelde, toen nog geen trottoirs, geen tram, zelfs niet de onmisbare gaslantaarns leven digheid bijzetten aan de hoofdstraat van het deftige, zwaarmoedige Haarlem, tot het Haarlem met twintig duizend inwo ners, die elkaar van aangezicht tot aan gezicht kenden. Vervlogen zyn die tijden. Zy leven noch slechts voort in het brein van hen, die in onze veelbewogen maat schappij nog al tyd droomen van rustige rust. Geen tijd tot philosopheerenVoornit! Alles vervliegt en dat is maar goed ook voor den parfumeriewinkel van Mejuf frouw Van Breemen vlak over de Ane gang. Hoe zou het reukwerk, dat ge daar zoo goed kunt koopen, nuttig effect hebben, zonder de zncht van al wat geest heeft om de grootst mogelijke ruimte in te ne men. Rechts aanhouden maar, dan komt ge verder. Zie, daar zijt ge, al voortmy- merende en rechts ziende, vlak voor den winkel van Hartmann, Japansche artike len, daar is stellig wat van uwe gading. Nu zyt ge tooh weer heel wat voorbij- gegaanHebben die schoone verlichtings-, zilver-, mannfaotuur-en kleedingmagazij - nen Uw lust niet gaande gemaakt om ook daar Uwe inkoopen te regelen Al wat ge gepasseerd zyt, heeft natuurlijk een plaats in Uw memorie ingenomen. Maar voor ge de overzijde van de Hout straat neemt, wordt de aandacht gevestigd op de zaakrijke étalages van Gezusters Van Santé, en den nieuwen gond- en zilverwinkel van P. van Santen, waar menig artikel, zoo door soliditeit als billy ke prijzen de attentie vraagt. Onwillekeurig denkt ge, alweer als Oud Haarlemmer aan het fraaie ma- gazyn van de Oud-Haarlemsche firma de Lange en Van Ek, het dorado der kinderen, volwassenen geven ze hierin evenwel niets toe. Hoe menigmaal heeft men al weer als kind van Oud-Haarlem den nens platgedrukt tegen de winkelruiten waarachter al die heerlijkheden prijkten En de tegenwoordigejeugd doet nog even zoo, een bewijs voor de stelling dat maar laat ons alweer niet toegeven aan de herinneringen, als wanneer ge terug zondt denken aan den tyd toen in den winkel, waar ge nn aardig terecht kunt voor kinderspeelgoed en galanteriën bij Sohackmann, een vriendelyke onde juffrouw, die garen en band en veters ver kocht, met onbekrompen hand pepermunt jes uitdeelde aan hare jengdige klanten. Houdt nu maar links aan. Verdiep U niet in 't geen was; alles gaat voorbij. Juist, nu ben ik er weerals ge van rooken houdt, koop dan een pijp bij Federmann, en houdt gif er niet van, geef hem dan cadeau aan iemand die er wel van hondt en een pijp heel goed gebruiken kan. Koopen en geven en ontvangen, daarvan hangt het feest samen, dus berekent Uwe uitgaven niet te nauw want een winkel straat van belang vraagt nog nwe aandacht: De Anegang. Kleeren, bij de Matador en bij Davidson goed bekende huizen. H. H. Gunst, firma Geyer, fraai nitgestald met articles de Inxe in menigerlei genre. Keur van sigaren by C. Boons Pz. en dan biedt de bontwinkel, de hoeden- en pettenwinkel van Slager zóóveel schoons, zóóveel nuttigs en tegen zulke billijke prijzen, dat ge althans een goed deel van het benoodigde daar goed kunt koopen. Mede goed geëtaleerd is de parfumerie winkel van H. van Dijk in de Anegang. Kenr van toilet-artikelen doen Uwe kens voor het een of ander voor Uwe dames gemakkelijk zijn. Ge knnt dan, even de Schagchelstraat inloopende, even voor Uwe doohter of kleindochter by Uchtmans een mandje koopen nit diens étalage, om al de cadeanx netjes te bergen. Hoe nu verder even de Warmoesstraat in, om in het magazijn van wollen goe deren bij A. Meyer te zien of van daar niet de naam van een of ander kleedingstuk een plaatsje vindt op het verlanglijstje van den een of ander Uwer betrekkingen. Langs de Oude Groenmarkt, denk aan de twee bekende koekwinkels aldaar, Van Thiel en Terplegt, brenge men een bezoek aan de Damstraat. De uitge breide magazynen van Heenk, het ruim voorziene Klein Verkoophuis van Hnetinck, de koekwinkel van Braakman, de nieuwe winkel van H. de Wilde bieden zoo'n schoone gelegenheid om wat aan te schaf fen voor tnin, huis, keuken, of woonkamer, dat het moeielijk zal zijn om deze straat door te komen zonder de geldbeurs te hebben aangesproken. Dan bezien wij nog even de Lange Veerstraat, bezoeken de winkels van Gebrs. Van Vriesland in de Korte Veerstraat, zoeken wat uit bij van Zijl en doen de Kleine Houtstraat aan, om den met veel goeden smaak geëtaleerde winkel van Prent Van den Berg te be zien, en een of ander te kiezen, wat daar aangeboden wordt, nog even te bedenken of wij uit den winkel van Smoren burg of van Donnëe nog wat noodig hebben voor het ontbyt of het middagmaal van den een of ander voor wie in gewone tijden zulke dingen verboden waar is, gaan dan langs het Spaarne en keeren terng tot het punt van uitgang, de Groote Markt. Nn leggen we het zoo aan dat de aardige Hoeden-, petten- en bodtwin- kel van Boeree op de Riviervischmarkt nog bezichtigd wordt en er wat gekocht wordt ook. Toch hebt ge stellig nog wel wat vergeten te koopen, misschien wel voor den meest bescheidene uwer beken den. Waarmede zult ge dien verblijden; er is zoo weinig van al 't genoemde, dat hem belang inboezemt; mogelijk staat de persoon in kwestie, ondanks zijne beschei denheid, wel te hoog voor iets dergelijks. Zoek voor deze wat uit bij den boekhan delaar. Adressen zijn niet noodig, ieder weet, waar zijn smaak in deze het best bevredigd wordt. Misschien wind en weder gunstig, wordt Dinsdag aanstaande nog de aandacht gevestigd op een en ander, dat eigenlijk nog vermeld diende te worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 5