ÏÏAARLEMSCE Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 97 Elide Jaargang. 144. van ZATERDAG 7 December 1889. op ZONDAG 8 Dec. 1889. NieuwsberichteiL. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. telephoonnummer TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Snetlilage. Nam. 2 ure, Smeding. 33e Zondag. *s Avonds 6 ure, Moeton. .Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Woensdag 's avonds 1 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure. Smeding. Waalscke Kerk. Voorm. 10 ure, Paolo Longopast, a Milan. Délégué de la Société Vaudoise. Christelijk Geret'orm. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 'sav. 8 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Donderdag 's av. 7Ve ere, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. ■>a Avonds 6 ure, Poolman. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van KoetsveldC. Kz. 's Avonds 6 ure, C. van Koetsveld C.Fe. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, II. J. Bergenia. Kerk der Vereeuigdeüoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 nre, de Vries. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. II. Oort, Hoogleeraar te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Haandag 's av. 8 ure, Moeton. Bybellez. Luk. 15 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snetlilage. Bijbellez. Lokaal vTdeJongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 'sav. 8 ure, Swaan. Bijbellez. Ds. Barbas verzoekt hen, die van het, door hem te geven godsdienst-onderwijs wenschen gebruik te maken, zich daartoe aan te melden, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, bij den koster der Groote Kerk en daarbij O.' te geven: naam en voornaam, woonplaats, geboortedag, óf en van wien zij tot hiertoe godsdienst onderwijs genoten hebben. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Herwaarden. Donderdag. 's Avonds 6Ve ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2V2 ure, D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure. J. Kuilman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Velsen Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 61/2 nre, II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. Voordrachten in Teyler's Stichting. Als het waar is wat Prof. J. ten Brink zeide, dat de Hollandsche letterkunde zich kenmerkt door het laag-eomische, het boertige, het platte, dan is het zeker voor ons Hollanders van hoog belang ons nu en dan eens te verfrisschen aan en op te wekken door „Tesprit des autres." En die anderen zijn gelukkig niet ver te zoeken. Door de politiek, door het tooneel, door de mode, door de taal heeft een groot gedeelte der beschaving essentieel Fransche bestanddeelen in zich opgenomen, die nie mand meer kan afwijzen of ontkennen, welke mede wil leven met zijn tijd. 't Was daarom den trouwen bezoekers van Teylers gehoorzaal bijzonder aangenaam Woensdag avond weder eens in de gelegen heid te zijn Prof. van Hamel te hooren, en wel over de studie der Fransche taal waarin de Fransche geest zieh zoo geheel weet uit te drukken. De studie van een der levende talen, begon spreker, is een wetenschap en een kunst te gelijk. Meu moet niet alleen de gramatica verstaan, en goed weten te schrijven, men moet die taal leeren spre ken ook. En dit vordert evenveel inspan ning als het bespelen van een muziekin strument. Merkwaardig is de moeite welke de Duitschers zich tegenwoordig geven tot het aan leeren van het Fransch, dat vooral voor hun spraakorgaan bnitengewoon veel moeielykheid oplevert. Ze hebben daarvoor een wetenschappelijke klankleer uitgevon den (die phonetische Sehnlungi waarin nauwkeurig wordt beschreven wat er met de lippen en de overige spraakorganen gebeurt als men Fransch spreekt. Wat het klankstelsel betreft, valt in de eerste plaats op te merken, dat de Franschman een toontje hooger spreekt dan de Germaansohe natiën, 't geen aan zijn gesprek een bijzondere levendigheid geeft, maar zeer moeielijk door ons is aan te leeren. In de tweede plaats, zijn er verscheidene nasale klinkers an on en en in welke vooral voor de Duitschers veel bezwaren opleve ren, daar deze ze telkens verwarren met de nasale medeklinker ng. Ook het ondersobeid tnsschen stemlooze en stemhebbende medeklinkers, de fijne uitspraak der zachte medeklinkers zooals in homme, aube enz. vordert een bijzon dere studie evenals die van de e mnet. Na het klankstelsel komt de accentua tie aan de orde. Het accent valt in het Fransch altijd op de laatste sonore syllabe, waarbij bovendien merkwaardig is, dat elke groep van woorden die eene gedachte wil uitdrukken slechts een accent heeft, en wel het accent van het laatste woord. Daardoor heeft de Fransche taal een hel derheid verkregen, die geen andere taal bezit. Wat in de gedachte bijeen behoort wordt ook als één klank uitgesproken. De physiologische zijde van het gesprek beantwoordt aan de ideale. Hierdoor wordt de eentonigheid verme den, terwijl bovendien het laatste woord altijd nog een kwarttoon hooger wordt uitgesproken, by vragen zelfs een octaaf. Verschil van dnur kent het Fransch niet by de klinkers, wil men nadmk leggen op een lettergreep, by tegenstellin gen enz. dan verwijlt men iets langer by de medeklinkers. De modulatie eindelyk by de uitspraak der zinnen in acht genomen kenmerkt zich door byzonder groote verscheidenheid, en komt vooral uit by de voordracht van gedichten. Hoe moeten Fransche verzen gelezen worden Niet zooals de acteurs dat tegenwoordig doen. De reactie tegen de declamatie van vroeger tyd heeft geleid tot een dage- lyksche en ordinaire manier, die vaak aan den zin en den toon der verzen te kort doet. Elk soort van verzen heeft zyn eigen eisehen. De lyrische, epische, dramatische en didaktische poëzy moet elk op by- zondere wyze worden voorgedragen. Men moet niet alleen den zin, ook niet alleen den klank doen uitkomen, terwijl evenmin enkel op het rym woord den nadruk moet vallen, hetgeen tegenwoordig by de hooge waarde aan het „ryke rym" toegekend, dikwerf het geval is. Nadat afwykingen in dezen zin door ettelyke vermakelyke voorbeelden waren gestaafd, droeg spreker een reeks van gedichten voor, om zyn gehoor te doen gevoelen hoe dan wel moet gesproken worden. l'Evangile en La benediction van Coppée, Boaz en Expiration van V. Hugo, een paar sonnetten, Soir de bataille en l'Exilée van Hérédia, Bêves ambitienx, Dernier amour van Jean Aicard, Chanson de Fortnnio en ie Pelican, nit de werken van Alfred de Musset, la Belle Fille van Paul De- roulède, Le soupir en Le vase brisé van Sully Prudhomme waien daartoe uitge zocht en opdat men niet onder den indrnk zou blyven dat de Fransche taal zich enkel tot serieuse voordrachten leende, werden nog tot slot een paar voordrachten van Coyuelin ten beste gegeven, die Monologues getiteld, door overdryving van toestanden of karaktertrekken, niet weinig op de lachspieren werkten. Deze monolognes heetten la Situation en Le hareng saur. Vooral het laatste was on- verbeteriyk komiek en zal niet ligt ver geten worden. In Teyler's deftige gehoorzaal weer klonken telken reize luide byvalsbetni- gingen, ten bewijze hoezeer de spreker zyn gehoor had weten te boeien, te tref fen en te vermaken. KRONIEK Onder de ingekomen stnkken in de Raadsvergadering van den 4den Dee. j.l. kwam voor een rekest van eigenaren van de projectstraat aan de Noordzyde van den Zylweg om verbetering van den toestand van dien weg. De Voorzitter stelde voor dit te stellen in handen van B. en W. ter afdoening. Aan belanghebbenden zou worden bericht dat de straat niet het eigendom is der gemeente, maar dat zoodra dit wel het geval zon zyn, de zaak door B. en W. nader zou worden overwogen. De Voorzitter wensohte voorts de plan nen van uitleg van het Sohoterkwartier en de Amst. Poort te doen drukken. Dit zou een uitgaaf van f 75 vereischen. De Heeren de Kanter en Krol hebben bezwaar tegen dit plan omdat men geenerlei officieel karakter aan die plannen wil toekennen. De Voorz. acht het van belang dat de projecten ter algemeene kennis worden gebraoht. In stemming gebracht wordt het voorstel met 12 tegen 9 stemmen verworpen. Nog is een rekest ingekomen van de Ned. Herv. Gemeente tot afschaffing van de kermis. Een voorstel tot verhooging van het erediet tot beschoeiing van de L. Heeren vest wordt goedgekeurd. Aan den brugwachter van de Zanders- brug wordt een gratificatie van f 20 toe gekend, voor het gemis zyner inkomsten tydens de stremming van de scheepvaart gedurende het herstel van de Krnisbrug. Een voorstel vao B. en W. tot het maken eener beschoeiing aan de Oranjekade met een ry weg daarlangs wordt afgestemd. De Heer Stolp meende, dat niemand daar toch zou gaan bouwen voor de zaak van het Duinwater beslist was. De Heer de Haan vreesde, dat men dan weder een schatting zou moeten plaatsen langs het open terrein dat nn was afgesloten. De Commissie van fabricage had zich mede tegen het plan verklaard. In het archief der gemeente waren in 1868 de archieven der baljnwsehappen van Kennemeriand, Brederode en Bloys, de archieven betreffende Baljuw, Houtves ter en stadhouder der leenen van Brederode en Kennemeriand en de archieven van gemeenten in die voormalige baljuwschap pen met goedvinden van den Minister van Justitie en Financiën geplaatst en door den archivaris der gemeente, den Heer Mr. Enschedé, geordend en geïnventariseerd. Thans moeten deze archieven weder teruggegeven worden volgens Koninklyk Besluit van 1879. Behalve op deze stukken meende de Minister ook nog aanspraak te kunnen maken op het Archief der Schepenen van Haarlem, en wilde die slechts onder berusting van Haarlem laten indien aaa zekere voorwaarden werd voldaan, tenge volge waarvan de instructie van den ar chivaris en het reglement op het oud archief moest worden gewyzigd. Hoezeer, slechts ongaarne, en zonder het recht van eigendom op laatstgenoemde stukken nit handen te willen geven, be sloot de Raad aan dit verzoek te voldoen. Aan den Heer H. Borger werd eervol ontslag verleend uit zyn betrekking by het middelbaar en hooger onderwys. Desgelyks aan den Heer Faber. De Barrevoetesteeg werd herdoopt in de Barrevoetestraat, om de historische herinnering te bewaren. Aan het verlangen van vele ingezetenen om den naam van A. L. Dyserinck aan eene van Haarlems straten te geven zal worden voldaan, door de nieuwe project straat bniten de Amsterdamsche Poort, bezuiden de Voornitgangsstraat, dien naam te geven. Hiermede nam de raadszitting een einde. Dinsdag heeft de Eerste Kamer een aan vang gemaakt met haar openbare beraad slagingen over het wetsontwerp tot wyziging der Wet op het Lager Onder wijs. Gelyk te verwachten was, openbaarde zich groote belangstelling in deze beraad slagingen. De tribunes waren meer dan bezet. De eerste spreker was de heer

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1