Alberda van Ekenatein. Hij achtte dit ontwerp een der gewichtigste onderwerpen, waarover te denken en te spreken valt, ook door de scherpzinnigste geesten, maar tevens een doodeenvoudig onderwerp. Het geldt de zorg voor het kind, de openbare school. Gelijk deze thans bestaat, voldoet zij aan de eischen. De bestaande wet is, volgens Spreker, volkomen uitvoerbaar, gelijk hem in Groningen, waar hij school opziener is, is gebleken. Mits men alle bij zaken terzijde late, is de bestaande toe stand volkomen goed. Spreker acht eene wet, die hoofdzakelijk een onderwijs wil bevorderen, dat niet allen gezamenlijk ge nieten kunnen, in strijd met de Grondwet. Het beginsel van hat wetsontwerp is een onwaar beginsel, en daarom kunnen er geen goede vruchten door dezen boom worden afgeworpen. Het ontwerp bedoelt niet ver betering van het onderwijs. Spreker be toogde, dat een grooter aantal leerlingen per onderwijzer in strijd is met een goede paedagogie. Hij bestreed de opleiding van onderwijzers door één persoon, verdedigde de bestaande opleiding, en wees er op, hoe naar dit wetsontwerp veel wordt na gelaten, wat verbetering behoefd had, b. v. het herhalingsonderwijs. Godsdienstonder- wys moet niet gegeven worden door ge wone onderwijzers, maar door de ouders, de moeder, of den geestelijke. Het onder wijs op begrip gegrond moet schade lijden, als het door den zelfden persoon gegeven wordt, die onderwijs op gezag geeft. De bijbel behoort niet op de schoolbank, maar op den schoot der moeder. Spreker ziet niets dan onheil in het verrijzen van scholen van allerlei verschillende richtin gen. In 't belang des vaderlands kon hij dit wetsontwerp niet achten, daar 't het bijzonder onderwijs niet genoeg verbetert, en het openbaar onderwijs minder maakt. Spreker zou tegen het ontwerp moeten stemmen. De heer van Eysinga bestreed het ontwerp als een eerste stap op den verderfelijken weg, om den clerus alle macht in handen te geven. Men wil aan de kerkelijke partijen een vinger geven, terwijl men toch weten kan dat het dezen om de geheele hand te doen is. Spreker prees de gematigdheid en verzoeningsge zindheid der Regeering, en hij geloofde niet, dat zij verder wilde gaan dan dit ontwerp, maar hij waarschuwde tegen een voortstuwende kracht, die buiten de Reg. om werkt, die zal dringen tot groo ter koncessies, en niet zal ophouden, voor dat de gevreesde en gehate Staatsschool zal zijn verdrongen. Daartoe wilde Spreker niet medewerken. De beer de Bruyn be weerde nooit gezegd te hebben, dat de openbare scholen in Noord-Brabant en Limburg gelijk stonden met de bijzondere. Hij schetste uitvoerig de aanleiding tot het tegenwoordig ontwerp. Hij noemde het de vrucht van 'gemeen overleg, en ontkende, dat het in strijd zou zijn met de Grondwet. Hij betoogde dat de minderheid schier alle wenschen had bevredigd gezien, dat de voorstanders van het bizonder onderwijs meer hadden ver langd, maar berustten, in de overtuiging, dat einde van den strijd noodig is. Ons land heeft behoefte aan rust en vrede, Concordia res parvae crescunt. De heer v. Zuylen van Nyeveld wees op de groote bezwaren, welke een groot deel des volks heeft tegen de openbare sohool, en hi) vond die bezwaren gewettigd, vooral door den modernen geest van vele onderwijzers, die geestverwanten zijn van wijlen Prof. Ranwenhoff en van den heer Hugenholtz. Hij was een voorstander van het wets ontwerp. De heer v. d. Goes van Dirksland bestreed het ontwerp, omdat het volstrekt getn vrede zou brengen, maar eenerzijds onvoldaanheid, anderzijds aandrang om meer te verkrijgen zal ten gevolge heb ben. Hij noemde dit ontwerp niet eene transaktie, maar eene kapitulatie. De heer Six bestreed bovenal het subsidieeren van het bizonder onderwijs uit 's Rijks kas. Hij achtte het stelsel der wet ongrond wettig, hoogstnadeelig voor 's Lands tinan- cieën, en hij verdedigde de neutrale school, over welke hij vroeger wel eens anders geoordeeld had, maar die hij later beter bad leeren waardeeren, als een zegen voor de natie. Hij verwachtte, dat deze Kamer niet zou willen helpen die school te on dermijnen, en hij hoopte, dat zij het drei gend gevaar van overheersching door den clerus niet te gering zou schatten. In de zitting van Woensdag verdedigde de heer Melvill van Lijnden het ontwerp. Het moest, dacht hem, verademing geven, dat een voorstel is ingediend, dat verzoening ademt in den jarenlangen heftigen school strijd. Hij verdedigde het ontwerp als een modus oivendi en achtte met de Komm. van Rapp. der Tweede Kamer aanneming raadzaam in 's Lands belang. De neutrale school was een schoon denkbeeld, maar zij heeft geen verdraagzaamheid gebracht, en 't moest nu op een andere wijze be proefd worden. Spreker bestreed den heer Six, die betwijfeld had, of de meerderheid der natie het gevoelen der Kamermeer derheid deelde. Hij ontkende, dat dit ont werp met de Grondwet in strijd zou zijn. De zorg voor het openbaar onderwijs blijft onveranderd. Zelfs geeft dit ontwerp meer geld voor het openbaar onderwijs, dan bij eene volledige uitvoering van de wet van 1878. Het bizonder onderwijs staat ook niet konkurreerend tegenover het open bare, maar als bondgenoot, ter bestrij ding der onkunde. Het openbaar onderwijs zal, volgens Spreker, niet achteruitgaan, en het bizondere verbeteren. Wat de ge dwongen schoolgeldheffing betreft, er wordt een minimum van maar 20 cent per maand geëischt, en dat kan, volgens Spreker, geen bezwaar opleveren. De heer Wert- heim begon met te zeggen, dat tot dus ver slechts warme voorstanders en tegen standers aan het woord warenhij wilde de rij openen van hen, die niet ingenomen zijn met het ontwerp, maar het willen helpen aannemen, om te koncilieerenhij wil voorstemmen uit gevoel van billijk heid, en met het oog op 's Lands be lang. Hij blijft, zoo verklaarde hij, onvoorwaardelijk voorstander van de openbare school, maar hij achtte het onbillijk, niet te steunen het bizonder onderwijs, welke voorstanders wegens ge moedsbezwaar van de openbare school geen gebruik kunnen maken, en zooveel offer vaardigheid toonen. Konkurrentie moest er zijn. De strijd tusschen de moderne denkbeelden denkbeelden en de reaktie blijft voortduren, maar de voorstanders de openbare school toonen nu ook hun offervaardigheid. Spreker achtte de tegen dit ontwerp ingebrachte bezwaren niet overwegende. Wat de grondwettelijke kwestie betreft, artt. 194 is wel niet ver anderd wat de woorden betreft, maar er is een andere interpretatie aan gegeven, en Spreker akcepteerde de laatste inter pretatie van 1887. Hij wilde het beginsel van leerplicht niet binnen gesmokkeld hebben, maar hij zal niet ophouden, de Reg. die een voorstel belooft heeft, daaraan te herinneren. Aan meerdere eischen van het bizonder onderwijs worde paal en perk ge steld. In de Eerste Kamer zijn de liberalen meerderheid. Juist omdat wij de sterksten zijn, zeide Spreker, moeten wij edelmoedig heid en toenadering toonen. Dat zal het land begrijpen. En het karakteristieke van toenadering is, dat men zooveel toegeve als mogelijk is, om zijn eigen zaak te behouden. Wie in den verkiezingsstrijd zal overwinnen, weet Spreker niet; maar dit weet hij: als het vaderland lijdt, zul len er niets dan overwonnenen zijn. De heer Verheyen was zeer ingenomen met het ontwerp, dat hij niet in strijd met de Grondwet achtte, zijns inziens zou het subsidie-stelsel de bizondere school steunen en in bloei doen toenemen. Deze spreker Inspektenr van het Lager onderwijs in Noordbrabant, Gelderland en Limburg verklaart, dat het „onjuist" is wat o.a. door den heer Haffmans beweerd was, dat de openbare scholen in het Zuiden des lands gelijk zonden staan met bizondere Katholieke scholen. De openbare school in het zuiden, beweert spreker, is neu traler nog misschien dan elders. Verder achtte hij het aantal onderwijzers door deze wet geëischt, voldoende. De rege ling der schoolgeldheffing is goed. en zou nooit ten nadeele van het openbaar onderwijs kunnen strekken. Bovendien bevat het ontwerp verbetering. De heer Muller bestreed het ontwerp, en ook hij achtte het in strijd met de Grondwet. In het subsidie-stelsel zag hij groot gevaar. Men zal later hetzelfde eischen voor hooger en middelbaar onderwijs, voor bizondere begraafplaatsen, armbesturen en ziekenverpleging, en waar zal dan het einde zijn? Wat een tweedracht zal daar uit geboren worden, 't Is een gevaarlijk beginsel, vooral als het in aanraking komt met godsdienstige overtuigingen. Met warmte verdedigde Spreker de openbare school, die men ten onrechte de godsdienst- ooze school noemt. Hij heeft gedurende zijn veeljarig verblijf te Rotterdam nooit een geval ontmoet, dat de openbare school de moderne godsdienstige begrippen zou huldigen. Het neutraliteitsbeginsel is aan de openbare school opgedrongen door de Kerkelijken, die het juist gebruikt hebben om die school te bestrijden. Het ontwerp zal sectarisme kweeken en het planten in het gemoed, in merg en been, in hart en nieren des volks als een kwaadaar dige bacil, en twist en tweedracht zullen overal heerschen. De heer Prins kwam krachtig op tegen het subsidie-stel sel, als strijdig met 's Lands belang en met de roeping van den Staat. Hij betwijfelde, of vrede met de kerkelijken zal bereikt worden. Dat is zich overgeven aan een illuzie. De geschiedenis leert, dat de kerkelijken niet zoo licht te bevredigen zijn. Spreker meent de zelfstandigheid van den Staat in het godsdienstige te moeten eerbiedigen. De heer van Lier beaamde de bezwaren der bestrijders van dit ont werp. Hij zou tegen het subsidiestelsel op zich zelf geen overwegend bezwaar hebben, maar hij heeft dat wel tegen de wijze, waarop dit in 't ontwerp gehuldigd wordt. Het is geen fakultatieve, maar gedwongen subsidiëering. Het bizonder onderwijs krijgt nagenoeg dezelfde subsi die als het openbare. Dat heet rechtsge lijkheid, maar het is dat niet. De openbare sohool staat onder toezicht, de bizondere is vrijzoo roept men oneerlijke konkur rentie in 't leven, 't Ontwerp schijnt te bedoelen de openbare school te ontvolken. Spreker wijst verder nog op de gevolgen der wet, en op het gemis van alle waar borgen ook betreffende de besteding van de subsidie. De heer v. Swinderen bestreed ook krachtig het ontwerp als nadeelig voor de openbare school. Voor een waar schijnlijk niet te verkrijgen doel de konciliatie zal men de grondwettelijke bepaling prijsgeven. Had men subsidie willen geven aan de bizondere sohool, men had een afzonderlijke wet kunnen voordragen: nu is het geweest: do ut des. Ook de heer de "Vos van Steenwijk was tegen het ontwerp, vooral op grond van d» verplichte schoolgeldheffing. Het ont werp zal aanleiding geven tot groote moei lijkheden tusschen het centraal gezag en de gemeentebesturen, ter zake van het bedrag van het schoolgeld. Door eene Commissie uit den Zwit- serschen Stendenraad is een wetsontwerp tot vaststelling van den werktijd van het spoorweg personeel opgesteld, waarin be- paald wordt dat het personeel minstens 36 vrije dagen per jaar moet hebben, waarvan 17 op Zondag. De aanwezigheid tot den dienst bepaald zich tot 16 uren, doch de werktijd 13 uren en 8 nren van onafge broken rust. Goederenvervoer op Zondag is verboden, behalve in enkele gevallen. Zooals men zich zal herinneren, was in den Amerikaanschen Staat New-York besloten voortaan de doodstraf te doen voltrekken door middel van electriciteit, doch dit besluit is voorloopig opgeheven. Tengevolge hiervan zit nu echter een ter dood veroordeelde sedert eenige dagen op de voltrekking van zijn vonnis te wachten. Tot secretaris der gemeente Heem stede is benoemd de heer J. Ph. Dolleman, burgemeester dier gemeente, mede stond op de aanbevelingslijst de heer J. H. Sny der, ambtenaar ter secretarie aldaar. Woensdagavond sprong te Halfweg een van de hoofdbuizen der duinwaterlei dingde beetwortelsuikerfabriek „Holland" aldaar, het benoodigde water door deze leiding ontvangende, was daardoor genood zaakt de werkzaamheden tot Donderdag te staken, terwijl ook een deel van Amster dam geen water ontving. Met moeite gelukte het om buiten het dorp den verderen aanvoer af te sluiten, zoodat daar nog een nieuwe buis in de leiding kon worden gemaakt. Evenals vorige jaren in het najaar en winter komen ook thans in en van de Haarlemmermeer weder talrijke diefstallen van pluimgedierte voor, zonder dat het de politie gelukt, de daders op het spoor te komen. De vorige week werden nog, be halve eenige konijnen, een twintigtal kippen en veertig eenden bij verschillende land bouwers ontvreemd. HAARLEM, 6 December 1889. Het Museum van Kunstnijverheid alhier is gedurende de maand November laatstleden door 595 personen bezocht. Het vóór acht dagen aanbestede werk van het maken van eene houten beschoei ing langs de Heerenvest, alsmede het aanvullen en onder profil brengen van het talud aldaar is heden door B. en W. ge gund aan den laagsten inschrijver C. Ro- meyn voor f 1073. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 8 December, des voorm. te 10 ure en des nam. te 6 ure in de Noorderkerk optreden Ds. J. Langhout. Openbare belijdenis en Doop van bejaarden. Woensdag 4 December des avonds te acht ure, Ds. Langhout, bijbellezing. Tergelegenheid van de herdenking van het vijfhonderdjarig bestaan van het Gymnasium alhier ziet het licht eene be knopte geschiedenis van deze Inrichting bewerkt door den Dr. B. W. Hoffmann, Gymn. reet. en door het College van Cu ratoren in druk gebracht. Het belangrijke werk, dat veel merkwaardigs bevat, is fraai uitgevoerd en is bij den boekhandel ver krijgbaar gesteld. De leerlingen aan de scholen voor on- en minvermogenden waarvan de mees ten niet zoo veel „te zoeken" hebben en sommigen zelfs heelemaal niet door eenig geschenk merken dat het St. Nicolaas is, werden heden morgen aangenaam verrast met eene bezending Sinterklaas gebak, gestuurd door de meisjes van de school van Mej. Klomp aan de Wilhelminastraat. Zij vonden dat natuurlijk heel aardig van die meisjes en nuttigden het gezondene met veel smaak. Mej. Klomp legt zeker op deze wijze in de harten harer leerlin gen het zaad voor de schoonste deugd, die het kind kan sieren,de milddadigheid.-— „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw Drie voor burgernaaister. Een voor breister. Een voor kookster. Een voor baker. Een voor loopmin. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, wordep beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bostuuy der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis ofl Doelen) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Dec. PSprengers en APvan Heel GETROUWD. 4 Dec. H. M. van de Pieterman en A Wisker.— H. E. Vellekamp en 3 C.Kroon. 5 Dec. D. Pieneman en J.Bosch. GEBOORTEN. 27 NovGGhlHeeremans gebImpink z_ C. H.Meijer geb.Otto z.29 Nov.M.L. van der Aar geb. Houtkamp z.A. M.v.d. Berk geb. Majoor d.A. v.d. Helm geb. Kieft dGWSelle gebKort zEJ H. v.d. Have geb. Sevenhuijsend.30 Nov.. M. v.d. Ham geb. Klinkertz.W. Scheid- Ier geb.van Gulikz.M.Tijssengeb. Booms z(en 1 zlevenl.)MEDuijns gebWin terkamp z.M. Plantjégeb. Wellemad. 1 Dec. G. Lenningsgeb. Mulder z.G.M. Abels geb. van Huizen d(levenl - 2 Dec SWTegelaar gebPeter zJ Wildschut gebKort z(levenl.)CEElfering geb Dam z. 3 Dec. M. Rijneveldgeb. Poelz. M. C. Busé geb. de Laatz.S. Prijt geb. Puister d4 Dec. A. M. J. van Dee- nen geb. Pollez M. E. v. Waver en geb. vBerkel dEHarren geb Rosenhart d 5 Dec. S. P. Klinker geb. Tweehuijzen d. MBreems gebPhilippo d OVERLEDEN. 28 NovAvd Voordt 83 jRuijchaver- str. C. F. Eredeker70j. Zniderstr. - G. J. v. Paradijs '14 dg. z. Brouwerstr.29 Nov. G. A. A. M. Wijnands geb. vanldsinga57 jKIHoulstrGBank 65 jSchotersin gel.T. A.P Koster 1 md.d.Oranjeb.laan. 30 Nov. C. C. Jongkind23md. d. Tul» penstr.W. Leenders 45 j. Raamst.O. E.Kamp3md.d. Rozenstr.lDee.A.J. van Heulen 70 jZuiderstrJHeilo 73 j W. Heerenst.— 3 Dec. E. Serneegeb. van Leeuwen 76 j Jaasweg.4 Dec.H.v.Haren 68 j. Spaarnw.str.H. v. Kanegom70 j Gr Heiligland. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 10 Dec. 1889, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium cu PugaJ. S. Bach. 2. Recordare uit Mozart's Requiem.R. Schaab. 3Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. 4. Marche religieuseGigout. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2