Z R O Tiï I E K Nieuwsberichten. nomen stof in een geheel andere wordt omgezet. In de eerste plaats zien we bij al wat leeft groei en vermenigvuldiging. Bij den groei worden nit de omgeving groepen van atomen opgenomen en daarbij in geheel andere ontzaggelijk samengestelde omge zet. Bij deze omzetting is veel arbeidskracht noodig, een kracht die echter geenszins verloren gaat. Langen tijd heeft men gezocht naar een eenvoudige of grondvorm waarin zich het leven openbaart en eindelijk heeft men als zoodanig algemeende cel, erkend. Waar le ven gevonden wordt, vertoont het zich in de cel nooit b.v. in den vorm van eene vloei stof. De cel zelf is een klein klompje soms met, soms zonder wand, en van een kern voorzien. Die cellen hebben allerlei gedaanten en verschillende eigenschappen. De eene heeft veel meer voedsel noodig dan de andere. Dit hangt af van het ge bruik dat er van gemaakt wordt. Zoo hebben b.v. de spieren ontzaggelijk veel meer noodig dan de beenderen, die slechts een lijdelijke rol vervullen. De beenderen hebben dan ook weinig cellen. Ze worden wel vernieuwd, maar slechts zeer langzaam. De samenstelling verandert naar gelang van het gebruikde natuur is spaarzaam. De vermenigvuldiging is zeer gemakke lijk waar te nemen bij de bacteriën. Ze groeien onder het mikroskroop tot ze zich plotseling in twee stukken verdeelen. Hnn voedsel nemen ze op uit de omringende gelei waarin ze zijn geplaatst. Behalve de groei onderscheidt men bij levende voorwerpen ook actieve beweging. Het lichaam verandert niet alleen van vorm maar ook van plaats. Ook hiervoor is arbeid noodig, want ook hierbij moet weerstand overwonnen worden. Ook valt hij levende voorwerpen ont wikkeling van warmte op te merken. De warmtegraad van het menschelijke lichaam blijft onder alle hemelstreken dezelfde. Bij ontwikkeling van warmte wordt beweging veroorzaakt in de kleinste deel tjes der omgeving. Ook hiertoe wordt dns kracht vereischt. Niet alleen warmte, ook electriciteit en licht gaan vaak van levende voorwerpen uit. De kracht nu tot het voortbrengen van al deze verschijnselen verbruikt, moet door het voedsel worden hersteld. Dit voedsel bestaat hoofdzakelijk uit eiwit, sniker, vetten en zout, en wordt met behulp van de zuurstof door de licha men opgenomen. Dit geschiedt hoofdzakelijk door de ademhaling en Lavoisier meende, dat deze gelijk te stellen was met de verbranding van doode lichamen. Dit is evenwel niet geheel juist. De kaars brandt niet dan bij zeer hooge temperatuur. In het dier lijk lichaam worden de vetten evengoed verteerd, niettegenstaande hier de warmte nooit hooger is dan 37° C. Er moet dus bij de oxydatie in de cel een andere kracht aanwezig zijn, die men evenwel nog niet heeft knnnen ontdekken. In de cel ontstaan nu verder door aan houdende beweging, nit de samengestelde eenvoudige verbindingen, en daardoor wordt arbeidsvermogen vrij, waaruit de kracht van het organisme moet verklaard worden Voeden zich de menseh en de dieren met planten, de planten worden gevoed door de zon. In de plant wordt het zetmeel gevormd, dat later dieren en menschen onderhoudt. Hier wordt een zeer samengestelde ver binding uit een zeer eenvoudige opge bouwd. Dit geschiedt niet anders dan door toevoeging van warmte. Uit de zon is dus alle leven. Mocht deze warmtebron ons eenmaal gaan begeven, zooals voor ondersteld wordt, dan houdt alle leven op. De levensverschijnselen zijn bewegings verschijnselen, maar een beweging die nog niet verklaard is. Alleen als het ooit ge lukken mocht uit doode stof levende voort te brengen, zou men misschien meer te weten kunnen komen. Maar tot heden komt „al wat leeft uit het leven voort." Er blijft dus tot nog toe onverklaar baars genoeg over, het mystieke behoeft daarbij niet te worden genegeerd, maar moet bij het biologisch onderzoek geheel ter zijde worden gelaten, en al is het dat men nog niet ver gevorderd is, de laatste 50 jaren hebben het wetenschappelijk onderzoek der levensverschijnselen buiten gewoon vooruitgebracht. Daar het onderwerp zeker wel bniten den dagelijkschen gedachtenkring der mees te toehoorders zich bewoog, was het niet zeer gemakkelijk te behandelen. De spre ker deed echter door het streng vermijden van vreemde woorden en door een vrije voordracht alles wat mogelijk was, om ook oningewijden zijn denkbeelden te ver duidelijken. De laatste Raadszitting ving aan met de mededeeling, dat de Heer Derx zijn ontslag had genomen als lid van den Raad en Commissaris van de Bank van Leening. De Voorzitter herinnerde hoe de Heer Derx nu bijna 25 jaar de belangen der gemeente met ij ver, bekwaamheid en toe wijding had behartigd, en wenschte hem daarvoor openlijk een woord van hulde te brengen, hetgeen bij den Raad algemeene instemming vond. Had dit afscheid ons eenigszins treurig gestemd, het volgende stuk bracht bij menigeen een glmlach op het gelaat. De Ned. Herv. Gemeente te Edam heeft een eeuw of drie geleden van de stad Haarlem een groote geschilderde glasruit ten geschenke ontvangen, voorstellend kei zer Barbarassa, aan Haarlem het wapen schenkende. Bij den brand in 1602 werd dit glas vernield en de stad Haarlem gaf daarop in 1607 een nieuw glas, voorstellende de inneming van Damiate. Ook dit glas evenwel heeft geleden en nu verzocht de gemeente aan onze stad of ze het door luchtig voorbeeld onzer vaderen niet zou willen volgen door een bijdrage toe te staan tot herstel van dit glas, dat destijds tot eeuwige memorie van Haarlem's roem te Edam is ingezet. B. en W. zullen de zaak overwegen. Bij de begrooting is er zeker niet op gerekend. Ingekomen is een rapport met ontwerp raadsbesluit van de Spoorwegcommissie, welk stuk in een volgende vergadering aan de orde zal worden gesteld. Boekge schenken van den Heer Dr. Garrer over Schonaens, en van Dr. Hoffmann getiteld Beknopte geschiedenis van het Gymnasium alhier, beiden uitgegeven bij gelegen heid van het 500jarig feest van het Gym nasium, werden door de gemeente in dank aanvaard. Voor de uitgave van het laat ste werk werd ook aan Curatoren dank betuigd. De Heer Sabelis schonk aan de gemeente een giftbrief van den Prins van Oranje aan den Baljuw van Kennemerland be treffende het benoemen van leenmannen 3 Mei 1782. De Heer Prins had naar aanleiding van hetgeen B. en W. bij de begrooting gezegd hadden, dat het misschien noodig zou zijn naar nieuwe bronnen van inkom sten om te zien, voorgesteld de commissie van iinantiën uit te noodigen om te onder zoeken in hoeverre een inkomstenbelasting beter dan de bestaande verteringsbelas ting, tot meerdere inkomsten zou leiden. De Heer Prins herinnert hoe de ver teringsbelasting voor 1890 aanzienlijk is verhoogd. Die verhooging drukte alweder op de schouders van hen, die door ver schillende omstandigheden verplicht zijn te verteren wat ze hebben in te komen, terwijl andere, die het beter konden be talen, daardoor niet worden getroffen. De stedelijke belasting is een progressieve belasting in omgekeerden zin. Zijn voor stel is echter niet gunstig ontvangen bij de commissie van finantiën. De Heer de Kanter heeft gezegd, dat als de Commissie dit noodig achtte zij zelve daartoe wel het initiatief had genomen. De Heer Krol heeft gevraagd om een ontwerp, maar zich niet uitgelaten over de vraag of men een inkomstenbelasting wil of niet. De Heer Macaré voerde aan, dat een onderzoek naar de waarde eener inkomstenbelasting bui tengewoon omslachtig zou zijn, terwijl het tooh eenvoudig genoeg is, daar men Hoorn, Utrecht, Groningen en Veendam deze belasting heeft ingevoerd en de voor beelden dus voor de hand liggen. De Heer Enschedé beweerde, dat de ver hooging van het percentage de moeielijk- heid voldoende oplost. Uit alles blijkt echter dat de inkomstenbelasting zoo wei nig sympathie vindt in dezen Raad, dat hij liever zijn voorstel intrekt. Misschien zal de verhoogde verteringsbelasting wel aanleiding geven dat Spreker een volgend jaar met zijn voorstel terugkomt. Nu trekt hij het liever in. Tal van verhuringen van gemeentegrond worden daarop goedgekeurd. Die van grond aan de Leidsche Vaart worden aangehouden, omdat de Raad wensohte uitgemaakt te zien in hoever bij deze verhuringen nog het betalen van verboekrecht wenschelijk was. De Commissie van Finantiën wilde het i afschaffen, de Heer Macaré achtte het on geraden dit te doen zonder opzettelijk on derzoek naar de gevolgen daarvan en daarom werd aan B. en W. opgedragen dit punt alsnog nader te overwegen en te dienen van advies. De Heer ten Houte de Lange had af schrijving van pi. dir. belasting gevraagd, daar hij van woonplaats veranderd was. B. en W. meenden echter, dat zijn hoofd verblijf steeds in Haarlem was gevestigd geweest en stelde daarom voor dit verzoek te wijzen van de hand. Na eenig debat werd in den zin van B. en W. besloten. Alleen de Heer 't Hooft was van meening dat adressant recht op restitutie had. Besloten werd voorts tot bestrating en rioieering van een gedeelte der Verlengde Oranjeboomslaan, en vastgesteld het tarief van onderstand voor 1890. Benoemd wer den in de Commissie voor het lager onder wijs de Heeren J. Krol Kz., Mr. L. C. Kro nenberg en F. G. N. Haitsma Muiier; in de commissie voor het M. O. de H. H. P. C. Kool, L. de Vlaming en Mr. Ch. Enschedé; tot regent van het Groote Gasthuis de Heer Mr. A. W. Thöne; tot regent van het Barbara Gasthuis de Heer D. André de la Porte tot lid van de Commissie van de scherm en dansschool de Heer II. L. van Linden van den Heuvell tot lid van de Commissie voor het mu ziekkorps, Mr. N. G. Cnoop Koopmans; tot onderwijzeres aan de Burgerschool Mej. J. M. Peereboom; tot onderwijzer aan school B. de Heer Daniel Koster tot Curator aan het Gymnasium Mr. Joh. Enschedé tot lid van de Gascomissie de Heer J. J. Sneltjes. HAARLEM, 20 December 1889. Het programma van den Nationalen Zang wedstrijd van Mannenkoor, uitgeschre ven door de Haarlemsche Liedertatel „Zang en Vriendschap" ter gelegenheid van haar zestig-jarig bestaan, is thans verschenen. De wedstrijd zal plaats hebben op Zaterdag en Zondag 18 en 20 Juli 1890. Zaterdag avond 19 Juli heeft het con cours plaats voor Vereenigingen die nog geen Eersten Prijs behaald hebben. Voor deze afdeeling zijn uitgeloofd een gouden medaille met eene premie van f 150, een zilveren medaille met eene premie van 75 en een zilveren medaille. In de tweede afdeeling, op Zondagmiddag van den 20sten Juli 1890, uitgeschreven voor Vereenigingen, die reeds een Eersten Prijs hebben behaald, zijn uitgeloofd een gouden medaille, met eene premie van f 200, een verguld zilveren medaille, met eene premie van f 100 en een verguld zilveren medaille, met eene premie van 50. Op Zondagavond den 20sten Julil890 heeft de wedstrijd plaats tusschen de Ver eenigingen, die in de Eerste en Tweede Afdeeling den Eersten Prijs behaalden, waarvoor is uitgeloofd een zilveren lauwer krans. Voor de derde Afdeeling, op Zon dagavond den 208ten Juli 1890, den wedstrijd van Uitnemendheid, heeft de Liedertafel beschikbaar gesteld een gouden medaille, met eene premie van f 500. De wedstrijd in Prima-Vista Zang zal aanvangen voor de Eerste Afdeeling op Zondagmorgen ten 9 ure en zal vervolgens worden voortgezet voor de Tweede en Derde Afdeeling. In elke Afdeeling voor den Prima-Vista Zang zal worden uitgeloofdeen verguld zilveren medaille, een zilveren medaille en een bronzen medaille. Aan elke prijswinnende Vereeniging zal een Diploma worden uitgereikt. De vereeniging Weldadigheid naar Vermogen is Donderdag vergaderd geweest. De Voorzitter bracht een woord van dank aan Haarlems burgerij voor de ruimen steun haar verleend, en aan de pers voor de welwillendheid waarmede ze het pogen der Vereeniging heeft bevorderd. Er werd verslag uitgebracht over den geldelijken toestand. Ontvangen werd f 8250.07 en uitgegeven ƒ7884.57, en het bestuur weder verkozen uit de aftre dende leden. In plaats van een der aftre dende leden, die bedankt had, werd be noemd de Heer Mr. T. L. L. Prins. Na eenige opmerkingen van de aanwezige leden werd de vergadering gesloten. Het is wel van belang eens kennis te nemen van den verbazingwekkenden tact van reclame maken, welke door sommige firma's ontwikkeld wordt. Denken we hier in de eerste plaats aan Holleway en de verschillende zeep-reclames in het buiten land, ook Nederlandsche firma's oeginnen in dit opzicht publiciteit aan hare artikelen te geven in een even goed gedachten, als schoonen vorm. Wat van Houten uitwerkt in Cacao doet in den laatsten tijd de firma Ferwerda en Tieman in Wijnen te Am sterdam, depóts Haarlem, GrooteHoutstraat No 3, Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Arnhem en Nijmegen, in het ar tikel wijn. Zoo werd dezer dagen algemeen verspreid de fraaie Winterreclame," waar in het publiek worden aangeboden zeven verschillende proefmanden terwijl tevens in deze reclame de aandacht wordt geves tigd op de Dozijn-flesschen. De Firma heeft met deze gelegenheid nog verkrijgbaar gesteld prachtexemplaren der Winter-reclame, welke tegen 50 cents per exemplaar bij de depóts zijn aan te vragen. De opbrengst van deze goed uit gevoerde aanbeveling in roodlinnen ver gulden stempelband, doorschoten met En- gelsch vloeipapier, komt ten goede in Am sterdam voor de helft aan het genootschap Liefdadigheid naar vermogen voor de we derhelft aan de algemeene armen en voor de gemeenten waar depóts gevestigd zijn aan de algemeene armen. De firma brengt, zeer gepast, onder de aandacht, niet te wensohen, dat op elke Winterreolame eene bestelling van een proefmand volgde; zij zou eenvoudig niet in staat zij n de orders nit te voeren, doch ook eene kleine bestelling zal haar aange naam zijn. De „Muzikale Vriendenkring", eene vereeniging van jongelieden, die met suc ces de instrumentale muziek beoefent, gaf gisteren zijne tweede uitvoering op de bovenzaal van de sociëteit „Vereeniging" voor kunstlievende leden en genoodigden. 't Was er stampvoleen bewijs van krach tige ontwikkeling. De kring telt ongeveer twintig werkende leden en vormt reeds een zeer aardig geheel. De muziek welke er gemaakt wordt is van goed gehalte en in hare uitvoering lang niet onverdien stelijk. Het programma van gister avond gaf veertien nummerB, ensemble werken en solovoordrachten, welke zeer goe.d vol deden. De nieuw benoemde leider van het gezelschap, de Heer K. van Maas had veel eer van zijn werk. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 22 December, des voorm. te 10 ure en des nam. te 6 ure in de Noorderkerk optreden Ds. J. Langhout. Woensdag (Eerste Kerstdag) des voorm. te 10 ure en des nam. te 6 ure, Ds. J. Langhout. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van brieven en verdere stukken, geadresseerd aan onbekende personen welke stukken door de Afzenders kunnen worden opgevraagd. Brieven, Mevr. de Jong, Amsterdam.; Mej. A. v. Veisen, id.;, A. Beszer, Geertruidenbcrg.; J. v. Wijke, s'Hage.; W. Aernout, id.; J. Vlijmen, Maastricht.; L. Damhof, Millingen.; C. Verweij, N.-Amstel.; C. Boskam. Botterdam.; C. Visser, Schiedam M. Heystek J. Klei, Briefkaarten. J. Muileman, Amsterdam.; Wed. M. Slumer, id.; N. F. Franken id.; H. Buis, iel.; Ossendorp, id.; Kerkman. idMej. Lifters-Wildenberg, Baarn.; "W. Messer, Rotterdam. Brieven, verzonden geweest naar het Buitenland. Reutner, Berlijn.; Kout, Keulen J. Kessens, id,; J. C. Benloer, Londen.; Janssen, Parijs.; B.esse Serclaas, id.; M. Bobn, id.; L. Blanckenhagen, id.; De Loge, Oranje, Paarl (Afrika). VEEMARKT. 18 December. Aangevoerd. Brijs. 10 Koeien f 180.— f 220.— 25 N. Kalveren 7.16. 20 Schapen 16.20. 10 Paarden. 30.250. KAASMARKT, 18 December. Aang. en verk. 66 stapels, uitmakende 7110 kazen, wegende 14682 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen f 30.50. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 24 Dec. 1889, des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezekaian. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaG. F. Iliindcl. 2. Gröser religigiöser Marsch.F Lui. 3. Sonate No. 1J. S. Bach. a. Allegro moderato. f). Adagio. c. Allegro. 4OffertoireGuilmant. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2