ZONDAGSCHOOL Danscursus. Dienstbode, ADVERTENTIEN Remonstrantsch Zaïukoor, 11 UUR I van de Liederen, die op den Oudejaarsavond znllen wor den gezongep. Kederl Protestantenbond,. politiek vertrouwen cischte, eu dat die gemeen schappelijke band tusschen de liberale partij en den heer Domela Nieuwenhuia niet bestond. Intusschcn bepleitte de heerClerc het geven van Rijkstraktemen ten voor oieuwe parochieën, bij benoeming van gees telijken door den bisschop. Daarna verklaarde de heer Lieftinck, dat hij vóór de motie zou stemmen. Hij zag niet in, waarom hij dat niet zou kunnen doen, al stond hij met den voorsteller niet op denzelfdeu bodemop den inhoud der motie kwam het slechts aan. De heer v. Houten zag volstrekt geen heil n een votum tegen den Min. van Fin. alléén; er zon dan een ander minister komen, die dezelfde gedragslijn volgde. Zoolang de tegenwoordige meer derheid bestaat, achtte Spreker belastinghervorming onmogelijk; zij is slechts van de liberale partij te wachten; zij is misschien te verkrijgen door ver vanging van het geheele ministerie door een minis terie der minderheid, die zijns inziens groote kans heeft, meerderheid te worden, nu de school strijd geen strijdpunt meer is. Spreker vond bet te veel gevergd ook van de liberale partij om met de motie van den beer Domela Nieuwenhnis mede te gaan, aan wiens aanvallen zij blootstaat, terwijl zij nog waarschijnlijk op den koop toe van karak terloosheid zon worden beschuldigd, als zij zich liet leiden door een man, die de daad van een Geel goedkeurt, en in de misdaden te Amsterdam slechts St. Nikolaas-suprises ziet. De Min. van Fin. beatwoordde eenige opmerkingen met eenige toezeggingen. Omtrent de motie kan bij geen ad vies geven, en hij noemde debat met den voorstel ler onmogelijk. De heer Domela Nieuwenhnis zag zijne meeniog bevestigd, dat de liberalen excepties zouden opvoeren. Hij wilde zich volstrekt niet op werpen als leider der liberale partij; veeleer was hij de lijder van die partij. IVat de motie betreft twee maal twee blijft vier, wie het ook zegt. Hij deelde nu nog mede, wat hem bewogen had bij de verkieziogen zich aan de rechterzijde aan te sluiten, en besloot zync redemette zeggen, dat die St Niko- laas-surprises niets uit te staan hadden met de motie, evenmin als van Houten's Malthusianisme, waarvan bij een tegenstander is. Hij kende slechts twee beginselen: Katholicisme: gezag buiten den mensch, en Socialisme: gezag in den mensch. Alles wat daar buiten ligt, dus ook het liberalisme, kent bij niet. Na nog andere replieken werd het al gemeen debat gesloten. De motie-Nieuwenhuis werd verworpen met 63 tegen 7 stemmen. Vóór stemden met den Voorsteller de heeren Smcenge, Neegens. Heldt, Schepel, Lieftinck en de Ruyter Zylker. Ten Btadhnize te Amsterdam is een nieuw plan van een overdekte groenten- en fruitmarkt gemaakt, die op de terreinen van de Eng. gasfabriek zou komen, tus schen het verlengde van de te dempen Eozen- en Elandsgrachten de markt zou door 3 bruggen met de oude stad en door 2 bruggen met de nieuwe 9tad verbonden wordeD, en 7 havens tot laden en lossen van schuiten omvatten. Ook de aansluiting aan de groote waterwegen laat niets te wenschen over. Bg het opgaan der lift van het derde perron aan het Centraal-station te Amster dam stiet een werkman, die op de lift stond, met het hoofd tegen het perron. schedel opgenomen. In hopeloozen toe stand werd de ongelukkige naar het gast huis vervoerd. Te 's-Gravenhage heeft een werkman, die door den opzichter van het werk weg gezonden was, laatstgenoemde met messte ken ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond. De man is aangehouden. Te Amsterdam zijn vele militairen, lgdende aan hevige verkoudheid, iu het hospitaal opgenomen. De verschynselen schenen evenwel niet de tegenwoordig heerschende influenza aan te wijzen, hoewel dit later bleek wel het geval te zijn. Het aantal verpleegden is zoo groot, dat reeds naar eene gelegenheid wordt omgezien om op alle gebeuriykheden voorbereid te zijn. Omtrent het door de „Caland" aange varen en gezonken Stoomschip „Thorbecke VII", geladen met ryst, koffie en suiker, vernemen wij nader het volgendeOok de beide Kerstdagen is in het Kanaal flink doorgewerktde twee gezonken zandbak ken zijn thans uit de vaart verwijderd, terwijl de uitbaggering en verbreeding der vaargenl zoover is gevorderd, dat schepen van eiken diepgang by dag met behulp eener sleepboot langs het vaartuig worden gesleept. Heden is men begonnen met duikers het gat van de bark dicht te maken, met het doel haar daarna zooveel mogelyk te ontladen en te lichten. Ten einde laag water te houden, wordt te IJmuiden des nachts gespuid, terwijl om strooming te voorkomen, Ëynland's stoom gemaal te Spaarndam het werken heeft ge staakt. Donderdag zakte de bark zeer naar stuurboord over. De afgelegen plaats aan het Noordzeekanaal trok de beide Kerst dagen veel bezoekers. Te Sloten is zekere J. K. oud ontvanger der registratie gearresteerd, die het als bedelaar den ingezetenen zeer las tig maakte, by voorkeur een oud vriend van hem n.l. den predikant dier gemeente. Aan den overtoom is het lijk op gehaald van D. v C., aldaar woonachtig, die in dronkenschap in een sloot was ge raakt en verdronken. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorloop er. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor breister. Een voor kookster. Een voor baker. Een voor loopmin. Het Bestuur der Vereeniging "Weldadigheid naar Vermogen" verzoekt beleefd aan hen, die hunne inschrijvingsbiljetten nog niet hebben af gegeven, die te doen bezorgen aan het kantoor der Vereeniging (bus Doelen of Stadhuis). HAARLEM, 27 December 18S9. Door den burgemeester zyn de finitief benoemd tot adjunct inspecteurs van politie L. A. H. Wolffram, J. van Nas sau en J. Th. Keyzer, sedert 1 Januari 1889 in dienst. De Christelyke Zangvereeniging „God is myn Lied" gaf Donderdag avond in de Kerk der Broedergemeente eene uit voering. Het eenige wijziging werd het programma der uitvoering van 5 November gevolgd. Mendelssohn's Lobgezang vormde een der glanspunten van den avond. Dit uitgebreide toonwerk was door kundige hand, voor zooverre de instrumentatie betreft, omgewerkt voor twee orgels en een piano, waarby de prachtige klankef fecten in hunne oorspronkelyke waarde en schoonheid behouden zyn gebleven. Fraai mocht de stemming en het samspel der instrumenten genoemd worden, wat ook ten goede kwam aan de flink inge studeerde koren, die met de noodige nuan ceering werden gezongen. De solopartyen waren in goede handen. De Zangveree niging kan opnieuw wyzen op eene uit nemend geslaagde uitvoering. De gevangenen in zake den beken den koffiediefstal, zijn heden van hier overgebracht en wel de veroordeelden van Roon en Booms naar de gevangenis te Rotterdam en van Groningen, Trautigen diens vrouw naar Utrecht. len Kerstdag des avonds is naar het St. Elisabeths Gasthuis alhier overge bracht het lijk van den kleermaker L. wonende Korte Jansstraat, dat onder ver dachte omstandigheden in zyne woning was gevonden. Gisteren namiddag is een paard, ge spannen voor een rytuig van Jhr. V. H. in de Gierstraat op hol gegaan en eerst aan de Nassaulaan gegrepen, waarby geene ongelukken hebben plaats gehad. De koetsier die alleen op den bok zat is daaraf gesprongen, maar heeft geen letsel bekomen. Gisteren avond heeft een 55 jarige man, in betrekking aan het gesticht Mee- renberg te Bloemendaal, bij het gaan naar het station het ongeluk gehad te strui kelen, waarby hy zyn rechterbeen boven den enkel heeft gebroken. By de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 29 December," des Ïnnrm te 10 ure en des nam.Ie fi ure in e Noorderkerk optreden Ds. J. Langhout. Dinsdag 31 December 1889 des avonds te zeven Dre Sluiting des jaars Ds. J. Langhout. Woensdag 1 Januari 1890 (Nieuw jaarsdag) des voorm. te 10 ure Ds. J. Langhout. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 24 Dec. J. van Kuijk en S. Stienstra. NKuenen en G. MBulters.J Erdtsieck en ACvan M aasCBottelier en MA Scholte.26 Dec. P. A. Spierings en J. S. Willemse. GEBOORTEN. 19 Dec. A. Wijnandsgeb. Wesseliusz. E. Krauwergeb. de Mold.20Dec. M.C. Heijmans geb. Snoeiers d. M. A. van den Berg geb. Grundemann z. 21 Dec. A. M. darijs geb. Hagenaars d. 22 Dec. M.C. Spierenburg geb. Uittenhoutd. A. M.. de Jong geb. Hossd.C. Wensveen geb.Duin d.J. C. Beekelaar geb. Negrijn d.J.B. Severijnse geb Hulsebos z23 DecNM Steffersgeb. Beerez.W. B van Raaphorst geb. Knape z.A. denUijlgeb, Kottend. C. M. v.d. Lelij geb. Steijnz.J. Zeijle- maker geb. Frijtsenaars z. (levenl.).— 24 Dec. M.E.v d. Booren geb. v.d. Lelied. M. v.d. Goes geb. Toeset z(levenl.). A. M. v.d. Pieterman geb. Theijs d.25 Dec. AMeulemans geb.Gijzen d.-W Pries- man geb. Donkerloz. C. Hoogersgeb. v. Maanenbeig d.26 Dec. C. Korsgeb. Ta- mes d. OVERLEDEN. 20 Dec. C. Kruijer 8 md. d. Bakenessergr. PRoelofs 72 jHagestrJvan El geb *Serné64j. Gr. Houtstr.J. Zeijlmeer66j L. llaamstr.R. Joore 22j. Burgwal. B. Hessels 75 j Gr. Heiligland. 21 Dec. A. J. Edieólj Schoutenst.J. Nieste 54j Schotersingel. H. M Uittenbosch 29 dg. d. Zijlstr.— 22 Dec, T. Wetsman55 j. Jans- str.— J. H. v.d. Berg2j. Gr. Houtst. B. Meeuwiggeb. Pegman79 j. W.Heerenst. 23 Dec. J. P. van Dam 75 j. KI Houtweg. A. Baars 3 md. d. Raaks.—J. E. H. Baalc gebJung 37 jZijlweg Zijweg AJ J Handgraaf 49 jNassaulaanJBakker 68 j. Schoterweg- W. G. Wenteier 4md. z. L. Boogaardstr. P. H. Westenenk 70 j Gasthuissingel.— J. van Ec2j. z. Jansstr. K. Nijman 53 j. Hazep.laan. 24 Dec. R. Brik geb. Oudendag54j. L.Boogaardstr. E. Logmans gebde Brave 29 j St.Bol werk.A. Uittenbosch 1 md. d. Zijlstr. AKoster 2 jdde Clercqstraat 7de VOLKSTELLING. {Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 63.) (Koninklijk besluit van 21 Augustus 1889, Staatsblad no, 108.) Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 7de algemeene tienjaarlijkschë volks telling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 December 1889 en 1 Januari 1890 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werke lijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1889 en 1 Januari 1890 zullen worden rondbezorgd, en dadelijk na Nieuwe- jaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning wor den ingevuld: eene witte kaart (voor man of jongen) of eene bruine kaart (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor, eder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig i$, ingevuld worden eene groene kaart (voor een lijdelijk aanwezigen man of jongen) of eene roode kaart (voor eenf tijdelijk aanwezige Vrouw of meisje) Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar j - il —.iis? TTovplïoht vnrvr de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel witte, bruine, groene of roode kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artiekel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64), ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Be nauwkeurigedoor de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodig en Burgemees ter en Wethouders allen met aandrang int, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Haarlem, 21 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. Be Secretaris, A. A. Lanh. VEEMARKT. 27 December. Aangevoerd. Erijs. 1 Koe f 150.— 15 N. Kalveren 9.a f 4 Schapen 18. 5 Paarden. 15.- KAASMARKT, 27 December. Aang. en verk. 53 stapels, uitmakende 5694 kazen, wegende 11778 kilogrammen. Hoogste prys per 50 kilogrammen f 30.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 31 Dec. 1889, des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Choral FantasieF. Lux. 3. Sonate No. 2S. de Lange. a. Maestoso. b. Andante. c. Allegro con fuoco. 4. Première meditationGuilmant. 5. Finale. OEFENING op Zonda6 29 December 1889, des morgens UITVOERING op Dinsdag 31 December (Oudejaarsavond) des avonds ten 7 uur. (697) Afdeeling „HAARLEM". Aan allen die door hunne gaven hebben bygedragen tot het welslagen der Kerstfeestviering, betuigt het Bestuur zijn dank. Inschryving van nieuwe leerlin gen Zondag 29 December van 111/, tot 121/2 uur, aan de opleidigsschool voor jongens in de Sophiastraat. Hervatting der lessen Zondag 5- Januari 1890, 121 nur. HET BESTUUR der Begrafe- nisbos „De Broederlijke Liefdebeurs", gevestigd in de Jansstraat 61 te Haarlem, vestigt de aandacht van belangstellenden op de voordeelen, aan het Lidmaatsohap dier Inrichting verbonden, te weten By een Lidmaatschap van één tot Vijf jaren wordt na overlyden uitbetaald ƒ110,van vijf tot tien jaren 120,—na tien jaren 130,terwyl men, na veertig-jarig Lidmaatschap wordt vrij gesteld van betaling der contributie. De wekeiijksche contri butie bedraagt vijf cents. Voor inschryviDg, Reglement en kwitan tieboekje worden geen kosten berekend. Eiken Zaterdagavond van 79 ure kunnen personen van 830 jaren als leden worden in geschreven. Januari a. s. aanvang van den tweeden termijn. Diegene die wenscht deel te nemen vervoègè zich aan het lokaal Gr. Heiligland 25- J. B. BONGERS. Getrouwd: B. SERNÉ Jr. en M. DENIJS. Schagen, 27 Dec. 1889. Die tevens hunnen dank betuigen, voor de vele blijken van belangstel ling by hun huwelyk ondervonden. Tot diepe droefheid van zyne kinderen en verdere betrekkingen, overleed heden onze zeer geliefde vader JEAN BAPTISTE GONNET, in den ouderdom van byna 83 jaren, voorzien van de Heilige Sacramenten der stervenden. C. M. CARLIER, geb. Gonnet. H. M. CARLIER. B. J. GONNET. C. J. GONNET. A. M. GONNET, Wed. Waning. Haarlem, 26 December 1889. Voor de vele bewyzen van deel neming, ondervonden by het over lyden onzer onvergetelyke moeder en tante, Mejnff. de Wed. FAN EL, geb. Serné, betuigen wij onzen bartelyken dank. Uit aller naam,: D. VAN EL. (703) Tegen Eebrnari wordt gevraagd eene eenvoudige, nette als meid alleen, niet jonger dan 20 jaar en van goede getuigen voor zien, van de P.G. (704) Adres; Nieuwe Gracht 17..

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2