HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 1 144. van WOENSDAG 1 Januari 1890. 1889. Uitgave va^kJDE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(5. Twaalfde Jaargang. telephoonnummek TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden, geplaatst. Het laatste tafereel van 1889 is afge speeld. Het scherm viel; ondanks zijne tekortkomingen in actie en de onvervulde verwaohtingen omtrent allerlei bijzaken heeft het publiek in de handen geklapt; 1889 af. Af voor immer, verzwonden in de aaneenschakeling van oogenblikken, die men tijd noemt, onherroepelijk voor 't eerst en voor 't laatst opgetreden, bijgezet in de tombe van zgne voorgangers, achter zich latend een zwak spoor, dat, spoedig door het stof der eeuwen bedekt, misschien nog eens zal opgedolven worden door den altijd licht zoekenden historicus. Licht! waar is licht gezien in den afge- loopen jaarkring O veral of nergens, al naar gelang Uwe levensbeschouwing overhelt naar die der pessimisten of der optimisten. Achteruitgang der zeden in alle standen der maatschappij, meer dan gewone vrijheid van gedachte, bedorven jongelingschap, zwakke vaders en moeders, die den tact niet bezitten hun kroost den rechten weg te wijzen, algemeen gebrek aan achting j| jegens instellingen van oudsher als maat schappelijke macht erkend, armoede, die toeneemt naarmate Wetenschap en kunst booger standpunt bereiktArme pes simist! Wat maakt ge U bezorgd over vele dingen. Tracht eens de oogen te wenden daarheen waar de lichtzijde van het leven reeds is doorgebroken, of naar de scherp geteekende punten, waar de van nature aanwezige warmte aan het OBt-1 wikkelen is tot een verschijnsel,-dat de kiem van licht in zich bevat. Zie de zonnezijde des levens, zoek die zelfs waar ge I haar tot nogtoe niet vermoogt te vermoe den laat dan nog wat meer licht en liefde en leven van U zelf uitstralen en langzamer hand zult ge bemerken, dat aan de hand der Voorzienigheid, of, zoo ge wilt, door den loop der omstandigheden, veel recht zal worden, wat U thans nog krom en verdraaid voorkomt. Dan zal het U kunnen gebeuren, dat 1889 U eene aan gename herinnering achterlaat. Heeft niet, ondanks de gewone geruch ten van oorlog in 't verschiet ons wereld deel hoewel ten strijde toegerust in vrede zich kunnen wijden aan datgene wat het meeste noodig en nuttig was? Rusland, dat zich naar het voorbeeld van zgn westelijken nabuur tracht vrij te maken van vreemden invloed, en in zijn boezem het Russische element wilde her stellen, deed dikwgls vermoedens van on lusten rijzen, vooral toen de czaar al maar bleef dralen met zgn officieel tegenbezoek aan keizer Wilhelm, dat eindelijk begin Oc tober plaats had op eene wijze vormelijk genoeg om tot^padenken te stemmen. Toch bleef de vrede bewaard, waarschijnlijk wel ten gevolge van de reizen des Dnit- schen keizers, zoodat de meening bestaat, dat de sleutel tot het geheim der be houden gebleven verstandhouding wer kelijk te Berlijn berust. Frankrijk zag in 1889 wondere dingen ge beuren. Boulanger, nog in Januari met ruim vierhonderd duizend stemmen in de ver tegenwoordiging gekozen door Parijs, ver trok, gedrongen door zgne mindere solidi teit op politiek gebied, naar Brussel en later naar Engeland. Hij heeft zijn roem over leefd zijn partij is volkomen gefnuikt Boulanger behoort tot de geschiedenis, de tentoonstelling te Parijs kwam als eene beschikking in 't midden om den held te i doen vergetenweer een hinderpaal tot het behoud des vredes was opgeruimd Oostenrijk verloor op eene treurige wijze zgn hoogst populairen kroonprinszijne gemalin zocht herstel van haar hierdoor geschokt gestel in ons nederig Zandvoort. Een half belachelijke, half treurige, doch weinig mannelgke figuur vertoonde koning Milan van Servië; echtscheiding, afstand van den troon, zijn twaalfjarig zoontje overlatend aan een regentschap, zelfs het kind van de moeder verwijderend. Dom Pedro, de keizer van Brazilië, is weer in Europa, doch tegen zijn wil. Eene omwenteling in zgn Staten dwong hem den wijk te nemen. De laatste monarohie in Amerika behoort hierdoor voorloopig tot de geschiedenis. Als kleine natie leggen wij niet veel gewicht in de schaal tot het bewaren van het staatkundig evenwicht, en 't is goed we hebben genoeg aan ons zeil te denken 1889 heeft one veel goeds gelaten. Het begin van 't jaar gaf menig angstig oogen- blik bij het aanvankelijk bedenkelijker worden van den toestand onzes Konings. In de drie eerste maanden was de pijnlgke ziekte van Z. M. gestadig toenemend, zoodat den 2 April in eene Vereenigde Zitting van de beide Kamers door de re geering verklaard werd, dat Z. M. door verzwakking van lichaam en geen niet :t in staat was de regeeringszaken waar te nemen. Doch van dien stond af trad her stel in, met het gevolg, dat den 30 April de regeering verklaren kon, dat het geval, in art. 38 der Grondwet bedoeld, had opgehouden te bestaan. Toen begon de natie toebereidselen te maken tot het vieren van 's Konings veertigjarig jubilé, op Zondag 12 Mei met luister gevierd. Dat Z. M. deel nam aan de feestviering bleek uit de koninklijke proclamatie, die van het hart tot het hart, meer was dan eene formaliteit. Plaats gehad hebbende werkstakingen, gaven soms aanleiding tot bezorgdheid. Meer dan ooit waren in het afgeloopen jaar de blikken gericht naar 's lands hooge vergaderzalen, naar de Tweede Kamer, onmiddellijk door het Volk gekozen, waar eene antiliberale meerderheid met eene hiermede overeenkomstige regeering de belangen behartigde des Nederlandschen Volks. Heeft haar optreden de natie niet geheel kunnen bevredigen, door hare samen werking met de Eerste Kamer, gekozen met bemiddeling der meestal liberale Pro vinciale Staten, kwamen goede wetten tot stand, waarvan de wet regelende den arbeid van vrouwen en personen beneden den leeftijd van zestien jaar zeker ten sterkste wordt toegejuicht door allen die weten hoe jeugdige krachten geëxploiteerd werden door hen die geen rekening houden met het wel of het wee van het opkomende geslacht. Achten sommigen de wet zoo noodza kelijk niet, omdat zij meenen dat het mis bruiken der jonge krachten niet zoo menig vuldig voorkomt, te prijzen is het, dat eene regeering zich dekt tegen alle mogelijke eventnaliteiten en zoo was dan ook die wet eene noodzakelijkheid, geen partg-wet. Heel anders werd in dit opzicht geoor deeld over de wijziging der Onderwijswet van 17 Augustus 1878. Het onderwijs had sedert jaar en dag de gemoederen in heftige beroering gehouden. Was van den eenen kant gezien de wet natuurlijk niet volmaakt te noemen, van de andere zijde werd dikwijls schromelijk overdreven. De oplossing ervan meende men te vinden in invoering van het subsi diestelsel, bevoorrechting van het bijzonder onderwijs boven het openbare door ge dwongen schoolgeldneffing op de openbare sohool en verschil van toezicht, welk laatste punt evenwel ten slotte de openbare sohool wel kan ten goede komen. Niet onbetrenrd of onbetwist heeft echter de wgziging haar beslag gekregen, al hindert het sommigen, d^t ook door een deel der liberale partij dë zaak is. opge nomen als geen partijzaak te zijn, blijkens hare medewerking in deze. Dat nu ook de illusieën werkelijkheid mogen wordennu naar veler veronder stelling de twistappel is weggenomen, ver- heuge men zich, of schikke men zich in het onvermijdelijke, met de gedachte dat de waardigste houding gelegen is in eerlijke wetsnaleving. Voor de stad onzer inwoning bleef in 1889 nog menige wensoh onbevredigd. Ook hier strijd, bizonder op 't stuk van De meening heeft wortel geschoten, dat de verteringsbelasting niet consequent wordt geheveo. Geen kans ziende om in deze tot oplossing te komen, richt men de blikken naar belasting op het inkomen; tenzij men toone, dat het ernstige streven bestaat het bestaande te verbeteren, zal d'4 irirocri-ig, elthees de ernstige hespre-- king der inkomstenbelasting niet op den duur kunnen tegengehouden worden. Nog wachten twee onopgeloste vraag stukken gas en water. Heftige strijd, omtrent levering of in eigen beheer óf door tussehenkomst der bestaande inrich tingen is hier wel niet te wachten, maar in 1890 zal toeh waarsehgnlijk in deze het laatste woord niet gesproken worden. Als goede burgers «wenschen wij de door ons zelf gekozen mannen de wijsheid die noodig is om oos op de beste wgze goed licht te verzekeren enwater. Nog eene zaak van beteekenis voor onze gemeente is door den Raad voorloo pig van de baan geschovende nieuwe verbindingsweg tussehen 't Florapark en 't westelijk deel der gemeente. De Raad meende zich te moeten honden aan den letter der bestaande verordening, zonder te bedenken, dat, waar een groot belang op 't spel staat, de letter voor den geest moet wijken. Op 't gebied van bonwen is 't in 't afgeloopen jaar niet meegeloo- pen. Eerst de pomp op de nieuwe Groen markt; opgeruimd, putten geboord, slecht water gevonden, de pomp herplaatst. De Kruisbrng: eene dnre geschiedenis. Zelfs onze trouwe St. Bavo speelde ons den 14 Maart een streek die de gemeente geld kostte en dit herhaalde zij, toen zij in October haar keel opzette tot het roepen van „brand in den schouwburg." Toeh zgn er lichtpunten. Haarlem handhaafde haar goeden naam als gezonde woonplaatsbij den Roeiwedstrijd in Mei en de landbouwtentoonstelling iu Septem ber, toonde onze gemeente hare geschikt heid tot 't ontvangen van een uitgebreid bezoek. Zelfs de Shah van Perzië nam van hier goede indrukken mede, in rail van eeuige leeuwen en zonnen. Het goede heeft dus in 1889 gezegevierd boven het minder aangename, juist zooals 't behoort. Nog één onze landpalen binnen geslopen vreemdeling hebben wg te over winnen. Wij hebben dien rnstverstoorster te danken aan overmaat van ozon in de atmosfeer en daar is niet tegen te strijden dan met geduld en omzichtigheid. Wij noemen haar griep, de mannen der weten schap influenza. Besmettelijk is zij, dat wist reeds de dichter Boerlage, die in 1840 een liedje openbaar maakte, waarin hg verklaarde, niet te knnnen begrijpen, hoe een kus aan zgne engelreine Chloë de influenza zou kunnen overplanten. Die sentimenteele tijden zijn wij gélukkig te En nu ons nieuwe j^arMet goeden moed den weg op het goede, tot het beste zelfs. "Onze burgerzin ontwikkele zich tot nimmer bereikte hoogte en deze blijke uit onzen voortvarenden ijver in het hervor men van hetgeen onze instellingen ge brekkigs aankleeft, doch zóó dat die niet ontaarde in een onbesuiBden wedloop, die de strijders verhit en de toeschouwers verblindt, maar eene goed overdachte ver betering ten gevolge hebbeverbeteringen getoetst aan rechtvaardigheid en huma niteit. De Nutslezing. Dinsdagavond had in de groote zaal van de Sociëteit „De Kroon" de tweede bijeenkomst met dames plaats, waarbij als spreker optrad de Heer Beekman uit Zutphen. Spreker droeg een zijner miltai- re novellen voor getiteld Op Detache ment. Men maakt daar kennis met eene afdeeling artillerie, uitgezonden om de ge- volgen te bezweren van het verschil van meening, ontslaan m eene Kerkelijke ge meente op de Vei .we. De verschillende redeneringen der manschappen gedurende den rit en hnnne opvatting omtrent den stand der zaken ter plaatse hunner be stemming bewijzen dat het hun niet duide lijk is en de wachtmeester, evenmin op de hoogte, weet zich van het geven der gevraag de ophelderingen te ontslaan. De wacht meester was een inboorling van de gemeente waarheen het doel der reis was en daar aan gekomen, bemerkte hij al spoedig waar het kwaad zetelde: Verschil in godsdienstige op vatting had in het vroeger rustige dorp de gemoederen verbitterd zelfs was de demon der verdeeldheid gedrongen binnen de wo ning van een echtpaar dat hij hoog achtte. De man leefde afzonderlijk van de vronw en het eenig kind des huizes was natuurlijk de dope van de historie. De wachtmeester wien de zaak zeer ter harte gaat, doet pogingen de vrede te her stellen door bemiddeling van het dochtertje; zonder gevolg. Op een Zondag, toen de militairen zich van hnn plicht kweten tot bewaring der goede orde, werd dit kind door eene beweging van des wachtmeesters paard gewond, en dit ongeval bracht teweeg wat de goedhartige wachtmeester bedoelde Verzoening tussehen de echtgenooten en heretelling van de eensgezindheid in het gezin, welks welzijn hem zoo na aan het hart lag. Na de panze volgde de voordracht van Een Antimilitair, een stukje waarin een vermogend plattelands bewoner op elke manier afgeeft tegen militairen, zonder toegerust te zijn met de kennis van zaken die noodig is om in deze zgne stem te motiveeren. Doch op een goeden dag krijgt de veel pratende onde heer inkwartieringdrie officieren. Al spoedig heeft dit drietal zieh aangenaam weten te maken, een hun ner heeft zich zelfs meester gemaakt van het hart der aardige dochter des huizes, waarvan na eenigen tijd eene verloving het gevolg is met volle toestemming van papa, die echter blijft beweren dat bij antimilitair gezind is al zijn de officieren hnpsche mannen en aantrekkelijk voor de jonge dames en al was een braaf officier

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1