Woensdag avond te tien ure is brand ontstaan in denSchouwburg teZurich tijdens eene voorstelling. De brand ontstond door onvoorzichtigheid van de dienstboden. Met den noodigen takt heeft de directeur eene paniek weten te voorkomen, door mede te deelen, dat wegens ongeval de voorstelling niet kon worden voortgezet. Toen het publiek buiten het gebouw was, vernam het pas de reden van de ontruiming der zaal. Op nieuwjaarsdag wierp te Rome iemand een blikken doos met een brandende lont op het plein vlak voor het konink lijke paleis. Onmiddellijk maakte een gens- darme er zich meester van en werd de dader, een Ciciliaan, gearresteerd. Hij ver klaarde, dat de doos slechts petroleum en vernis bevatte, een nader onderzoek heeft de waarheid van deze beweriDg aan het licht gebracht. De man wilde op deze wijze de aandacht op zich vestigen. Sedert lang vernam de wereld niets in zake huwelijksplannen van den Russi- schen kroonprins. Thans echter weereen teeken van leven, door bemiddeling van de KölnZeitung. Het blad verneemt, dat de prins werkelijk liefde heeft opgevat voor eene West-Europeesche prinses nu is een hinderpaal gelegen hierin, dat de prin ses niet-wenscht over te gaan tot de Grieksche kerk voor en aleer zij hiertoe na haar huwelijk mocht genegen zijn. De czaar zelf zon, mede volgens dien bericht gever zijne toestemming willen geven tot een huwelijk onder deze voorwaarden, doch dan moet eerst de synode nog hier mede instemmen. Waarschijnlijk zou dus deze zaak in orde knnnen komen. Het oude graanhnis te Aken, in de nabijheid van een kerk in dezer dagen door brand vernield. Er gingen daarbij verloren al de eoulisen, decoraties en ver dere benoodigdheden van den Stadsschouw burg, die daar geborgen waren. De kerk heeft men kunnen bewaren. Op Kreta wordt, niettegenstaande de bekend gemaakte amnestie, nog hevig gevochten. Een aantal dooden zijn geval len, doch het juiste getal is niet bekend. Vijftien gedoode Turksche soldaten zijn evenwel te Kanea binnengebracht. Volgens de beroemde Parijsche auto riteit, prof. Dujardin Beaumetz moet de oorzaak van de influenza vooral gezocht worden in het drinkwater. Deze geleerde wijst op ziektegevallen, die zich openbaar den na het drinken van water, afkomstig van een put, waarin stoffen aanwezig waren, die toevalliger wijze daarin waren geraakt van personen, aan influenza lijdende. Hij waarschuwt het publiek op zijne hoede te zijn voor sommige koolzuurhoudende dran ken, die dikwijls gemaakt worden van od zuiver water, en hij geeft den raad vooral in tijden van epidemiën, alleen drinkwater te gebruiken, waarvan de zuiverheid door behoorlijk onderzoek gebleken is. Te 's Gravenhage zijn zoovele amb tenaren en beambten van de postergen en telegrafie door de heerschende ziekte aangetast, dat met groote moeite in den gewonen dienst aan de hoofd- en bijkan- toren kan worden voorzien. Bij het regiment grenadiers en jagers al laar hebben zich 122 militairen ziek gemeld; van hen zijn echter slechts 14 in hi t hospitaal opgenomen, terwijl de overi gen kwartierziek zijn gebleven. Ook bij de andere korpsen van het garnizoen zgn talrijke zieken. In die stad wordt, met het oog op het groote getal zieke militairen van het gar nizoen, het barakkenkamp op het proef veld aan het kanaal in orde gebracht voor 120 bedden. Het Haagsche Dagblad maakt mel ding van een baldadigheid, waarvan de 's-Gravenhaagsche IJsclub het slachtoffer is. Vi ijdagavond is door kwaadwillige handen een dam, welke diende het water op het terrein der club op peil te honden, door gestoken. Niet alleen zal het heel wat moeite en geld kosten den dam te her stellen en het water weder op peil te brengen, waarvoor ongeveer 20,000 water verplaatst zal moeten worden doch een feest en een wedstrijd, die zonden plaats hebben, moesten deswege uitgesteld worden. Het bestuur jder club heeft de zaak aangegeven en 100 uitgeloofd voor de ontdekking van den dader of de daders. De bewoners van Monnikendam be leefden Donderdag middag eenige angstige oogenblikken. Eenige jongelui zakten op de gracht van den binnendijk door het ijs. Toegeschoten helpers vermeerderden dat aantal tot 13, die allen in het water lagen te spartelen en zichzelven zoo goed mogelijk trachten te helpen, wat aan sommigen gelukte. De overigen werden met touwen, staken, ladders en vooral door een schipper, die met zgn knecht, benevens een nachtwacht, te water spron gen, gered. In de manége der cavalerie te Am sterdam heeft een duel plaats gehad tusschen twee officieren. De aanleiding daartoe was het volgende In het begin van November waren twee officieren, Van L. der cavalerie en K. der artillerie, bij de oefeningen tegenwoordig, toen over de wijze van instructie geven tusschen hen een geschil van gevoelen ont stond, dat weldra in een weinig parlemen tairen woordenstrijd overging, en gevolgd werd door eene uitdaging, die, naar men beweert, van eerstbedoelde uitging. De heer K. meende de uitdaging niet te mogen afwijzen, maar stelde als voorwaarde, dat de zaak zoo geheim mogelijk en in de manege zelve zou worden nitgemaakt. Dat is dan ook geschied. Het duel had plaats op de sabel, en beiden werden gekwetst, de eerste echter zwaarder dan de ander. De luitenant L. was zelfs genoodzaakt drie weken zijne kamer te houden. De zaak bleef dan ook voor de militaire autoriteiten geruimen tijd geheim, doordien de betrokken personen zoowel als de getuigen over de zaak hebben gezwegen en luit. Van L. voor het verbinden van zijne wond niet de hulp heeft ingeroepen van een officier van ge zondheid, maar van een burger arts. Eenige eendendieven zijn te Bleijs- wijk al zeer driest te werk gegaan. Uit een eendenkooi, vlak bij een stal, waar gewaakt werd bij eene koe, maakten zij zich meester van elf eenden. De twaalfde lieten zij liggen geheel geplukt en met een briefje aan den kop, waarop te lezen stond i Hier lig ik naakt en bloot, Wij waren met ons twaalven, Maar elf zgn er nu dood. Een militair, met de St. Nicolaas aan het postkantoor te Leeuwarden werkzaam gesteld aan de afdeeling postpakketten, heeft zich toen meester gemaakt van een pakket inhoudende verschillende voorwer pen van waarde. Toen bij dezer dagen een en ander wilde te gelde maken ont dekte men het misdrijf, waarop de aan houding volgde. Bij den Zaterdag voortgezetten We reld-Meersterschapwedstrijd te Amsterdam werd de baan van een Engelsche mijl door K. Pander alhier afgelegd in 3,06 m. De beroemde Engelsche rijder Tebbust, die trouwens veel last had van het water op de baan gebruikte 3,255 m. doch Nor- sing, hier Panders geduchtsten tegenstander, had 3,07 m. noodig. Bij den Wedstrijd over twee mijlen was Norsing de eerste, Pander de tweede aankomende. Influenza is thans schering en inslag ook te Haarlem zijn in de laatste dagen nogal gevallen voorgekomen. Te Weenen heeft de epidemie, door het groot aantal sterfgevallen, een ernstig karakter aange nomen. Parijs is ook nog zeer lijdende. Berlijn toont beterschap, doch Madrid en het platteland van Spanje nog steeds uit breiding. De directie der Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij heeft de dienst reeds gewijzigd en het telegraafwezen te Am sterdam zal den dienst op de bijkantoren moeten inkrimpen. Zaterdag waren vijf en twintig bestellers door ziekte afwezig. Voorbehoedmiddelen tegen de ziekte zgn niet bekend, tenzij men volgens het gevoelen der geneeskundigen daartoe mocht willen rekenenReine lucht en zuiver water. Te Scheveningen is een pijl-inkt- visch gestrandhet moet een buitengewoon fraai exemplaar zgn en zal in den Haagschen dierentuin ter bezichtiging ge steld worden, welke inrichting den visch heeft aangekocht. In de stoommeelfabriek van den heer P. Jacobs te Zevenbergen zijn Vrij - dagnacht verschillende baldadigheden aan de machineriën gepleegd, waardoor de fabriek eenige dagen moet stilstaan. In den nacht van den eersten op den twee den kerstdag heeft iets dergelijks plaats gehad. De daders zgn niet bekend. Sporen van braak heeft men niet waargenomen. Te Helenaveen is aan den weg het lijk gevonden van een manspersoon. Men vermoedt hier een moord, omdat aan het lijk was te bemerken, dat het met het hoofd in het water was gehouden. De dader is nog onbekend. De werkstakingen der Duitsche kolen- arbeiders werkt ongunstig terug op Neder- landsche werklieden, althans de Maas- trichtsche firma P. Regout Co. is begonnen met tweeduizend werklieden slechts dag te laten arbeiden. HAARLEM, 7 Januari 1890. Gedurende het jaar 1889 is het Museum van Kunstnijverheid alhier door 14105 personen bezocht. In het jaar 1889 werd de verzame ling van schilderijen eu oudheden op het Raadshuis alhier bezocht door 3660 be talende en 3489 niet betalende personen. Door de polititie alhier is aangehou den en naar het huis van bewaring over gebracht, J. van der oud 23 jaar, die door middel van inbraak ten huize van zijn vader geld en een gouden cylinder- horloge had ontvreemd. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebhen zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor bnrgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor breister. Een voor kookster. Een voor baker. Een voor loopmin. Het Bestuur der Vereeniging "Weldadigheid naar Vermogen" verzoekt beleefd aan hen, die hunne inschrijvingsbiljetten nog niet hebben af gegeven, die te doen bezorgen aan het kantoor der Vereeniging (bus Doelen of Stadhuis). KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat het 2e Suppletoirkohier der plaatse lijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1889, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord holland den 24en December 1889 onder No. 18, ter invordering van de daarop voorkomende aanslagen op heden aan den Gemeente-Ontvanger is ter hand ge steld, alsmede dat afschrift van het kohier van heden af gedurende vijf maanden voor een ieder op de plaatselijke Secretarie ter lezing is nedergelegd. Haarlem4 Januari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. ONGELUKKEN IN EABRIEKEN OF WERKPLAATSEN. De Burgemeester van Haarlem brengt ter ken nis, dat ter plaatselijke secretarie (afdeeling Militie en Schutterij) ter inzage van belanghebbenden is nedergelegd en tegen betaling van twee cents per exemplaar verkrijgbaar is gesteld, het door Zijne Excellentie den Minister van Justitie vastgestelde model der kennisgeving aan den Burgemeester, van elk ongeluk, in eene fabriek of werkplaats, ter zake van den in het bedrijf of de onderneming verrichten arbeid aan een persoon overkomen. (Artikel 15 der wet van 5 Mei 1889) (Stbl. no. 48. Haarlem 7 Januari 1890. De Burgemeester voornoemd E. A. Jordkns. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 8 Jan. 1890. 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Proces-verbaal keurmeester afkeuring 2. Goedgekeurde besluiten. 3. Voorstel B. en W. stichting nienwe sebool lager onderwijs, met advies comm. v. toez. 4. Idem idem stichting gebouwtje alge- meene begraafplaats. 5. Idem idem bebouwing open grond benoorden Zijlweg. 6. Idem idem verhuring grond Heerenhek met advies comm. v. fin. 7. Idem idem idem grond Brouwerskade, met idem. 8. Idem idem idem grond Koudenhorn, voor volks-douchebadinrichting, met idem. 9. Idem idem idem grond Scheepmakers- dijk, met idem. 10. Idem idem idem grond Lange Heeren- vest, met idem. 11. Idem idem idem walgrond Spaarne, met idem. 12. Idem idem verlenging recht opstal grond Leidsche vaart, met idem. 13. Idem idem idem idem, benevens ver huring grond idem, met idem. 14. Idem idem verlenging vergunning bovenbouw stadsmuur bg de Amster- damsehe poort. 15. Idem idem verlenging onderstand wed. Schouten-Ursem, met advies comm. van pensioenen. 16. Idem idem crediet uitbetaling lesuren leeraren H. B. school met 5jarigen cursus. 17. Idem idem crediet nationale zangwed strijd der Liedertafel „Zang en Vriend schap." 18. Idem idem telefonische gemeenschap met politie te Amsterdam. 19. Idem idem omtrent brief comm. v. toezicht gymnastiek-, scherm- en dans school. 20. Aanbeveling curatoren leeraar Gijmna- sium. 21. Idem B. en W. idem H. B. scholen. 22. Idem burgerl. armbestuur armenop- ziohter. 23. Idem lid comm. v. toez. lager onderwgs. 24. Idem idem lid comm. van toezicht stedelijk mnsenm. 25. Verzoek eervol ontslag onderwgzeres H. Janssen. 26. Rapport opzichter over gasverlichting. Op 1 Januari 1890 aanhangig gebleven zaken van het vorig jaar. Wijziging in den toestand van de Leid sche vaart, naar aanleiding van het adres van P. von 't Steen. Rapport der commissie van fabricage, omtrent de toekomstige bestemming van het Oude Mannenhuis. x Verzoek van den heer A. v. d. Steur Jr., ter verkrijging van consessie tot het leg gen van eene duinwaterleiding. Overwegen spoorweg, voorstel dr. C. G. von Reeken en adressen. Voorstel B. en W., verordening drie H. B. Scholen van Middelbaar onderwgs, met bijbehoorend» stukken. Rekest van den heer Th. Figée, inge nomen gemeente-grond Zijlweg. Voorstel van den heer M. O. de Kanter, wijziging begrafenisverordeningen. Adressen erfpacht grond Parklaan. Adressen bezwaarschriften plaatselijke directe belasting. Rekest W. Kooij, grond Boeresteeg. Idem Nederl. Herv. gemeente afschaf fing kermis. Markt van 6 Januari 1890. Aardappelen. Aangev. 40, verk. 40, H.L. L. pr. f 2.00 H. pr. f 3.00 p. H.L. Appelen. Aangev. 18, verk. 8, H.L. L. pr. f 5.00 H. pr. f 7.50 p. H.L. Peren. Aangev. 5, verk. 3 H.L. f5.00 p. H.L. Boter. Aangev. 116, verk. 116, K.G. L. pr. f 1.35 H. pr. 1.45 p. K.G. Biggen. Aangev. 14, verk. 14 stuks. L. pr. 5.50 H. pr. 16.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 6 Januari. Witte tarwe f 6.75 7.10. Rogge 5.30 5.40. Haver 3.75 Gerst 4 80 Duivenboonen 6.50 Sociëteit „VEREENIGING". CONCERT op Woensdag 8 Januari des avonds, te 8 uur, door het strijk-orkest van het Gemeente lijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.- Kapelmeeater C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. ISoldateufreuden, MarschZinnen. 2. Ouverture ,,Cosi fa tutti"Mozart. 3. a. SerenadeHaydn. b. BabilageGillet. c. Polka des MandolinesDessormes. (voor strijkinstrumenten.) 4Grande Pantaisie sur des motifs 1'opéra „Les Martyrs"Donizetti. 5. Ouverture „Mantana"Wallace. 6. Pantaisie uit de opera „Faust" v. Fluit-aoloPopp. Uit te voeren door den Heer Gkorge Shidt. 7a. La Paloma, Mexikanisches LiedYradier. b. WnldesfliisternCzibulka. 8. Schatzwalzer aus der Operette „Zigeuner-baron"Straus. 9. PotpourriConradi. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Jan. 1890, des namiddags van. 23 uur door den Heer W. Lzekman. PROGRAMMA. 1Toccate en Fuga (Peters III No 8.)J. S. Bach. 2. AdagioBeethoven. 3. Sonate No. 1Mendelssohn^ a. Allegro moderato e serioso. b. Adagio. c. Ree. et Finale. 4. Marche funèbreChupin. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2