HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN z e 0 rr 1 e r Eerste Blad. No. 4 144. van ZATERDAG 11 Januari 1890. op ZONDAG 12 Jan. 1890. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8ü. Twaalfde Jaargang. FELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie. maandenf,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Avondmaal. Nam. 2 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, Hoog. Dankzegging en sluiting van de week der gebeden. Nieuwe Kerk. (Vrije beurt). Voorm. 10 ure, N. Osti, Em.-pred. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, geen dienst. Vrijdag 's Av. 8 u., Barbas. Voorbereiding. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Dondeudag. 's Avonds 6 Vs nre, G. van Herwaarden. Bevestiging van nieuwe leden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. O. Boon. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Se pp. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Woensdag. 's Avonds 61/2 uur, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Vest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegrac/it) Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, geen dienst. Woensdag 's av. 8 nre, geen dienst. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Donderdag 's av. 71/2 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag, pred. te Beverwijk. 's Avonds 6 ure, geen dienst. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. (Ds. IV. JLeen- dertz, pred. te de Itijp, is wegens on gesteldheid verhinderd de predikbeurt te vervullen). *s Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, II. IV. Kalff, pred, te Amersfoort. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luk. 16 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Green Bijbellezing. Lokaal der Jongelings-vereeniging. Annastraat. Zondag 'sav. 81r ure, Openbare Vergade ring. Spreker de heer W. van Oosterwijk Bruijn, van Zeist. Oyer de jongelings- vereeniging en de zending. Donderdag 's av. 8 ure, Geen Bijbellezing. Berichten. Ds. Smeding kan deze week nog niet catechiseeren. Ds. Snethlage hoopt in deze week al zijne catechisatiën te kunnen hervatten. Ds. Knottenbelt is door ongesteldheid verhinderd Dinsdag te catechiseeren, maar hoopt zijne aannemiogs-cateehisatiën van Woensdag half vier, zeven uur en half negen te kunnen houden. Ds. Poolman maakt bekend, dat hij reeds de verledene week door plotselinge onge steldheid verhinderd zijne oatechisanten te ontvangen, ook deze week nog niet zal kannen catechiseeren. Ds. Mees deelt mede, dat hij te beginnen met Maandag 13 Januari al zijne leerlingen wacht op de gewone uren. Ds. Tideman hoopt Maandag 13 Januari zijne lessen te hervatten. Sandpoort. Voorm. 10 nre, geen dienst. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 7 ure, II. J. Veis en. Voorm. 10 ure, II. Waardenburg. Avondmaal, 's Av. 6 Va ure, 11. Waardenhurg. Dankzegging. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. Voordrachten in Teyler's Stichting. Prof. Martin van Leiden trad Woensdag avond als spreker op. Zijn onderwerp was een hoofdstuk der geologie, de Cam- brische formatie. Hij begon aan te toonen hoe moeielijk het was om van de oude perioden der wereldgeschiedenis zich een duidelijke voorstelling te vormen. Een Ebers die zulks bij de geschiedenis der volken be proefde, dwaalde nogtans vele malen in het juist weergeven zijner karakters. Niettegenstaande hij opzettelijk eenigen tijd in Holland vertoefde voor het te boek stellen zijner Bürgemeisterin, is men'ter over eens, dat in dit boek geen Hollandsche vrouw uit de 16de eeuw is afgebeeld, en kan daarnit dan ook gerust de gevolg trekking worden gemaakt dat zijne Egyp tische figuren uit den grijzen voortijd nog minder aan de werkelijkheid beant woorden, dan dit met de Bürgemeisterin het geval was. Nogtans blijft de omgeving, de feitenteekening waar, en hierom is het hoofdzakelijk te doen. Nog verder in de geschiedenis terug gaat de geologie, waar we niet met de ge schiedenis der volken maar met die onzer moederaarde te doen hebben, zooals zij in de verschillende lagen der gesteenten ge griffeld staat. Evenals men nit een herbarium, vaak zich een vooorstelling kan maken van de vegetatie van een land, kunnen we uit de fossilen ons een denkbeeld maken van de fauna en flora der voorwereld. De yersteeningen komen in tweerlei vorm voor. Soms werden planten en dieren door zand omringd en opgesloten en daarin als 't ware bewaard) soms ook ondergingen beiden met hun omgeving groote veranderingen en versteenden zelve. Moeielijk viel het in den beginne de [j oudheid der aardlagen te constateeren, daar deze (sedimenten genaamd) nergens in een volledige reeks boven elkander voorkomen, maar op allerlei wijze door en over elkan der zijn geschoven, zoodat op de eene plaats de oudste bovenaan en op een andere plaats de joDgste formaties weer lager worden gevonden. Met behulp der fossilen is men evenwel ten slotte tot een juiste groepeering ge komen en onderscheidt men nu behalve 't alluvium en 't dilnvium de krijtforma- tie, de Jura, de trias en eindelijk het azoische tijdperk, d. i. die formatie's waar in geen overblijfselen van levende wezens meer gevonden worden. Daaraan gaat vooraf het Cambrieche of primordiale tijdvak, en het is daarin, dat dus de ondste levensvormen worden aangetroffen, die ons bekend zijn. Het is het eerst in Wales onderzocht, maar komt ook in Boheme voor. Allereerst worden in die formatie, Tri- lobitae aangetroffen, wonderlijke dieren, die echter veel gelijken op den Molukken- kreeft, waarvan een exemplaar door den spreker was medegebracht. In de tweede plaats komen veel brachio- poden voor in de Cambrische aardlagen, en ook van dezen werden zoowel de ver steeningen als de hedendaag8che stamver wanten den hoorders vertoond. Planten heeft men bij deze versteeningen niet kunnen aantoonen. Ook gewervelde dieren ontbreken geheel en al, terwijl de ongewervelde bijzonder veel overeenkomst vertoonen met de thans levende en dus blijkbaar in al die eeuwen niet veel vooruit zijn gegaan. Men heeft een tijdlang gemeend ook in azoische formaties overblijfselen te kunnen aantoonen van foraminiferen. De verstee ning, die daarvoor als bewijs moest strek kan werd Eozoon Canadensis genaamd. Toch was dit een dwaling, er waren hier geen overblijfselen van dieren voorhanden. Men keerde dus weder tot de eerste stel ling en hield de Cambrische voor de oudste aardperiode, waarin versteeningen van levende wezens voorkomen. Het gering verschil van deze oudste dieren met de tegenwoordige strijdt echter met de ontwikkelingstheorie, volgens welke men moest veronderstellen veel eenvoudi ger vormen te znllen aantreffen dan zich hier voordoen. Daarom heeft men aange nomen dat er veel eer leven is geweest dan in het Cambrische tijdperk, dat de dieren toen evenwel geen skelet hebben gehad en dns veel moeielijker konden versteenen, of dat sommigen wel zijn ver steend, maar bij hun overgang in kris tallijnen vorm onkenbaar zijn geworden. Al zijn 't dan ook niet de eersten van de dieren die ons werden vertoond, toch mochten wij op gezag van den spreker gerust aannemen, dat ze een verbazenden ouderdom hadden bereikt, maar evenmin als het gemakkelijk was zich tev. de diameter van de aarde voor te stellen, kan de mensch gemakkelijk een begrip krijgen van het ontzaggelijke tijdsverloop waarin al deze lagen waren gevormd. Het oest was daartoe gebeurtenissen ter hnlp te roepen, en b.v.b. aan te nemen als eenheid de tijd waarin de Niagara een voet dieper boort in de bedding waarin zij valt. Toch blijkt het moeielijk zich hiervan een voorstelling te maken, en moet men dankbaar zijn, als de wetenschap in staat is slechts een klein weinig te ont dekken, van hetgeen voor eenwen heeft plaats gehad. De jongste Raadszitting werd voor het grootste gedeelte met gesloten deuren en slechts voor een klein gedeelte in't open baar gehouden. De Burgemeester deelde mede dat on derscheidene adressen waren ingekomen tot afschaffing van de kermis. Deze werden gesteld in handen van B. en W. om advies. Een rekest tot sluiting van het danshuis in de Yogelkoopsteeg werd ter afdoening gesteld in handen van B. en W. De Heer de Kanter, erkende dat de Raad in deze onbevoegd was, maar sprak toch de wensch nit dat men dergelijke gelegenheden met kracht te keer zon gaan. Aan de Wed. Huijkman zal een brief van rouwbeklag worden geschreven, waar bij namens den Raad een bijzondere er kenning van 's mans verdiensten als armenopzichter, zal worden gevoegd. Het plan tot stichting van een nieuwe school in het Noorderkwartier, had geen instemming gevonden bij de schoolcom missie, die het gebouw liever aan het einde van de Parklaan dan aan de over zijde van den Spoorweg zag verrijzen. B. en W. meenden dat de quaestie der overwegen thans spoedig zou worden beslist en er dus geen bezwaar was, van het voorhanden terrein in het Schoter kwartier gebruik te maken, Toen deze vrij ingewikkelde quaestie aan de orde kwam, werden de deuren gesloten, en na een langdurig debat be sloten de zaak nit te stellen tot de eerst volgende vergadering. Een gebouwtje, ontworpen op de nieuwe begraafplaats tot berging van gereedschap pen en tot beschntting van hen die aldaar vaak moesten wachten, viel niet in den smaak van den heer Macaré, die meende dat men deze beide zaken van elkaar moest scheiden, althans een beter geheel moest bouwen, dat minder in het oog viel dan het ontwerp De Raad besloot hierop de commissie van fabricage te hooren. De verschillende verhuringen werden goedgekeurd. De grond aan de Kouden Horn zal worden verhuurd aan den Heer D. de Clercq of zijne rechtverkrijgenden, daar de vereeniging der volksdonchehaden nog geene rechtspersoonlijkheid verkregen heeft. Bij de verhuur van een stukje grond aan L. Lagerman kwam de vraag over het verboekreoht weer ter sprake. De Heer de Kanter verklaarde de zaak niet te willen afschaffen, met het oog op het nnt daarvan voor de administratie, maar bleef het onbillijk achten, dit te heffen tot eenig hooger bedrag dan b.v. 1. Bij stemming werd evenwel besloten, dat het in dit geval de helft van den jaarlijkschen prijs voor het recht van opstal zal bedragen. By de volgende verhuring, bedroeg het de geheelen jaariykschen prys. De reden hiervan bleef onverklaard. Is het ook soms voor de variatie vroeg de Heer de Kanter Aan de Wed. Sohouten wordt opnieuw onderstand verleend. Een extra uitbetaling aan de leeraren der H. B. S. wegens splitsing der vierde klasse werd goedgekeurd, terwijl de Heer Macaré toezegging deed weldra de rapporten omtrent de nieuwe regeling te zullen over leggen. Het had langer geduurd dan hy aanvankelyk had gedacht, omdat behalve de Commissie ook de Direkteuren der scho len over de zaak gehoord waren. Op voorstel van B. en W. zal aan de Liedertafel Zang en Vriendschap twee

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1