HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 8. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(3. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 25 Januari 1890. op ZONDAG 26 Jan. 4890. Nieuwsberichten. telephoonnummer telephonische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per «tak. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiên wordm aangenomm tot DINSDAG m VRIJDAG des middags tm 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog wordm geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Nam. 2 nre, Barbas. 43ste Zondag, 's Avonds 6 nre, Waardenburg pred. te Yelsen, (voor Moeton.) Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Swaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Barbae. Woensdag 's Av. 7 n., Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, J. Uitbrander, Coded, onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Villéger, past, a Anxerre. Déléqnéde la Soeiété e vangelique de France. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Woensdag 's av. 8 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Schotel. Donderdag 's av. 7'/a nre, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. 's Avonds 6 nre, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, J. H. Boeke, pred. te Hilversum. *s Avonds 6 nre, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. (Met medewerking van het Zangkoor). Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 nre, Geen Bybellez. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Swaan, Bybellezing. Lokaal der Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's av. 8 nre, Barbas, Bijbellezing. J).x. Smeding zal deze week nog alleen de aan- rteming-catechisalien houden. Ds. Knottenbelt \irricht aan zijne leerlingen, dat hij deze week nog alleen de aannetning-catechi- satien houdt; maar op Donderdag inplaats van op Woensdag. Ds. Moeion kan, door ongesteldheid verhinderd, deze week zijne catechisanten nog niet afwachten. Ds. Poolman hoopt deze week al zijne catechi- satien te kuunen hervatteu. Ds. Tideman zal Maandag weder les gevea op de gewone uren. Ds. Smeding bericht met veel dank te hehhen ontvangen van de iVaaikrans Tabitha voor de Chrl. Sch. voor On- en Minvermogenden f 7,95 en voor de Nedl. Zend. Vereeniging ook f 7,95. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, 6. van Herwaarden. Bevestiging van nieuwe Leden en Avondm. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. O. Boon. Doopsbediening.' Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloomendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel. Avondmaal, Nam. 2Vs ere, .7. D. van Arkel. Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Woensdag. 's Avonds 6 Va uur, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Pest. Woensdag. 's Avonds 6 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld C.Pz. 's Avonds 6 nre, C. van Koetsveld C.Pz. Sandpoort. Voorm. 10 nre, B. Tideman, Pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bergsma. Vols en. Voorm. 10 nre, 11. Waardenburg. 's Av. 6 Va ere, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ore, O. Schrieke. Nam. 2t/a ore, O. Schrieke. Toen de koningin van Griekenland Maandag, vergezeld van de beide jongste prinsen, te Athene door de straat Kephissa wandelde, braken plotseling de draden der eleotrische geleidingen, die over de daken der huizen gingen, en vielen op koningin Olga, zoodat deze geheel er in verward geraakte. Eenige voorbijgangers bevrijdden haar spoedig uit haar onaangename positie. Indien dit eenige minuten later gebeurd ware, toen de eleotrische geleiding voor de straatverlichting was begonnen, ware de koningin op de plaats zelve gedood. De influenza heeft Weenen verlaten. De ziekte heeft veel offers geëischt, want in de laatste 5 weken zijn er 625, tegen 284 personen in hetzelfde tijdperk van 1888 aan ziekten der ademhalingswerk- (-nigen overleden. Tegenover de opwinding, die in Por tugal heerscht tegen de Engelschen, begint de handel te begrijpen, dat de op het ge touw gezette beweging tot het boycotten van al wat Engeland betreft, gelijk staat met het vernietigen van den Portugeeschen handel zelf. De volksmeening blijft des niettemin nog altijd tegen Engeland ge keerd. Zoo werd voor een paar dagen te Setnval het laden van een schip met visch voor Engeland door de bevolking verhin derd en in het stadje Gonvea wierpen twee winkeliers hnn voorraad Engelsche goe deren op straathet volk maakte er een vuurtje van. Andere winkeliers, die dit voorbeeld niet volgden, werden aan de open bare verachting prijs gegeveo. De regeering maakt zich evenwel sterk om voor 't ver volg zulke gevallen van geweldpleging te knnnen te keer gaan. Thans is eene vrijwillige inschrijving geopend tot het bijeen brengen van eene som om te dienen voor nationale verde diging in Portugal, en er moet reeds meer dan vijf millioen gnlden beschikbaar zijn. Een Portogeeseh koopman maakt den Hollandschen handel reeds opmerkzaam op den afkeer bij hem te lande om Engelsohe goederen te koopen. Hij wijst erop dat Holland b.v.b. maandelijks duizenden vaat jes boter daar te lande zou knnnen plaat sen, als men de boter van Cork opgaf, ter wijf ook katoenen stoffen en aardewerk zeer gewild zonden zijo. Thans wordt nog nit Lissabon medege deeld dat men aldaar plan vormt om den terngkeerenden Serpa Pinto, dien men kan rekenen te zijn de oorzaak der En gelsche geschillen, een prachtige ontvangst te bereiden. Dat de Portngeezen hiermede de Engelschen wenschen te beleedigen is duidelijk, doch men denkt, dat de regee ring nog tijdig zal tnsschen beiden treden. Men spreekt er van om een Engelsohe vlag door allen die aan de te honden optocht znllen deelnemen, te laten betreden. Waren nn de nieuwsbladen nog maar wijs, dan zon nog veel voorkomen knnnen worden, maar sommige hitsen de bevolking nog aan door het uitstrooien van onwaarheden, o.a. dat de Portngeezen te Londen mis handeld worden. In het algemeen bestaat de meening, dat door dit alles de toestand ver van rooskleurig is. Onder de bestaande omstandighe den heeft de koning besloten de rid derorde van den Konsenband, die iedere koning van Portugal by zijne troonsbe- styging ontvangt, voorloopig niet aan te nemen. Wat het einde van een en ander zyn zal is niet duidelyk, maar zeker is het, dat de handelsbetrekkingen, tnsschen de beide ry ten sedert eene eenw bestaande, een gevoeligen stoot heeft ontvangen en dat er jaren znllen verloopeD, eer dege- tvnnnohte verhouding weer hersteld zal zijn. Door de politie te Helder zyn negen sohepeliogen van het te Schiedam tehuis behoorende barkschip Neerlands Vlag, wegens muiterij te Nieuwediep binnen ge komen, by hnnne poging om tedesertee- ren opgevangen en achter slot gebracht. Een gerechtelyk onderzoek is ingesteld. Alles is vroeg dit jaar. Kievitten zijn reeds in een der Tesselsche polders gezien en, wat anders niet voor begin Februari plaats heeft, in de dninen hoort men reeds het gekweel der leenwerikken. In den Amsterdamschen gemeenteraad is een voorstel van burgemeesteren wet houders, tot machtiging om in de bestek ken der gemeentewerken eene bepaliDg op te nemen, welke de aannemers verplicht de werklieden ten genoege van het dage- lyksch bestnur te verzekeren tegen onge lukken, na eene langdnrige discussie met 23 tegen 7 stemmen aangenomen. De Minister van Oorlog heeft aan de plaatselyke en garnizoenskommandanten eenê schryven gericht naar aanleiding van de ongunstige reznltaten der koloniale wer ving in 1889. Met den meesten nadruk ver zoekt de Minister nn, die belangen met alle ten dienste staande middelen te bevorderen^ By den Haagschen gemeenteraad is ingekomen een adres van zeshonderd acht en negentig Scheveningsche visschers hou dende het verzoek tot aanleg van een haven te Soheveningen. In de vyfde kamer van de arron dissementsrechtbank te Amsterdam kwam deze week het geval voor, eerst dat eene strafzaak, in zake iemand die beschuldigd werd een ham gestolen te hebben, geen voortgang kon hebben omdat de substitnut- offleier van justitie niet was verschenen; toen vervolgens in deze tydelyke vacature voorzien was, kon men nog niet beginnen omdat een der getuigen, de bestolene, niet was opgekomen, waarom het O. M. op nieuw uitstel vroeg. Hiertegen kwam de verdediger op, tenzy de beschuldigde in vrijheid werd gesteld, waartoe dan ook door de rechtbank, na in raadkamer vergaderd te zyn geweest, werd besloten^ De Agenten van Politie te Amsterdam ontvangen, volgens bet politieblad, eiken avond alvorens zy hnn dienst van vier nren beginnen een kop bonillon getrokken van bouillontabletten. Op ee» halfnnr afstand van den Tesselschen wal dreef Woensdag ochtend met slecht weder en holle zee een vlet met drie personen die te vergeefs poog den aan wal te komen. De blazer sohipper Zegel bemerkte het gevaar en waagde zich naar buiten tot hnlp, met het gevolg dat hy een nnr later behouden met de gered den binnen kwam. Te Utrecht waren de vorige week van het garnizoen zooveel manschappen door influenza aangetast, dat het groote hospitaal te klein werd. Toen werden alle herstellenden tot spoedige genezing op half rantsoen gesteld en mochten zy tevens de kazernes niet verlaten. Dit middel werkte niet alleen op de herstellenden, maar had ook het verrassende gevolg, dat het aantal ziek wordenden in enkele dagen met negen tienden verminderde. De groote vraag is echter of al die zoo spoedig herstelden niet namaak-inflnenza lijders waren. Wie de echte ziekte heeft gevoelt zich niet zoo spoedig beter. Zeer ten gerieve van Haarlem mer- meer's ingezetenen, is op dit oogenblik, hoewel nog gebrekkig, voorzien in de commnnicatie. Eene gemeente van 15000 zielen, lig gende in 't oentrnm van groote steden, is thans in 't bezit van eenen omnibus- dienst. De Heeren Snyders en Co. te Amster dam, ryden thans met eene nette omnibus, ingericht voor 12 personen, 2 maal in de week van 't Hoofddorp, tegen een matig vrachtgeld, naar Amsterdam en omgekeerd. Nu er eenmaal een begin in de com mnnicatie is, sehy nt er meer leven te komen. Ook de stalhouder P. de Koning, heeft een geregelden dienst georganiseerd op Heemstede's Stoomtram, zeer ten gerieve van Haarlem en Haarlemmermeer. Eiken morgen om 8Vs nnr en 's avonds 4i/s nnr, rydt een nette wagen van 't Hoofd dorp in aansluiting met de tram zeer ten ge rieve van hen die naar en van Haarlem komen. De postwagen, hoewel net ingericht, is des morgens te vroeg van Haarlem, en mist naar Haarlem op 't spoor vele aan sluitingen. By beslnit van den Baad van Haar lemmermeer van 23 Januari 1890 is be sloten, de bestaande leeningen tot een bedrag van f 27500 af te lossen en te sluiten eene nieuwe leening groot f 45000, 3Vs Hiervoor te bonwen een brand vrijen kelder in 't Eaadhnis, eene nieuwe school met menbelen, in plaats van de te vervallen School no. 10 en aankoop van grond voor gemelde school een en ander tot een bedrag van ongeveer 21000. In de gehouden Raadsvergadering te Haarlemmermeer, is eervol ontslag ver leend als gemeente geneeskundige, aan den Heer J. P. Bnckman, en in deszelfs plaats benoemd, de Heer Maas, Arts te Hoofddorp. In de op heden gehouden Raadsver gadering te Haarlemmermeer, is tot hoofd van school no. 11 benoemd, de Heer C. Brands onderwyze1- te Velzen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1