H A A EISGH Begrafenissen Eerste Blad. No. 9 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(5. Twaalfde Jaargang. 144. van WOENSDAG 29 Januari 1890. Gemeentewege. N ieu wsberichten. telephoonnümmer TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderljjke nommers 3 eenten per stak Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. VAN Burgemeester en Wethouders van HAAR LEM maken belanghebbenden opmerkzaam, dat, desverlangd, van Gemeentewege wordt gezorgd voor het vervoeren van LIJKEN van het sterfbnie naar de begraafplaats, en wel tegen betaling van f 14,wegens het lijk van een persoon boven 12 jaren. 4, lijk van een kind tnsschen 5 en 12 jaren. 3,wegens het lijk van een kind beneden 5 jaren. De begrafenis geschiedt op de volgende wijze: van het lijk van een persoon boven 12 jaren met eene met '2 paarden be spannen lijkkoets, voorzien van roef en kleed en onder geleide van één onder- opzichter en zes lijkbezorgers; van het lijk van een kind tnsschen 5 en 12 jaren met eene lijkkoets met één paard en onder geleide van één onder opzichter en twee lijkbezorgers van het lijk van een kind beneden 5 jaren met eene lijkkoets met één paard en onder geleide van één onderopzichter en één lijkbezorger. Voor iederen onderopzichter of lijkbe zorger, boven gemeld getal verlangd wor dende, wordt f iin rekening gebracht. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen ter Gemeente-Secretarie. Haarlem, 25 Januari 1890 Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. Weten en Werken. Maandag avond vervulde de Heer Wer ner nit Amsterdam de spreekbeurt. Dat er heel wat zou behandeld worden, daarvan strekten de afbeeldingen langs den wand ten bewijze, waaronder een paar voorstellingen, waarvan de juiste bedoeling niet zoo heel duidelijk was voor allen. In afwachting dns van de dingen die komen zonden, zetten wij heel kalm ons aange vangen praatje over alles en nog wat voortin dat halfuurtje, dat de komst van Spreker vooraf gaat, wordt heel wat be sproken. De zaal heeft dan wel wat van een bijenkorf, zoo gonzen de stemmen dooreen. De heer Werner kwam binnen en on- middelijk zijn wij geheel gehoor. De spijs vertering en wat daarop betrekking heeft werd behandeld en in verband hiermeé kregen we eerst een overzicht van het menschelijk skellet of beenderstelsel, als mede dat de beenderen in hoofdzaak be staan uit lijmstof en phosphorzure kalk; waarbij werd opgemerkt, dat het skellet al heel weinig verslijt, dus ook betrek kelijk weinig voeding noodig heeft. Vervolgens werd dit geraamte bekleed met spieren, waarvan eene doorsnede ons den aard der samenstelling toonde als gevormd uit uiterst fijne draden, om geven door een vlies, welke bnndels met lijmstof onderling verbonden zijn. Nu zijn het deze spieren, bestaande in hoofdzaak uit eiwit, die heel wat te verduren hebben, en heel wat afslijten, zoowel door de willekeu rige als door de onwillekeurige bewegingen, en dit verlies moet hersteld worden door voeding van het lichaam. Spreker stelde ons hiertoe eerst in kennis met de spijsverterings organen. Op welke wijze dat ingewikkelde voedingsproces plaats heeft maakte spreker, voor zoover tijd en plaats dit toelieten, heel duidelijk. Het voedsel wordt in de mond- halte vermaten, door het vocht nit de speekselklieren gesohikt gemaakt om, door den slokdarm in de maag gekomen, ver teerd te worden, waartoe in dit laatste orgaan een warmtegraad van 87 y2 °/oi ^et maagsap en een voortdurende beweging noodzakelijk is, dan gaat de in suiker omgezette massa door den twaalfvingeri- gen darm, zoo genoemd naar zijne lengte, in de dnnne darmen, nadat eerst nog het vet, door bemiddeling van de gal eene verandering heeft ondergaan. Hier nemen duizendtallen kleine buisjes datgene uit de massa op wat het bloed ervan gebrui ken moet, waarna het onbruikbare het lichaam door bemiddeling van de dikke darmen verlaat. Het lichaam heeft tot zijne instandhou ding noodig eiwit, vet en meelstof, bene vens in hoofdzaak nog wat kalk om onze beenderen in orde te doen blijven. Nn is men door gedurig verbeterde proeven, gedurende eenige jaren genomen, jnist er achtergekomen hoeveel eiwit, vet en meelstof of koolhydraat een mensch noodig heeft om gezond en sterk, om ge schikt voor den arbeid te big ven en uit de verkregen uitkomsten hebben de man nen der wetenschap het volgende kost- rantsoen saamgesteld, waarbij de ge tallen uitdrukken hoeveel Grammen of wichtjes in een etmaal benoodigd zijn. eiwit. vet. meel. Voor een kind 1J4 jaar.. 28 37% 75 15 80 43 325 volwassen man. 118 56 500 vrouw 92 44 400 bejaarde man.91 45 332 vrouw. 79 49 266 Nu behoort men nog te weten op welke wijze het menn voor eiken maaltijd dan wel behoort ingericht te worden om de gevorderde kwantiteiten in ons lichaam te voeren m.a.w. men dient te weten welke de voedingswaarde is van de verschillende eetwaren. Spreker stelde ons hiertoe in staat, 0. a. door het volgende staatje, dat naast den naam der stof aangeeft hoeveel eiwit, vet en meel zij bevat per honderd Gram of per Ons; wat daarbij aan het Ons ontbreekt is water, terwijl vóór den naam der levensmiddelen de gemiddelde prijs der eetwaren zijn aangegeven. Cent prijs 100 Gram. eiwit. vet. meel. 4 Paardvleesch21% 2% 9% Rundvleesch (half vet)21 5 12 Rundvleesch (mager) 21 1 9 Varkensvl. (mager) 20 7 12 Kalfsvlecsch (vet).. 19 7% 9% Scbapevleescb17 0 8 Varkensvleesch(vet) 14% 37% 10 Rookworst27% 40 23% llookvleesch27 15% 23% Gerookte ham25 8 14 Wilde eend22% 3 6 Tam konijn21% 10 15% Kip18% 9% 9 Rookspek9% 75% 7 Stokviscb79 1 6 Zoutevisch30 2% Bokking21 8% 4% Haring19 17 Scheivisch17 31 Zalm15 6% 15 Paling13 28% Zeetong12 Cent prijs ,T 100 gram. NAAM' elwlt" vet. meel. 6 Magere kaas 35% 11% 5% 9 Vette kaas 25 29 2 7% Kipeieren 12% 12 I Koemelk 4 3 4 Karnemelk 3% 1 3 Moedermelk 2% 4 6 85 2 Bruine boonen. 23 2 53% 2 Groene erwten. 23 2 52 2 Kaverdegort 14% 6 65% 2 Tarwemeel 12 1% 72 1 Roggemeel 11% 2 70 2 Boekweitemeel 9% 2 72% 2X Rijst 8 i 76% 1% Tarwebrood geb... 7 55% 1 e ongeb. 6 51 Roggebrood 6 49 1 Winterkool 4 1 11J4 Snijboonen 2% 0 6% Spinazie 2% 4% V2 Aardappelen 2 O 21 Arrowroot 1 0 82% 0 0 98% Door nu beide staatjes met elkaar in verband te brengen, kan men bij het op stellen der spijslijst tevens bij benadering den prijs kennen van een maaltijd, samen gesteld volgens de behoefte van ons lichaam. Het oogenschijnlijk droge van het on derwerp vergoedde de heer Werner ruim door een gemakkelijke voordracht en een prettigen betoogtrant, waardoor wij ge makkelijk het onderwerp konden omvatten. Wij hebben Maandagavond werkelijk veel geleerd, en wij zijn ons Bestuur dankbaar voor zijn streven, om zoo van tijd tot tijd het nuttige aan het aangename te ver binden. Bij het Antwerpsohe comité ter on dersteuning van degenen, die schade leden door de ramp in de kruitfabriek van Corve- lain is tot dusver 721,875 francs ingeko- men. Een luitenant-kolonel van het Dnit- sche leger werd door den krijgsraad van Breslau wegens mishandeling van soldaten tot 14 dagen gevangenis veroordeeld. De keizer heeft geweigerd dit vonnis te be krachtigen en een tweede krijgsraad heeft het vervolgens in 2 maanden opsluiting in eene vesting veranderd. Een bak met 30 mijnwerkers die nit een mijn geheschen, werd is te Drocour bij Atrecht door een gebrek aan het remtoestel tegen een ijzeren hijschblok geslagen. Twee man werden door den hevigen schok gedood, 2 anderen stierven kort daaran en de overi gen werden op 3 na allen gewond, 15 ern stig. Er wordt beweerd dat men in Indië met verontwaardiging heeft kennis genomen van de wijze waarop zich de minister Keu- chenins in zijne memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Indische begroo ting heeft uitgelaten, en dat men met weer zin aan het hoofd aan het Departement van Koloniën een man ziet, zegt de Javabode, „die de haat en de tweedracht ook naar „Indië wil overplanten door het opwekken „van godsdienstige hartstochten, en die op „die wijze aan delndiBohe Maatschappij een „van hare weinige goede zijden wil ontroo- „ven, kerkelijke onverschilligheid, gezwe- „gen nog van het gevaar voor den Staat dat nit zulk een streven kan ontstaan." De te Parijs afgebrande Opéra comi- que wordt weder opgebouwd. Het gebouw zal honderd en dertig vierkante meters oppervlakte meer beslaan dan het vroegere en de kosten worden geraamd op bijna drie en een half millioen francs. Hevige sneeuwstormen hebben in de laatste dagen het telegraaf- en postverkeer in West-Amerika tot stilstand gebracht. In sommige streken ligt de sneeuw bergen hoog. Veel vee is omgekomen. Men ver neemt nog, dat enkele spoorwegen door den geduchten sneeuwval veel geleden hebben Van alle kanten komen berichten over den jongsten storm. Te Antwerpen hadden de schepen, die op stroom lagen, het hard te verantwoorden en sommige binnenschniten hadden, daar de wind te gen den stroom was, een zeil bijgezet om minder door het zware getij te lijden te hebben. Eene binnensohnit, die vlak tegenover het paviljoen van het zniderterras gean kerd lag, hield het goed nit, tot een andere sohnit, die in volle zeil voor de stad la veerde en alle moeite aanwendde om de voor anker liggende schuit te vermijden, met geweld tegen haar aanbotste. Geluk kig bekwam geen der beide schepen zware averij. Te Bordeaux richtte de storm vrij he vige schade aan, de straten werden rivie ren, de pleinen meren, schoorsteenen en pannen vlogen van de daken en de Parij- sche trein kwam drie kwartier te laat. Ook te Réole, Perigueux en elders wer den boomen ontworteld of woeien muren omver, terwijl de treinen op verschillende plaatsen opgehouden werdeD. Te Royan is een klein schip met vier man vergaan. Vrij ernstige schade leden de haven werken te Havre en ook dijken en brnggen aan badplaatsen werden zeer ernstig be schadigd. De sterke wind van Zondagnacht op Maandagmorgen is oorzaak, dat een nienw gedeelte der Chr. School te Hoofddorp is ingewaaid. De neervallende steenen, hebben nog al schade aan tafels, banken en kachel toe gebracht. Door den hoogen vloed is bijna al het land onder Pernis (Z. H.) onder water gezet. De Waal en de Rijn zijn onrust barend gewassen. Te Nijmegen was de doorgaande gemeenschap voor voertuigen verbroken. Door den hoogen waterstand en den storm was de verbinding op de spoorweglijn Zevenaar Cleve Keulen verbroken. Bij Calantsoog strandde een schip be stemd naar Hamburg geladen met salpeter. De dertig opvarenden vonden op twee na den dood in de golven. De Maas bij Rotterdam teekende 2.31 M boven Rottepeil. Onder Ond-Beierland zijn Maandagochtend al de buitenlanden onder geloopen even zoo te Vreeswijk, bij welke plaats het water van dijk tot dijk staat. Tot teeken van ronw over den dood van den hertog van Aosta heeft de Senaat besloten, den zetel van den voorzitter gedurende eene maand met zwart doek te omhangen en de zittin gen acht dagen te schorsen. De Kamer van afgevaardigden behangt het voorzittersge stoelte vijf en veertig dagen en schorst de zittingen gedurende veertien dagen terwijl de gemeenteraad van Rome besloot het borstbeeld van den hertog in het kapitool te plaatsen. Met eenparige stemmen van de aanwezige leden werd hiertoe beslotende raadsleden van de radicale en de werk liedenpartij waren niet verschenen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1