HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 10 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(5. Twaalfde Jaargang. van ZATERDAG 1 Februari 1890 op ZONDAG 2 Febr. 1890. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. telephoonnummer TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 eenten per stak.meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Nam. 2 nre, Snethlage. 44ste Zondag, 's Avonds 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Woensdag 's Ar. 7 u., Stoaan. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 uie, Debry. Christelijk Geretorm. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Woensdag 'e av. 8 nre, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'e Av. 5 nre. Scliotel. Honderdag 's av. 7 V» ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 'b Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der Vereenigdeüoopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. S. Cramer. pred. te Zwolle, 's Avonds 6 nre, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 nre, Moeton. Bijbellez. Lnk. 17 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. i av. 8 ure, Snethlag lokaal der Jongelings-vereeniging. Annastraat. Honderdag 's av. 8 n., Knottenbelt. Bijbellez. Ds. Smeding /.al deze week ook zijne gewone catcchisatien lioudeo, behalve die van Maandag avond voor meisjes en van Donderdagavond voor jongens. Ds. Moeton verwacht deze week weder al zijne catechisanten. Ds Knottenbelt lioudt deze week geen andere catechisaiien dan die van Woensdag. Heer en Kerkvoogden dezer gemeente berichten van een zuster der gemeente in dank te hebbeu ontvangen de som van zevenhonderd gulden, ter verbetering van de verlichting in de Groote Kerk, tot het doen aanmaken van een groote kroon. Zij honden zich voor meerdere giften dringend aanbevolen, om dat werk geheel te kunnen voltooien. De eollecte gehouden Zondag 26 Januari voor het godsdienstonderwijs heeft opgebracht ƒ78.50. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Pred. te Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst, 's Avonds 6Vs ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel. Nam. 2V2 ure, J. H. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2Vs uur, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 2 nre, van Koetsveld C.Ez. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Donderdag. 's Avonds 7 ure, H. JBergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, II. Waardenburg. Doopsbediening. 's Av. 6V2 ure, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. Doopsbediening. i - De Eerste Kamer is Dinsdag aangevan gen met de behandeling der Staatsbegroo- ting. Bij het algemeen debat achtte de heer van Royen afschaffing van schadelijke akcijnsen mogelijk zonder equivalent, mits bezuinigd worde op Oorlog en Marine. Hij waarsohnwde tegen partieele wijziging van kiesstelsel voor 1891, met het oog op de pogingen van verleden jaar om de Eerste Kamer om te zetten. Verder drong spre ker aan op eene billijke uitvoering van de schoolwet en de arbeidswet. Hij acht te de plaatsing van een magazyn voor dynamiet te Groningen onnoodig, en ver klaarde tegen de begrooting van den Min. van Kol. te zullen stemmen, wiens gods dienstige politiek hij zeer afkeurde. De heer van Lier verdedigde het denkbeeld om de helft van de akcijns op wijn en gedistilleerd af te staan aan de gemeenten, te verdeelen naar het zielental, met terug neming van het 4/5 op het personeel. De heer Alberda van Ekenstein drong aan op evenredige verdeeling van lasten, en op gelijkheid van rechten. Ook hij bestreed den Min. van Kol. De heeren v. d. Breg- ghem en van Swinderen drongen er op aan, dat toch vooral gelet zou worden op de financieele belangen van het plat teland. De heer Regont schreef de werk staking te Groningen toe aan de gebrek kige inrichting der fabriek. De heer van Weideren Rengers achtte toezegging van indiening der defensiewetten niet gerust stellend. De Min. van Binnenl. Zaken be toogde, dat grondbelasting het beste middel is, om te voorzien in den nood der gemeenten, zonder al te zwaren last op den grond te leggen. Ten aanzien van het kieerecht verklaarde hij, dat hij voor eene defini tieve regeling den tijd nog niet gekomen achtte. Omtrent de defensievoorstellen verwees hij naar de in de stnkken gege ven verklaringen. Hij wendde ook eene poging aan om zijn ambtgenoot voor Kolo- nieën te verdedigen, en verzekerde, dat de Reg. niet bedoelde dwang nit te oefenen op de Mohammedanen om het Christendom aan te nemen, maar wel het licht der beschaving onder de Heidenen te versprei den. De Min. van Fin. verklaarde, dat het de bedoeling van de aangekondigde regeling van het Gemeente belastingstelsel is, een deel der Rijksbelastingen, ook van de grondbelasting aan de gemeenten af te staan. Verhooging van opcenten op de grondbelasting zon dit niet ten gevolge hebben. De Min. van Just, verdedigde de be perking van vrouwenarbeid. DeheerVer- heyen verdedigde de direktie der Gro ninger fabriek tegen den aanval van den heer Regont, die verklaarde alle vrouwen arbeid in fabrieken te veroordeelen. Daar mee was het algemeen debat afgeloopen. Hoofdstuk II Hooge Gollegies enz.) is goedgekeurd. De Reg. zal overwegen, of toegelaten kan worden de bronzen reddings- medaljes te dragen. Hoofdst. III Buitenl Zaken) werd met algemeene stemmen aan genomen. De Min. deelde mede dat een hooggeplaatst persoon, big kens ontvangen telegram, bezwaar maakt de opdraoht om als scheidsrechter op te treden in het Sn- riaamsohe grensgeschil. De Min. bleef Amoy verdedigen als standplaats voor een konsul in Zuid-China. Woensdag werd Hoofdst. IV 'Justitie goedgekeurd, nadat de Min. den heer Ver- heyen had verzekerd, dat de Rijksveld wacht niet zal worden ingekrompen, maar eer ver sterkt, in streken waar geen maréchaussees zijn, en tegenover den heer Pijnappel de overgestelde plannen tot verbouwing van het Paleis van Justitie te Amsterdam ver dedigd had. Het ontwerp tot ruiling van grond met de gemeente Amsterdam werd goedgekeurd. Bij Hoofdst. V Binnenland- sche Zaken) drong de heer Verheyen aan op een nieuw gehonw voor het Muzeüm van Nat. Historie te Leiden. De heer Six kenrde de bij de volkstelling gevolgde methode af. De heer van Swinderen klaag de over de ongelijke toekenning van bui - tengewoon Subsidie voor Lager Onderwijs. De heer Alberda van Ekenstein besprak opnienw de verklaringen der Reg. betref fende de toepassing der schoolwet. Hij wensehte meer gelegenheid tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen. Voor al drong hij aan op rechtsgelijkheid bij de opleiding der onderwijzers en onder wijzeressen. Krachtig beval hij de zorg voor het vakonderwijs aan. De heer Huy- decoper van Maarsseveen drong aan op een spoedig antwoord in zake het Univer siteitsgebouw te Utrechtde heer v. d. Breggen op betere beteugeling der varkens vlekziekte. De Min. van Binnenl. Zaken verzekerde, dat het belang van een nienw Mnzeüm te Leiden niet werd voorbij ge zien verdedigde de bij de volkstelling gevol de methode verzekerde dat voor ontvol king der Rijkskweekscholen geen gevaar bestond, en verklaarde dat voor verande ring in de opleiding van onderwijzeressen geen reden bestond. De beteugeling der vlekziekte werd voortdurende overwogen. Hoofdst. V. werd aangenomen. Bij Hoofdst. VI Marineverklaarde de Min. aan den heer Wertheim dat de benoeming van eene Kommissie voor maritieme verdediging wordt voorbereid, en dat er geen sprake is van vermindering van het aantal werk lieden aan de Rijkswerf te Amsterdam. HoofdBt. VI werd aangenomen met 31 tegen 4 stemmen, die der H.H. van Swinderen, Welt, v. d. Breggen en v. Royen. Hoofdst. VII B. Financiën) werd aangenomen met 30 tegen 4 stemmen, die der H.H. Alber da van Ekenstein, van Swinderen, v. d. Breggen en Welt. Daarna werd nog goed gekeurd de Vestinglegrooting met 31 tegen 3 stemmen, die der H.H. van Royen, v. d Breggen en Welt. Woensdagavond hadden drie personen in de Haarlemmermeer de laagheid, om 2 honden gespannen voor een kar, waar op een dertien jarige jongen zat in de ringvaart te jagen. Door spoedige hulp wist men den jongen te redden, terwijl de honden zwem mende den overkant wisten te bereiken. Te Sloten is onder leiding van Mevr. Bode aldaar eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt, jaarlijks eene verloting te honden van eigengemaakte kleedingstuk- keo en de opbrengst aan te wenden ten bate der algemeene armen. Ook op andere dorpen in de omstreken zooals Aalsmeer, Hoofd dorp en Houtrijk en Polanen bestaan der gelijke vereenigingen, die meer bepaaldelijk de kieedingstnkken den armen nitreiken. HAARLEM, 31 Januari 1890. De aandacht wordt gevestigd op de annonce, voorkomende in dit blad, waarbij Dr. J. B. Wijnhof!' aan de Leden van het Algemeen Ziekenfonds bericht, dat hij met Maart a.s. zal ophouden als geneeskundi ge aan dat Ziekenfonds werkzaam te zijn weshalve de Leden, die van zijne genees kundige hulp gebruik maken, worden ver zocht een ander der aan het Fonds werk zaam blij vende Heeren Geneeskundigen tot hnn Medicns te kiezen en van hnnne kenze kennis te geven aan den Boekhouder van het Fonds, den Heer W. Grijm Jr., Har- menjansweg 27. Maandagavond 27 d. had op de bo venzaal der Sociëteit Vereeniging de tweede kunstbeschouwing plaats van „Kunst zij ons doel." Ditmaal was als bijzonderheid het werk tentoongesteld van de werkende Leden, eene bijzonderheid die wij met inge nomenheid hebben begroet. Immers hier was jde vraag niet of hooge kunst zou te genieten vallen, maar wel, wat de kracht van ons jaren oude teeken genootschap was op heden. Met zekere voorliefde was de bovenzaal ingericht en eenvoudig, kenrig en gezellig bovendien, zoo zelfs, dat wij noode scheid den. Om nu al het tentoongestelde te be spreken is nooh ons plan, noch onze roe ping en zon ons bovendien te ver voeren; maar als wij ter loops een en ander aan stippen, dan is dit vooral om de leden van „Kunst zij ons doel" hulde te brengen voor hnn moed om aan hnnne bezoekers te too- toonen, dat zij het ernstig met de kunst meenen. Eigenaardig waren hier de ouden en jongen te zamen. Hier onder de vete ranen H. Sa vrij, Vester, E. Voet; goede bekenden die, men vergeve ons de uitdruk king, de ondere school vertegenwoordigen en wier voetstappen worden gevolgd, door eenige jongeren. Een heldere lucht, een zonnig landschap, een kleurige toon in een woord, de natnnr in Zondagkleêren. Daar een kleurig beeldje of fijn afgewerkt kopje, een model van een meisje of een flink gebouwde knaap; alles onberispelijk geteekend. Maar bij de anderen, de nieuwe school, ook een andere behandeling. Die van Rappard is toch stout, breed en diep gevoeld, dat vraagt eenig nadenken; zoo ook Veldheer, Wolbers, Crop. Welnn, beide partijen streven op hunne wijze, naar waarheid; heiden hebben opgezien naar oude meesters; beiden storten hnn innerlijk leven in hnn werk nit; en dat is goed als ze nietoverdrijven. Wg voor ons kunnen met beiden tevreden zijn, ook al worden de jongeren niet zoo begrepen door het groote publiek. Maar het gaat er mede als met de toonkunste naars. Velen kunnen Bach, Beethoven, Schu mann niet genieten dat gaat soms lang zaam; maar eindelijk ontdekt men zooveel schoons en diep gevoel, dat men overwon nen wordt. Hier kunnen de jongeren wat van onden leeren de ouderen mogen niet minachtend op jongeren zien. Eindelijk zagen wg goede zaken van

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1