UITVOERINC „PAULUS", PAULUS. AD VERTEN TIEN. Donderdag 0 Februari 1890. Buitengewone Voorstelling, Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, Mejuffrouw M. HEKKEMA, Mejuffrouw RIBDE, De Heer J. J. ROGMANS, De Meer JOH. MESSCHAERT, KOOR en ORKEST: Uitvoering van Toonkunst. MENDELSSOHN BE EBYEH tOOSJES. plaatst zag aan den ingang tot een nieuw leven onttrok zij zich aan den last haar opgelegd, bezwijkt zij onder het oppervlak kig oordeel van een egoist, haren verloofde, en het strenge vonnis eener trotsche vrouw, diens moeder. De strekking van 't stuk, het recht der vrouw te stellen tegenover dat van den man, of liever aan te toonen, dat de wereld in haar oordeel tegenover den man en de vrouw met twee maten meet, komt goed uit, doch is gansch niet vrij van overd rij ving. Mevrouw Frenkel stelde Alexandra voor met al de waarheid en de kracht waarover zij weet te beschikken. Schoon als immer klinkt haar melodisch geluid, wanneer zij in naamloos lijden zich zeiven reken- Bchap tracht te geven van den zeer bij zonderen toestand waarin zij verkeert. Bijzonder treffend is de ontmoeting tusschen haar en Mevrouw Elberti, voorgesteld door mevrouw de Vries, die deze moeder rol met veel opvatting vervulde. De heer de Jong, als Erwin, had mede veel voor treffelijks de scène in het laatste bedrijf werd zelfs keurig en vol gevoel afge speeld. De kleine rol van den heer Wens- ma, vonden wij bijzonder fraai van op vatting. De eenvoud van den plattelands bewoner, was met veel tact weergegeven. De overige partijen beantwoordden aan de eischen, welke men mag stellen aan het spel van Nederlands eerste Tooneelgezel- schap. In het 17de jaarverslag van de werkzaamheden van het Parc-vaccinogène (koepokinrichting) te Haarlem komt o.a. het volgende voorHet totaalcijfer der entingen gedaan in 1889 bedraagt 1490 tegen 1477 in 1888. Er werden gedaan 1147 vaccinaties en 343 révaccinaties. Onder de gerévaccineerden zijn begrepen de herentingen verricht bij het garnizoen en de gedetineerden in de gevangenis al hier. Om laatstgenoemden te revaccineeren werden evenals vroeger op verzoek van den officier van gezondheid, belast met den geneeskundigen dienst in de gevan genis, een geënt kalf en de noodige in strumenten beschikbaar gesteld. De miliciens van het garnizoen te IJmui- den werden in het afgeloopen jaar niet zooals gewoonlijk aan de inrichting, doch daar ter plaatse gerévaccineerd met stof door ons verstrekt op aanvrage van den hnrger- geneeskundige, belast met den militaire-geneesknndigen dienst aldaar. Het totaal aanvragen om koepokstof bedroeg 379, waaraan voldaan werd door toezending van 808 paar glaasjes met stof. Uit deze gemeente kwamen 61 aanvragen, die beantwoord werden door toezending van 122 glaasjes met stof. De overige aanvragen kwamen uit verschillende ge meenten in Nederland of uit het buiten land, zoowel om te vaccineeren als om animale koepokstof aan te kweeken. De ontvangen berichten omtrent de verzonden stof zijn wederom zeer gunstig. Bizondere vermelding verdient dat volgens ontvan gen bericht van den Heer Dr. M. Hay, Impfartzt te Weenen, de aan hem ver strekte stof, tijdens zijn bezoek aan onze inrichting in Augustus 11., door hem op het rund werd overgebracht en door en ting van kalf op kalf werd voortgeplant. Door de Commissie van onderzoek naar den vaccinatie-toestand in Nederland wer den een aantal vragen gedaan betreffende het technisch en administratief beheer der inrehting. Het antwoord op de gestelde vragen zal, met de mededeelingen betref fende die vragen van de in Nederland gevestigde koepokinentingen, een onderdeel uitmaken van het rapport betreffende de enquête naar den vaccinatie-toestand in Nederland en vergeleken met dien in het buitenland. Gedurende de maand Januari laatst leden is het Museum van Kunstnijverheid alhier door 478 personen bezocht. Het met zooveel ingenomenheid aan gekondigde concert van onzen landgenoot, den violist Theodore Werner, kon Vrijdag avond door de geringe opkomst van het publiek niet doorgaan. Aan het kleine troep je belangstellenden, meest allen invitées, werd dat, terwijl het zat te wachten op de dingen, die komen zouden, bekend gemaakt. Voor de opgekomenen was het eene groote teleurstelling, voor den concertgever eene zeer pijnlijke ervaring. Toch mag men het Haarlemsche publiek er niet te hard over vallen. Het krijgt van het goede wel wat veel en kan onmogelijk, door velerlei oorza ken, alle muziekuitvoeringen bezoeken. Heel jammer blijft het. evenwel, dat nu j uist een jong Nederlandsoh kunstenaar de dupe van een en ander werd. Gevraagd mag wor den of de Heer Werner niet verstandiger gedaan had, met toch eenige nommers van het programma te spelen. Hij had dan ge toond, zich te knnnen verheffen boven te leurstellingen, zijne kunst boven alles lief te hebben en de tegenwoordigheid van zijne gasten op prijs te stellen. Het bestuur der letterlievende vereeni- ging J. J. Cremer alhier, heeft een schrijven gericht aan de vereeniging A. D. V. E. N. D. O. te Amsterdam, waarin geprotes teerd wordt tegen de wijze waarop door laatstgenoemde de prijzen in haren tooneel- wedstrijd zijn toegekend in afwijking van het programma. Vrijdagavond wacht den leden der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, afdeeling Haarlem, een zeldzaam te smaken muzikaal genot. De Zang en Orkestvereeniging, de laatste versterkt met een gedeelte van het Utrechtsche symphonie-orkest, geven dan in de muziek zaal der Sociëteit „Vereeniging" het orato rium „Paulus" van Felix Mendelssohn Bartholdy. De „Paulus", geschreven in de jaren 183335 en voor de eerste maal in 1836 op het Neder-Rijnsehe muziekfeest onder leiding van den componist met groo- ten bijval ten gehoore gebracht, behoort met de Elias" en de Psalmen 42, 114 en 115 tot de meest bekende groote vo- caalwerken van Mendelssohn. De tekst van dit oratorium is van gees telijken aard en voert terug naar de tijden van het eerste Christendom, waar dat zich meer en meer baan breekt onder Israël en de Heidensche volkeren. Paulus, Barnabas en Stephanus zijn de hoofdfiguren, de handelende personen. De bekeering van Paulus, na de gebeurtenissen op den weg naar Damascus, en zijn verder veel bewo gen levenslot, geven aan het werk de noodige actie. De koren vervullen er eene zeer belangrijke rol in. Zij munten meest alle uit door schoonen bouw. De invoering van het zuiver vierstemmige koraal, ver hoogt bovendien het ernstige, religieuse karakter van het geheel in niet geringe mate. Het Koor van de Afdeeling Haarlem bestaat thans uit ongeveer 280 Dames en Heeren. Stellig zal het, na de ernstige voorbereidende studie onder leiding van den Heer Robert, Vrijdagavond zijn taak waardig vervullen. Het solowerk is daarbij in goede handen. Wij noemen slechts de na men van onze gevierde zangers Messchaert en Rogmans. Voorzeker redenen genoeg om een buitengewoon schoonen avond te mogen voorspellen. Zondagavond werd in den Schouw burg door het Grand Spectacle Concert Varié onder directie van den heer A. P. Klok uit 's-Hage eene voorstelling gege ven. De zaal was flink bezet hoewel we hopen dat bij een volgend optreden van dit Gezelschap nog minder plaatsen onbe zet zullen blijveD. De Heer en Mevrouw van Voolen, die door hunne aardige liederen en mimiek zeer in den smaak van het publiek vielen, verdienden ten volle de hun toegebrachte applaus. Ook de Heeren Gebr. Casselli en de Heer De Weid hielden door hunne onnavolgbare toeren aan ringen en op de barre fixe het publiek geboeid; hun be daard en net werken werd ten zeerste op prijs gesteld, terwijl ook de Heer Ru- bini, natuurfluitist, door het uitstekend nabootsen van dierengeluiden zonder be hulp van eenig instrument de hulde hem door het publiek gebracht verdiende. Ook de overige leden van het gezelschap deden hun best aangenaam bezig te houden en slaagde Fraulein Collen, door haar minder goed geluid daarin niet zooals de anderen, toch mocht haar de applaus niet onthouden worden en twijfelen we ook niet of het publiek deed zulks meer om hare aangename verschijning, haar costuums en de voordracht van een paar schoone vaderlandsche liederen. In de pauze werd de beloofde Tombola gehoudeD, waarvan de vijf met smaak gekozen prijzen door de gelukkige winners onder luide toejui ching van het publiek werden afgehaald. Eene hernieuwde kennismaking met dit Gezelschap zal ongetwijfeld het Haarlem sche publiek zeer aangenaam zijn. Aanstaanden Donderdag geeft het Too- neelgezelschap van Van Lier hettooneel- spel in vier bedrijven van Robert Kohrausch „Het gouden Kalf" De dames Albregt en Rössing en de heeren André, Tartaud, Malherbe, Lager- mao en Van Kuyk treden Donderdagavond op en ook om deze reden mag een druk bezoek verwacht worden. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Jan. 1890. Aardappelen. Aangev. 456, verk. 456, H.L. L. pr. ƒ1.75, H.pr. /3.50p.H.L. Appelen. Aangev. 194, verk. 132 H.L. L. pr. 5.00, H. pr. 9.00 p. H. Peren. Aangev. 44, verk. 29 H. L. L. pr. ƒ5.00, H. pr. 6.00 p. H. Boter. Aangev. 824, verk. 756 Kilog. L. pr. ƒ1.25, H. pr. ƒ1.60. Biggen. Aangev. 169, verk. 146 st. L. pr. ƒ5.50, H. pr. 20.00. GRAAN- EN ZAADMARKT Marktbericht van 3 Februari. Roode tarwe 6. Witte tarwe f 6.20 6.85. Rogge 5.40 5.50. Haver Gerst 4.10 Duivenboonen 6.40. Kanariezaad 6.75. 3.371 3.72^. Markt van 3 Februari 1890. Aardappelen. Aangev. 110, verk. 110, H.L. L. pr. 1.50 H. pr. 2.75 p. H.L. Appelen. Aangev. 40, verk. 28, H.L. L. pr. 5.50 H. pr. 8.50 p. H.L. Peren. Aangev. 6, verk. 3 H.L. L. pr. ƒ5.50 H. pr. 6.50 p. H. L. Boter. Aangev. 128, verk. 128, K.G. L. pr. 1.50 H. pr. 1.60 p. K.G. Biggen. Aangev. 29, verk. 27 stuks. L. pr. 7.00 H. pr. 22.00 p. stuk. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Donderdag 6 Febr. 1890, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezermax. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio 5de S,mpbonieBeethoven. 3. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato e serioso. I. Adagio. c. Ree. et Finale. 4. Ave MariaLiszt. 5Finale In Januari 1889 zijn er 29 per sonen wegens dronkenschap op straat ver volgd in Januari 1888 was dat getal evengroot. Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de Haarlemsche Commissie voor Folks- en Schoolbaden aan onzen gemeenteraad een verzoek gericht om aan de nieuw te bou wen Openbare Kostelooze School eene in- riohting te verbinden tot het verstrekken van kostelooze, warme douchebaden aan de kinderen die deze scholen zullen be zoeken. In verband hiermede heeft eene nadere toelichting omtrent volksbaden, door den heer D. de Clercq, het licht gezien, waar aan wij het volgende ontleenen In de oudheid behoorde het baden tot de gewichtigste hygiënische maatregelen van regeeringswege genomen. Rome bezat tijdens de regeering van keizer Coustantyn 856 openbare baden; men gebruikte daar 750 millioen liter water per jaar. Volgens Plinius had het badende Rome gedurende 600 jaren geen geneesheeren. In alle Duitsche en Nederlandsche ste den vond men in de middeleeuwen baden voor alle klassen der bevolking, meestal ingericht naar het Romeinsche model. Men was er eohter niet op bedacht deze „stoven" volgens de tijdsomstandigheden te wijzigen, zoo waren zij in onbruik gekomen. Waarom Schoolbaden Het duldt, zegt de brochure, geen tegenspraak dat de be zoekers en bezoeksters onzer openbare scholen vuil zijnvolgens uitgebreide on derzoekingen in Duitschland is gebleken dat nog niet proc. van de kinderen, die deze scholen bezochten, eenmaal per week ge heel gewasschen werdenzou 't bij ons beter zijn Daar het doel van het onder wijs is de kinderen zoo goed mogelijk toe te rusten tegen den levensstrijd, dan ook niet geaarzeld, maar er voor gezorgd dat het kind in staat is het onderwijs dat gegeven wordt te genieten en te ver werken, daartoe behoort het lichaam te zijn gereinigd, gevoed en gekleed zoolang aan deze noodzakelijke eischen niet is voldaan, big ven alle verbeteringen in leer middelen en leermethoden half werk. Vervolgens wordt uiteen gezet hoe de baden moeten zijn ingericht en wat dit kost en omtrent dit laatste punt wordt medegedeeld, dat de schoolbadinrichting voor 1700 kinderen o.a. te Weimar heeft gekoBt 933. De onderhoudskosten be droegen 60 per jaar. De resultaten der schoolbaden zijn, volgens verklaringen van bevoegde zijden, schitterend te noemen. DOOR HET Directie: A. VAN LIER. Tooneelspel in 4 bedrijven. Aanvang 7y2 uur. Balcon 1,501 e Loge (li1,25 Parterre fl 1,2e Loge fl 0,75 f Gaanderij fl 0,30. De hoofdrollen worden vervuld door de Dames ALBREGT en RöSSING en den Heer VAN KU1JK. (535) VAN DB Haarlemsche Afdeeling DER op Vrijdag 7 Februari 1890, in de Concertzaal der Sociëteit „VEREENIGING", des avonds ten 7 uur. Oratorvan F. Mendelssohn Bartholdy» 80LISTEN nit den Haag. (Sopraan). uit Amsterdam(Alt). uit Amsterdam. (Tenor). uit Amsterdam. (Bas)» de Zangvereeniging en Orkest vereeniging der Afdeeling. directeür: de Heer W. ROBERT. Om lid of donateur van de af deeling te worden adresseere men zich aan den Heer J. K. TADEMA, secretaris van het afdeelingsbestuur, Ged. Oude Gracht 91. Groot driedaagsch Muziekfeest te Haarlem op 6, 7 en 8 Juni 1890. De Dames-leden, die bij deze uilvoering verhinderd zijn mede te zingen, worden, voor zooverre zij zulks nog niet deden, verzocht hiervan vóór Woensdagavond schriftelijk kennis te geven aan den Heer W. ROBERT, Rivier- vischmarkt. Tevens worden de Leden der Zangvereeniging, die niet rae- dezingen bij deze uitvoering, er op opmerkzaam gemaakt dat zij op hunne Koorkaart geen toegang tot het Concert hebben, wanneer zij niet tevens lid van de afdeeling zijn, doch dat zij anders een dames- oi heeren- kaart moeten koopen. (537) HET BESTUUR. KLAVIER-AUSZUGr. Prijs ƒ1,20. Voorhanden in den Boek- en Muziekhandel van

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2