HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 44 Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 15 Februari 1890. «p ZONDAG 46 Febr. 4890. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. telephoonnummer telephonische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. n franco p. post —,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per stak, Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 wre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Smaan. Ie Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 2e Lijdenstekst. '8 Avonds 6 ure, Barbas. 3e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Ie Lijdenstekst. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2i/s ure, C. van Koetsveld C.Ez. Aanvang der lijdensprediking. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Snet/ilage. Woensdag 's av. 7 ure, Boog. 4e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander, Godsd.-onderw. 4e en 5e Lijdenstekst. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. A. Koog, van Huizen. Honderdag 's av. 71/2 ure, Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Honderdag 's av. 8 ure, Mees. Lijdenspred. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijh. 's Avonds 6 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ie Kruiswoord. Honderdag 's av. 8 ure, Weiss. Jes. 53. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luk. 17 20 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. jDinsdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal der Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 'b av. 8 u., KnottenbeltBijbellez. D8. Smeding hoopt a.s. Dinsdagavond zijn lidmatencatecJnsatie weder te houden. Nederd. Herv. Kerk. Bennebrciek. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld C.Ez. Pred. te Houtrijk en Polanen. Collecte voor de kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Ar kei. Nam. 2Vs ure, J. H. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Knylman. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Velsen. Voorm. 10 ure, Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2V2 ure, O. Schrieke. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Eest. Verschillende personen worden ge noemd ale vermoedelijk opvolger vaD mi nister Keuchenins. Zoo noemt men den Heer van Nunen, die als specialiteit zeer op den voorgrond wordt gedrongen. Dr. Wijnmalen en de heer Groeneveldt worden van anti-revoln- tionaire zijde genoemd en zelfs de gouver neur generaal de heer Pijnacker Hordijk, wordt genoemd als aanstaanden minister van Koloniën. De bekende restauratie Hie Porte von Cleve te Amsterdam zal voortaan op Zon- en feestdagen eerst na 12 nnr 's middags geopend zijn en des avonds om 8 uur weder gesloten worden. Dit besluit van de heeren Hnlscher om hun personeel gedurende een gedeelte der Zon- en feestdagen rust te gunnen, wat hun bepaald heel wat inkomsten zal doen derveD, verdient zeker de aandacht, waar deering en navolging. Omtrent het ijzeroer, dat in de laatste tijden nit Overijsel naar Dnitsch- land wordt uitgevoerd, verneemt men dathet geschikt bevonden is om door de gasfa brieken in plaats van kalk gebruikt te worden, terwijl het bovendien zijn ijzer gehalte behoudtHierdoor is dit vroeger geheel waardelooze goedje zeer in prijs gestegen en zal menige bezitter van oer gronden er wel bij varen, te meer daar door de verwijdering van het oer de gronden zeer in waarde toenemen. Een viertal personen, die er te Amster dam hnn werk van maakten langs de hnizen geld te verzamelen voor de nage laten betrekkingen van personen die ten gevolge van ongelukken zouden overleden zijn, zijn door de politie aangehouden. Behalve te Amsterdam hebben zij zich ook elders aan het zelfde misdrijf schul dig gemaakt. In de Zuiderzee is weder veel ijs, en in Overijsel is op sommige plaatsen het verkeer gestremd. In het Hagblad van Zuid-Holland wordt weer een klacht geuit, die in eiken kring wei eens gehoord mag worden. Iemand beklaagt zich over het hemel tergend misbruik van de belAls na het bekende Tingelingelingeling een der meiden, die op de bovenverdieping is, 50 a 60 trappen afdaalt, en de voordeur opendoet, dan vindt zij in de brievenbus eene rekening van een leverancier, een visi tekaartje ten bewijze van deelneming in een sterfgeval, of dergelijk hoogst gewich tig stuk. En op die wijze gaat het den geheelen dag door. Begrijpt men dan niet zoo vragen wij voor de zooveelste maal met den kla ger dat de brievenbus is gemaakt voor het gemak der bewoners en niet ten ge rieve van het publiek? Hoe dit de men- scheu aan het verstand te brengen? In sommige bladen werd melding gemaakt van een te Houtrijk en Polanen eircnleerend adres aan de Holl. IJz. Sp. Mij. waarin met het oog op de vandaar te Haarlem schoolgaande kinderen wordt ver- zooht trein 7, te 7.48 nnr van Amsterdam vertrekkende te Halfweg doen stoppen; ofschoon bedoeld adres nog niet circuleert, wordt deze adresbeweging toch begonnen, dewijl de kinderen bij de gebruikmaking van trein 15 pas te rnim 91 unr op school komen en anderen reeds te 6| uur te Haarlem zijn. Was in 1889 de beetwortelenteelt een der voornaamste landbouw-bedryven, dit jaar zal de teelt weinig minder zijn. Van wege een viertal fabrieken is of wordt in IJ- en Haarlemmermeerpolders gecon tracteerd tegen f 11 per 1000 K.G. met een voorschot van f 70 per H.A. Scheen het, dat door de ontbinding van den bond der suikerfabrikanten den landbonwer meer zelfeischend kon optreden, vermoedelijk door het vele aanbod is de prijs in ver houding tot het vorige jaar nog met f 1 verminderd. Naar wij vernemen is het zoo goed als zeker, dat reeds by den a.s. zomerdienst de halte Sloterdyk in gebrnik wordt ge steld. HAARLEM, 14 Februari 1890. De Haarlemsche Liedertafel „Zang en Vriendschap'', opgericht 20 Februari 1830, viert Donderdag 20 Februari haar zestig jarig bestaan met een buitengewone vocale en instrumentale muziekuitvoering in de Sociëteit „Vereeniging." Het Bestuur der Zangvereeniging heeft zich daarvoor de medewerking verzekerd van het U- trecbtscheSymphonie-orkest en een tweetal goede solisten Mejuffrouw Joh. S. sopraan van Rotterdam en den Heer Arnold Spoel, bariton, van 's Gravenhage. Het ons toegezonden programma bevat de volgende nommera „Jubel-Ouvertnre" van Weber, „Feest-Cantate" van Robert, „Vrede" van Hol en „Scenen nit de Frith- jof-Sage" van Max Brnch. De laatste drie voor soli, koor en orkest. Bovendien znllen worden gezongen twee koortjes a Cappella van de oud-directenren Schmitz en Schmölling „Meidrank" en „Meiplan ting". Naar wij vernemen zijn tot bijwoning van dit Concert vele Nederlandsche compo nisten en besturen van Nederl. Liedertafels nitgenoodigd en zyn mede aan verschillende autoriteiten en vereenigingen hier ter stede invitaties toegezonden. In eene gecombineerde vergadering van het bestuur der liedertafel „Zang en Vriendschap" met de Commissie van bij- stand en de feestcommissie voor den a. s. zangwedstrijd, Woensdag avond in Hotel Funckler gehouden, werd door eerstge noemde commissie medegedeeld, dat zij een gouden medaille voor den wedstrijd beschik baar stelde. De vergadering zelve diende om een en ander betreffende het a. s. con cours te bespreken. Zy werd bijgewoond door den Commissaris des Konings in deze provincie, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, eere voorzitter voor het concours en Mr. E. A. JordenB, beschermheer van „Zang en Vriendschap. Men verzoekt ons, mede te deelen dat de groote repetitie voor de uitvoering van de Onderofficiers-Sociëteit „Concordia" plaats heeft Zaterdag 15 Februari, alsmede dat niet alle weeskinderen, doch alléén die, verpleegd in het Stedelijk Armenhuis zyn geïntroduceerd, aangezien voor de weezen der overige gestichten waarschijnlijk, even als in 1889, voor de uitnoodiging zou be dankt worden. By de voorstelling, welke het Hol- landscbe opera-gezelschap gisteren avond (Donderdag) in den schouwburg alhier gaf, bleek opnienw, hoe gewild de opera „Faust" van Gounod is. In weerwil van de omstan digheid, dat men dezen zomer deze opera meermalen ten onzent gegeven heeft, was gisteren avond de schouwburg stampvol en moesten zelfs vele bezoekers worden afgewezen. Eenigszins vreemd mag men dit verschijnsel noemen, daar toch de vori ge opera-voorstellingen volstrekt niet min der waren en de Faust van Gounod het, naar onze meening, in geen enkel opzicht kan winnen van die andere werken, welke de Hollandsche opera op haar repertoire heeft. Over de uitvoering van de Faust kun nen wij kort zyn, daar de bezetting van de verschillende partyen bijna dezelfde was, als by vorige voorstellingen. Alleen de party van Margaretha was in andere handen en nu toevertrouwd aan Mej. Ros. de Wulf. Zy vervulde haar op zeer ver dienstelijke wijze. Ook nu viel haar zang meer te loven, dan haar spel. Meer rust en meer natuurlijkheid in 't algemeen zou in de eerste plaats aan dat spel ten goede komen. Mej. de Wulf is nog jong. Met de uitnemende gegevens, welke zy bezit, kan men in de toekomst veel van haar verwachten. De Heer v. d. Kerckhoven was niet bijzonder gedisponeerd, doch sloeg zich met de routine van een geoefend zanger goed door zijne party heen. Hy gaf, dank zy de schoone muziek van Gon- nod vele goede oogenblikken. Orelio zong, zooals by gewoon is te zin gen, met sentiment en uitdrukking. Zyn spel wint het in alle opzichten van de andere medespelenden door soberheid in gebaren en natuurlijkheid van opvatting. Mevrouw Albers-Jahu was alsSiebelwat al te druk en overdreef nog al eens. De Heer Poons, Yalentijn, maakte het 6de tafereel (vierde bedrijf), de dood van Valen- tijn, tot het glanspunt van den avond. De vervloeking van Margaretha en later zyn dood maakten veel indruk. Spel en zang vielen om het zeerst te roemen. Martha en Wagner, de ondergeschikte par tyen werden door Mej. Bremerkamp en den Heer Leeuwendeel voldoende gezongen. De koren waren meestal goed. De mannen wonnen het in klank van de vronwen. De laatste klinken ietwat plat en scherp. In de groepeering der koren is minder sym metrie noodig, dan nn meestal valt op te merken. De vertooning krijgt daardoor iets poppigs. Het orkest was goed bezet; de ver richtingen ervan mogen opnieuw ook na deze voorstelling worden geroemd. De Commissie van het Musenm van Kunstnijverheid alhier deelt mede, dat er gedurende de maanden Maart en April 1890 eeDe tentoonstelling zal gehouden worden van Oude Kantwerken en Waaiers, en noodigt ieder uit, door het inzenden van hierop betrekking hebbende voorwerpen deze tentoonstelling den noodigen luister bij te zetten. De inzendingen moeten ge schieden franco aan het adres van den Conservator van het Museum, den heer E. von Saher. De inzendingen worden naar de opgegeven waarde tegen brandschade verzekerd en de terugzending geschiedt, na afloop der tentoonstelling, kosteloos.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1