Nieuwsberichten. V A k. te laag behoeft verondersteld te worden, wat wij zoo vrij zijn aan te merken als een der vruchten van „Weten en Wer ken." De koning van Portugal, zijne ge malin, de koningin-moeder en de Infante Alphonsns hebben voor ongeveer ƒ240,000 ingeschreven voor het fonds ten behoeve van de landsverdediging. Aan de departe menten van oorlog en van marine heerscht groote bedrijvigheid en vele hervormingen worden voorbereid. De Mohammedaansche geestelijkheid te Bombay en Poona heeft een Btreng be vel uitgevaardigd tegen het bijwonen van toonelvertooningen. Wie voor den eersten keer naar de komedie gaat, betaalt 5 ro- pijen boete, en den tweeden keer 10. Ge beurt het een derde maal, dan wordt hij nit de kerk gestoten, en wordt hem eene Mohamedaansche begrafenis ontzegd. Aan leiding voor dit besluit zou geweest zijn, dat bij eene voorstelling, die onlangs te Poona plaats had, de profeet ten tooneele werd gebracht. Naar de Gaulois uit St. Petersburg verneemt is het bericht onjuist dat de czaar weigerde als arbiter op te treden tusschen de Fransche en Nederlandsche regeeringen in zake Guyana. Integendeel heeft keizer Alexander III onze regeering verzocht hem een uitvoerig verslag te ge ven van de aanspraken, welke wij in deze meenen te mogen doen gelden. Brieven door Columbns in 1493 aan Leander Decesco geschreven zijn aan de bibliotheek van Boston verkocht voor 400 pd. st. Keizerin Angusta heeft een legaat van 115,000 Mark vermaakt aan de stad Koblentz, 85,00041. moeten worden be stemd voor verfraaiing der stad en 15,000 M. tot weldadige doeleinden, terwijl aan het stadsbestuur de vrije beschikking over de andere 15,00017. is gelaten. De Commissie voor de viering van het vijf en twintig jarig jubilé des Bel gischen konings heeft besloten den koning een adres aan te bieden, liggende in een kostbaar kistje in welks deksel eene her inneringsmedaille zal gevat zijn. Tevens is de wensch uitgesproken dat na deJu- niverkiezingen de Kamers in buitengewone vergadering zullen bijeenkomen tot behan deling van de wet tot instelling van een fonds voor ongelukken bij den arbeid, waar van de afkondiging alsdan op den feestdag zou kunnen plaats hebben. De hertog van Orleans, die gevan gen genomen is te Parijs wegens zijne versohijning in Frankrijk is deswege reeds veroordeeld tot twee jaren gevan genisstraf. Men schijnt den gedanen stap van den jon gen hertog niet vreemd te vinden, aange zien hij reeds als knaap gewoon was zijne eigene inzichten te volgen en hierdoor zijne omgeving den noodigen last ver oorzaakte, zelfs zoo, dat verscheidene van zijne onderwijzers als zoodanig hun ontslag namen. Van de zijde der Orleanisten wordt de ondoordachte daad van den hertog hoog geprezende republikeinen noemen het echter een reclame middel, dat hun vol komen koud laat. De veroordeelde hertog maakt van zijn recht van cassatie geen gebruik en zal dus in een der gevangenis sen geplaatst worden om zijn straf te onder gaan. Ook de personen, die bij gelegenheid van de manifestatie wat al te luidruchtig waren in de betuigingen van gehechtheid aan den hertog, zijn in verhoor geweest en heel aardige bijzonderheden zijn daarbij aan hpt licht gekomen. Verschillende der beschuldigden verklaarden namelijk te zijn omgekocht en wel, naarmate zij in lagere of hoogere categorie hnnne diensten bewe zen, tegen betaling van twee, vier of acht francs, terwijl zij bovendien met rijtuigen naar het paleis gebracht werden. Men ziet het, de monarchalen geven het, waar het reclame geldt, den Boulangisten in niets gewonnen. - Het revolutionaire ministerie van Brazilië heeft reeds eenige gevoelige ver liezen geleden door het aftreden van een tweetal zijner leden, en wel omdat zij het met den president, den veldmaarschalk Da Confesca op den duur niet kunnen vinden. In September zullen de algemeene ver kiezingen plaats hebben het geeft echter te denken, dat de regeering voornemens is tegen dien tijd het leger met tiendui zend man te versterken. De waarde van de kostbare boekerij van den graaf van Osborne, welke door het afbranden van zijn woning te Parijs is vernield, wordt op 2,000,000 francs geschat. De graaf bezat kostbare hand schriften en boeken over de geschiedenis der Stnarts en over de geschiedenis van Italië en Spanje. Er waren boeken bij, waarvoor 40,000 fr. per stuk was be taald. De bevolking van Groesbeek is in opschudding. Een houtkoper namelijk had velen hunner boomen laten hakken en za gen. Toen het op betalen aankwam, was de houtkoper niet te spreken en nu namen de Groesbekers bezit van het hout. Daar tegen kwam de eigenaar op, die andere werklieden zond om zijn hout te bergen, en nu zijn de menschen uit Groesbeek er op uit, des nachts te halen wat zij krijgen kunnen. De politie zal aan dezen toestand wel spoedig een einde maken. Een hartstochtelijk liefhebber van rooken is te Amsterdam bijna het slacht offer van zijne gehechtheid aan zijn pijp geworden. Met de brandende pijp in den mond begaf hij zich te bed en viel onge merkt in een zoeten slaap, waaruit hij kort daarna met schrik werd gewekt, toen hij bemerkte, dat zijne pijp hem uit den mond gevallen was en zijn bed in brand stond. Gelukkig behield de man zijne tegenwoordigheid van geest en bluschte den brand. In de Texelsche duinen zwertt te genwoordig een groote zwarte hond, ver moedelijk afkomstig van een of ander schip, dat in de de stormen van Januari nabij de kust schipbreuk leed. Men heeft bij herhaling gepoogd het arme dier te vangen. Meermalen besnuffelt de hond het wrak der stoomboot Benirack, en schijnt het scheepsdek dan te willen bereiken, waartoe natuurlijk geen kans bestaat, omdat dit dek vele voeten boven het strand steekt. - Dit Oldenburg wordt medegedeeld, dat de burgemeester dier stad, Baron van Sohrenk, is gevangen genomen wegens ver duistering van gemeente-gelden tot een bedrag van een millioen mark. De Heldersche Courant deelt mede, uit vertrouwbaren bron vernomen te heb ben, dat aan boord van Zr. Ms. schoef- stoomschip Tromp te Paramaribo oproer is uitgebarsten en enkele zeelieden zouden gekwetst zijn. Tengevolge van den Biechten bouw van eene keet boven het water van den Ondezijds Voorburgwal te Amsterdam, is de bodem, terwijl de schipper bezig was het zand te krnien, en twee kinderen van den schipper aan het spelen waren, inge stort, met het treurige gevolg dat alle drie te water geraakten en alleen de schipper levend werd opgehaald, terwijl de onder het zand bedolven kinderen eenige oogen- blikken later levenloos te voorschijn wer den gehaald. HAARLEM, 18 Februari 1890. Het strijkorkest van ons Gemeen telijk Muziekkorps, onder leiding van den Heer Kriens, geeft morgenavond (Woens dag) bij gelegenheid van 's Konings ver jaardag in de sociëteit „Vereeniging" een feestconcert voor de leden der sociëteit en vele genoodigden. Tot deze laatsten behooren verschillende burgelijke en mi litaire autoriteiten met hunne dames. De groote zaal der sociëteit zal voor dat doel feestelijk worden versierd. Men zie be treffende dit concert het nevenstaande programma. Gaarne vestigen wij de aandacht op de Lezing te houden op Donderdag 20 Febr. a.s. door den Heer Mr. Tb. Heems kerk van Amsterdam in de bovenzaal van 'tNut. Wij vertrouwen dat deze lezing, welke ook voor Dames toegankelijk is, door velen zal worden bijgewoond. Naar men ons mededeelt, is het telegrafisch bericht ontvangen, dat Rosa Papier wegens ongesteldheid verhinderd is op het aanstaande Bach-concert van 25 Februari hare medewerking te ver- leenen. Tot voorzitter van de schietclnb Willem III is benoemd de heer J. Droste en tot plaatsvervangend bestuurslid de heer F. Sipkes, terwijl de heeren P. van Rhijn en A. Smits resp. tot secretaris en penningmeester zijn herbenoemd. Aan blijken van sympathie ont breekt het de oudste Mannenzang-Ver eeniging in ons Vaderland bij de herden king van haar zestigjarig bestaan voor voorzeker niet. Heden toch mocht de Haarlemsche Lie dertafel „Zang en Vriendschap" van haar waardig Lid van Verdienste, den heer J. A. Fiora, den gevierden Haarlemschen tenorzanger, eene feestgave van f 100 ontvangen, ter bestrijding van de vele kosten, gepaard aan het tot stand brengen van den Nationalen Zangwedstrijd alhier in de maand Juli dezes jaars door de Vereeniging uitgeschreven. Van het Be stuur der Afdeeling „Haarlem" van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst ontving zij mede een schrijven, waarin haar eene som van f 50 uit de kas der afdeeling werd aangeboden tot aankoop van medailles voor het te honden concours. Ter voorziening in de vacature als predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente alhier is opgemaakt het volgende aehttal, alphabetisch gesteldI. H. Boeke te Hilversum; Dr. S. Cramer te Zwolle; W. J. van Douwen te Bolsward; P. Feen- stra Jr. te NijmegenA. G. van Gilse te Leer; L. Hesta te Sneek; W. I. Leen- dertz te De Rijp en V. LooBjes te De Beemster. Door de politie zijn twee jeugdige knapen aangehouden wegens diefstal van een zestal duiven uit een tuin van een huis aan de Wilhelminastraat. Betreffende de gezondheids toestand dezer gemeente in Januari j.l. kan het volgende worden medegedeeld. Omtrent de ook in deze gemeente geheerscht hebbende influenza-epidemie zij vermeld, dat volgens het aantal recepten van H.H. Apothekers gereed gemaakt, een groot deel der bevol king was aangetast. De uitgebreidheid der epidemie door cijfers te oewijzen is wel niet mogelijk, daar van de voorkomende gevallen door de geneeskundigen geen aan gifte werd gedaan, aangezien influenza niet voorkomt op de lijst der besmettelijke zieken genoemd in art. 1 van de wet van 4 Dec. 1874 (S. 134) houdende voorzie ningen tegen besmettelijke ziekten. Het sterftecijfer was voor deze gemeente buitengewoon hoog. Het totaal der over ledenen, daaronder begrepen 5 levenloos aangegevenen bedraagt 116 tegen 83 in Ja nuari 1889. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 26.2 tegen 19.2 in Januari'89. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werd aangegeven1 geval van roodvonk. Aan lichaamszwakte stierven 15, aan kanker 2, aan aanhoudende koorts 2, aan Btnipen 7, aan apoplexie 2, aan hersen ziekten 10, aan organische hartgebreken 2, aan ziekten der ademhalings-organen 43 (waarvan 15 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijs- verterings-werktuigen 5, aan andere oor zaken 2, aan onbekende oorzaken 21 per sonen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 21, van 1—5 jaren 8, van 514 jaren 4, van 1420jaren 2, van 2050 jaren 28, van 5065 ja ren 11, van 65--80 jaren 28, boven 80 jaren 9. Geboren zijn 79 jongens en 83 meisjes. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kantoorlooper. Twee voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor boekbinder. Een voor schoenmaker. Twee voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Een voor broodbakkersknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Zes voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor bnrgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Een voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis). Het Bestuur der Vereeniging «Weldadigheid naar Vermogen" betuigt zijnen dank aan het vrien delijke bloemenmeisje, voor de op het balmasqué II in de Vereeniging ingezamelde 4.35, welke gift dankbaar wordt aanvaard. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge Art. 5 der Wet van 28 Juni 1881^ (Stbl. no. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78), ter openbare kenuis, dat is inge komen een verzoekschrift van H. Snoek, om ver gunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan het Klein Heiligland no. 65. Haarlem15 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. He Secretaris. A. A. Land. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 19 Febr. 1890. 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. W. op voorstel raads commissie in zake de overwegen van den spoorweg, met advies comm. v. fin. 3. Idem idem tijdelijke afdamming Kleine of Haarlemmersluis te Spaarn- dam. 4. Idem idem voorstel raadslid de Kan ter, indeeling gemeente bij verkie zingen voor den gemeenteraad. 5. Idem idem stichting nieuwe school voor lager onderwijs, met advies comm. van toezicht en bijbehoorende adressen omtrent plaats van gebouw en toevoeging badinrichting. 6. Idem idem rioleeriDg en bestrating oostelijk uiteinde van de de Clercq- straat. 7. Idem idem trottoir Florapark. 8. Idem idem restauratie glas kerk te Edam. 9. Idem idem stichting gebouwtje al gemeene begraafplaats, met advies comm. van fabricage. 10. Idem idem verhuring gymnastieklo kaal, met advies comm. v. tin. 11. Rapport comm. v. tin. rekening Ka mer van Koophandel en Fabrieken over 1889. 12. Idem idem twee suppletoire begroo tingen 1889 burgerlijk armbestuur. 13. Voorstel B, en W. omtrent brief comm. van toezicht gymnastiek- school, tot vermeerdering van onder wijskracht. 14. Adres opheffing danshuis en omtrent geheime huizen van ontucht. Markt van 17 Februari 1890. Aardappelen. Aangev. 51, ver!:. 51, H.L. L. pr. f 2.00 H. pr. f 2.75 p. H.L. Appelen. Aangev. 20, verk. 12, H.L. L. pr. f 6.00 H. pr. f 7.50 p. H.L. Boter. Aangev. 128, verk. 116, K.G. L. pr. f 1.60 H. pr. 1.80 p. K.G. Biggen. Aangev. 57, verk. 52 stuks. L. pr. f 7.00 H. pr. f 21.00 p. stuk. Sociëteit „VEREENIGING". CONCERT op Woeusdag 19 Februari des avonds te 8 uur, door het strijk-orkest van het Gemeente lijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. Volksliederen. 1. Friedensfeier MarschWieprecht. 2. Ouverture zu dem Scbauspiele „Preciosa"Weber. 3. a. Angelus uit de Scènes PittoresquesMassenet. b. Flirtation, petite ValseSteek. 4. Grande Fautaisie sur des motifs de l'opera „Le Tribut de Zamora"Gounod. 5Ouverture „Le Pré aux Clercs".Herold. 6. a. Romanze. Svendseu. b. Danse TziganeNachéz. Viool Solo den Concertmeester Martin Wolters. (Op verzoek.) 7. Auf Glückes WogeD, WalzerWaldteufel. 8. Soldaten Leben, Militairisches j TonbildKéler^ Béla. a. Anbruch der Nacht. b. Des Kriegers Liebesstandchen. c. Marsch. d. Gebet vor der schlacht. e. Finale. 9. Potpourri a. d. Operette „Die Jungfrau von Belleville"Millöcker- Na afloop Bal. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Febr. 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ- S. Bach. 2. Recordare uit Mozart's RequiemE. Schaab. 3. Sonate No. 2S. de Lange. a. Maestoso. b. Andante. c. Allegro con fuoco. 4. Commnnion.Guilmant. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2