Tweede Blad. van WOENSDAG 19 Februari 1890. TE 1ÏUU&. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz, met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. AneganK No. 19. Gem. Kamer met alkoof, 10 p.m., terstond. No. 48. 2. Gem. Kamers, 26 p. m. terst. Anthoniestraat. No. 3rood. Bovenhuis, 2,50 p. w,, terst. Bakenessergraoht. Een Aekterbovenkuis, 1.75 p. w., terst. No. 20. Bovenhuis, 16,25 p. m„ terstond. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. No. 52rood. Bovenhuis, 3. per week, terst. Brouwersvaart. No. 144. Voorkamer, ƒ1,— p. w., gemeu bileerd ƒ1,50, terst. Burgwal. No. 13. 2 Korenzolders, ƒ15 en ƒ20 p. m., terstond. No. 14. 2 Onder- en Bovenkorenzolders, ƒ15 en 20 p.m., terstond. No. 26. Benedenachterkainer, ƒ1,25p.w.,terst. No. 42. Pakzolder, ƒ1.50 per week, terstond. No. 55. Pakhuis, ƒ1,50 per week, terstond. Doelstraat. No. 10. Achterhuisje, ƒ1.p. w. terst. No. 23 Bovenhuis, ƒ2,50 per week, terst. ï'rankostraat. No. 9Slaapk. m. kost en bed. f25 p. m. terst. No. 10. Winkelhuis, 4,per week, terstond. Franahalatraat. No. 20. Huis met tuin, 400perjaar, 1 Mei. Gasthuissingel. No. 20. Benedenhuis met waterl. en tuin, ƒ450 p. j., Mei. No. 22a. Huis mettuin en waterl., 600p. j., Mei. No. 36rood. Bovenhuis m. waterl., 313, per jaar, Mei. No. 44. Kamer m.kost ƒ30,p.m. No. 44. 2 Gcm. kamers en suite parterre, 30 p.m. Gasthuisstraat. No. 3. Klink Pakhuis m. besoh. zold. /200 p.j. Ged. Oudograoht No. 62. Uooronhuis met Tuin, 6 kamors, van allo gemakken voorzien, ƒ000 p.j. 1 Mei. Adres: Gr. Heiligland 33. God. Raamgraoht. No. 31rood. Bovenhuis, 230 p. j., Mei. Ged. Zijdgraoht. No. 4. Benedenhuis, 175 p.j, terstond. No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No. 51. Gom. zit-on slaapk. 20 p.m. terst. Gierstraat. No. 31Gem. Zit- en Slaapk. 18 p.m. terst. No. 67. Bovenhuis. 175 per jaar No. 76rood. Bovenhuis, 2.75 p. w., terst. No. 78. Winkelhuis, 3.50 per wcok, Maart,. Grooto Houtstraat No. 3Grood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 46. Bovenhuis 450 per jaar, Mei. No. 83. Gom Voor- en Slaapk. 2:> p.m. torst. No. OOrood. Bovenhuis, /500 p.j., Mei. Hurmonjanswog. No. 59. Iluis, ƒ2,50 per week, terstond. Hussolaarstraat, No. 18. Huis mot Tuin, ƒ400 p. j. Mei. Heoronsingel. No. 41 zwart. Benedenhuis, ƒ2.25 p. w., terst. No. 71c. Benedenwoning'2,,p.w.,terst. Hout-Rust in den Hout Huis met tuin, 1000, to aanvaarden 1 Mei. Jaeobijnonstraat. No. 16 Bovenhuis, 225 p. j terstond. Junsstraat. No. 26. Huis met Tuin, ƒ600 p.j., Mei. Janswog. No. 17. Hoerenhuis en tuin, 760 p. j., Mei. Kamporvost. No. 15a. Bovenhuis, 215 per jaar, Mei No. 43. Huisje, ƒ1,25 per week, half Febr. Kleine Houtstraat: No. 49. 2 Gem. Kamers, 20 p. m terstond. No. 76. Huis, 450 p. j., terst. of Mei. No. 86. Bovenhuis, ƒ300 p. j., Mei. No. 103. Gcm. Kamer, 14 p. m. torst. No. 139. Gom, Zit- en Slaapk.. 14 p.m., torst. Kloino Houtweg. No. 65. Een Villa (Kloinzorg), ƒ1000 p. j., Mei. Koningstraat. No. 4. Gom. Zit- en Slaapk., ƒ35 p. m. No. 39. Bovenhuis, 4.50 por wook, terstond. No. 39. Kolder, 70 per jaar, terstond. Korte Annastraat. No. 1. Iluis, ƒ3.— por week, terstond. Korto Houtstraat. No. 19. Benedenhuis, 14 p. m., April of Moi. Korto Mnrgarotluvstraat. No. 6, llcn l'akhuis, 1,50 p. w., terstond. Krocht. No. 10. Bovenhuis, ƒ360 p. j., Mei. Bij D. A. BR AAKENBURG. Een Heerenhuis ƒ275 per jaar te Beverwijk. Bij J. P. A. NKLISSEN, Spaarne 2. Een groot Heerenhuis met Tuin, gas- en waterl., 6 kamers ea kelder, ƒ550 per jaar, Mei te aanvaarden Bij FRANS ERDTSIECK, Nassaulaan 76. In het midden der stad een goed droog pakhuis, drie jaren in gebruik geweest tot berging van boeken. Bij J. ERDTSIECK, Kruisstraat 12. Een Villa, Kenaupark. Zang en Vriendschap. 1830—1890. De werkende leden van de Liedertafel „Zang en Vriendschap" ontvingen Vrijdag avond op de repetitie, van het Bestuur daartoe in staat gesteld door de bemoeiin gen van den ijverigen archivarius, den Heer K. van Eden een alleraardigst feestgeschenk, bestaande in een keurig geschriftje getiteld „Geschiedenis en be knopt overzicht der bestaande notulen van Zang en Vriendschap gedurende haar 60 jarig bestaan." Het boekje bevat twee- en-dertig bladzijden en geeft in aangena- men vorm de geschiedenis der bijna zes tigjarige zangvereeniging. Hare ontwikke lingsgang van een nietig, teeder plantje tot een krachtigen boom, de stormen, welke die boom in zijnen aanwas heeft moeten weerstaan en daarnaast de tijden van krachtigen groei worden er op be knopte wijze in geschetst. Haarlems burgerij, die door hare sym pathie „Zang en Vriendschap" door alle tijden heen op zoo velerlei wijze steunde, stelt zeker in hare geschiedenis wel eenig belang. Dit vermoeden geeft ons vrijheid nit bovengenoemd boekje een en ander aan onze lezers mede te deelen. Op de eerste bladzijde vinden wij de eerste notulen opgeteekend, luidende aldus: vEer, te bijeenkomst op Zaterdag den 20sten Fobruary 1830 ten huize van den Heer M. v. d. Eist, bestaande uit do navolgende Hcoreu ,1. E. Schmitz. 1). Hakker. M. v. d. Eist. A. r, d. Etst. 1'. v. d. Eist. .fJ. van Bjjbergen. J. van Gelder. J. M. Krngt. A. Gerber. welke niet elkaar bobben goedgevonden en besloten om een Zungge/elsclmp binnen deze stud oj) te rigten, honende dut deze oprigting eonigte tuegang zoude vinden, opdat men daardoor gocdo co bekwame I.edon tot voort zetting van voornoemd gezelschap zoude kun nen bekomen. Git bovenatumido beden zijn met moerderbcid van stommen benoemd, deo Hoor 3. E. Schmitz als Directeur, I'. v. d. Eist Secretaris, M. v. d. Elat) co I). Hakker) Commlaianison. Vorder gaat men over tot hot ontworpen van oca wet tot gobruik van voorn, gezel schap, welke nn gebonden deliberatie wordt voorgelezen en inet algemecno stemmen goed gekeurd en aangenomen, en wordt don Heer Secretaris verzogt hieraan de noodige executie te willen guven. 'fen Blotto wordt de Hoor 1''. C'. W. Ilopman voorgesteld, welke aanzoek beeft gedaan om nis lid van voorn, gezelschap aangenomen te worden." Hierbij vinden wij niet opgeteekend, dat de dochter van laatstgenoemden lieer Hopman, MejufTrouw Mietje Hopmnn de eerste tijden medezong en het eigenlijk in de bedoeling van H.H. opriohters lug, een gemengd koor te etiohten. De dames uit dien tijd lieten zioh daar evenwel niet voor vinden. In de tweede vergadering op Zaterdag 27 Februari 1830, ten huize van den Heer Gerber, werd op voorstel van den directeur eene gepaste sprenk voor het gezelsohap gekozen. Na deliberatie werd als het doelmatigst de volgende spreuk aange nomen „Het doel van ons vereenigd pogen, Is: Zang door Vriendschap te verhoogen". Zoo werd alle weken ten hnize van de versohillende leden de zang beoefend, en werden van tijd tot tijd nieuwe leden aangenomen. In de pauzen werden de zan gers, die onder den zang uit lange pijpen duchtig zaten te dampen, gediend van koffie met suiker, door de vriendelijke huisvrouw of eene beminnelijke dochter gezet. Bij de intrede van een nienw lid kwam er een glas wijn op tafel. Dat de voorvaderen reeds van pretjes hielden, ge tuigt het telkens voorkomen van vooretel len tot het pot vertereD. Deze pot werd bijeengebracht door de contributiën en verschillende boeten. Tot de eerste „ont spanning" werd op voorstel van den Di recteur besloten op 17 Ang. 1830 toen er 20.80 in kas was. Een dergelijk voor stel kwam den 13 Oct. van dat jaar, maar toen om gewichtige redenen, daar de Heeren D. Bakker, J. van Leeuwen, J. van Gelder, M. van der Eist, en P. van der Eist zich hadden laten insohrijven tot schutters, om koning en Vaderland te helpen verde digen tegen de oproerige Brabanders. Het gezelschap bleef toen bestaan uit slechts zes leden. Nn en dan kwamen schutters met verlof het gezelschap be zoeken. Het lid A. v. d. Eist dichtte eenen brief, „Aan mijne Haarlemsche Vrienden, uitgetrokken den 30sten October 1830," en deze werd door den Direetenr J. E. Schmitz op muziek gebracht. Daar dikwijls vergaderingen bij de leden aan huis niet konden doorgaan, werd op 4 April 1832 besloten voortaan te ver gaderen in „de Concertzaal." Dit was het aohterzaaltje van het tegenwoordige Hotel Fnnokler. Den 2den Mei 1832 gaf het ge zelschap zijn eerste concert of „gasten- avond". Voor 39 gasten werden de vol gende stukken uitgevoerd: 1. De Koren uit -de Preciosa" van Weber. 2. De MorgeD, van Ries. 3. De Tevredene, door A. W. Vink. 4 Het Verlangen, door Romberg. (Solo). 5. De Vrijheid, door A. v d. Eist, muziek van J. E. Schmitz, 6. In een Vriendenkring, door J.E. Schmitz 1. De Reize, door A. v d. Eist.) Muziek 2. Vaarwel, door A. v. d. Elst.jv. Schmitz, 3. Op den dood van een kindje, door Tollens, Muziek van Jac. J. van IJbergen. 4. Vreugde en Smart.) Maziek 5. Op 's Konings Verjaardag)van Schmitz. 6 Koor uit de Schepping, van Haydn. Gasten-avonden gaven steeds veel ge noegen. Zij hadden maandelijks plaats. Bovendien was de datum van 22 Novem ber voor het gezelschap een feestdag. Dan toch verjaarde de geaohte directeur. De Zangers vereenigden zioh dan in de ruime smidse de Heer Sohmitz was smid en vierden feest. Met komische voordrach ten en toepasselijke zangen vloog de tijd om. Geschenken bleven dan niet achter wege. Dat de repetitien gehouden werden bij kaarslioht en een paar lampjes staat aangeteekend bij eene kwestie met een nieuwen kastelein in de Concertzaal over het verstrekken van lange pijpen. In de vergadering van 25 October 1843 werd besloten do programma's te laten drukken zoodat op liet. conoert van 1 Nov. 1843 voor het eerst eon gedrukt programma aanwezig was. Don 3'lon Januari 1844 gaf men enne uitvoering met welwillende medewerking van de H.H. Vnn VValru, En schedé, Enschedé, Crommelin, v. d. Vlugt, Kruscinau, Van Westerkappel,Santbergen en Deenilt, die met hunne instrumenten de znngstukkon begeleidden. In datzelfde jaar kreeg het. gezelsohap den naam van »Zang en Vriendschap*. Bij de vermelding van oen watertoehtje naar Zaandam 4 Juni 1844 wordt die naam voor het eerst genoemd, lil dezelfde maand ontvingen nlle werkende leden van een onbekenden govor een zilveren lier tot insigne, terwijl de bestaande lier van den Directeur praoh- tig in het vuur werd verguld. De secre taris braoht den dank der Leden daarvoor onder de volgende woorden in het notu lenboek -Nog b(j (lezen bedanken wij den nedcri- gon onbekenden gever, hopende dat zyn doel om door dat toeken, hetwelk zuiver gestemd, bnnnonisch klinkt, harmonie in de harten dor Leden vnn het reeds zoolang bestaande gezelschap te storten moge vervuld wordee. Ja, dut de gouden lier des Directeurs een zinnebeeld zp der gulden spreuk dat uit éèn eenheid wordo voortgebracht in meerdere, die ouderling door Zang en Vriendschap verbroe derd lange nog aan Haarlems burgerschaar dat genoegen, hetwelk de ziel veredelt en 't gevoel vatbaar maakt voor al wat schoon eo goed is, schenken moge." Op de vergadering van 13 Aug. 1844 werden de leden uitgenoodigd tot bij wo oing en assistentie bij de plechtige wijding der nieuw gebouwde R K. Kerk op de Groenmarkt. Verkwikkelijk bewijs van de verdraagzaamheid dier dagen tnsschen Roomsch en Ooroomsch In 1850 nam de Liedertafel deel aan den wedstrijd voor mannenzang hier ter stede gehouden bij gelegenheid van het vijfde algemeeDe mu ziekfeest van de Maatschappij ter bevor dering dor Toonkunet. Zij telde toen 27 werkende leden. In latere notulen stijgt dat getal tot 31 en vindt men daaronder de namen van de H.H. J. A. Fiora, lan gen tijd Zang en Vriendschaps helden tenor en J. A. de Hoog, de bereidwillige en gemoedelijke gelegenheidsdichter van 't gezelschap. In 1859 legde de Heer J. E. Schmitz het directeurschap neder en werd vervan gen door den Heer R. Roosdorp. Door verschillende oorzaken raakte de Liedertafel toen aan het kwijnen. De notulen werden niet bijgebonden en tot 20 Juni 1867 vinden wij weinig of niets vermeld. Met de benoeming van [den Heer W. H. C. Schmölling leefde zij echter weder op en scheen het voortbestaan van Zang en Vriendschap verzekerd. Een nieuw best uur.'werd gekozen en als hoofdjdaar- van aangewezen de Heer J. H. Schmitz zoon van den oud-directeur. Het reglement werd herzien en tevens besloten weder in het openbaar op treden. Eenige dames schonken der vereeniging toen eene schoone banier. Op de concerten traden voortaan goede solisten op. Zoo vinden wij vermeld de H.H. Max Blume (piano), C. Coenen (viool), later den Heer Joseph Cramer en bij een concert op 10 December 1870 den Heer Leander Schlegel, toen pianist te Brunswijk. Het veertigjarig bestaan werd feestelijk herdacht. De heer H. Savrij was toen voorzitter van Zang en Vriendschap. In 1872 gaf de Liedertafel een schit terend tweedaagsch muziekfeest en begon in 1878 deeltenemen aan zangwedstrijden. Zg verwierf daarbij vele onderscheidingen en werd meer en meer door andere ver- eenigingen als een duchtige mededingster beschouwd. Zg telde toen ongeveer zestig werkende leden. In 1883 bedankte de Heer Schmölling als directeur en werd vervangen door den Heer W. Robert. Aan eerstgenoemde werd nit achting en dankbaarheid het lidmaatschap van ver dienste aangeboden. Het eerste concert onder den nieuwen directeur had plaats op 17 Jannari 1884. Eenige weken la ter stonden de zangers aan de groeve van den beminden voorzitter J. H. Schmitz, die hun plotseling door den dood was ontvallen. De Heer A. Beernink volgde hem m die betrekking op. Onder de leiding van den Heer Robert is Zang en Vriend schap voortdurend in bloei toegenomeD belangrijke bekroningen op Zangwed strijden in het buitenland mogen daarvan getuigen. I)at het talrijk, aantal kunst lievende leden een eD ander op prys stel de, mocht opnieuw big ken bij de viering van liet vyf en vijftig jarig bestaan; toen toch werd Zang en Vriendschap eene prachtige banier aangeboden. Het voor zitterschap ging in 1888, toen de Heer Beernink als zoodanig bedankte, over in handen van den Heer Ed. de Lanoy, die nu met de andere leden van het Bestuur en de toegevoegde oommissiën yverig bezig is den grooten nationalen zangwedstrijd, welke als gevolg van het zestigjarig be staan van Zang en Vriendsohap, dezen zomer alhier zal worden gehouden, voor te bereiden. Wy hebben uit de laatste bladzgden sleohts enkele beltmgryke feiten kunnen vermelden, daarom bevelen wy belang stellenden zeer de lezing van het geschriftje des heeren K. v. Eden aan en eindigen met een woord van dank aan den op steller. B.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 5