HAARLE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 16 Twaalfde Jaargang van ZATERDAG "22 Februari 1890 op ZONDAG 25 Febr. 4890. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegraclit 86. telephoonnummer 144. TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. Advsrtentwn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. 5e Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Swaan. 6e Lijdenstekst, 's Avonds 6 ure, Hoog. 7e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snetldage. 5e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeten. Woensdag 's av. 7 ure, Smeding. Se Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Swaan. 6e en 7e Lijdenstekst. Waalscke Kerk. Voorm. 10 nre, Debrg Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld C. Ez. Nam. 2i/3 nre, geen dienst. Sandpoort. Voorm. 10 nre, van Loenen Martinet. Spaarndam. Nam. 2y2 nre, C. van Koetsveld C.Kz. Pred. te Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre 's Av. 6Vs Velsen. II. Waardenburg. nre, II. Waardenburg. Christelijk Gereform. Gemeente. Gel. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, A. Mulder. pred. te Bolnes. Ditmaal Donderdag 's av. 8 nre, Mulder. Bijbellezing. [Klein Heiligland). VOOrm. 10 nr., >- -W. ESlnSoM Donderdag 's av. 7y3 nre, Schotel. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Fooiman. Donderdag 's av. 8 ure, M. van Cleef, pred. te Alkmaar. Lijdensprediking. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2i/z nre, O. Schrieke. Doops bediening. KRONIEK De 19 Februari van het jaar 1890 kan voor Haarlem een dag worden van groote beteekenis. De Raadszitting op dien dag gebonden begon met het verzenden van een telegram aan Z. M. den Koning, waarin de Raad Het plan door den hoogleeraar Telders ontworpen bleek het beste te zijn en werd ook door de Maatschappij allezins voldoen de geacht. Dit plan stuitte echter af op de kosten. De Maatschappij wilde eerst ƒ385.000, later f 350.000 door de gemeente laten betalen, en dit achtten zoowel de Commissie als de Raadsleden te veel. De Commissie wenschte ƒ250.000, in termijnen te betalen, aan te bieden, en meende dat daarmede de Gemeente de uiterste grens had bereikt, van hetgeen ze geven kon. De Maatschappij zon haars inziens in het belang van beide partijen handelen dit voorstel aan te nemen. Spreker verklaarde dat het hem genoe gen deed thans met bepaalde voorstellen te kunnen komen, maar dat het hem tevens speet, dat men niet zeker was van de toestemming der H. IJ. Spoorwegmaat schappij. Over het technische gedeelte was men het eens, over het ffnancieele nog niet. Volgens het. voorgestelde plan wordt de brug over het Spaarne verhoogd, zoo dat by 0.6 M. AP. een vrije doorvaart- ook namens de burgerij Z. M. hulde bracht rnimte wordt verkregen van 3.07. Kerk der VereeuigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, IK. J. van Douwen, pred. te Bols ward, 's Avonds 6 nre, Craandijk. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. II. Oort, Hoogleeraar te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 's av. 8 nre, Weiss. €hr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bybellez. Luk. 18 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snel/dage. Bijbellez. Lokaal der Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's av. 8 ure, Sioaan. Bybellez. Door Ds. Smeding is in dank ontvangen voor de Ghr, school voor on- en minvermo genden uit het busje van II. f 3.40. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt. Pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doops bediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2i/j ure, J. D. van Arkel. Heemstede Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Nam. 21/ü nre, J. Kuglman. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Test. gelegenheid van het feest van den dag. Onder de ingekomen stukken was een rekest van Van Wetteren, waarbij hg zich beklaagde, dat niet aan hem het doen van gedragen. Aan B. en W. werd de afdoening van dit stnk opgedragen. De stukken daarop betrekking hebbende znllen even wel ter visie liggen van de Raadsleden. Ingekomen was ook een voorstel tot benoeming van een vierden Wethouder. De boomen in de Kruisstraat waren op kosten van de gemeente gerooid maar ten bate van de gemeente verkocht. Van den Heer Tadema was een photographie naar een der schilderijen van het Museum ont- vangeu. Ingekomen was ook een omvangrijk plan tot tractementsregeling der leeraren aan het middelbaar onderwijs. Behalve van deze stnkken werd nog mededeeling gedaan van een rapport van kerkvoogden betreffende de restauratie van de Groote Kerk, en twee rekesten der Vereeniging Volksbelang, een met verzoek tot verzekering van werklieden bij ge meentewerken, en een tweede, strekkende tot afwijzing van bet plan der Heeren Brinkman en van Breemen, om op de Parklaan een schouwburg te stichten en tot aanbeveling van het denkbeeld der Schoolcommissie om aldaar een school te doen verrijzen. Dit alles was echter van ondergeschikt belang, tegenover het eerste punt der Agenda, waarbij B. en W. voorstelden het plan der Raadscommissie voor de spoor wegkwestie aan te nemen. De Heer Macaré, president der commissie, herinnerde, dat de eerste aanleiding tot de belemmering van het verkeer gege ven was door de Maatschappij die een station had verkozen tnsschen twee ver keerswegen indat de stad toen den grond voor een matigen erfpacht had afgestaan op voorwaarde dat de Maatschappij van eiken reiziger een poortergeld zon betalen, welke bron van inkomsten later door de wet was opgeheven, waardoor de Maat schappij niet weinig was gebaat. Van 1869 af rezen de klachten over de stremming van 't verkeer, die met de toeneming van het aantal treinen telkens meer omvang verkregen, totdat in 1885 een raadscommissie werd benoemd ten einde plannen te maken tot verbetering. De baan wordt van de fabrieksgebou wen der Maatschappij tot. den Zijlweg verhoogd, zoodat zij by Jans- en Kruisweg een hoogte verkrijgt van 4.4 M -1- AP. Ten oosten van de Spaarnebrug wordt 3~^(j "lVVr>Qln/r/|^T*aak* wan ATafae Bij Jans- en Kruisweg komen tunnels ter breedte van 10 Meter terwijl de hoogte 3.70 zal bedragen. By Spaarnwoaderweg, Friesche Varken markt, Kenaupark en Kinderhuissingel worden de overwegen behouden. De Maatschappij zal ten slotte een spoorweghaven maken, uitmondende door den Kloppersingel in het Spaarne, waarbij de vaste brug in den Spaarndammerweg veranderd wordt in een beweegbare. Het stationsgebouw wordt vernieuwd. De Heer de Kanter verklaarde niet dan na rijp beraad in dit plan te hebben toe gestemd. Hij erkent de voordeelen voor beide partijen, maar telt de geldelijke of fers niet gering, vooral met het oog op de gemeentefinancien. Met dit voorstel is men de grens der billijkheid overschreden, maar zonder dit was er niets te verkrijgen. i Hij hoopt, dat als het plan wordt uitge voerd, B. en W. middelen zullen weten te vinden om nieuwe bronnen van inkom sten te vinden, want zonder deze gaat het niet. Na deze adviezen werd het voorstel der Commissie met aigemeene stemmen aan genomen. De Heer Krol stelde voor de Commissie te bedanken, maar de Heer Macaré wensch te dit voorstel aan te houden tot tijd en wijle de Maatschappij het ontwerp had aangeno men. Desniettemin werd aan de Heeren Macaré, van de Poll en de Haan dank gezegd voor hun ijver en tact by deze onderhandelingen aan den dag gelegd. Daarop werd goedgekeurd een plan tot tijdelijke afdamming van de Kleine of Haar lemmersluis te Spaarndam. De Heer de Kanter had een ontwerp ingediend om de stembureaus van 4 op 3 te brengen, omdat de Raadsleden die zitting hadden, by de gewone stem mingen vaak te weinig te doen hadden, en hun tijd dus noodeloos in beslag werd genomen. Niettegenstaande de Voorzitter hierin zeer veel bezwaar zag, werd dit punt toch naar den zin van den Heer de Kanter be slist. Hierop kwam de schooibonw ter sprake. De Voorzitter verdedigt het plan van B. en W. om de school in de Schoterstraat te plaatsen. Het bezwaar dat er dan zoo veel meer kinieren van het Zniden naar het Noorden der spoorbaan zonden moeten overgaan, beteekent niet veel, daar er na reeds behalve de 150 die toch reeds van den spoorweg van het Noorden naar het Zuiden gaan ook nog 90 zijn die van de overzijde de school van den Heer de Koek bezoeken. Deze zouden dan aan gene zijde kannen blijven, daar het zeer goed schijnt te gaan betalende en nietbetalende kinderen op dezelfde school te laten gaan. Daarenboven moet het bezwaar van de overgangen eenmaal worden opgeruimd. Wat nu het schoolbad betreft, daarmede is spreker niet ingenomen. Dit moet, evenals kindervoeding, liefst aan de particulieren worden overgelaten. Ook is het volgens spreker niet mogelijk Hollandsche jongens evenals Pruisische zich op commando te laten bewegeD. Kortom de oude bezwaren van het libe ralisme tegen elke staatsbemoeiing werden hier weder in den breede uitgemeten, en het bewijs, nit de ervaring in vreemde lan den opgedaan, weerlegd door de bekende redeneering, dat wat by andere beschaafde natiën opgaat, by de Hollanders onmoge lijk is. v.It».J5w ITrtrt lÏMlrM0n.nn maar schoolbaden acht hy toeh nuttig en als men bibliotheken en mnzeums onder houdt van gemeentewege kan hy niet inzien wat er tegen zou zijn om ook eens met schoolbaden de proef te nemen. Het terrein is beter in de Schoterstraat, ook al omdat de Parklaan van oudsher voor den schouw burg is aangewezen. De Heer Sneltjes bestrijdt de nood zakelijkheid van de nienwe school. Zijns inziens is men nog niet genoeg bekend met plannen die er gemaakt wor den voor nieuwe bizondere scholen om nu reeds een dergelijke uitgaaf, die de gemeente op 12.000 jaarlijks te staan komt, te wettigen. Vooral niet daar in het Oude Mannenhuis nog rnimte genoeg voorhan den is. Hy stelt voor als motie van orde, dat de Raad vooralsnog de beslissing over deze zaak uitstelle. De Voorzitter vreest, dat als men voor den winter niet gereed is, de kinderen niet geplaatst kannen worden, daar niet alle schoollokalen des winters te gebruiken zyn. Ongaarne zou hy kinderen willen af wijzen. De Heer By voet weet ook nog niet ze ker hoe 't met de byzondere scholen zal gaan, en zou zich dus nog wel met het voor- handene willen behelpen. De Heer Huet is verbaasd over de motie. Er zyn 1° Mei 400 kinderen die buiten de schoolgebouwen als 't ware in de ver strooi ng leven. Daarvoor kan men geen halve maatregelen nemen. Toen het straks de materieele welvaart gold zag men niet tegen doortastende plannen op, dan mag men hier waar het hoogere belangen geldt nog minder aarzelen. Hij voorziet vooreerst geen toename van byzondere scholen, ter wyl er voldoende reden bestaat om tot den door B. en W. gewenschten maatregel over te gaan. De Heer 't Hooft zegt, dat al ware de openbare school aanvulling der byzondere, dan nog op 't oogenblik de schooibonw gewettigd zou zyn. De Heer KtoI acht halve maatregelen altijd te duur, en wil zorgen dat niet door nalatigheid van overheidswege de kerke-

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1