N ieuwsbericht en. 1 kt lijke partgen ala 't ware gedwongen wor den tot het oprichten van nieuwe scholen. De Heer Sneltjes wijst op de gemeen- teiinancien. Hij meent, dat men niet alleen voor 't lager onderwijs maar ook voor de gemeente financien moet zorgen. Ook schijnt spreker nog een voorstander te zijn van de oude leer, dat de staat niet beter kan vergeleken worden dan met een huisvader. (Bij de begrooting bemerkt men hiervan echter nooit iets, dan begint men met de uitgaven en regelt daarnaar de ontvang sten). Hoe dit ook zij, de Heer Sneltjes wil eerst afwachten wat de bizondere scholen doen, voor er tot nieuwen school- bouw worde overgegaan. De motie van orde wordt echter met 13 tegen 7 stemmen verworpen. Daar het reeds 5 uur geworden is, werd de verdere behandeling van dit punt tot een volgende vergadering uitgesteld. Er wordt nog besloten dat de de Clercq- atraat zal worden gerioleerd en bestraat en dat in het Florapark een trottoir zal worden aangelegd. De overige pnnten worden aangehou den. De Heer Krol vraagt, of bij de uitbrei ding der Burgerschool besloten is tot ver meerdering der klassen. De Voorzitter antwoordt dat dit wel als wensch door de Schoolcommissie is uitge sproken, maar dat in dezen door den Raad geen besluit is genomen. Hiermede werden de debatten gesloten. Koninklijke jLiedertafel„Zang en Vriendschap". 1830-1890. De Haarlemsche Liedertafel „Zang en Vriendschap" vierde gisteren avond feest. Zij herdacht op de meest schitterende wijze haar Zestigjarig bestaan. De concert zaal van de sociëteit „Vereeniging", welke in de laatste dagen zoo dikwijls in 't feestkleed prijkte, zag er bijzonder feestelg k uit. Eene commissie uit de kunstlievende leden, bestaande uit de H. H. J. v. d. Eist, S. de Jager, J. Legh, G. Loomeijer, J. Michielsohe, P. Prinsen Geerlings en J. H. Warnier bad gezorgd, dat de plaats waar de Liedertafel haar festijn ging vie- wflftr «ii hara BnripfP crnatAn n-pnnn^icrd in overeenstemming met de geestdriftvolle stemming waarin allen, die met Zang en Vriendschap in betrekking staan, zouden verkeeren. In minder dan geen tijd waren Donderdag onder leiding van den smaak- volten decorateur S. de Jager, ijverig bij gestaan door den Heer J. Boeree, Schilder alhier, de versieringen aangebracht. Het uitgebouwde orkest was omzoomd met frisch groen en bloeiende planten. Er boven hing eene prachtig bewerkte vlaggentropee, dragende het Nederlandsche wapen en doorslingerd van een breed lint, vermel dende in sierlijk schrift de spreuk van Zang en Vriendschap „Het doel van ons vereenigd pogen Is: Zang door Vriendschap te verhoogen." Rechts en links stonden de portretten van wijlen de H. H. Schmitz, vader en zoon, gedekt met immortellen kransen. Daarnevens de banieren. Langs de wanden waren keurig bewerkte monogrammen aan gebracht van verschillende personen, welke in de geschiedenis van Zang en Vriend schap eene plaats hebben vervuld deze waren onderling verbonden door breede banen van rood en wit, de kleuren der liedertafel. Het geheel maakte een aange- nameu indruk en was instaat de talrijke bezoekers van het concert, voor zoover dat nog noodig was, in feestelijke stemming te brengen. Tegen zeven uur was de zaal stampvol. Door de zorgen der ijverige feestcommis- sarissen had ieder zijn plaats gevonden. Het bestuur onzer stad, de leden van de commissie van bijstand, de besturen van zustervereenigingen zoowel van hier als van elders waren aanwezig. Met de opge wekte „Jubel-Ouverture" van Weberopen de het Utrechtsche orkest het concert het volkslied aan Webers werk gehecht, werd staande aangehoord. Dan betrad de president van Zang en Vriendschap het orkest om in goed gekozen woorden allen welkom te heetende beteekenis van dit feest opnieuw te schetsende namen in herinnering te brengen van hen, die zooveel voor de vereeniging hadden verricht. De Heeren P. v. d. Eist, oprichter van Zang en Vriendschap en W. H. C. Schmölling oud-directeur, welke aanwezig waren, wer den bij deze hartelijke toespraak luide toegejuicht. De Feest-Cantate van den di recteur werd daarop door koor en solisten aangeheven „Laat de jubeltonen schallen „Zangers, juiohend feest gevierd!'' klonk het uit volle borst. Mej. Jeanne Landré, onze lieve stadge- noote, zong in dit werk en in de volgende koren de sopraansolo's. Zij verving met de grootste bereidwilligheid en laten wij er terstond bijvoegen met groot suc ces Mej. Joh. S. uit Rotterdam, die helaas door ongesteldheid verhinderd was op te treden. Mej. Landré heeft een zeer sym- phatiek geluid, zij zingt eenvoudig zonder te jagen naar effect. Zij zingt glaszuiver en mist bij dat alles de noodige warmte niet. Haar optreden heeft vast allen ver vuld met levendige belangstelling. Na het zingen van deze cantate verscheen de Be schermheer van Zang en Vriendschap Mr. E. A. Jordons op het orkest. Hij sprak zijne hooge ingenomenheid uit met de feestvierende liedertafelschetste naast zoovele andere kunstminnende en kunst- kweekende corporatien het streven van Zang en Vrienschap en verraste ten slotte allen met de hoogst belangrijke mededee- ling, dat het Zijne Majesteit onzen geeer- biedigden Koning behaagd heeft, aan de Haarlemsche Liedertafel Zang en Vriend schap den titel te verleenen van „Konink lijke Liedertafel." Wij laten hierbij den inhond van den brief volgen, welke door den Beschermheer onder ademlooze stilte werd voorgelezen. Het Loo 28 Januari 1890. Tervoldoening aan de bevelen van Zijne Majes teit den Koning heb ik de eer UVVEG in antwoord op Uw schrijven van 20 December j.l. te berichten, dat aangezien het Zijne Majesteit zeer aangenaam is om aan de liedertafel Zang en Vriendschap, een blijk te geven van waardeering en ingenomenheid zoowel met hare samenstelling en hare beginselen als met de vele lauweren door haar op muzikale wedstrijden geplukt. Hoogst Dezelve er gaarne in toestemt om aan die vereeniging ter gelegenheid dat zij op 20 Februari a.s haar 00 jarig bestaan zal vieren, den titel van „Koninklijk" te verleenen. De Generaal Majoor, Adjudant en particulier Secretaris des Konings: (w g.) H. Du Monceau. Met een ongekende geestdrift werd deze hoogst vereerende onderscheiding, vooral door de werkende leden van „Zang en Vriendschap" ontvangen. Uit volle borst werden de volksliederen aangeheven. Het hart der zangers klopte met sneller slagen en hun oog schitterde van ongewonen glans. Alsnu werden achtereenvolgens gezongen de twee koortjes van de oud-directeuren laatsTe werd warm toegej ulcbt. Dan volgde „de Vrede" van R. Hol. Met ingenomen heid volgden allen dit schoone werk van onzen vaderlandscben componist. De solo's van den Heer Spoel van 's Gravenhage klonken heerlijk mooi. Zijn nobel gelnid en daarbij zijn gloedvolle voordracht lok ten luide bijvalsbetuigingen uitde H. H. H. F. van Beijnen en P. van Ooy bewezen in de solo's naast den Heer Spoel welke uit nemende zangers er schuilen in den boezem der vereeniging. De pauze die na de uit voering van dit werk intrad werd in op gewekte stemming doorgebracht. De Ko ninklijke Zangers" werden allerwege hartelijk gefeliciteerd. Zang en Vriendschap ontving een viertal schoone kransen, van het kwartet „Loreley", de Haari. Afd. van Toonkuust, van de liedertafel Haarlems Zanggenot en van de Amsterdamsche vereeniging Apollo. Na de pauze werd het schoone werk van Max Brueh „de Frithjof- Sage" ten gehoore gebracht. Mej. Landré en de Heer Spoel behaalden er nieuwe lauweren in. Muntte de eerste uit door treffenden eenvoud en roerende innigheid, de laatste trad op met overweldigenden gloed en zeggingskracht. De Heer Spoel gaf zich geheel in dit werk. „Loreley" behaalde succes in het kwartet „Sonne so schön," het orkest begeleidde bescheiden en met warmte, de Heer Robert, Zang en Vriendschaps eminenten leider, voerde de stok met vaste en bezielende hand, en de Werkende Leden Zij zongen als mannen; met gezonde kracht en natuurlijke voordracht. Het feit dat hen bijeen bracht inspireerde allen. Het hart stortte zich uit in rijke harmonische klanken, hooger gestemd door den gloed van heilige geestdrift. Met het einde van dit werk eindigde het feestconcert van Zang en Vriendschap, het concert dat om meer dan eene reden een heerlijk glanspunt zal blijven in de geschiedenis van Haarlems aloude mannen-zangveree- niging. B. Meermalen is in bijeenkomsten van veehouders en landbouwvergaderingen in deze streken de vraag behandeld, wat te doen om hooge prijzen voor de melk te maken die aan de stadopkoopers wordt verkochtdeze toch koopen de melk voor ten hoogste 3 of 3J- cent de Liter en en maken in de steden 0.08. Zij ver oorloven zich dus hooge winsten, ten koste der veehouders. Om in dezen toestand verbetering aan te brengen, kwamen de vorige week eenige veehouders te Amsterdam in het hotel Krasnapolskij bijeen besloten werd om ter bereiking van dat doel, de algemeene medewerking der veehouders in te roepen, en dan te zien wat de vereeniging te doen zal staan. Hoewel het tractement verbonden aan de vacante onderwijzersbetrekking te Spaarnwoude met f 100 is verminderd en alzoo gebracht op f 450, hebben zich nog 15 sollicitante aangemeld. HAARLEM, 21 Februari 1890. In het Museum van Kunstnijver heid is thans eene kleine, maar bijzonder interessante tentoonstelling geopend van kleine fragmenten van Egyptisch-Kop- tische textielwerken, die in de graven der doodenstad in de Oase van Faijum bij Akh- min gevonden zijn. Zondag is de toegang vrij. De drie en zevenste verjaardag van Z. M. den Koning is Woensdag alhier op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitsteken der vlaggen, het bespelen van het carillon en het houden van een parade waartoe door Infanterie, Kavalerie en Schutterij werd medegewerkt en welke door het fraaie weder uitgelokt een menig te toeschouwers op de been bracht. Wij vernemen dat de N. H. kerk te Zandvoort, die grootendeels uit liefdegiften vergroot werd, a. s. Zondag (23 Februari) in gebruik zal genomen worden, waarbij de predikant der gemeente een toepasse lijk woord zal spreken om het geheel aan zijne bestemming toe te wijden. Van bui ten is de vergrooting geen sieraad omdat wegens geldgebrek de daken niet even hoog zijn opgetrokken als het oorspronke lijk kerkdak. Inwendig is de kerk even wel er zeer door verfraaid en verbeterd. mnsuagavona j.l. werd door de Onderofficiers-Sociëteit „Concordia" eene uitvoering gegeven, welke als uitstekend geslaagd kan worden aangemerkt. Na een welkomstgroet van den President dier So ciëteit, den Sergt. Majr. P. v. Sloten werd door hem in korte woorden de bloei van „Concordia" herdacht en een woord van dank uitgesproken voor den steun sedert de oprichting van „Concordia" in 1685 door hare leden genoten en werd alle aan wezigen, waaronder vele burgerlijke mili tairen Autoriteiten, dank gezegd voor hun ne ruimschoots betoonde belangstelling. De groote zaal der Sociëteit „de Kroon" waar de uitvoering gegeven werd was bijna te klein om alle genoodigden optenemen. Na de openingsrede van den President kwamen de werkende leden aan de beurt en werden alle nummers van het programma flink afgewerkt. „Con cordia" bezit leden die geen moeite ge spaard hebben om te toonen hoever men bet in Gymnastiek en schermen brengen kan. Zulk net en bedaard werken, zulk een flinke houding getuigen van wilskracht. Het programma was nog aangevuld met een paar voordrachten met zang die zeer geestig werden opgevoerd. „Concordia" heeft eer van haar werk gehad en mag met voldoening terug zien op haar feest avond van den 18 dezer. Op de generale repetitie van Dinsdag avond werden de werkende leden van Zang en Vriendschap zeer aangenaam verrast met een geschenk van een der medeleden, den Heer J. H. Vos. Deze bood der Lieder tafel uit achting en sympathie bij de viering van haar zestigjarig bestaan eene oorkonde aan. De bewerking van dit be wonderenswaardig, schoone stuk, met zachte kleuren en goud, in Gothieken stijl, doet den vervaardiger, den Heer H. Vos, tee- kenaar en kalligraaf te Utrecht, alle eer aan. Dat Zang en Vriendschap dit merk waardige stuk zal rangschikken tot de schoonste geschenken, welke het dezer dagen ontving, ligt voor de hand. Naar wij vernemen, schonken de dames van de werkende leden een schoonen zilveren lauwerkrans, welke dienen zal als eereprijs bg het a. s. concours. Gitleren avond werd de Vereeniging de Open bare Leeszaal opgericht. Door de welwillende medewerking van het be stuur der vereeniging Weten en Werken, was een lokaal in het bekende gebouw op de Ged. Oude Gracht voor Leeszaal beschikbaar gesteld. Daarmede was bet voornaamste bezwaar over wonnen, en zal nu aldaar, behalve des Maandags, gelegenheid zijn tot het lezen van Dagbladen enz. dra avonds van 7 10 ure. De redactiën van p. ni. 60 Couranten, week bladen en illustiaties hebben gratis toezending van hun blad beloofd, zoodat in deze behoefte al dadelijk ruimschoots ia voorzien. Het reglement, dat voorloopig werd vastgesteld, zegt in Art. 1 dut de vereenigiog -de Openbare Leeszaal" zich ten doel stelt ieder kosteloos gele genheid te verschaffen tot het lezen van Dag-, Week- en Vakbladen, Maand- en Tijdschriften (illustraties enz.) zonder onderscheid van richting. Dinsdag a.s. zal de Leeszaal geopend worden. Door B. en W. ia gisteren gegund a, het dagelijksch onderhoud van- en het verrichten van eenige bepaalde vernieuwingen aan de stedelijke werken van 1 Januari 1890 tot 31 December 1893. Ie perceel de Stadsgebouwen aan J. P. A. Ne- lissen voor ƒ5525. 2e - de 68 huurhuizen van bet voormalige Oudemannenhuis, aan H. London voor ƒ864. 3e - het gymnasium en de schoolgebouwen voor het middelbaar onderwijs aan A. F. Captein voor 1160. 4e de meubelen van het gymnasium aan L. Blad voor ƒ124. 5e - de schoolgebouwen voor het lager on derwijs aan A. F. Captain voor 1790. 6e - de meubelen voor het lager onderwijs aan A. Kinkemn voor ƒ620. 7e de houten en steenen hroggen aan J. P. A. Nelissen voor J 4244 8e de houten wallen aan A. Braaken- burg vnor f 1148. ge de steenen wallen aan J. P. A. Ne lissen voor ƒ789. 10e het Brouwershofje aan dec zelfde voor ƒ133. 11e de Brouwersvaart aan denzeflde voor ƒ375. 12e de buiten de stad gelegen werken aan Verbagen en van 't Wout voory 389. 13e de I.eidschevoart aan G. P. J. Beccari voor 1039. 14e de Amsterdamsche vaart aan D. A. Braakenburg voor 278. 4, het dagelijksch onderhoud van- en het ver richten van de bepaalde verlwerken aan dc stede lijke werken. e perceel de stadsgebouwen aan JBoeree voor 1462. 2e het gymnasium en de schoolgebouwen voor bet middelbaar ouderwijs aanJ» Erdtsieck voor ƒ546. 3e •- de schoolgebouwen voor het lager on derwijs aan "W. J. Hessels voor/925. 4e de houten en steenen bruggen aan denzeltde voor ƒ999, en c, het dagelijksch onderhoud van de stuca- doorwerken en het jaarlijks witteu en kleuren daarvan. Ie perceel de stadsgebouwen aan C. J. Hieukena voor ƒ747. 2e n hpt cnrmnncmm en de schoolgebouwea voor het middelbaar onderwijs aan Gerritsen voor ƒ550 en 3e de schoolgebouwen voor het lager on derwijs aan J. G. Bruggemann en J- H. Martens voor 905. Allen per jaar. By de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 23 Februari des voorm. te 10 ure, en des nam. te 6 ure. in de Noorderkerk optreden Ds. J. Lang- hout. Doopsbedieniug. Woensdag 26 Februari des avonds te acht ure, Ds. J.Langhout. KAASMARKT, 19 Februari. Aang. en verk. 18 stapels, uitmakende 1996 kazen, wegende 3868 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen ƒ28. VEEMARKT. 19 Februari. Aangevoerd. Prijs. 3 Koeien 200.a 220. 31 N. Kalveren 6.k f 12. 15 Schapen 22.a f 28. 10 Paarden 85. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 2> Febr. 1890, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Toccate en FugaJ. s. Bach. 2. Andante (7e Symphonie)Beethoven. 3. SonateJ. A. v. Kijken. a. Moderato. bAndante. c. Finale. 4. Elsa's Brauthnng zum M UnsterWagner-Ilal ven. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2