ÏÏAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Wo. 18 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 1 Maart 1890 op ZONDAG 2 Maart 1890. Nieuwsberichten. tïlSPHOONNÜMMES TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel ifzonderlijke nommers 3 centen per stok.meer 5 cents, groete letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. 9e Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Barbae. 10e Lijdenstekst, 's Avonds 6 ure, Smeding. 11e Lijdenstekst, Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moetan. 9e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Woensdag 's av. 7 ure, Snetlilage. 12e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbas. Se en 9e Lijdenstekst. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Donderdag 's av. 71/2 ure, Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Donderdag 's av. 8 ure, Mees. Lgdensprediking. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, P. Peenetra, pred. te Nijmegen. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Maandag 's av. 8 ure, Snethlage en Weiss. Over de zending onder de Para-negers. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luk. 18 15 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Smaan. Bijbellezing. Lokaal der Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag'sav. 8u., Knottenbelt. Bgbellez. Nederd. Herv. Kerk. Bennebrook. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Pred. te Zand voort. Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst, 's Avonds 6V2 nre, V. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Sepp. Bloomendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 21/2 nre> V. -J. van Arkel. Pred. te Noordwgkerhout. Heemstede. Nam. 21/2 nre, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 2i/a nre, van Koetsveld C.Es. Doop8bedien ing. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Koenen Martinet. Veis en Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Doopsbediening. 's Av. 6V2 ore, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, D. P. Brans Theol. candidaat. 's Avonds 7 ure, E. Weiss Predikant bij de Broedergemeente ij te Haarlem. Zendingsbidstond. Bach-concert. Dinsdag avond gaf de Haarlemsche Bach- vereeniging haar vierde concert in dit seizoen, met medewerking van het sym- phonie orksst nit Utreobt, onder leiding van den Heer C. Coenen en de H.H. Joseph Cramer en Joh. Messchaert van Amsterdam. De laatste verving den Heer Rogmans, die in de noodzakelijkheid was, Dinsdag morgen per draad te berich ten, dat eene verkoudheid hem belette te zingen. De bereidwilligheid van den Heer Messchaert, die op de eerste aanvrage zich terstond beschikbaar stelde en bet Bestuur der Bachvereeniging daardoor uit groote verlegenheid hielp, wordt door allen zeker gewaardeerd. Het programma werd gewij zigd. Als vocale nnmmers werden aange geven Aria nit de Schepping van Haydn. „Nun scheint in voller Pracht der Himmel" en drie liederen van Schubert„Litaney", „Der Zwerg" en „Gruppe ans dem Tar tarus". „Der Zwerg" werd evenwel niet gezongen, doch daarvoor gegeven An die Leyer", van den zelfden componist. Het orkest speelde belangrijke werken n.l. de eerste symphonie in B. dur (Friih- lings-symphonie") van Schumann (1810 1856), de Peestouverture van den als cel list, orkestdirecteur en componist beroemd geworden Dr. Julius Rietz (18121877) en de ouverture „le Carneval" van den ten onzent minder bekenden en minder be grepen Franschen toondichter Hector Ber lioz (1803 1869). De Heer Cramer had als hoofdnommer het heerlijke vioolcon cert van Max Bruch gekozen en droeg in de tweede afdeeling vooreen Largo van den Franschen vioolvirtuoos Jean Marie Leclair (16371764), „Berceuse" van Franz Neruda, die indertijd door Wilhel- mine Neruda, zuster van den componist op een Bachconcert werd voorgedragen en „Moto perpetuo" (eeuwigdurende bewe ging) van Fr. Ries. De uitvoering van bovengenoemde groote en kleinere werken gaf een schat van ge not. Natuurlijk, met uitvoerende kunste naars van den eersten rang kan dat wel niet anders. Het orkest van den Heer Coenen beviel dezen keer bijzonder goed. De uitvoering bleek met groote zorg te zijn voorbereid. Over het geheel was er meer rust, dan bij vorige concerten. Ook vielen er minder onnauwkeurigheden, minder vlekjes op te merken. De klank van het koper was in de symphonie zeer mollig en afgerond. Het Larghetto, waarin bij afwisseling kwartet en koper op de voorgrond treden, werd overheerlijk gespeeld. Hetdaaraan sluitende Scherzo en niet minder het breed bewerkte Finale muntten uit door duidelijkheid en schoonen klank. In de ouverture van Rietz waren het vooral de eerste violen, die de aandacht trokken door den vollen toon en de warme uitdrukking. Het werk zelf is zeer begrijpelijk;zangrijkemelodieëneneene volle ongezochte harmonische bewerking maken het voor elk genietbaar. Dit laatste kan moeielijk gezegd worden van Berlioz' „Carneval". Hier volgen in groote ver scheidenheid, geheel in overeenstem mingmet de afwisseling, die het onderwerp, dat aan het werk ten grondslag ligt, biedt de grilligste motieven elkander op. De zonderlingste klankeifecten en klankcombi natiën treffen het oor. Deze mnziek doet denken aan Wagner en Liszt, doch maakt wellicht op den hoorder nog vreemder in- drnk, omdat men Berlioz minder dan de andere heeft leeren verstaan. Bg de begeleiding van het vioolconcert werden met het grootste genoegen de ver richtingen van het orkest gevolgd. Met eenheid werd er gewerktde onmisbare voeling tusschen solist en orkest was aan wezig, en zoo kwam er, dank zg de uit stekende krachten in Coenen's orkest, een geheel tot stand, dat bg alle hoorders de heerlgkste indrukken moest achterlaten. De heeren Cramer en Messchaert dwon gen Dinsdagavond opnieuw bewondering af voor hunne nooit volprezen kunst. Beide deze Nederlandsche kunstenaars bezitten heerlgke, kostelgke talenten. Beiden heb ben hoedanigheden, die hun récht geven, plaats te nemen in de eerste rgen onder de artisten. Zg hebben gemeen, de hoogst ernstige opvatting van knnst en deze open baart zich steeds in beider edele, treffende voordracht. De stemmiddelen, waarover Messchaert beschikt, zgn niet overweldi gend, de techniek en virtuositeit van Cra mer niet verblindend, daarom zoeken bei den hun kracht dikwgls meer in het een voudige, dan in het grootsche, getuige Messohaerts liederen en Cramers salonstuk jes, maar met dat eenvoudige treffen zg altgd het hoogste doel. Zg spreken het gemoed van den hoorder aan en wek ken er de zoetste, de weldadigste stemmin gen. Wanneer Cramer zgne prachtige viool opneemt en de warme, onbesohrgfelgk zielvolle tonen door de ruimte klinken, of Messchaert in even gloedvolle klanken zgn hart uitstort in het innig schoone Duitsohe lied, dan buigt zich de hoovaar- digste en fierste mensch, dan leent de onverschilligste het oor, dan heeft ni emand de macht, zich aan de wonderbare beko ring, die zich van hem meester maakt te onttrekken. Allen buigen dan het hoofd. De kunst heerscht als machtige gebied ster. Zóó was het op het laatste Baohconcert. Geboeid luisterde de breede schare van toehoorders, nu en dan in plechtige stilte, naar al het schoone, dat er te genieten viel. Cramer had met de eerste twee dee- len van het vioolconcert een machtig suc ces, de voordracht van het Adagio kwam het ideale nabg en mocht veilig beschouwd worden als de hoogste uiting der muzikale kunst. In zgn kleinere werkjes werd hg zóó luide toegejuicht, dat hij een extra nummer ten beste gaf n.l. een adagio uit de suite van Bach. Messchaert stal de harten met zgn Aria, dat met groote soberheid gezongen werd en niet minder met Schuberts „Litaney" en „An die Mnsik", dat eveneens op aan houdend verlangen door den zanger aan zgn programma werd toegevoegd. Het vierde Bach-concert, dat bg zgne voorbereiding zooveel teleurstelling heeft gebracht, mag uitnemend geslaagd heeten. Zeer aangenaam is dat voor het Bestuur der Bach-vereeniging in het algemeen, in het bgzonder voor den gverigen en bereid- willigen secretaris, den Heer E. A. Kru- seman, die zooveel voor de vereeniging doet. Zg, die wel eens belast zgn geweest met de administratie en de correspondentie van een bloeiende vereeniging, knnnen zioh een denkbeeld vormen van de vele werk zaamheden, welke op de schouder van den Heer Rruseman rusten en van de tallooze beslommeringen, welke zich daarbg voor doen. Van af de oprichting der Bachver eeniging vervulde de Heer Kruseman met onverflauwden gver de betrekking van secretaris penningmeester. Stellig spreken wg naar aller hart, wanneer wg den ge- achten man daarvoor een hartelgk woord van dank toebrengen. Wg vernemen van het Bestuur der Bachvereeniging, dat de H.H. C. Coenen en Joh. Messchaert onder de Eereleden zgn opgenomen. B. De weder bgeengekomen Tweede Kamer heeft Dinsdag een openbare zitting gehou den. De nieuw gevormde afdeelingen hebben tot Voorzitters gekozen de H.H. Tak van Poortvliet, E. Cramers, Reekers en Sohim- melpenninck, en tot onder-voorzitters de H.H. W. Cremers, van der Kaay, Gleioh- man, Schimmelpennick van der Oye en van der Schriek. De in Italië heerschende nona, de ziekte die als een verergerde voortzetting van de influenza wordt beschouw is thans te Weenen verschenen. Een Ecgelsche dame, in het Victoria Home afgestapt, lijdt aan deze vreemde ziekte. Sedert een week verkeert zg zonder ophouden in een in een toestand vau lethargie. Naar aanleiding der hooge winsten die vele stads-melkopkoopers zich ten koste der leveranciers veroorlooven, is te Sloter- dgk eene vereeniging opgericht van vee houders, waarin o. a. is bepaald de melk niet dan tegen een vastgestelde som per vat te leveren 40 der aanwezigen traden als leden toe, doch naar het zich laat aanzien, zullen zich spoedig een aantal veehouders aanmelden. De kosten der inundatie-en commu- nicatiesluis in den ringdgk der Haarlem mermeer ter gezamenlgke kosten der genie en van den polder aan te leggen, worden naar wg vernemen geraamd op een mini mum van ƒ180.000. Tot onderwgzer aan school No. 2 te Haarlemmermeer, is benoemd de heer S. v. d. Meye te Zandvoort. Door den heer Loman predikant te Herwgnen, is bedankt voor het beroep naar Chr. geref. gemeente te Hoofddorp. HAARLEM, 28 Februari 1890. -Het Hoofdbestuur van het Neder- landsch Tooneelverbond, geheel onder den indruk van de ramp, die Amsterdam en geheel Nederland heeft getroffen, nu in den ochtend van 20 Februari het vuur den Stadsschouwburg vernielde, kwam tot het besef, dat treuren natuurlgk, maar helpen noodzakelgk is en wendde zich per cir culaire tot de AfdeelingsbestHren en alle weidenkenden in den lande. Aan dit schrgven ontleenen wg het volgende: Wat verloren ging aan archief, aan bi bliotheek, aan decoratief, is onherstelbaar, maar plotseling geleden geldelgk schade- verlies aan kleedingstukken en benoodigd- U

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1