HAARLEISCH INo. 21 Twaalfde Jaargang. 144. van WOENSDAG 12 Maart 1890 N ieuwsbericMen. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(5. telephoonnummer telephon1sche verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. tLfzonderljjke nommers 3 centen per stak Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. het weduwenfonds. Uitvoerig werd gede batteerd over een door den heer van Delden en eenige andere leden voorgesteld, en door den eersten voorsteller krachtig verdedigd amendement, om aan wednwen en weezen ambtenaren, gepensioneerd vóór 10 In de zitting van de Tweede Kamer van Donderdag heeft de heer Virnly Verbrngge verlof gevraagd en bekomen, om op een nader te bepalen dag den Min. van Bui- tenl. Zaken te interpelleeren over de deel neming aan de Berlijnsche Konferentie over de arbeidskwestie, en om te vragen, of de diplomatie, dan wel speciale deskun digen Nederland aldaar zullen vertegen- j woordigen. Daarna werd het debat over de pensioenwet voortgezet. Naar aanleiding van eene vraag, den vorigen dag door den beer Dij ('kineester geopperd, beeft de Reg. van handhaafde zijn standpunt in de in art. 22 een aanvulling gebruikt, waar- stukken aangenomen. I)e voorstellers wij door aan den veroordeelde, die voorwaar- bigden hun voorstel, in zooverre zij nn de delijk in vrijheid is gesteld, gedurende den - - - tijd, waarin hij zich in vrijheid bevindt, Deo. 1888, pensioen te verleenen met wijziging van het oorspronkelijk voorstel tot slechts van het bedrag, waarop zij recht zouden gehad hebben, indien die ambtenaren ca 10 Dec. van het genoemde jaar waren overleden. Ook de heer Farn- combe Sanders pleitte krachtig voor dit voorstel. De heer Rutgers van Rozenburg was er zóó tegen, dat hij verklaarde tegen het ontwerp te zullen stemmen, indien dit am. werd aangenomen. De beer Clercx vroeg het oordeel van den Min. De Min. pensioen wordt gewaarborgd. De Min. van Just, verdedigde deze aanvulling, op grond van billijkheid, en art. 22 26 werden daarna goedgekeurd. Door de Reg. werd een nieuw art. voorgesteld, om den Raad van toezicht te behouden, en, als ambte naren dit verlangen, over de adviezen van dien Raad het advies in te winnen van den Raad van State, afdeeÜDg voor ge schillen van bestnnr. De heer Roëll bleek nn niet vergeefs zijn amendementen te hebben voorgesteld, al waren ze dan ook den vorigen dag verworpen. Wegens de groote beteekenis dezer wijziging stelde de Voorzitter voor, de beraadslaging aan te houden tot dat het gewijzigd art. zal zijn gedrukt, en daartoe werd besloten. Artt. 31, 32, 36 en 37 werden dientengevolge mede aangehouden. Evenzoo art. 33, als verband hondende met art. 27 der wet be treffende het Weduwen pensioenfonds, tot na dit art. Ook art. 38 en de eindstemming werden aangehouden. Zoo kwam nn aan de orde 't ontwerp tot regeling van het pensioen van wednwen en weezen van burgel. amb tenaren. Na goedkeuring van de 2 eerste artt. werd aangenomen met 45 tegen 27 stem men het am. van den heer v. Houten, om aan de vrouw, tegen wie scheiding van tafel en bed is uitgesproken, pensioen te waar borgen na het overlijden haars echtgenoots. Ook werd aangenomen met 59 stemmen een am. van bet zelfde lid op art. 4, om het weduwen pensioen te doen vervallen bij het trouwen van eeo ambtenaar, niet op zijn 65ste, maar op zijn zestigste jaar. Daarna ging het debat aan over de kor- tweede wetenschappelijke balans, van Prof. van Pesch, als grondslag voor de bereke ning aannamen de Staat zou dan niet 31/2, maar 4 millioen terug ontvangen. Het am. werd aangenomen met 65 tegen 16 j stemmen. Voor eenigen tijd liepen geruchten omtrent ergelijke mishandelingen, waaraan verpleegden in het krankzinnigengesticht te Pressburg zouden bloot staan, en omtrent welke men een onderzoek heeft ingesteld. Het resultaat is, dat men heeft bevonden dat door de oppassers werkelijk stoksla gen werden toegediend en wel zoo, dat twaalf patiënten aan de gevolgen ervan zijn overleden. Men kan zeker keizer Wilhelm II geen ijver ontzeggen, waar hij in het alge meen belang iets onderneemt. Dit blijkt nit de wijze waarop het voornemen tot het houden van eene arbeidsconferentie tot rijpheid kwam. Nanw heeft de keizer zioh aan de zaak gewijd, of reeds verneemt men dat nitnoodigingen tot deelneming zijn verzonden aan negen stateD, Oostenrijk, Italië, Frankrijk, Engeland, Nederland, België, Zwitserland, Zweden en Noorwe gen, als mede dat de opening der confe rentie plaats heeft den 15 Maart onder voorzitterschap van den nieuwen minister van koophandel, den heer von Ber- lepseh, en dat de beraaadslagingen zullen plaats hebben in de Fransche taal. Het programma omvat vragen omtrent het mijn wezen, de regeling van Zondagsarbeid en den kinderarbeid, den arbeid van jonge per sonen, vrouwen en meisjes. De Belgische regeering heeft de uit- tingen voor het wednwen fonds. De nomina- „oodiging van Dnitschland tot bijwoning tie door de Kamer opgemaakt voor de be- ,j van de conferentie over het arbeidersvraag- noeming van een Raadsheer in den Hoo- 8tnk aangenomen, onder eenig voorbehond, gen Raad, is deze: lste kandidaat Mr. L. van Bemmelen2de kandidaat Mr. A. A. Weve; 3de kandidaat Mr. W. van der Kaay. Bij het Vrijdag voortgezet debat heeft de heer G. van Dedem een door hem voor gesteld amendement gelijkheid van kor ting voor ambtenaren vóór en na 1873 aangesteld nadat de Min. van Pin. het bestreden had, ingetrokken, niettegenstaan de hij het oneindig beter vond dan het Regeeringsvoorstel. Het stelsel der Reg. om onderscheid te maken tusschen die ka- tegorieën is goedgekeurd, na aanneming met 48 tegen 31 stemmen van een am. van den heer Goeman Borgesins, om de grenslijn te trekken bij het jaar 1868. Vóór dien tijd aangestelden betalen maar 5 pet. De Min. van Fin. verklaarde zich te beraden over het verleenen van zuster in verband met de toestanden van den arbeid in de onderscheidene landen. De kolossale spoorweg over de Forth is Dinsdag door den prins van Wales voor het openbaar verkeer opengesteld. In der tijd gaf Dr. Kapteijn in Weten en Wer ken eene lezing omtrent dit stoute mees terstuk van bouwkunst. In herinnering wordt gebracht, dat de werkzaamheden begonnen in 1882 en de gezamenlijke kos ten tnsschen de zes en dertig en acht en dertig millioen gulden zullen bedragen. Haar hoogste punt boven den waterspie gel bedraagt driehonderd en zestig voet. Uit Konstantinopel wordt bericht dat veertig a vijftig duizend muzelman nen nit den Kankasns naar Turkije ver huizen zullen, met toestemming van den pensioen en aan ongehuwde deelhebbers in czaar, die reeds een generaal heeft beschik baar gesteld om in deze de noodige beschik kingen te doen plaats hebben. In de dokken te Liverpool is een werkstaking uitgebroken. Toen de om streeks 1000 man, uit Chatham, Sheffield en andere plaatsen aangeworven, van de werkstaking hoorden, weigerden zij te ar beiden. Zij trokken in optocht naar het raadbuiB, waar de bnrgemeester hun me dedeelde, dat hij aan hun toestand niets kon veranderen. De vorige week stond te Heerenveen bij de aankomst van den sneltrein de wag gon van de brievenpoeterij in volle vlam, zoodat aan spoedig blusscben niet te den ken viel. Tnsschen de beide wanden der bovenbekleeding van den waggon steeg de brand, zeer waarschijnlijk door de kachel veroorzaakt, omhoog. De brandende post wagen is achtergebleven. De brieven zijn naar den bagagewagen overgebracht. De schade aan den wagen is groot. De pakket ten en brieven zijn echter gelukkig behou den gebleven. Te Aldeneyk, bij Maaseyck, aan de rivier de Maas, die daar de grens tusschen Nederland en België vormt, woonde naar een Dnitsch blad vertelt, de Belgische schipper Pieter Claessens, die wegens smok kelen, door de Nederlandsche rechtbank te Roermoed tot drie maanden gevangenis straf en eene hooge geldboete was ver oordeeld. Teneinde niet in aanraking te komen met de Nederlandsche overheid bleef hij steeds op Belgisch gebied, maar oefende zijn vak, om personen over de rivier te zetten, voortdnrend uit. De Ne derlandsche politie, die den smokkelaar gaarne bij de kladden zou nemen, hoorde dit wel, maar Claessens was haar voortdu rend te slim af. Een veldwachter kreeg toen een idee; hij verkleedde zich als bedelend muzikant en trok met zijn harmonica naar Aldeneyck. Daar speelde hij voor alle huizen een deuntje, totdat hij voor het huis van Claes sens kwam. Deze kwam naar buiten en gaf een cent aan den bedelaar, die hem ver zocht om hem over de Maas te willen zetten, daar hij op Nederlandsch grondge bied beter zaken hoopte te maken. De smokkelaar voldeed aan dit verzoek en na enkele minuten waren beiden aan de Ne derlandsche grens; daar sprong de veld wachter snel uit het sohnftje, pakte de ketting er van beet en loste twee revol verschoten, waarop twee zijner kameraads toeschoten om Claessens te arresteeren. Dit ging echter zoo gemakkelijk niet, want de man sprong in 't water en 't scheelde weinig of de harmonica-speler was bijna verdronkeD, toen hij zijn prooi greep. In zijne natte pak werd de smokkelaar naar Roermond overgebracht. De vraag is thans gerezen, of de veldwachter op Bel gisch grondgebied mocht bedelen en of de Belgische regeering genoegen zal nemen met de op zoo eigenaardige wijze bewerk- stellige arrestatie van een harer onderda nen. Er was kans dat Amsterdam reeds in het a.8. winterseizoen een nieuwen schouw burg zal bezitten. Door het bestuur van Ilet Heilerlanclsch Tooneel was bij het be stnnr der Panorama-Maatschappij ter spra ke gebracht het plan om het gebonw, waarin dat panorama is gevestigd, in de Plantage, voor een schouwburg in te rich ten. Door den heer Gosschalk was een onder zoek begonnen in hoeverre dit mogelijk is. Ten behoeve van het fonds, dat het hoofdbestuur van het Nederlandsch Too- neeherbond wenscht te vormen voor de benadeelden bij den schouwburgbrand in de eerste plaats en ter voorziening in de eerste behoeften, wanneer in vervolg van tijd eene plotselinge gebenrtenis artisten in hun bestaan mocht treffen, is van eene firma te Amsterdam, die onbekend wenscht te blijven, ontvangen de som van vijf dui zend gulden. Niet minder dan 52 personen zijn door den schonwbnrgbrand benadeeld of buiten betrekking. Onder Alphen aan de Maas, hield zich sedert eenigen tijd een kolossale steenarend op, die onder dniven, kippen enz. eene groote slachting maakte. Het mocht een inwoner van Ooijen geluk ken het dier aan te schieten en levend te bemachtigen. De vlucht is 11/2 meterlang. Van bet plan om het Panora ,ia-ge- bouw te Amsterdam tot sohonwburg in te richten is afgezien, vooral met het oog op de ligging van het gebouw buiten liet cen trum der stad. Onder voorzitterschap van den bnrge meester had ten stadhnize eene vergadering plaats van eenige kunstlievende en vermo gende Amstérdamsche burgers, ten einde te rade te gaan op welke wijze dan de hoofdstad van Nederland weder zal komen in het bezit van een schouwbnrg, harer waardig. Daarop bleek ten dnidelijkste van de offervaardigheid om niet den geheelen last van een nieuwen schouwburg te leggen op de schouders der gemeente. Er kan gere kend worden op den steun van particulieren als het gemeentebestuur op hen een beroep mocht doen om hetzij op het Leidscheplein, hetzij aan de Weteringschans een kunst tempel te doen verrijzen. Op 1 januari 1890 had Nederland te beschikken, tot verdediging van kusten en zeegaten, reeden en stroomen, over 22 gepantserde en 47 ongepantserde schepen. Voor den algemeenen dienst waren beschik baar 3 gepantserde en 15 ongepantserde schepen. Voor bijzondere diensten worden gebe zigd 3 wacht- en koetsehepen, 15 instruc tie- en exereitievaartuigen en 1 opnemings- vaartnig. De Indische militaire marine beschikte over 27 vaartuigen. Bg het opruimen der overblijfsels van den Amsterdamschen schouwburg zijn nog eenige documenten in min of meer voldoenden toestand teruggevondenen men hoopt op nog meer. Zeer tevreden is men over den ijver betoond door de brand weermannen, waardoor de ramp tot den kleinst mogelijken omvang is beperkt ge bleven en het ontbreekt het corps, even min als de politie, aan bewijzen van er- kentelgkheid. Meer en meer blijkt, dat door de ar tisten, leden van de Koninklijke Veree- niging „Het Nederlandsch Tooneel" wer kelijk aanzienlgke verliezen geleden zgn bg den schouwburgbrand, en het Tooneel- verbond, dat een fonds wil samenbrengen om bet geleden verlies te herstellen en tevens om in eventueele, latere gevallen van dien aard hulp te kunnen bieden, alleszins ondersteuning verdient, niettegen staande van eene zgde, waarvan men dit niet verwachtte, dit plan min of meer wordt tegengewerkt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1