HAARLEMSCÏÏ PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 27. Twaalfde Jaargang. 144. van WOENSDAG 2 April 1890. op VRIJDAG 4 April 1890. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ED VEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8t5 TELEPHOONNTJMMER TELEPHONISCHE VERBINDINB met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommera 3 eenten per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrninite. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden ge/plaatst. Goede Vrijdag. Groote Kerk, Voorm. 10 ure, Hoog. Avondmaal. Nam. 2 ure, Smaan. Dankzegging, 'a Avonds 6 ure, Barbas. Sterfuur. Nieuwe Kerk. (Vrije beurt). Voorm. 10 ure, Smeding. Jans-Kerk. 's Avonds 7 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht), '•a Av. 7 ure, Mulder. Lutkerscke Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 7 ure, Mees. Avondmaal. Kerk der Vereen igde Doopsgezinden "'s Av. G ure, de Vries. Kemonstrantsche Kerk. 's Avonds 7 ure, Tideman. Avondmaal. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Nam. 21/s ure, Weiss. Sterfuur. Bennebroek. Yoorm. 10 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Bevestiging van nieuwe Lidmaten. 1s Avonds 7 are, J. C. Boon. Avondmaal. Evang. Luthersche Kerk. 's Avonds 61/2 ure, A'. A. Gonlag. Avondmaal. Doopsgezinde Kerk. 's Avonds 6V2 ure, V. Sepp. Avondmaal. Séance voor Kamermuziek. Op de bovenzaal van de sociëteit Ver- eeniging" mochten wij Zaterdag avond, met een talrijk en nitgelezeo publiek genieten van de laatste der séances voor kamermu ziek, welke de Heer Leander Schlegel ook dezen winter den muziekliefhebbers heeft aangeboden. Behalve de gewone medewer kers, de HH. Jos. Cramer en Henri Bos- mans, speelden dezen keer in de strijb- quartetten de HH Joh. Steenman en H. W. Hofmeester mede. De laatste speelt Alt. Hes programma bevatte de volgende vier werken. Quartet voor piano, viool, alt en violoncel van Mozart, „Sliicke im Volks ton" voor piano en viool van Schumann, Variaties voor strijkqnartet op. 18, No.5 van Beethoven en het strijkquartet in D mol uit de nagelaten werken van Schubert. De uitvoering ervan slaagde by uitstek gelukkig en droeg den stempel van het meesterschap, dat de uitvoerenden zich door talent en studie hebben verworven. In bijzonderheden te treden over het spel der heeren, zou ons in herhaling doen ver vallen. Zoo dikwijls hadden wij reeds dezen winter gelegenheid, in het licht te Btellen hoe heerlijk schoon, hoe volmaakt in vele opzichten hun spel en hnnne voordracht is. Dezen avond was men bijzonder gelukkig in de vertolking van Beethoven en Mozart. Hunne gevoelvolle teedere kunst, zóó voor gedragen, mocht allen verkwikken en wel doen. Wij danken den heer Schlegel zeer voor het hooge muzikale genot ons opnieuw ge- schonken en hopen, dat hij een volgend seizoen eene nieuwe serie séances zal aan kondigen en Haarlem daardoor zijne schoone gelegenheid om kamermuziek te hooren niet zal verliezen. B. op wyze Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Bevestiging van nieuwe Lidmaten en Voorbereiding. 's Av. 6V2 ure, J. D. van Ar hel. Avondmaal. Heemstede Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Bevestiging van nieuwe Lidmaten, 's Av. 61/2 ure, J. Kuglman. Avondmaal. Hillegom. Voorm. 10 nre, geen dienst. 's Av. 7 ure, M. Buchli Pest. Voorbereiding en Avondmaal. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld G.Ez. Bevestiging van nieuwe Lidmaten en Voorbereiding, 's Av. 5 ure, O. van Koetsveld Ü.Ez. Avondmaal. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Bevestiging van nienwe Lidmaten, 's Av. 6V2 nre, .7. van Loenen Martinet. Avondmaal. Velsen. 's Avonds 6V2 nre, de Heer Paber. Godsdienstonderwijzer te Haarlem. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schriehe. Voorbereiding. 'sAv. 7 ure, O. Schriehe. Avondmaal. dediging vaa de liberalen en hunne maat- fantasiehoed. In de gemeenten Amsterdam regelen, en kwam op tegen de onrecht vaardige verwijten van den heer Domela Nieuwenhuis. Het ging, zijde Spreker, met het lid voor Schoterland, als met zoovele profetendie zich zelf den mantel om hangen, daar anderen het niet doen de heer Nieu wenhuis meent dat de geschiedenis met hem begint, en ontkent het bestaan van al wat voorafgegaan iseerst zijne motie had den stoot gegeven, beweerde hij. De heer Okma zou tegen art. 1 stemmen, omdat de voorstellers niet détails kunnen wijzigen in zijn geest. De heer Goeman Borgesius verdedigde uitvoerig de voorstellen tegen over den Minister en vele sprekers, speci aal tegenover den heer Domela Nienwen- hnis. De Min. van Fin. verklaarde nog, dat voor zijn deel de regeling van de ff en Rotterdam heeft bedrog gepleegd. Zaterdag avond is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht C. J. P. S., me deplichtig aan den diefstal van het de vorige week ontvreemde schaap, waarbij tevens gebleken is, dat hij ook schuldig is aan diefstal van twee rijtuiglantaarns. In de afgeloopen maand is het ste delijk museum van schilderyen en oudhe den op het raadhuis bezocht door 10S personen tegen en door 258 zonder beta- ïng. Door wijlen Mej. Wed. A. Tit geb. Koelemij is aan de armen der Ned. Herv. nancieën tnsschen Ryk en Gemeente gereed gemeente vermaakt eene som van 100 is. Art. 1. werd verworpen met 47 tegen vrÜ van succesierecht. Tweede Kamer. In de zitting van Don derdag werd het debat over de belasting voorstellen voortgezet. De heer A. van Dedem verzekerde, dat hij, tegen art. 1 stemmende, dit uiet zou doen, omdat hij absoluut tegen elke inkomstenbelasting was. De heer v. d. Kaay gaf zijne telenrstel- ling te kennen over de toezeggingen des Ministers. De heer E. Cremers betoogde, dat de grondbelasting geen overmatigedrnk mocht hceten, en daarom bij een inkom stenbelasting wel mocht getroffen worden. Hij zou, indien een inkomstenbelasting niet te verkrijgen mocht zijn, bereid wezen eene belasting op het roerend vermogen te steu nen. Voorts toonde hij aan, dat de liberalen wel degelijk verlichting van den belasting druk voor de arbeiders hebben tot stand gebracht. De heer Travaglino gaf aan den Min. den hilariteit wekkenden raad, om alvorens een effecten-belasting op 't getouw te zetten de autoriteiten nitdeneffectenhoek te Amsterdam eo te Rotterdam te hooren. Hij verzekerde verder, dat op dit oogen- blik elk lid der rechterzijde nog volkomen vrij was, om naar zijn overtuiging te stem men. De heer Vermeulen, als wilde hij de waarheid bewijzen van het laatste beweren des vorigen sprekers, protesteerde tegen den aandrang van den heer Schaepman, om het roerend vermogen te belasten. Op 't oogenblik had de schatkist geen behoefte, duizenden van 's Sprekers vrienden waren niet op nieuwe belastingen gesteld, en hij ried den Min. aan zooveel mogelijk alles by het oude te laten. De heer de Rnyter Zijlker sprak een krachtig woord tot ver- 43 stemmen. Vóór stemde de geheele lin kerzijde en de heer Domela Nieuwenhuis. De voorstellers trokken daarna de verdere ontwerpen in. Het ontwerp betreffende de toepassing der vrijheidsbeneming is van de agenda afgevoerd. In de zitting van Vrijdag werd beraad slaagd over het ontwerp houdende verbods bepalingen tegen het dragen van wapenen. De heer Hartogh bestreed het ontwerp als eene belemmering voor de vrijheid van het individu. Hij wenschte groote beperking van het gebod. De heer Engelberts erkende de bezwaren, maar zon vóór stemmen, om dat alleen eene Rijkswet de zaak moet re gelen, en de zaak niet mag worden over- (j gelaten aan de Gemeentebesturen. De beer Domela Nieuwenhuis zag in het ontwerp eene verkapte, geniepige socialisten-wet, eene aanranding op de vrijheid van den borger. De heer de Beaufort ontkende dit, en wees er op, dat deze wet geen uitzon deringswet was maar voor allen gold hij achtte haar noodzakelijk om gevaar voor den rustigen burger te voorkomen. De hee ren van Houten en Lieftinck bestreden krachtig het ontwerp. Iedereen moet recht hebben te wapenen tegen mogelijke aan vallen. Deze sprekers achtten de wet praktiesch onuitvoerbaar. De heer Reekers was ingenomen met het ontwerp, dat hij in 't belang van de rust achtte. De Min. van Just, bleef deze strafbepalingen ver dedigen. Bij verwerping zon men de rege lingden Gemeentebesturen in handen geven. Onderzoek aan den lijve op bloot vermoe den zou niet plaats mogen hebben. Na lang debat werd een am. van den heer v. d. Kaay om geen opsomming van wapenen in art. 1 op te nemen, verworpen met 43 tegen 30 stemmen, en art. 1 onveranderd aange nomen met 54 tegen 20 stemmen. Het geheele wetsontwerp werd daarna goedge keurd met 53 tegen 20 stemmen. De Kamer is op reces uiteengegaan. Meer en meer is de veronderstelling gewettigd, dat de Nationale Zangwedstryd, uitgeschreven door de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" alhier zeer belangrijk zal worden. Het groote getal vereenigingen, dat zich heeft laten inschry- ven en de „goede naam van de meeste hnnner, doen een interessanten strijd ver moeden. Wij laten hieronder de namen der deelnemers volgen. Eerste Afdeeling. (Vereenigingen, welke nog geen eersten prijs wonnen), lste prijs, Gouden medaille en f 150. 2de prijs, Verg. Zilv. med. en f 75. 3de prijs, Verg. Zilv. med. 1. Amstel8-Werkman, Amsterdam2. Aurora, Arnhem 3 Cecilia, Amsterdam4. Crescendo, 's Gravenhage5 Fidelio, U- trecht; G. Werkmanslust, Krommenie 7. Kunst na den Arbeid, Amsterdam 8. Na tionale Zangschool, Amsterdam-, 9. Niedorps Mannenkoor, TV. Niedorp10. Oefening en Uitspanning, Boven Carsptl-, 11 Orpheus, Tiel; 12. Purmerender Mannenkoor, Pur- merende; 13. Sappho, Hoorn-, 14. Wormer- veers Mannenkoor, Wormerveer-, 15. Zang genot, Haarlem. Tweede Afdeeling. (Vereenigingen, welke reeds een eersten prijs hebben behaald.) lste prijs, Gouden medaille en ƒ200. 2<je prijs, Verg. Zilv. med. en f 100. 3de prijs, Verg. Zilv. med. en f 50. 1. Amiciteae, Amsterdam-, 2. Appolo, Am sterdam 3. Crescendo, Haarlem4. Does- burgs Mannenkoor, Doesburg5. Haagsch Mannenkoor, 's GravenhageG. Onderlinge Oefening, Amsterdam 7. Orpheus, Win- HAARLEM, I April 1890. Dezer dagen zijn alhier een aantal winkeliers opgelicht door een jongmensch vermoedelijk genaamd Johan Godfried Barend Gerhard Brummer, geboren te Amsterdam den 8sten Mei 1865, van be roep loopknecht, die bij hen op bezien en op naam vod geachte ingezetenen ver schillende boekwerken, bottines, overhem den en meer andere artikelen heeft mede- De eerste prijswinners uit bovengenoemde afdeelingen zullen zingen om den lauwer krans (eereprijs) geschonken door de dames van de werkende leden van „Zang en Vriendschap." Derde Afdeeling. Wedstrijd van Uitmuntendheid. lste prijs, Gouden Medaille en ƒ500. 2de prijs, Gouden Medaille. 1. Koninklijke Mannenzangvereeniging Cecilia van 's Gravenhage, directeur Ri chard Hol. 2. Euterpe van Amsterdam, directeur Joh. Messchaert. 3. Rotte's Mannenkoor van Rotterdam directeur Ludwig Felix Brandts Buys. Deze afdeeling zingt op Zondagavond en, genomen. Zijn signalement is: tamelijk lang en schraal van gestalte, zonder baard het is zeker dat Amsterdam, Rotterdam en en knevel, geelachtige gelaatskleur, puist- den Haag elkander hier vinnig znllen be- jes in het gelaat, gekleed met bruine of strijden. grijze demi-saison, donkere pantalon en Naar wij vernemen worden aan de eerste

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1