Nieuwsberichten. Concert-Kriens. Het concert, Vrijdag avond in de so ciëteit „Vereeniging" gegeven, mag in alle opzichten uitstekend geslaagd heeten. Het bracht eene goed bezette zaal met belang stellende toehoorders bijeen, wekte eene geestdriftvolle stemming en gaf een schat van muzikaal genot. De Heer Kriens mag over den afloop tevreden zijn. Talrijk waren de blijken van sympathie, die hij mocht ontvangen, ondubbelzinnig de uitingen van waardee ring aan zijn veelzijdig talent gebracht, treffend de bewijzen van vriendschap hem, in velerlei vorm, in bloemen en lauwer kransen geboden. Met goeden moed kan hij dunkt ons, in zijnen werkkring de toekomst tegengaan. Zijn concert heeft bewezen, dat invloedrijke en veelvermogende personen hem gaarne steunen en hij nureeds,door zijn werk, de achting van een groot deel der burgerij heeft verworven. Veler wensch, om in het bezit te geraken van een flink en degelijk Stedelijk Muziekkorps en de ernstige wil van den Heer Kriens, om het ons te bezorgen, zullen zóó steeds meer en meer bevredigd kunnen worden. Over de muzikale beteekenis van het concert gewagen wij met de grootste in genomenheid. De uitvoering van het rijke programma bleek met zorg te zijn voor bereid en gaf vele overschoone momenten. Het klarinetspel van den concertgever wekte groote belangstelling. Men verlus tigde zich in den reinen, schoon gevormden toon en niet minder in de gekuischte, smaakvolle voordracht. In deze handen kreeg het als solo-instrument ten onzent verouderde speeltuig op nieuw groote waar de en mocht er sprake zijn van ongewo ne, artistieke resultaten. Het C-mol concert van Mann, een werk dat bij orkest-directeuren boog aangeschre ven staat, en niet minder de Fantaisie op motieven uit Verdi's Rigoletto" van den Italiaanschen componist Bassi, gaven den Heer Kriens gelegenheid buitengewone gaven ten toon te spreiden en aan de kla rinet hare ontnomen rechten te hergeven. Na de kleurrijke voordracht van dit con cert, brak een storm van toejuichingen los en weerklonken schetterende fanfares lauwerkransen werden den componist en den Heer Kriens aangeboden terwijl de laatste bovendien eene prachtige van bloe men vervaardigde lier van eene „Samtags- Albend Club" (een vriendenkring) ontving. Na deze voordracht trad de Heer Arnold Spoel, leeraar aan de Koninklijke Muziek school te 's-Gravenhage, op. Hij behaalde met zijnen schoonen zang eveneens veel succes. Al mocht het hem in de aria: „Gott sei mir gDadig" uit „Paulns" van Mendelssohn niet gelukken in stijl en diep te van uitdrukking Messchaert te evenaren, j al mocht de quahteit van zijn toon niet altijd bevredigen, toch schonk hij inLöwe's bekende Douglas-ballade vele verrukkelij ke oogenblikken en boeide zijne voordracht door groote dramatische kracht en breede opvatting. Welk eene schakeering wist Spoel te brengen in deze treffende dialoog hoe dringend en smeeken'l klonk zijn gezang bij het: Koning Jacob, schaue mich gniidig an, Und höre mich in Geduld." Hoe aangrijpend teekende hij den bit teren tweestrijd in het gemoed des Konings en hoe blij jubelde aan het slot der ballade zijne stem in het „Nimiu's hin, Nimm's bin und tl-ag's auf's neu Und bewache mir meiue Ruh Der ist in tiefster Seele tren AVer die Heiinath so liebt wie du Jammer dat het hierop volgende slot couplet niet tot zijn recht kwam door ge brek aan kracht. Dit deed afbreuk aan den totaal indruk en is toe te schrijven aan de gewoonte van den Heer Spoel om zich nooit te sparen, maar van den beginne af zich in alles geheel te geven. Ook hem werd eene lauwerkrans vereerd. De orkeststukken, welke voor het grootste deel gespeeld werden onder de immer jeugdige en bezielende leiding van den Heer Joh. Coenen, gaven stof tot de grootste tevredenheid. Met deze kapitale bezetting van het strijkkwartet en de daar door ontstane gunstige verhouding tot het koper, maakte de schoon geinstrumenteerde Loreley-ouverture van Max Bruch een machtigen indruk en kon Coenen's groot- sche Fantaisie op de Herodiade van Mas senet voldoende tot haar recht komen. Dat onze cellist de Heer Ch. Blaazer voor zijn keurige solo in dit werk van de zijde van het orkeBt eene ongedwongene ovatie ont ving, deed ons oprecht goed. De meesterlijk bewerkte Fantaisie op Wagners Meister- singer van Kriens werd onder diens leiding vol leven en met vuur gespeeld. De Heer Dudok, orkestmeester van het Paleisorkest verraste ons erin met eene liefelijke viool' solo, die algemeen de aandacht zal getrok ken hebben. Na afloop van het concert mochten wij vernemen, dat er maar één roep was over het vele schoone, dat het concert aan allen had gegeven. B. Te Saint Aubin des Coudrais (Franseh dep. Sarthe) is Mme. Blavette bij ongeluk doodgeschoten door haar ge huwde dochter, die bij haar ten eten was. De jonge vrouw bezichtigde een door haar vader gekochte revolver. „Ge kunt er gerust aankomen, zij is niet geladen", zei hare moeder. Ken oogenblik later klonk een schot en Mme. Blavette stort dood neder, door een kogel iB de borst getrof fen. Hare doohter, ontzet door wat zi gedaan had, viel roerloos op den grond Zij bleef vier-en-twintig uren bewuBteloos en men wanhoopt aan het behoud van haar leven. Keizer Wilhelm bracht Vrijdag te Wiesbaden het aangekondigde bezoek aan de keizerin van Oostenrijk. Keizerin Eli sabeth ontving hem in de vestibule der door haar bewoonde villa. De keizer bracht haar een prachtigen bloemenkorf mede. Natuurlijk liet de keizer des namiddags het garnizoen te Wiesbaden alarmeeren. Dr. Mezger ontving van den bur gemeester van Wiesbaden een brief, waarin de raad zijn leedwezen betuigt over de onaangenaamheden en tegenspoeden, welke hem het welgevallen in zijn nieuw vader land moeten vergald hebben. De heer Mezger, zijn dank betuigende voor dezen stap, verzekerde tevens, zich ook verder te zullen beij veren om het bezoek der badgasten in zijne schoone, nieuwe woon plaats naar vermogen te bevorderen. Bij een paohteruitzetting op het goed Coolroc, in de nabijheid van New- ross, Ierland, kwam het tot een botsing tusschen de politie en de bevolking. Toen de politie kwam om de hoeve te ruimen vond zij de huizen gebarricadeerd. De menigte ontving haar met het werpen van steenen en dwong haar af te trekken. Het volk vervolgde de constables, en ontrukte dezen hun geweren. Verscheidene beamb ten werden gewond. Stanley, de onvermoeide en onver saagde reiziger is thans in Europa. Te Brindisi aangekomen en van daar naar Napels en Rome vertrokken, wachtten hem in die steden schitterende ovaties. Koning Dmberto liet hem per telegraaf geluk wenschen. Omtrent het overgaan van Enin Pacha in Duitschen dienst liet hij zich slechts in zooverre uit, dat hij hem niet geheel en al ongelijk gaf in het verwisse len van meester. Over Cannes trekt de reiziger naar Brussel, waarna hij te Londen wordt verwacht. Eindelijk zal de heer Georges Nie ter, vroeger beambte aan een der Belgi sche ministeriën en sedert 3/4 jaar onge veer naar Parijs uitgeweken, wijl hij beschuldigd werd officieele documenten ontvreemd te hebben, Dinsdag te Brussel voor den rechter van instructie verschijnen. Bedoelde stukken, evenals andere die Bismarck in een verkeerd daglicht moesten stellen bij den czaar, werden in de Nou veile Revue gepubliceerd. Men verwacht interessante dingen te hooren, daar Nieter met gewichtige onthullingen gedreigd heeft. De dienstbode van den Heer mr. P. te Zutphen wilde Maandag ochtend haren heer en mevrouw wekken, doch kreeg geen gehoor. Toen herhaald kloppen op de deur vruchteloos bleek, werd de deur openge maakt, waarna men de echtelieden te bed vond, mevrouw reeds overleden, en mijn heer zieltogende. Het bleek dat vergeten was de gaskraan te sluiten, en er zoodoende verstikking had plaats gehad. De heer en mevrouw P. waren eerst sedert eenige weken gehuwd. Men wan hoopt er aan, dat eerstgenoemde nog in het leven zal te behouden zijn. Volgens de lezing van de Zutlip. Ct. was er 's nachts in het benedensalon een gasornament gezakt, tengevolge waarvan eene groote hoeveelheid gas kon ontsnappen dat door het plafond in de slaapkamer moet zijn geraakt, hetgeen wel een oogenblik gemerkt moet zijn, zonder dat men, natuur lijk reeds half in slaap zijnde, den omvang van het gevaar bevroedde. Utrecht bezit nu twee honderdjarig® ingezetenen. Vrijdag werd de heer J. D. Ludwig aldaar honderd jaaren bij die gelegenheid kreeg hij bezoek van den 103- jarigen heer Lorette, die te voet den jarige kwam gelukwenschen. De regeering zal voortaan aan ieder, die het eerst bij de bevoegde overheid kennis geeft van de stranding van een vaartuig op onze kusten, eene belooning van f 5 a ƒ25 uitreiken, uit te betalen door den inspecteur van het loodswezen. De invloed van het licht der maan op planten is vaak betwijfeld, doch de on derzoekingen, door Musset hieromtrent ver richt, sluiten allen twijfel uit. De waar nemingen werden gedaan als de maan vol was en bepaalden zich tot een reeks van bekende planten, als b. v. de koekoeks bloem, de klaproos e. a. Tegen het opkomen der maan werd door staafjes de richting der planten vastgesteld en 's nachts werd de veranderde stand weer door stokjes aan gegeven. Een reeks van waarnemingen toonde duidelijk aan, dat het maanlicht op de beweging der planten van invloed is. Waarschijnlijk is het nu wel te achten, dat het maanlicht ook andere invloeden op de planten heeft. water toegebracht aan machines enz, maar alles was verzekerd. L.l. Zondag zijn door de politie al hier in tegenwoordigheid van den veld wachter van Hillegom twee personen, landloopers, aangehouden verdaoht van diefstal van een zilveren horloge in die gemeente. Zij zijn derwaarts overgebracht. Het horloges, door hen beleend, isinbe- Bij Eestrum - Fr.) geraakte een kind van den schipper P. overboord. Niemand bemerkte dit, uitgezonderd het kleine hond je, dat natuurlek naar den schipper liep en onophoudelijk blafte, terwijl het nu en dan naar de plaats liep, waar het kind over boord gevallen was. De schipper werd daardoor op het gebeurde opmerkzaam hij sprong gekleed in het water en red de zijn kiDd. Tegen iemand te Amersfoort, is pro cesverbaal opgemaakt ter zake van het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde hij verkocht o.a. te Yenendaal twee flesch- jes, naar zijne bewering inhoudende een heilzaam middel tegen longtering, voor 3. De politie heeft de zoogenaamde medica menten in beslag genomen. De fancij fairZaterdag avond gehou den tot sty ving van het fonds tot hulp betoon, als uitvloeisel van den schouw burgbrand gesticht voor het Nederlandsch Tooneelverbond, heeft niet aan de ver wachting voldaan. Geenszins omdat de commissie en de directie van het Paleis van Volksvlijt het feest niet aantrekkelijk hebben trachten te maken maar het feest was niet aantrekkelijk wegens de geringe opkomst van het publiek, en dat dit zich onthouden heeft, zal wel zijne oorzaak vin den in de omstandigheid dat de noodza kelijkheid van extra hulpbetoon in deze voor velen niet al te duidelijk gebeken is. Ds. de Klerk van Ridderkerk heeft bedankt voor het beroep als predikant te Hoofddorp (Haarlemmermeer HAARLEM, 15 April 1890. „De Eer," Tooneelspel in vier be drijven van Hermann Sudermann, werd voor de tweede maal in onzen Schouwburg gegeven, Zondagavond. Hoewel reeds bij de eerste opvoering de strekking van het stuk en de wijze van voordracht zijn aangegeven, is het plicht er op te wijzen dat menigeen een goeden dienst is bewe zen met eene reprise. De rol verdeeling was als vroeger en de verschillende opvoeren- den oogstten veel bgval in. Aanstaanden Donderdag geeft het Ne derlandsch Tooneel als laatste voorstelling van het abonnement het drama „Yorick" naar het Spaansch van Joaquin Estabanez, waarin de titelrol wordt gegeven door den heer Louis Bouwmeester, terwijl ook me vrouw Frenkel Bouwmeester in dit drama eene rol vervult. Van verschillende zpden wordt erop ge wezen, dat „Yorick" door verschillende hoedanigheden als drama uitmunt terwijl ook het spel zeer geroemd wordt. Uit een en ander zou men mogen afleiden, dat den Sohouwburg Donderdag een druk bezoek wacht. Voor de betrekking van Hoofd aan eene openbare school te Haarlem hebben zich 138 sollicitanten aangemeld. In den laten avond van Zaterdag jl. omstreeks ll3/4 uur, is eene felle brand uitgebroken op den zolder boven de smederij van de firma D.P. Graaf, gelegen in de j Nobelstraat alhier, ingericht tot timmer mans werkplaats en bewaarplaats van ka- ohels. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Deze loealiteit is bijna geheel uitgebrand. De politie met haar slangenwagen, later geholpen door spuit 10 van het corps vrij willigers, heeft den brand gebluscht. De schade is nogal belangryk vooral door het „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich J de volgende personen voor werk aangemeld: j Een voor stalknecht, j Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor boekbinder. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulp kookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande j aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis.y VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 16 April 1890. 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Geloofsbrieven met bijbehoorende stukken nieuw inkomende leden. 2. Goedgekeurde besluiten. 3. Voorstel B. en WW. oprichting nieu we school lager ouderwijs, met advi- zen comm. v. toez., schoolopzieners in het district en arrondissement „Haarlem," benevens adressen om trent plaats van stichting en toevoe ging badinrichting. 4. Idem idem ruiling gebouw postkan toor, tegen gebouw arrondissements rechtbank, met advies comm. v. fin. 5. Idem idem aankoop grond Zylweg, met idem. 6. Idem idem gratificatie Wed. Bakker, geb. Stubbs, met advies comm. v. pens. 7. Rapport comm. v. fin. rekening 1889 stadsbank van leening. 8. Idem idem rekening 1889 stadsapo theek. 9. Idem idem rekening 1889 gildegoe- deren. 10. Voorstel B. en WW. wijziging in structie stadsklokkenspeler. 11. Idem idem retributie gasfabriek. 12. Rapport opzichter gasverlichting over Februari. 13 Adres afrastering Nassauplein. 14. Adres herbenoeming Gemeente-ge neeskundige. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 14 April. Roode Tarwe f 6.20 /6.40. Witte tarwe 6.50 7.10 Haver 3.90 4. Gerst »525 Duivenboonen 7.»7.10 Paardebonen »5.60 Karwijzaad 9.80 per 50 K. G. Markt van 14 April 1890. Aardappelen. Aangev. 140, verk. 131, H.L. L. pr. f 1.50 H. pr. f 3.00 p. H.L. Boter. Aangev. 236, verk. 212, K.G. L. pr. 1.05 H. pr. ƒ1.25 p. K.G. Biggen. Aangev. 81 verk. 76 stuks. L. pr. ƒ8.00 H. pr. f 21.00 p. stuk. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 April 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Kzerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. OffertoireA. Gnilmant. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. a. Koraal-variatien. b. Fuga. c. Finale, Andante. 4. Variatiën op het Oo6tenrijksche VolksliedHaydn. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2